Slider Foton Kameleon – kreatywne użycie w realizacjach filmowych

0

Ruch kamery nadaje życie ujęciom. Jednakże wymaga on użycia określonych narzędzi, aby ruch był płynny i miły dla oka. Dziś przetestuję slider Foton Kameleon 64cm i pokażę jak użycie go podczas filmowania może pomóc naszym ujęciom i dodać naszej produkcji dodatkowej wartości. Pokażę też sposób na uzyskanie ciekawego efektu przejścia między ujęciami, które można wykorzystać w nowoczesnej realizacji filmowej.

Stabilizowanie obrazu i ruch

Istnieje wiele sposobów stabilizowania obrazu filmowego. Producenci wychodzą naprzeciw oczekiwaniom klientów i oferują coraz bardziej zaawansowane rozwiązania: stabilizację matrycy, gimbale, slidery sterowane smartfonem i inne nowe technologie. Jednakże stare rozwiązania nadal mają się dobrze – pozwalają na osiągnięcie profesjonalnych rezultatów i jednocześnie są oparte na prostych mechanizmach, przez co okazują się niezawodne. Jednym z takich urządzeń jest właśnie Foton Kameleon 64cm. Jest to Slider składający się z szyny oraz wózka z 4 rolkami na łożyskach. Nie ma tu niesamowitych nowych technologii (chociaż producent oferuje sterowniki, umożliwiające automatyzację ruchu, jak np. sterowniki Varanus), ale w tej prostocie jest metoda. Często podczas pracy nie mamy czasu i możliwości konfiguracji urządzeń, i musimy działać szybko i dostosowywać się do zastanych warunków. W takich sytuacjach ujawnia się przewaga rozwiązań manualnych nad automatycznymi – te pierwsze dostarczają pożądane rezultaty bez względu na warunki.

Foton Kameleon 44cm i 64cm

Foton Kameleon 44cm i 64cm

Foton Kameleon

Kameleon jest sliderem produkowanym przez polską firmę Foton. Jest to marka działająca na rynku od wielu lat, znana użytkownikom i ciesząca się uznaniem środowiska. To, co pierwsze zwraca uwagę po rozpakowaniu Kameleona to jakość wykonania. W przypadku ruchu jest to niezmiernie istotne, gdyż gwarantuje brak drgań podczas nagrania. W przypadku sliderów od Fotona nie musimy się nimi martwić – korzystałem z wielu urządzeń i naprawdę rzadko spotyka się taką płynność działania. Producent zachwala opatentowaną technologię kontroli ślizgu wózka i jak zwykle byłem sceptycznie nastawiony do tego typu informacji prasowych. Jednak tutaj nie mam wątpliwości, że zastosowane w sliderach Foton rozwiązania rzeczywiście działają.

Kameleon jest też urządzeniem uniwersalnym – możemy użyć go przy pracy z bezlusterkowcem, ale dzięki maksymalnemu udźwigowi, wynoszącemu 5KG, poradzi sobie też z profesjonalną kamerą. Na szynie producent umieścił dodatkowo podziałkę, która przyda się osobom chcącym urozmaicić ruchem swoje timelapsy. Foton produkuje slider w kilku rozmiarach – od najmniejszego 44cm aż do 130cm. Najpopularniejszym modelem jest testowany dziś Foton Kameleon 64 cm, ale widzę duży potencjał w najnowszym Kameleonie 44 cm – jest to idealny kompromis między rozmiarem a uzyskanym efektem. Osobiście postawiłbym na niego przy realizacjach wymagających mobilności – czyli relacji z eventów, ślubów lub reportaży. Dłuższe slidery to dłuższy ruch kosztem mobilności – sprawdzą się one w realizacjach filmowych, w których mamy swobodę przygotowania się do ujęcia (np. reklamy, krótkie metraże, etc). Miłym dodatkiem są regulowane nóżki, pozwalające wykorzystać slider bez użycia statywu (np. robiąc ujęcia z ziemi) oraz ochronny pokrowiec dokładany do każdego modelu.

Kreatywne użycie slidera w filmowaniu

Ruch kamery, jaki daje nam slider, już sam w sobie jest dosyć efektowny i często używany w produkcjach filmowych – potrafi w fajny sposób „ożywić” nieruchomą scenę przez zmianę perspektywy. Lubię używać tego efektu korzystając z szerokiego kąta i pokazując plan ogólny. Druga opcja to duże zbliżenie i wprowadzenie tematu ujęcia kadru poprzez ruch – może to być np. prezentacja produktu, gdzie ruch najpierw wyłania obiekt w kadrze, a następnie pokazuje go w pełnej okazałości – tak jak w ujęciu lampy z mojej ostatniej realizacji . Oczywiście nie są to jedyne zastosowania slidera – jak zwykle ogranicza nas tylko nasza własna kreatywność.

Zoom transition i przenikanie

Ostatnio polubiłem korzystanie ze slidera w celu wykorzystania powtarzalności ruchu do tworzenia ciekawych przejść w video. Dodatkowo jest to efekt bardzo prosty do osiągnięcie i poza planowaniem nie wymaga wiele dodatkowej pracy podczas filmowania. Efekty, o których piszę, można zobaczyć w tym fragmencie filmu:

TAIDA NIKLAS LASH COACH PROGRAM RELACJA | SZKOLENIA Z PRZEDŁUŻANIA RZĘS

Aby zrobić coś podobnego, wystarczy rozstawić statyw i wybrać kadr numer 1 – np. szerokie ujęcie jakiejś sceny. Po nagraniu zmieniamy ogniskową na dłuższą, nie zmieniając ustawienia slidera. Jeśli korzystamy z obiektywów stałoogniskowych, musimy założyć teleobiektyw, ale jeśli korzystamy z zooma, to wystarczy szybka zmiana w kierunku węższego kadru. Tak przygotowaną scenę nagrywamy jeszcze raz w bliższym planie. Finalnie mamy dwa bardzo podobne kadry z różnych perspektyw, tak jak na tym przykładzie:

Tak przygotowane ujęcia możemy połączyć na różne sposoby – najprostszą opcją jest użycie przenikania, które jako jedno z niewielu predefiniowanych w programach przejść nie jest kojarzone z amatorskimi produkcjami (myślę tu o efektach „przewracającej strony” i tym podobnych). Bardziej zaawansowany efekt to użycie tzw. „Zoom transition”. Tego typu efekt stał się popularny jakiś czas temu i jest bardzo często używany w produkcjach z dynamicznym montażem. Aby go wykonać, najlepiej skorzystać z tutoriali w internecie – ja korzystałem z tego:

Adobe Premiere Pro CC Smooth Zoom Blur Transition Effect Tutorial (how to 2017)

Ciekawym efektem jest też rozpoczynanie lub kończenie ruchu na jednorodnej powierzchni, zasłaniającej kadr – np. ścianie, drzwiach, tablicy. Tak nagrane ujęcie można potem w ciekawy sposób połączyć z innym czy to przez wspomniane wcześniej przenikanie (które przez jednolite tło będzie wyglądało płynniej), czy też przez złączenie ujęcia kończącego się pełnym zasłonięciem z drugim, rozpoczynającym się od zasłonięcia – dzięki temu mamy zachowany ruch i płynną zmianę kadru.

Podsumowanie

Na rynku mamy naprawdę sporo produktów różnych marek i w różnych przedziałach cenowych, dlatego chcąc kupić slider mamy w czym wybierać. Foton Kameleon 64 cm wyróżnia się na ich tle przede wszystkim jakością wykonania i płynnością ruchu. Znam osoby z branży pracujące na nim już kilka sezonów, które bardzo chwalą jakość i wytrzymałość tego statywu. Jeśli cenicie sobie wysoką jakość i niezawodność, to slider Foton Kameleon to bardzo dobry wybór.

Podziel się.

O Autorze

Twórca filmowy, operator, montażysta. Doświadczenie zdobywał współpracując jako asystent kamery na planach filmowych oraz przy własnych projektach. W Cyfrowe.pl zajmuje się rozwojem oferty video.

Zostaw komentarz

izmir escort