Miałeś kiedyś wrażenie, że kolory pomiędzy tym, co widzisz na ekranie aparatu, następnie na monitorze a finalnie na wydruku wyglądają inaczej. To faktycznie może być denerwujące. Na szczęście przy zarządzaniu barwą istnieje profil ICC – swoisty słownik, tłumaczący różnym urządzeniom, jak dany kolor powinien wyglądać.
Każde urządzenie, które nie jest w żaden sposób skalibrowane i sprofilowane, interpretuje barwy w inny sposób. Matryce różnych producentów mają różne oprogramowanie, przez co pojawiają się pewne odchylenia od tego, w jaki sposób aparat rejestruje dany kolor. Efekty oglądamy na monitorze, który finalnie może inaczej odzwierciedlać kolory niż nasza drukarka czy minilab, gdzie chcemy oddać zdjęcia do druku – jak więc nad tym wszystkim w prosty sposób zapanować? Z pomocą Przychodzi profil ICC.
Worklflow – czyli gdzie zamieścić profil ICC
Poniższy schemat z grubsza upraszcza, gdzie należy stosować profile
- Aparat – najlepiej stworzyć jego profil kolorystyczny za pomocą takiego narzędzia, jak colorchecker, który otworzymy na ekranie monitora. Kilka zdań więcej o tym przydatnym wzorniku znajdziesz we wpisie:
ColorChecker – zapanuj w pełni nad kolorem
- Monitor – szerokogamutowy i skalibrowany monitor to podstawa – wszak na nim będziemy dokonywać wszelkich poprawek lub zmian. O tym, dlaczego warto mieć monitor dedykowany dla fotografa, odsyłam Cię do wpisu:
Monitor graficzny – klucz do zapanowania nad kolorem
- Drukarka i papier – przed wydrukiem, podczas eksportu pliku z oprogramowania, należy dołączyć do niego profil danej drukarki i papieru. Możemy łatwo je znaleźć na stronie producentów, tj. Epson czy Canon. Oczywiście odwzorowanie będzie dokładne tylko w przypadku korzystania z oryginalnych pigmentów.
Najważniejsza jest konsekwencja, aby każdy z elementów był skalibrowany i posiadał swój profil (aparat, monitor, drukarka) – w przeciwnym wypadku do procesu wkrada się element przypadkowości, nad którym nie mamy kontroli. Dodatkowo odpowiednie przygotowanie stanowiska pracy może mieć wpływ na to, jak postrzegamy daną barwę.
Słownikowo – profil ICC to zbiór danych (pliki o rozszerzeniu .icc), które charakteryzują kolor wejścia albo wyjścia urządzenia, zgodnie z normami ogłoszone przez International Color Consortium (ICC) – tak „rzecze” Wikipedia. Jest to o tyle ważne, że jeżeli zależy Ci, aby Twoje zdjęcia wyglądały dokładnie tak, jak chcesz na różnych monitorach czy wydrukach – to taki profil pozwoli na ich właściwe wyświetlanie bądź druk.