Jaki miecz świetlny kupić? Najważniejsze parametry i 5 polecanych modeli

0

Nie musisz być wojownikiem Jedi, aby móc sięgnąć po miecz świetlny (choć oczywiście warto nim być). Możesz wykorzystać go na planie zdjęciowym niezależnie czy robisz zdjęcia, czy filmujesz. Pozwalają na uzyskanie bardzo ciekawych efektów oświetleniowych, niedostępnych dla tradycyjnych lamp błyskowych. Prawdziwi Jedi z uniwersum Gwiezdnych Wojen musieli sami zbudować swój miecz świetlny, aby udowodnić, że ich moc jest kompletna. Ty jednak możesz go po prostu kupić, a ja podpowiem Ci, który wybrać. Zapraszam do lektury (nawet jeśli nie jesteś fanem Gwiezdnych Wojen).

Co to jest miecz świetlny do fotografii i filmowania?

Widzę, że zbudowałeś nowy miecz świetlny. Twoje umiejętności są kompletne. Istotnie jesteś potężny, jak to przewidział Imperator.

/ (Darth Vader w filmie Star Wars VI Powrót Jedi)

W sadze Star Wars miecz świetlny był potężną bronią. Te wykorzystywane do oświetlania planu zdjęciowego mocno przypominają filmowe rekwizyty, ale służą do zgoła czegoś innego. Choć trzeba przyznać, że też dają dużą moc na planie zdjęciowym. Ich podłużna konstrukcja pozwala na uzyskiwanie bardzo ciekawych efektów oświetleniowych – głównie wykorzystywane są do budowania akcentów świetlnych i tworzenia ciekawej atmosfery. W szczególności, iż pozwalają na dostosowywanie kolorystyki oświetlenia zgodnie z paletą RGB.

Takie miecze świetlne wykorzystywane są także do oświetlania tła. Są również świetnym gadżetem przy zabawie z techniką malowania światłem. Dzięki konstrukcji pozwalającej z łatwością trzymać i operować nim w ręce (ze sprawnością godną prawdziwego Jedi), możliwe jest szybkie doświetlenie poszczególnych elementów planu. Ich smukła konstrukcja pozwala także na łatwe zabieranie ich na dowolny plan zdjęciowy. Co więcej, niektóre z modeli umożliwiają łączenie ze sobą kilku lamp typu miecz świetlny, tak aby je przedłużać.

Dobry miecz świetlny – jakie powinien mieć parametry?

Kolorystyka światła

W uniwersum Star Wars każdy kolor wiązki emitowanej przez miecz świetlny odpowiadał charakterystyce danego bohatera. I tak postacie negatywne posługiwały się zazwyczaj czerwonymi mieczami świetlnymi, natomiast pozytywne postacie walczyły przy pomocy mieczy świetlnych o niebieskiej, zielonej, fioletowej, żółtej lub pomarańczowej wiązce. Ty jednak nie musisz decydować się na to, czy podążasz Jasną, czy Ciemną stroną Mocy, tylko możesz bawić się dowolną kolorystyką palnika miecza świetlnego.

W tym celu wystarczy sięgnąć po lampy oferujące spektrum palety barw RGB. Umożliwia to ustawienie właściwie dowolnej kolorystyki oświetlenia. Dodatkowo warto, aby Twój miecz świetlny oferował szeroką regulację temperatury barwowej – przykładowo 2800-8000 K. Dobrą opcją jest także możliwość dostosowania kolorystyki wg trybów CCT, HSI i funkcja symulacji filtrów żelowych. Z takim mieczem z pewnością wybierzesz właściwą stronę Mocy – niezależnie od koloru jego wiązki.

Aha i jeszcze bardzo istotną rzeczą są współczynniki odwzorowania barw CRI i TLCI na poziomie minimum 95. Dzięki temu obiekty oświetlane mieczem świetlnym zachowają swoją kolorystykę. Umożliwi Ci to sprawne wykonywanie live stream lub ułatwi post produkcję.

Moc miecza świetlnego

Właśnie skoro już mowa o wyborze Jasnej czy Ciemnej stronie Mocy, to powinniśmy się zastanowić, jaką właściwie moc powinien mieć miecz świetlny. Otóż wszystko zależy od tego, jaką przestrzeń chcesz nim oświetlać. Do delikatnych akcentów wystarczą lampy o mocy do 20 W. Mocniejsze lampy, które mogą oświetlić większy obszar planu zdjęciowego, muszą mieć jasność np. 5800 lux przy 1 m. Niezależnie od tego, jak mocnego urządzenia poszukujesz, pamiętaj, aby miało możliwość regulowania jasności. To da Ci pełną swobodę dostosowywania efektów.

Quadralite RGB SmartStick 36

Kilka innych przydatnych funkcji

Drogi wojowniku lub wojowniczko Jedi, poszukujący doskonałych ujęć w najodleglejszych zakątkach galaktyki. Aby miecz posiadał Twój moc i funkcjonalność swoją, która Ciebie zadowolić może, pamiętać o rzeczach musisz poniższych*:

  • Mocowanie statywowe – miecz jak to miecz, powinien być albo schowany, albo trzymany pewnie w dłoniach. Jednakże na planie zdjęciowym czasami przydaje się go gdzieś ustawić na stałe. Wtedy z pomocą przychodzi mocowanie statywowe. Świetnym rozwiązaniem zastosowanym w niektórych modelach jest mocowanie magnetyczne, pozwalające na przyczepienie takiej lampy LED do różnych elementów, takich jak np. balustrady.
  • Zdalne sterowanie – ogólnie warto zwrócić uwagę na to, jak wygląda sterowanie danym mieczem świetlnym. Zazwyczaj producenci oferują wygodne pokrętła i ekrany wyświetlające parametry. Niemniej w związku z poprzednim podpunktem, bardzo pomocne jest zdalne sterowanie mieczem świetlnym poprzez aplikację. W szczególności jeśli używasz na planie kilku takich lamp.
  • Wydajność akumulatora – Moc lampy to nie tylko jej jasność. O Mocy każdego Jedi świadczy także jego wydajność. I tak samo jest z mieczami świetlnymi. Zwróć więc uwagę na to, ile czasu wytrzyma wbudowany akumulator. Część modeli możesz także używać poprzez zasilanie z sieci. Ta funkcja przyda się, jeśli planujesz używać go głównie w studiu.
  • Wbudowane efekty specjalne – uzyskuj gotowe efekty oświetleniowe tak szybko, jak porusza się statek kosmiczny z hipernapędem. Kilka kliknięć w ustawieniach i możesz od razu zbudować na planie klimat światła emitowanego przez zepsuty kineskop telewizora, zepsutą żarówkę itp. OK, żeby nie było, że taki sprzęt generuje światło wyłącznie zepsutych rzeczy, to możesz też zrobić sobie na planie szybko klimat jak przy ognisku czy światła pojazdów ratunkowych. Świetny sposób na wypełnienie planu zdjęciowego danym akcentem świetlnym.

Miecze świetlne można z powodzeniem montować na statywach.

*Dla tych którzy nie są obeznani z Gwiezdnymi Wojnami – to zdanie, to mam nadzieję, w miarę udana próba naśladowania sposobu mówienia jednego z głównych bohaterów – mistrz Jedi Yody.

Godne polecenia modele mieczy świetlnych

NANLITE Mini miecz Pavotube II 6C 1KIT

Mały, bardzo poręczny i wydajny miecz świetlny. Chociaż nie jest to tytan jasności, to świetnie nada się jako podręczne źródło światła do tworzenia światła dopełniającego na planie. Można go używać z wieloma różnymi ciekawymi akcesoriami – nawet z torbą wodoszczelną, tak aby świecić nim pod wodą.

Patona Mini miecz Pro Tuba Dynamic 21 RGBW 10W

Temperatura barwowa regulowana w zakresie 2500-9900K, maksymalna moc świecenia 1000 lm i do 36 000 ustawień kolorów i nasycenia HSI. Do tego dochodzi jeszcze 21 fabrycznie zaprogramowanych efektów. To miecz świetlny, który z pewnością uwolni w Tobie pokłady twórczej, jasnej strony Mocy. A pewność pracy z nim dadzą Ci 3 lata bezwarunkowej gwarancji.

Patona Premium Tuba RGB Dynamic 43 RC60 35W

Poza świetnymi parametrami i ogromną wszechstronnością w zakresie ustawiania kolorystyki oraz jasności światła, model ten zwraca na siebie uwagę ciekawą opcją mocowania na planie zdjęciowym. Otóż w zestawie znajdują się 2 stalowe linki, które pozwalają na podwieszenie tego miecza. Potrzebujesz kreatywnego podejścia i zbudowania nietypowego oświetlenia na planie – sięgnij po ten miecz świetlny.

Godox Zestaw x2 TL60 Tube LED Light

Często na planie nie wystarczy pojedynczy miecz świetlny i trzeba walczyć z mrokiem oburącz. Wtedy z pomocą przyjdzie zestaw 2 mieczy świetlnych Godox TL60. To bardzo zaawansowane lampy LED, które zapewniają aż 360 000 kolorów światła. Imponujący wynik, w szczególności jeśli weźmie się pod uwagę, jak łatwo jest ustawiać kolorystykę w tym modelu za sprawą intuicyjnego panelu.

Zhiyun Fiveray FR100C

A ten miecz świetlny można z kolei polecić tym, którzy zamierzają fotografować lub filmować na pustynnej, rozgrzanej do czerwoności planecie. Pozwala na to niezwykle wydajny układ chłodzenia. Ale to nie wszystkie zalety tego modelu – ma on także bardzo wydajny, 6-ogniwowy akumulator z funkcją błyskawicznego ładowania PD.

Podsumowanie

Nadzieję mam, że moc udało się odkryć Tobie. I że teraz z łatwością wybierzesz odpowiedni miecz świetlny, który umożliwi Ci, zostanie prawdziwym mistrzem światła na każdym planie zdjęciowym. Zapraszam także do poprzedniego Poradnika kupującego, w którym podpowiadałem, jak wybrać lampę pierścieniową. Taki sprzęt może być także bardzo pomocny w Twoich realizacjach foto i wideo. Podziel się w komentarzu, czy miałeś już przyjemność oświetlać plan zdjęciowy mieczami świetlnymi i do czego Ci się przydały.

Lampa pierścieniowa do vlogowania – jaką kupić? >>

Podziel się.

O Autorze

Gdy robię zdjęcia, to zajmuję się fotografią reportażową, teatralną i artystyczną. Gdy piszę o zdjęciach, to zastanawiam się, jak wpływają one na odbiorców, co robić, by robić jej bardziej świadomie i jakie możliwości daje sprzęt. Poza tym piszę wiersze i jak dotąd w druku ukazały się moje dwie książki z poezją. Ukończyłem studia magisterskie na kierunku Fotografia na Uniwersytecie Artystycznym w Poznaniu. Jestem laureatem konkursów fotograficznych i poetyckich, uczestnikiem wystaw, festiwali i publikacji poświęconych fotografii.

Zostaw komentarz

izmir escort