Odkryj ciekawy świat fotografii natychmiastowej z FujiFilm Instax

1

Bardzo ciekawy jest fakt utrzymującej się dużej popularności aparatów, takich jak seria FujiFilm Instax. Z jednej strony nie posiadają już na wyłączność przymiotu „natychmiastowości”, który współdzielą z fotografią cyfrową, a z drugiej strony bazowanie na wydrukach zaspokaja głód obcowania z fizyczną formą zdjęcia. Wyjątkowa plastyka i estetyka wykorzystywanych przez nie materiałów światłoczułych znajduje amatorów na całym świecie, pozwalając nie tylko na zapisywanie wspólnych chwil z bliskimi, ale również podejmowanie działań artystycznych. Jeżeli więc chcesz poznać bliżej historię fotografii natychmiastowej, dowiedzieć się, w jakich sytuacjach sprawdzają się aparaty Instax oraz zapoznać się z dostępnymi na rynku modelami i akcesoriami, to zapraszam do lektury.

Jak to wszystko się zaczęło?

Historia powstania fotografii natychmiastowej jest bardzo anegdotyczna. Przebywający na wakacjach wynalazca Edwin Land pocieszał swoją córkę, która była strapiona z powodu tego, że musi czekać na odbitki zdjęć, aż do powrotu z wakacji i wywołania ich w zakładzie. Jej pomysłowy ojciec postanowił rozwiązać ten problem i tak w dużym skrócie w 1948 roku powstała firma Polaroid, która zapisała się w historii fotografii jako twórca pierwszego komercyjnego aparatu, umożliwiającego obejrzenie efektów pracy natychmiast po wykonaniu zdjęcia. Początkowo zdjęcia były wyłącznie czarno-białe, ale w 1963 roku do sprzedaży trafiły kolorowe materiały światłoczułe. Produkty Polaroida rozpoczęły nowy nurt fotografii. Charakterystyczny ruch papieru wyjeżdżającego z kasetki, potrząsanie naświetlonym materiałem w celu przyspieszenia schnięcia czy rozpoznawalna biała ramka wokół gotowych fotografii – te wszystkie elementy stały się kultowe.

polaroid fujifilm instax

Chyba mało kto nie kojarzy specyficznego klimatu fotografii natychmiastowej, obejmującej elementy takie jak wysuwający się z kasetki papier czy proces ujawniania się obrazu.

fujifilm instax zdjecia

Dziś nadal korzysta się z kultowej estetyki białej ramki – materiały światłoczułe FujiFilm Instax nawiązują bezpośrednio do długiej tradycji.

Nadal nie słabnie moda na zdjęcia natychmiastowe, pomimo tego, że cyfra daje niewyobrażalne wręcz dla fotografów z ubiegłych dekad możliwości błyskawicznego udostępnienia, reprodukcji i powielania fotografii. Nie mówiąc już o tym, że korzysta z innych wynalazków XXI wieku, takich jak internet, media społecznościowe czy przechowywanie multimediów w chmurze (co również zaimplementowała fotografia natychmiastowa – wrócę do tego w dalszej części artykułu). Wielu producentów nadal oferuje własne aparaty do fotografii natychmiastowej, a mnóstwo osób na całym świecie wciąż spogląda z wyczekiwaniem na ujawniający się po naświetleniu materiału obraz, potrząsa zdjęciem i cieszy się rozpoznawalną estetyką uzyskiwanych w ten sposób fotografii. Zmieniło się jednak to, że zamiast Polaroida, obecnie prym w tym segmencie wiedzie FujiFilm, oferujący całą serię aparatów i akcesoriów Instax.

FujiFilm Instax Modele

Niemal cała rodzina aparatów Instax w komplecie. Od lewej FujiFilm Instax Mini 9, Mini 70, Mini 90 Neo Classic, Wide 300 i Square SQ10.

W jakich sytuacjach sprawdzają się aparaty FujiFilm Instax?

Chociaż fotografia natychmiastowa powstała z myślą o niecierpliwych fotoamatorach, to bardzo szybko znalazła także szereg innych zastosowań. Jedną z ważniejszych cech była intymność. Doceniono fakt, że zdjęcia wykonywane tą metodą nie potrzebowały pośredników w postaci pracowników fotolabu – zdjęcia zaczęły trafiać bezpośrednio z rąk do rąk. Stworzyło to idealne warunki dla osób, które chciały dzielić się bardzo intymnymi obrazami, w szczególności dla kochanków. Dziś takie zastosowanie wydaje się mniej frapujące, ale może w konfrontacji z natychmiastowym rozprzestrzenianiem się zdjęć w sieci, czy możliwością ataków hakerskich i wykradaniem zawartości smartfonów, budowanie takiej dyskretnej relacji między twórcą a odbiorcą zdjęć ma nadal wartość.

Niemniej niezwykle ważna była możliwość bezzwłocznego obejrzenia fotografii. To już samo w sobie sprawiało ogromną frajdę. Dzięki temu można było wymieniać się zdjęciami na imprezie czy znajdować szereg innych zastosowań, takich jak np. sfotografowanie zepsutej części i pokazanie jej mechanikowi czy bardzo szybkie wymienienie się informacją wizualną. Dzisiaj taką rolę spełnia smartfon, ale w poniższej reklamie widać, jak pomysłowi byli twórcy aparatów natychmiastowych (swoją drogą, z perspektywy obecnych czasów, wideo wygląda z bardzo poczciwie).

Poza tym fotografia natychmiastowa stała się potężnym narzędziem w rękach artystów. Znajdowali oni dla niej szereg zastosowań, wśród których najpopularniejsze było tworzenie kolaży złożonych z wielu pojedynczych fotografii, które razem tworzyły jeden wielki obraz lub działanie ingerujące w strukturę papieru, takie jak np. nakłuwanie, przyciskanie w trakcie trwania procesów chemicznych, itp. Wśród osób promujących i pracujących z tym medium znaleźli się m.in. Ansel Adams, Walker Evans czy Andy Warhol.

Chociaż powyżej wymieniam funkcjonalność fotografii natychmiastowej w odniesieniu do jej historii, to nie da się ukryć, że wiele z tych zastosowań pozostało aktualnych. Przede wszystkim nadal tego typu zdjęcia są popularne wśród artystów. Chuck Close, Maurizio Galimberti, Petr Klabal, Sean Aickin, Tatiana Blinova, Yasumasa Yonehara czy Alexandra Zedtwitz to tylko niektórzy twórcy, wykorzystujący fotografię natychmiastową. Na stronie instax.com możesz poznać wiele ciekawych postaci, które w swoich działaniach twórczych wykorzystują aparaty Fujifilm Instax.

Poniżej znajduje się kilka prac, wykonanych przez artystów przy współpracy z FujiFilm. Jak widać technologia ta daje różnorodne możliwości.

Daniel Castro Fujifilm instax

Częstym zabiegiem wykorzystywanym przez artystów jest tworzenie kolaży. Na powyższym zdjęciu znajduje się praca autorstwa Daniela Castro.

 

Zdjęcia: Ethan Scott

Zdjęcia: Ethan Scott

Antonino Zambito Fujifilm Instax

Zdjęcia: Antonino Zambito

Eric Marrian Fujifilm instax

Zdjęcia: Eric Marrian

Andrea Tranquilli fujifilm instax

Zdjęcia: Andrea Tranquilli

Okazuje się, że nie zawsze wystarczy pokazać zdjęcie na wyświetlaczu aparatu cyfrowego lub smartfona – w wielu sytuacjach niezbędny jest natychmiastowy wydruk. Świetnym przykładem tego jest cykl zdjęć autorstwa Michała Adamskiego, który w projekcie Village Leaders przedstawia portrety wójtów gmin wzbogacone komentarzami na temat tego, jak postrzegają własną rolę w społeczeństwie. Fotografia natychmiastowa umożliwiła zachowanie bezpośredniej relacji fotografa i modeli. Odpowiedzi udzielane po dłuższym czasie, gdyby zdjęcie były wykonywane innymi metodami, nie byłyby z pewnością tak spontaniczne.

Poniżej znajduje się kilka zdjęć autorstwa Cédrica Jouvina, które świetnie obrazują możliwość łączenia portretów i odręcznych notatek, wykorzystując fotografię natychmiastową.

Cédric Jouvin Fujifilm instax

Zdjęcia: Cédric Jouvin

„Spontaniczność” to kolejne ważne słowo dla aparatów Fujifilm Instax. Pozwalają na momentalne działanie, bez zwłoki niezbędnej przy wykorzystywaniu innych rodzajów sprzętu. Ramka okalająca zdjęcie pozwala nie tylko na dodawanie napisów, ale także rysunków i innych ozdób. Ciekawy jest także brak możliwości powtórzenia zdjęcia (oczywiście abstrahując od reprodukowania). Każda mina, poza i sytuacja jest wyjątkowa – dokładnie tak, jak w życiu. Z tych powodów Instax sprawdzi się na imprezie, weselu czy na wakacjach – wszędzie tam, gdzie liczy się dobra zabawa.

Jeżeli chcesz dowiedzieć się więcej na temat fotografowania Instaxem podczas przyjęcia ślubnego, zajrzyj do poniższego artykułu:

INSTAXY I POLAROIDY HITEM NA WESELACH. RADY DLA FOTOGRAFÓW ŚLUBNYCH I NOWOŻEŃCÓW

To także dobra propozycja dla dzieciaków. Taki aparat jest łatwiejszy w obsłudze niż smartfon, trudniej go zepsuć, a wiele modeli ma kształty i wzory, które z pewnością przypadną najmłodszym do gustu. Zaobserwowałem również, że Instax często pozwala „przełamać lody”. Ludzie, którzy nie chcieli być fotografowani za pomocą cyfrówki, byli zaintrygowani aparatem natychmiastowym i chętniej zgadzali się na wykonanie im zdjęcia. Miało to z pewnością związek z ich sentymentem, gdyż niektórzy z przyjemnością wracali do wspomnień, gdy takie aparaty były nowinkami technicznymi. Ponadto myślę, że analogowa fotografia wzbudza nieco większe zaufanie, gdyż powoduje mniej obaw związanych z ewentualnym udostępnieniem takich zdjęć w internecie.

Poniżej znajduje się kilka opinii użytkowników, którzy zwracają szczególną uwagę na swoisty klimat fotografowania Instaxami:

1 fujifilm instax

2 fujifilm instax 3 fujifilm instax 4 fujifilm instax

Fujifilm Instax – najciekawsze modele aparatów

Fujifilm Instax Mini 8S i Mini 9

fujifilm instax 8s

FujiFilm Instax Mini 8S

fujifilm instax 9

FujiFilm Instax Mini 9

Te dwa modele to najprostsze aparaty w rodzinie Instax. Korzystanie z nich jest banalnie proste – wystarczy włączyć aparat, ustawić automatyczny tryb za pomocą pierścienia znajdującego się wokół obiektywu (dostępne są tryby: wnętrza/noc, pochmurno/cień, słonecznie/lekkie zachmurzenie, słonecznie i Hi Key), spojrzeć przez wizjer i zrobić zdjęcie. Po chwili otrzymasz gotową odbitkę. Aparaty wykorzystują wkłady Mini Instax o wymiarach 54×86 mm, gdzie obszar obrazu wynosi 46×62 mm. Obydwa modele posiadają wbudowaną lampę błyskową. Fujifilm Instax Mini 9 dodatkowo został wyposażony w lusterko ułatwiające wykonywanie seflie z bliskimi oraz ma dołączoną w zestawie nakładkę, umożliwiającą ustawianie ostrości z odległości 35 cm.

fujifilm instax pierscien 9

Pierścień w aparacie FujiFilm Instax Mini 9 umożliwia wybranie jednego z kilku trybów ekspozycji, dostosowanego do różnych warunków oświetleniowych. Dioda zapala się przy sugerowanym w danym momencie trybie, ale można wybrać inny, w celu eksperymentowania z końcowym efektem.

Zarówno Instax Mini 8S i Mini 9 są dostępne w różnych wersjach kolorystycznych, w tym także z Minionkami i Hello Kitty, które przypadną go gustu najmłodszym. Aparaty można nabyć osobno oraz w zestawach z wkładami i akcesoriami.

FujiFilm Instax Mini 8S kolory

Dostępne wersje kolorystyczne FujiFilm Instax Mini 8S. Oprócz tego można znaleźć także wzory związane z kreskówkami itp.

kolory mini9

Dostępne warianty kolorystyczne aparatu FujiFilm Instax Mini 9.

Fujifilm Instax Mini 70

fujifilm instax 70

FujiFilm Instax Mini 70

Wersja Mini 70 wykorzystuje te same materiały światłoczułe co ww. modele, ale oferuje większą funkcjonalność. Przede wszystkim obsługuje specjalny tryb Selfie, ułatwiający wykonywanie autoportretów, a także umożliwia wybranie zakresu ostrości na podstawie jednego z 3 trybów (Macro, Standard i Krajobraz), czyli odpowiednio 0,3-06 m, 0,6-3 m i od 3 m do nieskończoności. Ponadto aparat ten został wyposażony w gwint statywowy, bardziej rozbudowany system kontroli automatycznej ekspozycji, błysk dopełniający, licznik pozostałych ekspozycji czy samowyzwalacz.

fujifilm instax mini 70 statyw

FujiFilm Instax Mini 70 został wyposażony w gwint statywowy. Dzięki temu można go z łatwością używać z trójnogami lub monopodami. W szczególności pasuje do kompaktowego mini statywu Manfrotto Pixi.

Podobnie jak w przypadku poprzednich modeli, Mini 70 jest również dostępny w różnorodnych wersjach kolorystycznych, dzięki czemu z łatwością znajdziesz swoją ulubioną wersję.

FujiFilm Instax Mini 70 kolorystyka

FujiFilm Instax Mini 70

FujiFilm Instax Mini 90 Neo Classic

Fujifilm instax mini 90

FujiFilm Instax Mini 90 Neo Classic

Główną cechą różnicującą ten aparat jest jego stylistyka, nawiązująca do klimatu retro. Jednak to nie wszystko, gdyż ten model oferuje dodatkowo kilka trybów, sprawdzających się w różnorodnych sytuacjach. Znajdziesz w nim tryb ułatwiający wykonywanie zdjęć na przyjęciach, dzieci i zwierząt, krajobrazowych, a także umożliwia wykorzystywanie trybu Bulb, podwójnych ekspozycji czy realizowanie zbliżeń. Ponadto możesz kontrolować tonację zdjęcia, wybierając jego jasność, a także skorzystać z trybu redukcji czerwonych oczu.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Mini 90 Neo Classic wykorzystuje materiały Mini Instax. Dostępny jest w dwóch, eleganckich wersjach kolorystycznych.

FujiFilm Instax Mini 90 Neo Classic 2

FujiFilm Instax Mini 90 Neo Classic

FujiFilm Instax Wide 300

FujiFilm Instax Wide 300

FujiFilm Instax Wide 300

Najbardziej istotną różnicą Instax Wide 300, w porównaniu do wcześniej opisanych modeli, jest wykorzystywanie materiału światłoczułego Fujifilm Instax Wide, którego rozmiar wynosi 108×86 mm, natomiast obszar zdjęcia ma wymiary 62×99 mm. Poza tym podobnie jak Mini 70 udostępnia użytkownikom automatyczny pomiar ekspozycji, który radzi sobie świetnie niemal w każdych warunkach, także na imprezie, podczas wykorzystywania lampy błyskowej. Jego działanie sprawia, że zarówno model na pierwszym planie, jak i tło jest równomiernie oświetlone. Dodatkowo aparat został wyposażony w dwuzakresowy pierścień ustawiania ostrości (0.9-3 m lub od 3 m do nieskończoności), gwint statywowy czy wyświetlacz informujący o stanie aparatu.

FujiFilm Instax Square SQ10

FujiFilm Instax Square SQ10

FujiFilm Instax Square SQ10

Instax Square SQ10 stanowi połączenie zalet fotografii natychmiastowej i cyfrowej. Ma on wbudowaną matrycę i wyświetlacz, dzięki czemu zdjęcia można zapisać na karcie SD, wygodnie kadrować i obejrzeć przed wywołaniem. Fotografie są drukowane przez wbudowaną drukarkę, po wcześniejszym zaakceptowaniu przez użytkownika. Innowacją jest też wykorzystywanie formatu kwadratowego materiałów Instax Square – to ukłon w stronę zwolenników klasycznych proporcji fotografii natychmiastowej. Użytkownik może wykorzystać jeden z dziesięciu filtrów artystycznych, kontrolować jasność zdjęcia, dodawać winietę czy wykorzystywać podwójną ekspozycję, długie czasy naświetlania, tryb Macro lub umieszczać kilka zdjęć na jednym arkuszu papieru.

Materiały światłoczułe i akcesoria Fujifilm Instax

O podstawowych rodzajach materiałów światłoczułych wspomniałem przy okazji omawiania aparatów, jednakże Fujifilm oferuje wiele różnych wariacji. Poza podstawowymi wersjami z białą ramką producent udostępnia jeszcze wkłady z czarną obwolutą, o stylistyce komiksowej, przypominającą przesyłkę pocztową, tęczową czy adresowane do młodszych użytkowników z mini gwiazdkami, Hello Kitty lub Minionkami. Dostępny jest także monochromatyczny materiał do fotografii czarno-białej.

fujifilm instax mini materialy

W sprzedaży dostępnych jest wiele różnorodnych materiałów światłoczułych dedykowanych do aparatów Instax, w tym z różnokolorowymi ramkami i monochromatyczne.

Do wszystkich modeli aparatów Instax możesz dobrać różnorodne pokrowce, dopasowane do Twojego stylu. Do wyboru masz etui skórzane, jeansowe, filcu czy z materiału syntetycznego. Wśród nich znajdują się zarówno eleganckie, jak i młodzieżowe pokrowce, dopasowane do kobiet, mężczyzn i dzieci. Tego typu akcesoria są nie tylko stylowe, ale zapewniają bezpieczeństwo Instaxa, chroniąc go przed uszkodzeniami i zarysowaniami. To także łatwiejszy sposób noszenia aparatu. Możesz również przymocować do swojego Instaxa rozmaite paski, dostępne w zróżnicowanych wersjach kolorystycznych i wariantach.

Ciekawym uzupełnieniem aparatów Instax Mini 8 jest zestaw czterech kolorowych filtrów. Mocuje się ja na przedniej soczewce. Pozwolą Ci zabarwić zdjęcia, a także zmienić ich charakter – np. ocieplić lub ochłodzić.

fujifilm instax filtry

4 kolorowe filtry dedykowane do FujiFilm Instax 8S.

Fujifilm oferuje akcesoria nie tylko umilające i ułatwiające fotografowanie, ale również zwiększające atrakcyjność prezentowania efektów. Zabawne naklejki na zdjęcia, ramki, klipsy, pudełka na zdjęcia czy różnorodne albumy, w tym także kieszonkowe, ułatwiają eksponowanie i przechowywanie fotografii.

Fujifilm Instax klipsy

Klipsy umożliwiające ciekawe zaprezentowanie zrobionych fotografii.

fujifilm instax album

Dedykowane albumy ułatwiają segregacje i przechowywanie zdjęć tak, aby zachowały na długo znakomity stan.

Drukarki FujiFilm Instax Share

Rodzina urządzeń Instax obejmuje nie tylko aparaty, ale również kompaktowe drukarki. Łączą w sobie zalety fotografii natychmiastowej i mobilnej. FujiFilm Instax Share SP-2 i SP-3 umożliwiają bezpośrednie drukowanie z urządzeń mobilnych z systemem Android lub iOS, z popularnych serwisów, takich jak m.in. Instagram, Facebook, Weibo, Dropbox, Google Photos czy Flickr, a także z aparatów FujiFilm. Dzięki nim możesz przenieść niemal dowolną fotografię na wysokiej jakości papier.

Drukarka FujiFilm Instax Share SP-3 2

Drukarka FujiFilm Instax Share SP-3

Drukarka FujiFilm Instax Share SP-2

Drukarka FujiFilm Instax Share SP-2

Drukarki mają także szereg opcji, który poszerza ich możliwości. Pozwalają na m.in. dodawanie filtrów, drukowanie kilku zdjęć na jednym arkuszu, tworzenie kolaży oraz nanoszenie danych, takich jak data wykonania zdjęcia czy liczba polubień.

fujifilm instax share zdjecia

Drukarki FujiFilm Instax Share umożliwiają kreatywną edycję zdjęć i dodawanie znaczników.

 

FujiFilm Instax Share 3

Drukarki FujiFilm Instax Share to bardzo kompaktowe urządzenia, wpisujące się tym samym w całą linię produktów Instax.

Widać wyraźnie, że zagadnienie fotografii natychmiastowej i aparatów Instax jest bardzo obszerne. Życzę dobrej zabawy i wielu inspiracji podczas odkrywania tego świata.

Podziel się.

O Autorze

Redaktor w sklepie Cyfrowe.pl. Absolwent fotografii na Uniwersytecie Artystycznym w Poznaniu. W swoich pracach łączy dokument i science-fiction. Z tego zestawienia tworzy własny opis świata.

Jeden komentarz

  1. klaczatinek w

    właśnie przymierzam się do zakupu jakiegoś aparatu natychmiastowego, chociaż zacząłem zastanawiać się czy nie wystarczy mi drukarka

Zostaw komentarz

izmir escort