Niezbędne akcesoria do obiektywów

0

Nawet najlepsza matryca niewiele da bez świetnego obiektywu. Ale i obiektyw może potrzebować akcesoriów, które pozwolą mu w pełni rozwinąć skrzydła. Inne z kolei pomogą w jego zabezpieczeniu i umożliwią satysfakcjonujące użytkowanie przez długi czas. Jeśli zamierzasz poszerzyć swój zestaw szkieł, zajrzyj do tego artykułu, aby poznać przydatne akcesoria do obiektywów.

Osłona przeciwsłoneczna

Jednym z podstawowych akcesoriów do obiektywów jest osłona przeciwsłoneczna – najczęściej zresztą dostępna w zestawie z nowym szkłem. Jeśli kupujesz nowy obiektyw, zwróć uwagę czy jest standardowo do niego dołączana przez producenta. Coraz częściej staje się niestety opcjonalnym akcesorium, a jest bardzo przydatna – nie tylko podczas fotografowania czy filmowania przy silnym nasłonecznieniu. Po zamontowaniu staje się najdalej wysuniętym elementem obiektywu i dodatkowo zabezpiecza przednią soczewkę przed zarysowaniami.

Pokrowce na obiektywy

Jeśli już mowa o bezpieczeństwie obiektywu, to warto też zadbać o nie podczas jego transportowania i przechowywania. Tutaj z pomocą przychodzą pokrowce, które często dzięki swojej konstrukcji pozwalającej na przymocowanie ich do paska od spodni lub do pasa reporterskiego umożliwiają łatwą i szybką wymianę obiektywów. (Są dzięki temu zawsze pod ręką). Przydają się także np. podczas przechowywania sprzętu w domu.

Pokrowiec na obiektyw może przydać się także wtedy, gdy niekoniecznie chcesz zmieniać torbę lub plecak na aparat, ale powoli kończy Ci się w nim miejsce. Wtedy obiektyw w pokrowcu możesz schować np. do komory na rzeczy osobiste.

Jak szybko zmieniać obiektywy?

Być może na początku posiadania nowego, wymarzonego obiektywu nie będziesz chciał odpinać go od aparatu, ale nie oznacza to, że stare szkła mają iść w odstawkę. Aby sprawnie korzystać z całego arsenału swoich obiektywów, użyj akcesoriów ułatwiających ich szybką wymianę. Przykładem jest adapter z mocowaniem obiektywu do paska. Dzięki niemu możesz mieć stale pod ręką nawet 3 obiektywy (jeden podpięty pod body a 2 na adapterze). To pozwoli na błyskawiczną wymianę np. obiektywu szerokokątnego i tele, gdy pracujesz przy dynamicznej sesji lub reportażu. Z adapterem do mocowania obiektywów nie musisz sięgać po nie każdorazowo do torby lub plecaka. To idealne rozwiązanie w wielu sytuacjach – fotografii podróżniczej, reporterskiej, ślubnej itp. Takie akcesorium przyda się również na planie filmowym.

Podczas wyboru takiego adaptera pamiętaj, że musi pasować do bagnetu wykorzystywanego przez Twoje obiektywy.

Kamuflaż do teleobiektywu – dla fotografów przyrody

Idąc w teren, aby fotografować czy filmować dzikie zwierzęta, musisz przygotować nie tylko siebie, ale także swój sprzęt. Odpowiedni kamuflaż i zabezpieczenie sprzętu to podstawa każdego udanego wyjazdu w teren. Maskowanie sprzętu podczas fotografowania i filmowania dzikiej przyrody pozwoli pozostać niezauważonym. Nie zapomnij więc o osłonie maskującej dostosowanej do posiadanego przez Ciebie modelu obiektywu czy rękawach do czatowni. Pomocne będą także specjalne osłony, które można bezgłośnie zdjąć, aby wykonać ujęcie marzeń.

Głowica gimbalowa do teleobiektywu

Jeśli posiadasz naprawdę długi teleobiektyw, to niezastąpionym akcesorium będzie głowica gimbalowa. Zobacz poniższy filmik, aby dowiedzieć się, czym różni się od tradycyjnych głowic i dlaczego ułatwia pracę z supertele.

 

Konserwacja obiektywu i dbanie o jego kondycję

Aby móc w pełni cieszyć się ostrymi i kontrastowymi obrazami, a także zawsze precyzyjnie działającym systemem AF, konieczne jest zadbanie o kondycję obiektywu. O jakość obrazu pomagają zadbać akcesoria do czyszczenia optyki. Specjalistyczne płyny, ściereczki czy pióra gwarantują, że zewnętrzne soczewki będą zawsze idealnie czyste, co przełoży się na maksymalną wydajność optyczną obiektywu. Zabrudzenia mogą obniżać ostrość obrazu, powodować refleksy itp.

10 sposobów na czyste soczewki – co kupić do czyszczenia obiektywu? >>

Stacja kalibrująca

O pracę systemu AF pozwalają zadbać stacje kalibrujące do obiektywów. Tego typu akcesoria są opracowywane przez producentów poszczególnych szkieł dla konkretnych serii sprzętów czy bagnetów. Umożliwiają one kalibrację obiektywu, samodzielną aktualizację czy ustawianie niektórych parametrów, których nie da się zmieniać z poziomu body.

Sigma USB Dock to stacja kalibrująca do obiektywów Sigma. Istnieją także odpowiednie stacje dedykowane do obiektywów innych producentów.

Filtry optyczne

Istnieją efekty, których nie da się uzyskać w Photoshopie. Pozwalają je uzyskać filtry optyczne. Co więcej, filtry takie jak polaryzacyjne umożliwiają uwolnienie całego potencjału obiektywu, tak aby nie ograniczać się np. podczas fotografowania czy filmowania przez szybę (redukują odbicia i refleksy z powierzchni szyby). Pamiętaj tylko, że filtry optyczne powinny cechować się odpowiednią jakością, gdyż w przeciwnym wypadku będą obniżać jakość obrazu. Szkoda jest zatem zainwestować w solidne szkło i nie móc korzystać z jego pełnej mocy przez założony na niego słaby filtr.

Filtry połówkowe szare pomagają poradzić sobie z różną ilością światła w różnych obszarach zdjęcia. Akurat z tym problemem można sobie poradzić w programie graficznym, ale jest to bardziej czasochłonne i często nie daje tak dobrych rezultatów jak w przypadku użycia filtra optycznego.

Kupując nowy obiektyw, nie zawsze istnieje konieczność nabywania nowego filtra optycznego. Jeśli posiadasz arsenał filtrów i w dodatku kompatybilny z systemem mocowań, często wystarczy dokupić tylko adapter pasujący do gwintu filtra nowego szkła.

Warto też rozważyć zakup filtra ochronnego, który zabezpieczy przednią soczewkę przed urazami.

Wszystko o filtrach fotograficznych. Co musisz wiedzieć przed zakupem? >>

 

Akcesoria do obiektywów filmowych – wspornik

Do obiektywów filmowych przyda się większość opisanych powyżej akcesoriów – nie ma wśród nich specjalnego rozróżnienia na film i fotografię. Jednakże istnieją też akcesoria do obiektywów stworzone specjalnie dla filmowców. Przykładowo należy do nich wspornik obiektywu do klatki operatorskiej czy gimbala. Taki wspornik nie tylko dodatkowo stabilizuje obiektyw czy lepiej rozkłada ciężar zestawu, ale również ułatwia korzystanie z systemu follow focus. Wspornik obiektywu jest przydatny podczas pracy z dłuższymi obiektywami z zestawem operatorskim.

Follow Focus

Kupując nowy obiektyw do filmowania, warto także pomyśleć o rozwiązaniu typu follow focus. Taki system umożliwia precyzyjne operowanie ostrością w obiektywach manualnych bez konieczności dotykania tubusa. Zresztą w optyce wyposażonej w system AF też daje dużo większą precyzję nastaw. W obiektywach zoom taki system pozwala na analogiczną zmianę ogniskowej.  Follow Focus opiera się przede wszystkim na pierścieniu umożliwiającym sterowanie obiektywem i kołach zębatych poruszających pierścieniem na tubusie. Jeśli chcesz skorzystać z obiektywu, który nie jest konstrukcję stricte wideo, to przydatne mogą być paski do Twojego systemu follow focus (tzw. obejmy), które zwiększają jego uniwersalność.

Obejma LanParte Pierścień FFGR-01

Jeśli filmujesz kamerą BlackMagic możesz skorzystać z kontrolera, który umożliwia wygodne sterowanie zoomem i ostrością obiektywu:

 

Dla filmowców zostały także opracowane ciekawe filtry optyczne, takie jak np. Black Mist. Wprowadzają one wyjątkowy nastrój do filmów poprzez delikatne zmiękczenie ostrości i obniżenie kontrastu. Daje to lekkie zamglenie obrazu, co wprowadza marzycielski nastrój do ujęć. Przydaje się także do filmowania ludzi, gdyż zmniejsza przebarwienia skóry i widoczność niedoskonałości. Filtr ten jest dostępny w wariantach obejmujących różne stopnie mocy działania. Poniżej możesz zobaczyć jego działanie w praktyce:

Mam nadzieję, że zaproponowane przeze mnie akcesoria pozwolą w pełni cieszyć się nowym obiektywem i uzyskać jego pełną wydajność optyczną. Podziel się w komentarzu, jakie są Twoje ulubione akcesoria do obiektywów, i jakie jeszcze osprzęty dodałbyś do tej listy?

 

Podziel się.

O Autorze

Gdy robię zdjęcia, to zajmuję się fotografią reportażową, teatralną i artystyczną. Gdy piszę o zdjęciach, to zastanawiam się, jak wpływają one na odbiorców, co robić, by robić jej bardziej świadomie i jakie możliwości daje sprzęt. Poza tym piszę wiersze i jak dotąd w druku ukazały się moje dwie książki z poezją. Ukończyłem studia magisterskie na kierunku Fotografia na Uniwersytecie Artystycznym w Poznaniu. Jestem laureatem konkursów fotograficznych i poetyckich, uczestnikiem wystaw, festiwali i publikacji poświęconych fotografii.

Zostaw komentarz

izmir escort