Możliwości współczesnych urządzeń mobilnych pozwalają nie tylko na wykorzystanie ich jako pełnoprawnego aparatu fotograficznego, ale również bardzo efektywnego narzędzia do edycji zdjęć. Ten potencjał dostrzegają producenci oprogramowania, którzy nie tylko tworzą specjalne aplikacje, ale również udostępniają mobilne wersje swoich flagowych produktów, tak jak w przypadku Lightroom Mobile czy Photoshop CC dla iPada. Świetnym uzupełnieniem mobilnej cyfrowej ciemni będzie rysik, który podobnie jak w przypadku tabletu graficznego dla komputerów pozwoli na intuicyjną obróbkę zdjęć i precyzyjne wprowadzanie zmian lokalnych. Zajrzyj do tego artykułu, a dowiesz się, jak możesz wykorzystać rysik w fotografii mobilnej i poznasz kilka propozycji ciekawych modeli.
Jak działają rysiki do smartfonów i tabletów?
Rysik do urządzeń mobilnych przypomina tradycyjny długopis. Podobnie jak on jest zakończony metalową końcówką, która umożliwia „pisanie” (wskazywanie) po ekranie, posiada skuwkę umożliwiającą schowanie i ochronę końcówki, a także często element ułatwiający zaczepienie w kieszeni plecaka czy koszuli. Postawowe modele nie korzystają z baterii, tak więc nie jest konieczne ich ładowanie. Nieco bardziej zaawansowane rysiki mają wbudowany akumulator, jednakże ich ładowanie jest sporadyczne. Co więcej przykładowo Apple Pencil ładuje się bezprzewodowo i automatycznie po zetknięciu z obudową iPada Pro. Wystarczy więc go zamocować i nie trzeba wcale pamiętać o konieczności naładowania baterii.
Zaawansowane modele, takie jak np. Adonit Stylus Pixel cechują się rozpoznawaniem wielu poziomów siły nacisku (ww. model aż 2048 poziomów). Pozwala to na intuicyjne zmienianie grubości rysowanej linii, po prostu mocniej dociskając piórko. Wśród innych ciekawych i przydatnych funkcji można wymienić wykrywanie dłoni, które pozwala na oparcie nadgarstka o wyświetlacz urządzenia mobilnego bez obaw o zakłócenie pracy rysika czy przypadkowe włączenie jakiejś opcji, czy przyciski funkcyjne, które można zaprogramować zgodnie z własnymi potrzebami i przyzwyczajeniami (np. szybko przełączać się pomiędzy trybem długopisu lub gumki).
W jaki sposób możesz wykorzystać rysik w fotografii mobilnej?
Rysiki dedykowane do urządzeń mobilnych możesz wykorzystać tak samo, jak w przypadku użytkowania tabletu graficznego podłączonego do komputera. Możesz dzięki nim precyzyjnie maskować fragmenty zdjęć, szybciej i sprawniej stemplować czy usuwać niechciane elementy (np. narzędziem pędzla korygującego) czy rysować precyzyjne krzywe. Przyda się więc w każdej dziedzinie fotografii – od krajobrazowej (zaznaczanie jaśniejszych partii nieba) po portret (retusz skóry). Tak samo jak w przypadku tabletów graficznych, rysiki przydają się także podczas pozostałych czynności wykonywanych na urządzeniach mobilnych, zwiększając wygodę i intuicyjność przeglądania sieci czy grania w niektóre gry.
Urządzenia mobilne coraz częściej wykorzystywane są nie tylko jako podstawowe aparaty, ale również narzędzia edycyjne. Oczywiście w obydwu zastosowaniach nie są w stanie zastąpić lustrzanek, bezlusterkowców i profesjonalnych monitorów, ale jednak ich specyfika sprawia, że w wielu sytuacjach sprawdzają się naprawdę świetnie. W przypadku prowadzenia konta na Instagramie i innych mediach społecznościowych bardzo przydatna jest możliwość natychmiastowego obrobienia zdjęcia i udostępnienia go na swoim profilu. Rysik pozwala przeprowadzić zmiany w poszczególnych fragmentach zdjęcia, których wprowadzanie palcem byłoby niemożliwe lub w najlepszym wypadku trudne i irytujące. To akcesorium nie tylko zwiększa możliwości edycyjne, ale również usprawnia wszystkie czynności podejmowane w oprogramowaniu mobilnym.
Zajrzyj do poniższego artykułu poświęconego wykorzystaniu tabletów graficznych w cyfrowej ciemni. Ich zastosowanie może być dobrą inspiracją podczas użytkowania rysików:
Tablet graficzny w cyfrowej ciemni
Jeśli lubisz używać mediów społecznościowych i dodawać relacje, to z pewnością spodoba Ci się możliwość wzbogacania zdjęć własnoręcznie wykonanymi rysunkami i odręcznymi podpisami. Taki napis będzie ciekawą alternatywą dla standardowych fontów, dostępnych w oprogramowaniu do obsługi Instagrama czy Facebooka. Poza tym rysik przyda się do sporządzania odręcznych notatek – np. schematu oświetlenia, który wykorzystasz podczas następnej sesji w studiu.
Rysiki dedykowane do urządzeń mobilnych to bardzo przydatne akcesoria w codziennej pracy fotografa mobilnego. Jako że smartfony i tablety coraz częściej parowane są z aparatami (więcej informacji na ten temat znajdziesz tutaj), a duża część pracy fotografów polega na budowaniu swojego wizerunku w sieci, to taki gadżet zdecydowanie przyda się nie tylko podczas edycji zdjęć. Warto więc spróbować korzystania nawet z najprostszego modelu, aby poczuć komfort pracy z rysikiem. Gdy już nie będziesz wyobrażać sobie korzystania z urządzenia mobilnego bez tego akcesorium, to ciekawą propozycją będą zaawansowane, profesjonalne modele.
Podziel się w komentarzu, do czego wykorzystujesz rysik lub w czym byłby Ci pomocny?
Zapisz się do naszego newslettera, aby być na bieżąco z naszymi poradnikami, testami i inspiracjami.
Jeden komentarz
ja głównie robię notatki odręczne