Nie zawsze mamy ochotę lub możliwość, aby zabrać statyw na wakacyjny wyjazd. Jak sobie poradzić, gdy nasz bagaż pęka w szwach, a my chcemy przywieźć udane zdjęcia z wakacji? Jednym słowem – jak zrobić ostre zdjęcie bez statywu? Wystarczy zastosować się do kilku prostych wskazówek. Sprawdź, jakich.
Wybieraj obiektywy ze stabilizacją
Stabilizacja obrazu jest obecnie stosowana w pokaźnej liczbie instrumentów optycznych. W ostatnich latach ma miejsce łatwa do zaobserwowania tendencja umieszczania jej w coraz większej liczbie obiektywów. O ile w obiektywach kitowych czy teleobiektywach stabilizacja nie jest niczym niezwykłym, to obiektywy typu 24-70/2.8 otrzymały ją stosunkowo niedawno, dopiero w ostatnich generacjach. Ale to wciąż niewiele, gdy spojrzymy na obiektywy Tamrona, np. SP 45 mm f/1.8 Di VC USD i SP 85 mm f/1.8 Di USD czy niedawno zaprezentowanego obiektywu Canon 85/1.4 L IS, które mimo, że bardzo „jasne” również posiadają stabilizację. Z pewnością wiele osób zastanawia się, czy taki zabieg ma jakikolwiek sens, dlatego warto pamiętać, że podczas fotografowania nocą każda pomoc się przydaje.
Nie tylko obiektywy posiadają stabilizację
Dość często można spotkać aparaty wyposażone w stabilizację matrycy. Należą do nich niektóre modele Sony, Pentax czy Olympus. W przypadku Olympusa mamy do czynienia z jeszcze innym ciekawym zabiegiem, a mianowicie współpracą stabilizacji sensora i obiektywu, która pozwala osiągnąć naprawdę imponujące rezultaty, np. nieporuszone zdjęcia przy czasie naświetlania 2/5 sekundy, z obiektywem o ogniskowej 300 mm, o czym możesz przeczytać w mojej recenzji
Olympus M.Zuiko Digital 300 mm f/4.0 ED IS PRO
Ciekawą opcją są również zaawansowane aparaty kompaktowe, które w moim przekonaniu mogą stanowić doskonałą odpowiedź na potrzeby wielu użytkowników. Sony RX 100 czy Panasonic LX-100 należą już do klasyków. Obydwa posiadają jasne, stabilizowane obiektywy, pozwalające zrobić udane i nieporuszone zdjęcia w najróżniejszych warunkach.
Wykorzystaj akcesoria
Scott Kelby w jednej ze swoich książek „Sekrety mistrza fotografii cyfrowej. 195 ujęć Scotta Kelbyego” wspomina o równie prostym, co ciekawym sposobie stabilizacji aparatu przy pomocy paska na ramię. Wystarczy odpowiednio owinąć go w okolicy łokcia i nadgarstka, w taki sposób jak pokazałem na zdjęciu. Napięty pasek pozwala dobrze ustabilizować rękę. Metoda ta sprawdza się najlepiej z lżejszymi aparatami, np. lustrzankami i bezlusterkowcami z kitowym obiektywem. Świetnie sprawdzą się w takiej sytuacji paski Peak Design SLIDE v3 czy Peak Design SLIDE LITE v3. Jeśli (podobnie jak ja) nie przepadasz za noszeniem ze sobą statywu podczas wakacji, z pewnością polubisz wspomniany „patent”, ponieważ pozwala on zaoszczędzić zarówno miejsce w torbie podróżnej, jak i kilka kilogramów do noszenia w terenie.
Nowości Peak Design – czyli poprawianie flagowych produktów
Oczywiście pasek to nie jedyne akcesorium, które możemy wykorzystać w tym celu. Często spotkacie osoby, które podczas fotografowania kładą aparat na portfelu, czapce czy rękawiczkach, co pozwala uzyskać odpowiedni kąt widzenia, gdy akurat nie mamy do dyspozycji statywu z głowicą.
Przyjmij odpowiednią pozycję
Właściwe ustawienie ciała podczas fotografowania jest jedną z kluczowych czynności, które pomagają nam uzyskać odpowiednią stabilizację sprzętu i w efekcie zrobić nieporuszone zdjęcia. Aby sylwetka była odpowiednia, należy stanąć w lekkim rozkroku i delikatnie się odchylić. Korzystając z ciężkich zestawów fotograficznych odruchowo oprzesz ramiona na ciele, aby zniwelować potencjalne drgania aparatu.
A może monopod?
Nie zawsze potrzebujemy całego statywu. Często w zupełności wystarczy jedna noga, która nie tylko waży zauważalnie mniej, ale też zajmuje odpowiednio mniej miejsca. Niejednokrotnie kiedy wybieram się na zdjęcia wczesnym rankiem lub przed zachodem słońca, zabieram monopod w celu asekuracji, na wypadek gdyby warunki oświetleniowe nie były zbyt łaskawe. Jest to również rozwiązanie znacznie łatwiejsze do obsługi w terenie, ponieważ monopodu nie trzeba rozstawiać, a oparty o drzewo czy murek stanowi (prawie) pełnoprawny statyw.