Kochasz przyrodę tak samo jak fotografię? Uważasz, że polowanie na zwierzęta może odbywać się co najwyżej z obiektywem? Jesteś gotów o 4 rano pojawić się na bagnie, żeby sfotografować rzadki gatunek ptaka? W takim razie dobrze trafiłeś! Czekają tu na Ciebie aż 4 poradniki nt. fotografii przyrodniczej, które przygotował dla Cyfrowe.pl Łukasz Bożycki. Na końcu tekstu mały bonus! Daj się zainspirować!
O naszym gościu, czyli kim jest Łukasz Bożycki?
Ci, którzy „siedzą” w fotografii przyrodniczej i podróżniczej, na pewno doskonale znają tę postać. Ogromna wiedza na temat życia zwierząt (Łukasz jest doktorem nauk biologicznych) i świetne oko do zdjęć sprawiły, że jego fotografie doceniono już w wielu międzynarodowych konkursach, m.in. organizowanych przez BBC Worldwide i National Geographic. Mogliśmy go też oglądać w telewizji na kanale TVP1 w programie dokumentalnym „Przyrodnik na tropie”, w którym był prowadzącym i scenarzystą jednocześnie. Występował też w Dzień Dobry TVN jako ekspert przyrodniczy. Posłuchać go można również na antenie RDC Polskie Radio w jego autorskiej audycji „Animalista”. Do fotografowania i filmowania dzikiej przyrody wykorzystuje sprzęt marki Olympus, której jest oficjalnym ambasadorem. Więcej o dokonaniach Łukasza z zakresu nauki, literatury i jego projektach artystycznych >>
Czy jesteś leniem, fotografując dziką przyrodę?
Serię artykułów otwiera wymowne pytanie… czy uganianie się za dziką zwierzyną po lesie można nazwać już dyscypliną sportu czy jeszcze nie? ;) Oczywiście to tylko żartobliwy sposób, aby przejść do poważniejszych rozważań, między innymi na temat sprzętu do fotografii przyrodniczej, jego wagi, rozmiarów i… paru niezbędnych trików.
Czy jesteś leniem, fotografując dziką przyrodę? Gościnny wpis Łukasza Bożyckiego
Czatuj, nie odlatuj!
Fotografowanie zwierząt z czatowni to ogromna nauka cierpliwości i pokory. Dzika przyroda sama decyduje, czy pojawi się przed naszym obiektywem, czy nie, a my możemy jedynie czekać. Z tego artykułu dowiesz się, jak wygląda prawdziwa czatownia, jak przygotować się do zdjęć i zorganizować sobie pracę, aby wrócić do domu z dobrymi kadrami.
Czatuj, nie odlatuj – czyli o fotografowaniu ptaków z czatowni
Ptasi celebryta
Fotografowie przyrody są jak paparazzi wśród ptaków. Im rzadszy okaz uda się sfotografować, tym większa satysfakcja. Jak mówi Łukasz: „Zaprawiony w boju ptasiarz nie zaśnie w spokoju, dopóki nie oznaczy tego, co widział”. Wraz z rozwojem portfolio musimy też rozwijać się „ornitologicznie”.
Paparazzi wśród ptaków – jak sfotografować prawdziwego celebrytę?
Gdy fotograf zaczyna filmować…
Ostatni, czwarty artykuł z serii dotyczyć będzie (niespodzianka) filmowania a nie fotografii! Jak wiadomo aparaty w dzisiejszych czasach to wielozadaniowe maszyny, które wykorzystać możemy na wszelkie sposoby. Łukasz opowiada tu całkiem sporo o swoich aparatach, ulubionych funkcjach wideo i przekonuje nas do tego, aby sięgnąć również i po tę formę wypowiedzi!
Bonus, czyli wywiad z Łukaszem Bożyckim
Na koniec tej przyrodniczej przygody zapraszam do przeczytania długiego i naprawdę barwnego wywiadu. Podróże, fotografia, pasja… zaparz sobie kawę i zacznij czytać. Artykuł jest zapisem rozmowy, jaką odbyliśmy w trakcie festiwalu Kolosy Gdynia 2019.