Nareszcie wakacje! Czas urlopu i wypoczynku. Pogoda na miejscu może o tym nie świadczy, ale są miejsca na świecie, gdzie w relacji słońce / deszcz wygrywa zdecydowanie to pierwsze. Ruszając w podróż wielu rzeczy nie jesteśmy w stanie przewidzieć, w szczególności momentów, w których mówimy: „szkoda, że nie mam kamery”. Oczywiście dzisiaj funkcję video ma każdy smartfon, jednak to urządzenie posiada wiele ograniczeń. Jeśli chcesz przywieźć świetną wideo pamiątkę z wakacji, lepiej weź ze sobą kamerę. Jaka kamera na wakacje sprawdzi się najlepiej? Poznaj nasze 5 propozycji!
GoPro Hero5 – na każde, wakacyjne szaleństwo
Oczywiście wakacje można spędzać na różne sposoby. Jedni wolą relaksować się na leżaku, inni preferują aktywny wypoczynek. Jeśli należysz do tej drugiej grupy, to najlepszym wyborem będzie action cam. W ostatnich latach przybyło sporo producentów tego typu kamer, jednak jadąc na wakacje warto postawić na sprawdzony model. Wybierając GoPro Hero5 będziesz miał pewność, że w przypadku potrzeby dokupienia uchwytu do kamery, o którym nie pomyślałeś wcześniej, znajdziesz go bez problemu w każdym kraju. Najnowszy model GoPro posiada przydatną opcję sterowania głosem, możliwość nagrań w jakości 4K oraz wodoodporną konstrukcję, pozwalającą na nurkowanie do głębokości 10 metrów. Jednym z ważniejszych atutów jest również jej wielkość (a raczej małość), dzięki czemu zawsze można ją mieć przy sobie. Konstrukcja ta ma też swoje minusy. Nie ma możliwości płynnej zmiany ogniskowej (zoom), jedynie wybór jednego z pięciu ustawień fabrycznych (od super szerokiego do wąskiego kąta).
Panasonic HC-V770 – kompan na rodzinne wyjazdy
Jeśli jedziesz na wakacje z rodziną i chcesz mieć większą kontrolę nad nagrywanym obrazem, Panasonic HC-V770 pomoże Ci to osiągnąć. Jakość video będzie również lepsza niż w GoPro, a przede wszystkim z pomocą 20-krotnego zoomu będziesz mógł dać upust swojej kreatywności. Dzięki pięcioosiowej stabilizacji, przy odpowiedniej stabilnej pozycji, nagrasz obraz bez drgań nawet przy największym zbliżeniu. Ten model Panasonica posiada możliwość nagrywania z prędkością 120 klatek na sekundę, a więc dość przyzwoity tryb slow-motion, który pozwoli na uchwycenie radosnych harców Twoich pociech w niezwykły sposób. Jak większość konstrukcji tej firmy, istnieje możliwość połączenia i kontroli kamery przez smartfon. HC-V770 posiada również tryb nagrywania HDR, czyli o szerokim zakresie tonalnym, pozwalający na nagrywanie obrazu ze szczegółami w mocno kontrastowych miejscach.
Panasonic HC-VX980 – rodzinna pamiątka w najwyższej jakości
Gdy rozdzielczość Full HD nie jest dla Ciebie wystarczająca, to warto sięgnąć po nieco wyższy model tego samego producenta. Panasonic HC-VX980 oprócz wszystkich cech w wyżej opisanym modelu, nagrywa obraz w rozdzielczości 4K. Do tego obraz rejestrowany jest za pomocą obiektywu Leica Dicomar. Nagrywając w trybie 4K pozostawiasz sobie więcej możliwości na etapie montażu video.
Sony HDR-PJ410 – kamera i kino w jednym
W wakacyjnych wojażach z rodziną godnym uwagi modelem jest Sony HDR-PJ410. Kamera od japońskiego giganta nagrywa w rozdzielczości Full HD z maksymalną prędkością 50 klatek na sekundę, co pozwala dwukrotnie zwolnić obraz w post-produkcji, przy zachowaniu jego płynności. Posiada również spory, 30-krotny zoom oraz dobry system stabilizacji. Jednak najważniejszym atrybutem, odróżniającym go od wcześniej opisanych kamer, jest wbudowany projektor, dzięki któremu można wyświetlić na ścianie zawartość karty SD. Opcja niezwykle przydatna w sytuacji, gdy warunki pogodowe nie zachęcają do opuszczenia hotelu, a dzieciom skończyły się pomysłu na zabawę.
JVC GZ-RX610 – dobra jakość w trudnych warunkach
Jeśli nie planujesz ekstremalnych przygód, ale spodziewasz się trudnych warunków w podróży, kamera JVC GZ-RX610 będzie odpowiednim kompanem. To twardziel pośród kamer amatorskich. Jego konstrukcja zapewnia wodoodporność do pięciu metrów, szczelność na pyły oraz wytrzymałość na upadki z niewielkich wysokości. Gdy zatem przydarzy Ci się nieplanowany spływ tratwą, możesz być spokojny o swój sprzęt, a nawet wykorzystać go do nagrania podwodnego życia. Dodatkowo model ten posiada aż 40-krotny zoom. Przy takim zbliżeniu możemy w bezpiecznej odległości nagrywać zbliżenia dzikiej natury.
Kamera to nie wszystko…
Pamiętaj, że zabierając kamerę w podróż warto spakować również dodatkowy sprzęt. Statyw to podstawa, w szczególności dla kamer o dużym zoomie. Jeśli zamierzasz filmować krajobrazy, polecam zakupić nasadkę do filtrów Cokin, dopasowaną do średnicy Twojej kamery. Szczególnie przydatnym filtrem jest filtr połówkowy szary, który odpowiednio ustawiony przyciemni niebo, dając dużo ciekawsze rezultaty. Jeśli zależy Ci na dobrej jakości dźwięku, polecam kupić mikrofon kierunkowy z osłoną przeciwwietrzną. Mikrofony wbudowane w kamerę nienajlepiej radzą sobie z tym żywiołem.
Mikrofony w filmowaniu – sprawdź, który mikrofon wybrać do poszczególnych zadań!
Te klika gadżetów nie waży dużo i nie powinno zająć dużo miejsca w bagażu, a znacznie poprawi jakość pamiątek przywiezionych z wakacji.
Udanego wypoczynku!
7 komentarzy
Fajny artykuł, dziękuję. Mam jednak pytanie skąd wzieliście informację, że kamera Panasonic HC-VX980 posiada możliwość nagrywania z prędkością 120 klatek na sekundę? Zastanawiam się nad jej kupnem i ani na stronie producenta a tym bardziej na stronach sprzedawców (na Waszej również) nie ma informacji o ilości klatek /s…. Ba, nawet w instrukcji nie ma o tym ani słowa.
Jak zobaczyłem panasonica to pomyślałem o HXA1, bo sport i smart, a z drugiej strony o gh5, bo kamerka pro jak się patrzy ;)
Zgodzę się że na wakacje to kamerka sportowa ponieważ jest mniejsza ale co istotniejsze to można z nią robic dużo więcej, prosty przykład nurkowania. Jedyne co mnie tutaj boli to podawanie gopro jako przykładu, przecież ta firma tak straciła reputację, wyszły już też lepsze kamerki jak chociażby Lamax x10 który za połowę ceny daje taki sam/ lepszy obraz w 4k. Nie mówię już o firmach takich jak AEE bo to klasa sama w sobie.
Podałem jako przykład GoPro, gdyż jest to marka znana na całym świecie i najłatwiej dostać do niej akcesoria w każdym zakątku planety. Lamax x10 posiada ten sam bitrate co GoPro Hero 5 a dla mnie osobiście, jakość video jest porównywalna. Przy włączonej stabilizacji jakość obrazu jest nieco gorsza w obu kamerach. Jak wspomniałem w artykule Go Pro posiada również kilka przydatnych opcji, np. sterowanie głosem. Oczywiście argumentem za wspomnianymi przez Ciebie kamerami jest ich niższa cena.https://blog.cyfrowe.pl/wp-admin/edit-comments.php#comments-form
Kamery cyfrowe też były większe, trudno je porównać przez to jak się ich końcowo używa. Kamery sportowe chyba tez wydają sie wygodniejsze w używaniu, przynajmniej teraz, ekran dotykowy do którego przyzwyczajają telefony tez jest w kamerach. GoPro od 2 lat już? SJcam/LAMAX/Xiaomi idą tym samym śladem.
GoPro to trochę za drogie jest żeby kupowac ją do sporadycznych zabaw. Ale właśnie takie kamery innych tańszych producentów (Sjcam, xblitz, Lamax, Orollo) co już mają nagrywanie w full hd w naprawdę dobrej jakości a 4K bardziej jako smaczek, są do zaakceptowania przy tych 500-700zł. Telefonu w wielu sytuacjach bym nie użył z uwagi na ryzyko, że wypadnie, stracę go. Duży wyświetlacz podatny na pękanie też się nie uśmiecha żeby używać. Kamery sportowe o dziwo trwają. Sam nawet kupiłem jakiś czas temu z myślą o aktywnościach. Liczyłem na niższą cenę Osmo, ale eh :(
Miałem X10 – poczciwy sprzęt. Z czasem przeszedłem na x10.1 za sprawą zmian w modelach, które wprowadzili. OIS jest bliższy mojemu sercu jednak :) Kamerami sportowymi można już dobre filmy nagrać.