Odwieczne pytanie wśród młodych fotografów: czy warto iść do szkoły fotografii czy jednak postawić na samodzielną naukę lub warsztaty fotograficzne? Gdzie i w jaki sposób uczyć się fotografii? Jako absolwent szkoły, a teraz wykładowca, postaram się przybliżyć ten temat.
W dobie internetu wszystkie informacje są na wyciągniecie ręki. Każda technika jest dokładnie opisana, na wszystko można znaleźć tutorial. Po co więc chodzić do szkoły i tracić pieniądze? Oto co moim zdaniem szkoła ma do zaoferowania, a czego nie znajdziemy na Youtube.
1. Szkoła fotograficzna
Przede wszystkim ludzie
Znajdujemy się w grupie ludzi, których łączy ta sama pasja. Moim zdaniem to nieocenione doświadczenie. Możliwość dyskutowania z innymi o tym, co wszyscy kochamy, wzajemnego inspirowania się, dopingowania, krytykowania, pomagania, wspólnej pracy, odkrywania wspólnie nowych możliwości fotograficznych, obcowania z innym poczuciem estetyki. To czas nie tylko spędzony na wykładach i ćwiczeniach. To dyskusje poza szkołą, to godziny spędzone na wspólnym fotografowaniu projektów, wspólne wypady do ciemni, nawet jeśli to ciemnia „cyfrowa”. Znajomości na przyszłość, które zostają na długo po tym, gdy opuścimy mury uczelni.
Usystematyzowana wiedza
Każda szkoła ma swój autorski program. Daje to możliwość poznania każdej techniki fotografii, wybrania tego, w czym czujemy się najlepiej. Na początku naszej drogi fotograficznej bywa, że mamy sprecyzowane co i jak chcemy fotografować, przeważnie nie próbując nic innego. Ja przyszedłem do szkoły z silnym postanowieniem fotografowania aktu, tylko w studio, tylko cyfrowo. To postanowienie trwało mniej więcej 2 miesiące. Od kilkunastu lat fotografuję analogowo portret i modę. Bo szkoła dała mi możliwość innego spojrzenia na fotografię, poznania innych technik i otworzyła mnie na inną estetykę.
fot. Kacper Skoczylas, materiały Sopockiej Szkoły Fotografii
Wykładowcy – ludzie żyjący ze swojej pasji
Oprócz tego, że uczą fachu innych, są aktywni na rynku fotograficznym. Możesz czerpać z ich doświadczenia, a ich rady, jak się odnaleźć na rynku komercyjnym czy artystycznym, są nieocenione. Szkoła fotograficzna to godziny spędzone na konsultacjach, budująca krytyka, dzięki której stajemy się lepsi.
Nauka obsługi różnego sprzętu
Możliwość pracy na różnych formatach, przez aparaty małoobrazkowe, średni format aż do dużego formatu – mało kto może pozwolić sobie na posiadanie w domu wszystkiego, czego chciałby użyć. Dobrze wyposażona szkoła posiada bogate zasoby sprzętowe, w pełni wyposażone studio, profesjonalną ciemnię analogowa i cyfrową, bibliotekę gdzie można spędzić godziny, przeglądając albumy mistrzów. Praca na różnym sprzęcie, w różnych warunkach pozwala nam dobrać swój idealny zestaw do stylu w jakim pracujemy i tematu, który fotografujemy.
Spotkania z mistrzami
Zdarza się, że szkoły organizują cykl spotkań z uznanymi twórcami, znanymi, komercyjnymi gwiazdami fotografii. Któż nie chciałby posłuchać, co ma do powiedzenia Tadeusz Rolke? Dostać rady odnośnie reportażu od Chrisa Niedenthala? Czy zobaczyć jak pracuje na swoim Hasselbladzie Jacek Poremba i opowiada o fotografowaniu Sharon Stone czy Johna Malkovicha? Mało rzeczy może być tak inspirujących, jak słuchanie prawdziwych mistrzów.
Wernisaże
Możliwość pokazywania swoich prac w formie papierowej szerszej publiczności w odpowiednio do tego przystosowanych lokalach. Jak wieszać swoje prace, w jakie zestawy układać, jak oświetlać, jak reklamować – przydatne informacje dla każdego, kto w przyszłości chce pokazywać swoje prace w takiej formie. A co uczy lepiej niż praktyka?
Plenery fotograficzne
Grupowa integracja, wyjazdy w ciekawe miejsca, fotografowanie zadanych tematów we wnętrzach i plenerach. Na pewno jedna z ciekawszych możliwości zżycia się z grupą ludzi, bo co jest lepszego niż ognisko po całym dniu fotografowania?
Minusy szkoły fotograficznej – koszty i czas
Porządne szkoły fotograficzne nie są tanie, chociaż moim skromnym zdaniem, patrząc na to co dostajemy w zamian – opłaca się.
Żeby skorzystać z pełnej oferty szkoły, aktywnie uczestniczyć we wszystkich zajęciach czas jest niezbędny. Wiele szkól wychodzi jednak studentom naprzeciw, organizując zajęcia wieczorowe i zaoczne w weekendy.
Co zrobić, gdy nie mamy tyle funduszy ani wolnego czasu?
Szkolenia, kursy i warsztaty fotograficzne
Alternatywą może być uczestnictwo w kursach i szkoleniach fotograficznych, np. organizowanych przez Cyfrowe.pl.
Można wybrać opcję, która najbardziej spełnia nasze oczekiwania: tematycznie, sprzętowo, dobrać szkolenia pod nasz czas i możliwości finansowe. Co otrzymujemy w tym krótkim czasie?
Nauka u praktyków
Możliwość podpatrzenia pracy zawodowego fotografa, który prowadzi warsztaty. Jak pracuje, jakich technik używa, na jakim sprzęcie pracuje. Praktyczne wskazówki zawsze są na wagę złota.
Dopasowany do Twoich zainteresowań i stopnia zaawansowania
Możesz dobrać odpowiedni kurs pod swoje zainteresowania i poziom wiedzy. Amator może wybrać kurs uczący podstaw, podczas gdy ktoś zaznajomiony z techniką może szukać rozwoju w kwestii artystycznej lub doskonalić się w wybranym przez siebie rodzaju fotografii. Do wyboru w Cyfrowe.pl dostępnych jest prawie 20 rodzajów szkoleń. Możesz zadecydować czy chcesz rozwijać się w konkretnym kierunku, choć nic nie stoi na przeszkodzie, żeby zaliczyć je wszystkie i kompleksowo zająć się swoim warsztatem (podobnie jak w szkole fotograficznej, ale nie płacisz z góry za cały semestr i nie musisz przynosić prac na zaliczenie).
Lokalizacja
Wiele kursów przyciąga nie tylko wiedzą. Dodatkową atrakcją warsztatu lub kursu może być lokalizacja. Ciekawe studio (w przypadku Cyfrowe.pl jest to centrum Warszawy), unikalne wnętrze, urokliwy plener. Wynajęcie takiego obiektu zazwyczaj wiąże się z dość dużymi kosztami, jeśli chcemy je wynająć indywidualnie. Kurs czy warsztat umożliwia nam fotografowanie w takim miejscu po stosunkowo niewielkich kosztach.
Praca z modelką, stylistką, wizażystką
Kolejną sprawą, która skutecznie przyciąga warsztatowiczów są osoby z ekipy, z którymi mamy pracować. Jeśli Twoją działką jest portret, moda lub akt – organizatorzy zapewniają najczęściej profesjonalne modelki, stylistki, wizażystki czy ubrania od projektantów. Możemy na własnej skórze przekonać się o zaletach pracy z innymi ludźmi. Jak wymiana poglądów na planie zdjęciowym wpływa na kreatywność. Praca z profesjonalistami zawsze bardzo rozwija. Wiedza jak wygląda organizacja planu zdjęciowego może nam bardzo pomóc, gdy sami w przyszłości będziemy organizatorami sesji zdjęciowej.
Sprzęt – nauka obsługi, poznanie nowości rynkowych
Nie jest to powszechnie spotykane w branży szkoleniowej, ale w Cyfrowe.pl kładziemy duży nacisk na zapoznanie kursantów z najnowszymi modelami sprzętu na rynku fotograficznym i umiejętność wykorzystania go w praktyce, a uczestnicy szkoleń mają możliwość wypożyczenia aparatu na czas warsztatów bez dodatkowych kosztów. Poznanie sprzętu na warsztatach pomoże nam później dokonać świadomego wyboru przy zakupie sprzętu.
Polecane miejsca
Jaką szkołę fotograficzną wybrać?
Wszystkie wymienione wyżej zalety znajdują się w ofercie Sopockiej Szkoły Fotografii, która jest partnerem Cyfrowe.pl. Dla studentów dostępne są zniżki na sprzęt. Wspólnie organizujemy także warsztaty sprzętowe i dni otwarte.
Gdzie zapisać się na szkolenie z fotografii?
Jeśli szukasz jednodniowych szkoleń fotograficznych wejdź na Cyfrowe.pl w dział Szkolenia
Kompleksowe szkolenia w małych grupach z obsługi aparatu, podstaw portretu czy podstaw pracy w studio. Do dyspozycji sprzęt najwyższej jakości. Lokalizacja – Warszawa Canon Store, centrum Woli. Uczestnikami szkoleń zajmuje się dwóch nauczycieli jednocześnie, żeby szybko i sprawnie przekazać wiedzę podaną w pigułce.
Darmowe warsztaty fotograficzne z producentami aparatów
Zachęcam też do zapisania się do newslettera. Organizujemy wspólnie z producentami wiele darmowych warsztatów. Jest to okazja do poznania i przetestowania sprzętu, do zapoznania się z nowinkami na rynku. Wolne miejsca szybko się wyczerpują, więc polecam być czujnym.
Czy szkoła zabija kreatywność ?!
Często słyszę zarzut, że szkoły zabijają kreatywność, przecież talentu nie nauczą, itd. Jasne, talentu nikt nie nauczy. Szkoła może jednak pomóc nam ten talent odnaleźć i umiejętnie go poprowadzić. Dobra szkoła nie zabije w nas kreatywności. Pomoże nam ją rozwinąć, da nam możliwości, żeby jak najlepiej z tej kreatywności świadomie korzystać.
Podsumowując – czy bez szkoły nie zostanę dobrym fotografem? Oczywiście, że nie. Cała masa znanych fotografów jest samoukami. Czy szkoła pomoże mi zostać dobrym fotografem? Jak najbardziej może pomóc. Pracy jednak za nas nie wykona. Da możliwości. Nasz rozwój zależy głownie od nas. Tego właśnie wszystkim życzę – ciągłego rozwoju i udanych kadrów.
Powodzenia!
Jeden komentarz
Mi bardzo odpowiada e-kurs fotografii, który znalazłam tutaj https://kursy.swiatobrazu.pl Ta platforma pozwala na naukę fotografii w kazdym momencie. Wystarczy mieć wykupiony abonament, który nie jest drogi. Moim zdaniem wychodzi dużo korzystniej cenowo niż normalne kursy a wiedza jest ta sama o ile nie większa.