W odniesieniu do smartfonów słowo „filtry” powszechnie kojarzone jest z Instagramem i innymi aplikacjami, umożliwiającymi szybką edycję i stylizację zdjęć oraz wideo. Jednakże jeżeli chcesz uzyskać maksimum możliwości podczas rejestrowania obrazów urządzeniami mobilnymi, z pewnością zainteresują Cię także filtry optyczne do smartfonów. Pozwalają one osiągnąć efekty niedostępne w cyfrowej ciemni (lub których uzyskanie byłoby karkołomne). Zajrzyj do artykułu, aby poznać kilka ciekawych zestawów filtrów i sposoby ich wykorzystania w fotografii oraz filmie.
Jak korzystać z filtrów optycznych do smartfonów?
W tradycyjnych aparatach filtry optyczne przykręca się bezpośrednio do gwintu w obiektywie lub umieszcza w specjalnym adapterze. W przypadku smartfonów konieczne jest zastosowanie tego drugiego rozwiązania. Producenci stosują różnorodne mocowania, które mają za zadanie nie tylko umożliwić korzystanie z filtrów optycznych, ale również uczynić to możliwe najprostszym i najwygodniejszym. W tym celu wykorzystuje się m.in. klipsy, specjalnie zaprojektowane pokrowce umożliwiające wymianę obiektywów i zamontowanie filtra lub uchwyty pozwalająca na wsunięcie szklanych elementów. Dobrej jakości mocowania posiadają wyściełane elementy, które zapobiegają rysowaniu obudowy smartfona.
Wykorzystanie różnorodnych mocowań sprawia, że filtry optyczne są uniwersalne, dzięki czemu przy zmianie smartfona nie jest konieczna wymiana zestawu akcesoriów. Cześć filtrów może być stosowana zarówno z przednią, jak i tylną kamerą.
Chociaż mocowania filtrów są lekkie, to w przypadku filmowania z wykorzystaniem gimbali, takich jak np. DJI Osmo Mobile 2, może pojawić się konieczność zastosowania dodatkowej przeciwwagi. Producenci znaleźli proste rozwiązanie tego problemu – Polar Pro oferuje przeciwwagę dedykowaną do ww. stabilizatora, która pozwala na efektywną pracę z zestawem filtrów tego producenta.
Filtry optyczne do smartfonów w fotografii mobilnej
Ciekawą propozycją adresowaną do fotografów wykorzystujących smartfony jest zestaw filtrów NiSi Prosories P1. Jest to zminiaturyzowana wersja rozwiązań oferowanych do tradycyjnych aparatów. Adapter mocujący pozwala na umieszczanie przed obiektywem prostokątnych filtrów i modyfikowanie ich położenia, co pozwala na dostosowywanie ich działania. Klips umożliwia obracanie filtrem w zakresie 360°, co dodatkowo zwiększa możliwości. Adapter pozwala na zamocowanie maksymalnie 2 filtrów, dzięki czemu możliwe jest łączenie różnych ich typów. Całość została wykonana naprawdę solidnie, a trzymanie filtrów jest pewne i stabilne. Klips posiada miękkie wykończenia, tak więc smartfon pozostaje bezpieczny.
Zastosowanie filtrów optycznych dedykowanych do smartfonów jest analogiczne do tych stosowanych w lustrzankach i bezlusterkowcach. Dokładne omówienie przeznaczenia poszczególnych filtrów znajdziesz w naszych wcześniejszych artykułach. Filtry NiSi mogą być również stosowane podczas rejestrowania wideo, co zostanie omówione w dalszej części artykułu.
NIE DAJ ZROBIĆ SIĘ NA SZARO, CZYLI ZASTOSOWANIE FILTRÓW SZARYCH W FOTOGRAFII
FILTRY POLARYZACYJNE, SZARE ND I NEUTRALNE – PRZEKONAJ SIĘ, ŻE WARTO PO NIE SIĘGNĄĆ!
FILTR POLARYZACYJNY – DLACZEGO WARTO GO ZABRAĆ NA KAŻDĄ WYCIECZKĘ?
FILTR POLARYZACYJNY – RECEPTA NA UDANE WAKACYJNE ZDJĘCIA
Filtry optyczne w filmowaniu smartfonem
Filmowanie to kolejna dziedzina, w której smartfon stał się jednym z podstawowych narzędzi pracy. Nic więc dziwnego, że powstaje wiele akcesoriów, które pozwalają zwiększyć jego możliwości podczas rejestrowania wideo. Zaliczają się do nich także filtry ND Polar Pro Iris, które mają analogiczne zastosowanie do tych wykorzystywanych podczas pracy z tradycyjną kamerą. Podobnie jak w przypadku zestawu NiSi na uwagę zasługuje fakt, że jest to świetnie wykonane akcesorium. Po zamontowaniu nie pojawiają się żadne luzy, a całość pewnie trzyma się smartfona. Filtry i adapter dostarczane są w wytrzymałym i estetycznym pokrowcu, który ułatwia transport. W zestawie z mocowaniem znajdują się filtry ND8, ND16 i ND32, ale istnieje również możliwość dokupienia dodatkowych szkieł rozszerzając kolekcję o filtry ND64, ND128 i ND256.
Zastosowanie filtrów to przede wszystkim umożliwienie filmowcom rejestrowanie wideo w silnym świetle, pozwalają przy tym m.in. swobodnie dostosowywać wartość przysłony, uzyskując przy tym małą głębię ostrości nawet w przypadku rejestrowania obrazu w południe na plaży. Właściwie umiejętność stosowania filtrów ND podczas filmowania jest naturalnym krokiem w rozwoju każdego filmowca, niezależnie czy korzysta z kamery czy ze smartfona. Na szczęście z filtrami Polar Pro Iris nie będzie to trudne zadanie.
Poniższe wideo prezentuje zastosowanie filtrów Polar Pro Iris:
Podobnie jak w przypadku filtrów do fotografii mobilnej, tak zestaw Polar Pro znajdzie zastosowanie nie tylko w jednym medium. Przykładowo filtr ND256 pozwala na naprawdę znaczne wydłużenie czasu naświetlania, umożliwiając uzyskanie bardzo ciekawy rezultatów w przypadku rejestrowania ruchu.
Więcej informacji na temat zastosowania filtrów podczas filmowania znajdziesz w poniższym artykule:
NIEZBĘDNE AKCESORIA W PRACY FILMOWCA – SPRAWDŹ NASZYCH 7 TYPÓW!
Filtry optyczne to nie tylko gadżety, ale bardzo praktyczne akcesoria, które mogą mieć profesjonalne zastosowanie. Ważne jednak, aby stosować wysokiej jakości akcesoria, które zapewnią znakomite rezultaty.
Zajrzyj także do poprzednich artykułów, w których znajdziesz propozycje funkcjonalnych akcesoriów do smartfonów:
AKCESORIA FILMOWE DO SMARTFONA – POSZERZ MOŻLIWOŚCI SWOJEGO URZĄDZENIA MOBILNEGO
FOTOGRAFICZNE AKCESORIA DO SMARTFONÓW – POCZUJ JESZCZE WIĘCEJ SWOBODY W FOTOGRAFII MOBILNEJ
Zapisz się do naszego newslettera, aby być na bieżąco z naszymi poradnikami, testami i inspiracjami.