Przepis na wyjątkowe walentynkowe zdjęcia. 5 kroków w 5 minut!

3

Tego dnia miłość wręcz unosi się w powietrzu! Czerwone róże wyskakują z każdej sklepowej witryny, a zakochanym nie wstyd obściskiwać się na widoku. Czy wiesz jak podkreślić klimat tego dnia na fotografiach? Spróbuj patentu na bokeh w kształcie serca!

Bokeh (wym. boke) to transliteracja japońskiego słowa oznaczającego rozmycie, opisującego w fotografii sposób oddawania nieostrości obiektów znajdujących się poza głębią ostrości.

Jak wyznać miłość za pomocą aparatu? Instrukcja walentynkowa>>

Bokeh w kształcie serca

Miłość unosząca się w powietrzu to metafora, którą na swoich zdjęciach możesz pokazać… całkiem dosłownie… Na przykład w postaci „fruwających” serduszek. Czytaj dalej, jeśli chcesz się dowiedzieć, jak w tani, domowy sposób uzyskać ten efekt.

serduszkowy bokehbokeh w ksztalcie serca

Jak zrobić serduszkowy bokeh?

Krok 1. Zacznij od przygotowania kilku niezbędnych rzeczy. Potrzebne będą:

 • czarna kartka (ja wykorzystałam starą tekturową teczkę)
 • nożyczki
 • ołówek
 • taśma
 • linijka
 • obiektyw (u mnie Nikkor 50 mm 1.8)
 • kalkulator (opcjonalnie)
 • filtr o identycznej średnicy co obiektyw (opcjonalnie)
 • aparat

Krok 2. Odrysuj na kartce kształt obiektywu (mi wygodniej było użyć do tego filtra) i wytnij go.

Krok 3. Oblicz, jakich rozmiarów powinien być kształt na środku. Oblicza się go według wzoru:

x = Ogniskowa / przysłona

Jak to rozumieć? W przypadku ogniskowej 50 mm i przysłony 2.0 serduszko musi mieć mniej niż 25 mm. Dla ogniskowej 100 mm i f/2.0 będzie to 50 mm, a dla ogniskowej 75 mm f/2.0 – 37.5 mm, itd.

Krok 4. Narysuj dwie linie pomocnicze jak na obrazku niżej. Znajdź środek koła i zaznacz cztery punkty symetrycznie od niego oddalone. Narysuj serce dokładnie w tym polu, a następnie je wytnij. Staraj się narysować je i wyciąć jak najdokładniej!

Krok 5. Małymi kawałkami taśmy naklej kartonik na obiektyw. Uważaj, żeby przy okazji nie skleić pierścienia do ustawiania ostrości! (Zrobiłam tak za pierwszym razem ;-) ) I jeśli tak jak ja, masz dwukolorową tekturę, pamiętaj, że czarny kolor musi być skierowany do wnętrza obiektywu (chodzi o zniwelowanie odblasków, jakie mogą powstać między przednią soczewką obiektywu a serduszkowym filtrem).

Gotowe! Mi udało się zrobić wszystko w 5 minut, a Tobie?

bokeh w ksztalcie serca instrukcja

Skoro masz już narzędzie, pora poznać kilka wskazówek , jak używać tego zabawnego gadżetu!

Najczęściej zadawane pytania o bokeh w kształcie serca:

1. Jakie ustawienia są najlepsze do fotografowania z serduszkowym filtrem?

 • Ustawiaj ostrość manualnie.
 • Fotografuj na najniższej dla Twojego obiektywu przysłonie.
 • Używaj statywu, jeśli fotografujesz wieczorne sceny.

2. Czy bokeh może przybierać inne kształty?

Tak. Zamiast serca możesz wyciąć inny, dowolny kształt. Żeby wyglądał ładnie, nie powinien być zbyt skomplikowany ani szczegółowy.

3. Dlaczego polecam obiektyw 50 mm f/1.8?

Obiektyw użyty do takich zdjęć powinien być stałoogniskowy i mieć niską wartość przysłony. Obiektyw 50 mm f/1.8 jest dobrym i jednocześnie ekonomicznym przykładem takiego sprzętu. To must have każdego fotografa, przydatny nie tylko w walentynki.

4. Dlaczego mimo dobrze wykonanej instrukcji, moje zdjęcia wyglądają zwyczajnie, nie ma na nich serduszek, za to pojawiła się ogromna winieta?

Najprawdopodobniej wyciąłeś zbyt duże serce. Rozmiar wycięcia można matematycznie obliczyć lub celować metodą prób i błędów. Drugim powodem może być niedokładnie wycięty i źle przyklejony okrąg. Upewnij się, że wycięte, tekturowe koło zasłania całą soczewkę obiektywu, a po bokach nie wpada światło.

5. Co z innymi aparatami niż lustrzanki? Czy zwykłą cyfrówką lub telefonem da się uzyskać taki efekt?

Teoretycznie jest to możliwe, ale praktycznie będzie ciężko. Wielkość wyciętego wzorku zależy od ogniskowej i przysłony wewnątrz obiektywu. Ponieważ wycinając wzorek tworzymy dla obiektywu nową przysłonę, otworek musi być mniejszy od tej oryginalnej. Ogniskowe w aparatach kompaktowych mają wartości rzędu 7-12 mm (mowa o rzeczywistej wartości, a nie jego ekwiwalencie w odniesieniu do 35 mm). Oznacza to, że wycięta dziurka musiałaby mieć około 2 mm! Możesz próbować…

6. Dlaczego moje serduszka nie są tak spektakularne jak te, które widziałem w Internecie?

Ilość serduszek, kolory, ich rozmieszczenie zależy od tego, co znajdzie się w tle zdjęcia, w obszarze poza ostrością. Szukaj miejsc z wieloma, małymi punktami światła. Najlepsze efekty uzyskasz wieczorem spacerując po mieście, a w domu korzystając z lampek choinkowych lub pogniecionej folii aluminiowej. Jest też wiele mniej oczywistych sposobów na piękny bokeh. Sprawdź nasz poradnik.

 

TAGI:   
Podziel się.

O Autorze

Fotograf, redaktor, socjolog. Zadeklarowany wzrokowiec. Uwielbia pisać i robić zdjęcia. Pisanie o fotografii to "kumulacja", która sprawia, że jest szczęśliwa. Fotografuje już od 10 lat, głównie śluby, portrety i reportaże. Redaktorskie doświadczenie zdobywała m.in. w Wirtualnej Polsce. Laureatka ogólnopolskich konkursów poetyckich i fotograficznych. W Cyfrowe.pl pełni rolę specjalisty ds. content marketingu. Odpowiada za całokształt bloga, redakcję i jej rozwój.

3 komentarze

 1. Pingback: Fotografia obliczeniowa

Zostaw komentarz

izmir escort