Światło pod kontrolą z tubami LED Nanlite PavoTube

0

Na planie filmowym mistrzem oświetlenia jest gaffer. Jeśli natomiast kręcisz swoje filmy w pojedynkę, to Ty musisz mieć światło pod kontrolą. Z tubami LED Nanlite PavoTube jest to łatwiejsze niż kiedykolwiek wcześniej. 

Nanlite Pavotube Eggcrate

Tuby ledowe Nanlite PavoTube — mobilność przede wszystkim

Wybór lamp na rynku może przyprawić o zawrót głowy. Coraz częściej kluczowym kryterium wyboru jest mobilność. Jeśli często realizujesz sesje u klienta, zmieniasz lokację nagrań lub gdy po prostu masz ograniczoną przestrzeń w mieszkaniu, na pewno to rozumiesz. Z lampami LED Nanlite PavoTube światło pod kontrolą możesz mieć bez gromadzenia nadmiaru sprzętu. Tuby LED wraz z dedykowanymi modyfikatorami pozwolą Ci nie tylko kontrolować światło, ale pozwolą ograniczyć ilość niezbędnego sprzętu do minimum. Lampa z softboxem mieszcząca się w dłoni to rewolucja, która zmieni Twoje podejście do pracy ze sztucznym oświetleniem.

Nanlite Pavotube Eggcrate

Nanlite PavoTube II 6C vs Nanlite PavoTube II 15X

Zawsze dobrze mieć wybór. W zależności od tego czy potrzebujesz więcej lub mniej światła z pomocą mogą przyjść lampy Nanlite PavoTube różnej długości. Jako główne światło z powodzeniem wykorzystasz dłuższe tuby Nanlite PavoTube II 15X. Jeśli natomiast szukasz lampy, którą zawsze możesz wrzucić do plecaka i mieć ją zawsze przy sobie pomyśl o Nanlite PavoTube II 6C. Sprawdzi się ona idealnie w wielu zastosowaniach jako lampa pomocnicza. Obie natomiast umożliwiają podpięcie dodatkowych modyfikatorów, abyś mógł jeszcze łatwiej i precyzyjniej kontrolować światło. Jeśli potrzebujesz większej ilości lamp, to występują one także w pakietach. Jeśli natomiast potrzebujesz światła do oświetlenia większych powierzchni z pewnością zainteresują Cię lampy PavoTube o długości 220cm.

Nanlite Pavotube 6c

Światło pod kontrolą z modyfikatorami Nanlite

Współczesne lampy ledowe poza tym, że dają mnóstwo światła, mają coraz bardziej rozbudowane możliwości. Regulacja temperatury barwowej, tryby RGB, regulacja intensywności czy sterowanie pilotem znajdziesz obecnie w każdej lampie na rynku. Zasilanie bateryjne wbudowane w tuby Nanlite PavoTube jest olbrzymim krokiem naprzód w kierunku mobilności i elastyczności. Raz na zawsze skończ z plątaniną kabli w trakcie pracy. To, czego jednak tuby LED zapewnić do tej pory nie mogły, to miękkie światło skupione w konkretnym miejscu. Do niedawna było to zarezerwowane dla lamp z zewnętrznym soft boxem, najlepiej z dodatkowymi gridem. I tu pojawiają się Nanlite Eggcrate i Nanlite Barndoor. Proste narzędzia, dzięki którym będziesz miał światło pod kontrolą. Niewielkim kosztem i w kompaktowym wydaniu.

 Nanlite Pavotube Eggcrate

Nanlite Barndoor do PavoTube II 15X

Ten modyfikator światła składa się z dwóch materiałowych elementów. Pierwszy z nich to wrota Barndoor. W połączeniu z dwoma uchwytami tworzy elastyczne i regulowane ograniczenie kąta padania światła z lampy LED PavoTube II 15X. Z jego pomocą możesz jednym ruchem ręki zawęzić lub rozszerzyć wiązkę światła. Montaż trwa zaledwie kilka sekund, a same wrota mieszczą się w niewielkim materiałowym woreczku. Całość jest niezwykle lekka i kompaktowa co ma niebagatelne znaczenie w przypadku korzystania z tego na zewnątrz.

Nanlite Pavotube Barndoor

Jeśli nosiłeś kiedyś ciężkie lampy między mieszkaniem, samochodem a studio wiesz doskonale, o czym mówię. Niewielkie rozmiary pozwalają na korzystanie z lamp na wiele sposobów. Na pewno docenisz fakt, że w tej zwartej obudowie pomyślano o wycięciu na dłoń, by trzymać lampę jedną ręką. Aby jeszcze bardziej mieć światło pod kontrolą, przygotowano specjalny odchylany panel umożliwiający dostęp do przycisków.

Nanlite Pavotube Barndoor

Nanlite Eggcrate do PavoTube II 15X

Drugim elementem zestawu modyfikatorów do lamp Nanlite PavoTube II 15X jest Nanlite Eggcrate. To nic innego jak grid znany z dużych softboxów. Tutaj jednak w wersji kompaktowej i jeszcze bardziej elastycznej. Do jego montażu wymagane jest założenie Barndoor omówionego w poprzednim akapicie.

Nanlite Pavotube BarndoorNanlite Pavotube Barndoor

Jeśli brakuje Ci miękkiego światła, które idealnie sprawdzi się do oświetlenia twarzy, to jest to idealne rozwiązanie. Montaż jest jeszcze łatwiejszy niż poprzednie kroki i ogranicza się w zasadzie do kilku rzepów. Przy montażu Nanlite Eggcrate wrota Nanlite Barndoor muszą być ustawione pod kątem dziewięćdziesięciu stopni.

Nanlite Pavotube Barndoor

Światło pod kontrolą z uchwytami Nanlite T12

Jedną lampę zawsze ktoś może dla Ciebie potrzymać. A co jeśli lamp jest więcej lub działasz w pojedynkę? Z pomocą przychodzą dedykowane uchwyty Nanlite T12. Jeśli taką lampę chciałbyś umocować na statywie oświetleniowym lub C-standzie pomyśl wersji z przegubem kulowym i trzpieniem 5/8″. Bez przeszkód dopasujesz odpowiedni kąt i wysokość.

Światło pod kontrolą z Nanlite PavoTube T12

Jeśli natomiast stawiasz lampy pionowo na ziemi lub stole wybierz stojak podłogowy Nanlite Tube Light T12. Oba przedstawione stojaki pasują do lamp PavoTube niezależnie od ich długości.

Maksimum możliwości w minimalnej obudowie Nanlite Pavotube II 6C

Lampy Nanlite Pavotube II 6C są nie tylko idealnym uzupełnieniem swoich większych odpowiedników z rodziny PavoTube. Wykorzystasz je także jako światło dopełniające. To właśnie przy pomocy takich małych źródeł światła tworzony jest filmowy klimat. To jedno dodatkowe światło gdzieś w rogu kadru często jest zasługą takich małym lamp.

Światło pod kontrolą z Nanlite Pavotube Eggcrate

Ich niewielkie wymiary pozwolą Ci na wykorzystywanie ich nawet w tak ciasnych przestrzeniach. Nawet jeśli zamontujesz na nich Nanlite Eggcrate Grid.

Modyfikatory do kontroli światła Nanlite w praktyce

W celu przetestowania modyfikatorów światła wybrałem się do swojego samochodu. W tym miejscu pokażę Ci jak oświetlić wybrany element auta, bez rozświetlania wszystkiego dookoła. Powiedzmy, że będzie to dźwignia zmiany biegów. Mocuję lampę Pavotube nad filmowanym obiektem, ustawiam ekspozycję i sprawdzam kadr.

Lampa LED NANLITE Pavotube II 15X

3000K, moc 15%, brak modyfikatorów

O ile drążek oświetlony jest prawidłowo, to przyciski konsoli środkowej mocno rozpraszają. W celu zwiększenia kontroli nad światłem skorzystam z Nanlite Barndoor. Dla wiernego porównania zachowuję dokładnie te same parametry mocy lampy jak i ustawienia aparatu.

Lampa LED NANLITE Pavotube II 15X

3000K, moc 15%, wrota Nanline Barndoor

Efekt jest zdecydowanie lepszy. Konsola środkowa pozostaje w cieniu, a światło skupione jest na wybranym obiekcie. Jest ono jednak dość ostre i mocno skupione. Aby je zmiękczyć, skorzystam z dodatkowego modyfikatora, czyli grida Nanlite.

Lampa LED NANLITE Pavotube II 15X

3000K, moc 15%, wrota Nanline Barndoor + grid

Różnica jest bardzo subtelna, ale zdecydowanie na korzyść. Światło zdecydowanie łagodniej się rozchodzi. A na powierzchni tworzy mocniejszy kontrast. Widać to zwłaszcza na skórzanym obszyciu. A tak prezentują się poszczególne ustawienia w przypadku filmu.

 

Jak osiągnąć efekt ogniska w miejcu, gdzie nie wolno rozpalać ognia?

Lampy Nanlite PavoTube obok regulacji temperatury barwowej czy kolorystyki RGB posiadają także zaprogramowane tryby. Z pomocą Lamp PavoTube z trybem kreatywnym możesz z powodzeniem oświetlić scenerię przy pomocy efektu ogniska. Jeśli filmujesz w parku narodowym lub innym miejscu, w którym nie wolno rozpalać ognia jest to łatwe i proste rozwiązanie.

Nanlite PavoTube tryb kreatywnyKorzystając z Nanlite Eggcreate, możesz dodatkowo wzmocnić nieregularność i rozproszenie światła imitującego ogień, dynamicznie zaginając wrota w trakcie filmowania sceny. Stworzysz w ten sposób unikalny i niepowtarzalny efekt — bo to Ty masz światło pod kontrolą. Lampy Nanlite PavoTube z modyfikatorami światła Eggcrate to narzędzie służące do osiągnięcia zamierzonego efektu. Łatwiej niż kiedykolwiek wcześniej.

Podziel się.

O Autorze

Filmowiec i YouTuber, z Canonem od ponad 20 lat. Rodowity krakus, na co dzień pracownik korporacji.

Zostaw komentarz

izmir escort