Ekran dotykowy to nie tylko gadżet, ale również funkcjonalne rozwiązanie

3

Ekran dotykowy umożliwił rewolucję w sposobie korzystania z telefonów komórkowych, stając się nierozłącznym atrybutem smartfonów i tabletów. Dobrze znane narzędzie wszystkim amatorom fotografii mobilnej stało się także popularne wśród aparatów cyfrowych i kamer, umożliwiając wykorzystanie jego możliwości w innych dziedzinach fotografii. Dlatego ekran dotykowy stanowi nie tylko gadżet, ale również funkcjonalne rozwiązanie. Zatem w jaki sposób można go wykorzystać podczas fotografowania i filmowania? I w jakim stopniu ułatwia obsługę aparatu? Na te i inne pytania znajdziesz odpowiedź w niniejszym artykule.

 

Ekrany dotykowe stosowane są w aparatach cyfrowych od ponad 10 lat. Początkowo pojawiły się w kompaktach. W kwietniu 2009 roku Canon złożył patent na tego typu wyświetlacz w swoich lustrzankach. Jednymi z pierwszych konstrukcji wyposażonymi w ekran dotykowy były Samsung CL80, Panasonic LUMIX DMC-G2, Fujifilm FinePix Z300, czy BenQ T1260. W międzyczasie pojawiły urządzenia stanowiące swoisty mariaż pomiędzy aparatami cyfrowymi a urządzeniami mobilnymi – dobrym przykładem jest Samsung Galaxy K Zoom. Obecnie ekrany dotykowe spotkać można w każdym rodzaju sprzętu fotograficznego i wideo.

ekran dekran dotykowy tryb odtwarzania i menuotykowy tryb odtwarzania i menu

Ekran dotykowy zwiększa wygodę podczas fotografowania, filmowania, ustawiania poszczególnych parametrów i poruszania się po menu.

Ekran dotykowy w trybie fotografowania i filmowania

Ekran dotykowy zdobył szczególną popularność w aparatach kompaktowych. Większość użytkowników sięga po tego typu sprzęt z powodu jego małych gabarytów. Kompakt zmieści się w torebce czy kieszeni, będąc znakomitą alternatywą dla smartfona. Ekran dotykowy umożliwia rezygnację z dodatkowych przycisków i pokręteł, co pozwala na znaczne zmniejszenie gabarytów, przy jednoczesnym zachowaniu funkcjonalności i prostoty użytkowania.

ekran dotykowy Canon IXUS 1100 HS

Canon IXUS 1100 HS to nieco starsza konstrukcja, jednakże jego tylni panel jest dobrym przykładem, jak ekran dotykowy pozwala na zmniejszenie gabarytów urządzenia.

Pierwszym zastosowaniem, jakie przychodzi na myśl podczas omawiania ekranu dotykowego jest tryb Touch AF, czyli funkcja umożliwiająca ostrzenie poprzez wskazanie go palcem. Działanie tego trybu jest bardzo intuicyjne. Możliwe jest ustawienie punktu ostrości z jednoczesnym, automatycznym wyzwoleniem migawki lub jedynie wskazanie, co ma być ostre na zdjęciu. Za pomocą funkcji dotyku można również zmienić rozmiar ramki ostrości, czy włączyć powiększenie danego obszaru zdjęcia. Poszczególne opcje są uzależnione od konkretnych modeli aparatów, jednakże w każdym przypadku podstawowa zasada działania jest taka sama. Rozwiązanie to jest szczególnie przydatne w urządzeniach pozbawionych wizjera.

 

Istotnym zastosowaniem ekranu dotykowego jest możliwość wykorzystania trybu Touch AF podczas filmowania. Aparaty takie jak Canon PowerShot G7 X czy Canon PowerShot G9 X umożliwiają zmianę punktu ostrości w trakcie rejestrowania wideo, co zapewnia tworzenie płynnych przejść. Warta uwagi jest też funkcja Touch Tracking, czyli możliwość wskazania palcem poruszającego się obiektu, za którym ma podążać system AF. Funkcje dotykowe zdecydowanie ułatwiają rejestrowanie wideo za pomocą aparatów cyfrowych. Rozwiązania te są powszechnie stosowane także w kamerach cyfrowych.

Zaletą ekranu dotykowego jest to, że ułatwia obsługę. Aparaty takie jak np. Nikon D5500 mają funkcję dotykowego Fn, umożliwiającą prostą i sprawną zmianę poszczególnych ustawień za pomocą przesunięcia palcem. Pozwala to modyfikować takie parametry, jak wartość przysłony lub czułość ISO. Dzięki temu nie ma potrzeby odrywania oka od wizjera. Olympus OM-D E-M10 Mark II pozwala na wybieranie punktu ustawienia ostrości za pomocą ekranu dotykowego, przy jednoczesnym podglądaniu sceny przez wizjer elektroniczny. Tego typu wyświetlacz można wykorzystać także w trakcie dobierania ustawień, w szczególności w trybie Live View, zastępując sterowanie klawiszami. Wybrane modele oferują tryb instrukcji na żywo wyświetlanych po przesunięciu palcem po ekranie, które ułatwiają pracę początkującym fotografom.

Ekran dotykowy w trybie odtwarzania i w menu

Ekran dotykowy jest przydatny nie tylko podczas fotografowania i filmowania, ale również w trybie odtwarzania i w trakcie korzystania z menu. Działa to podobnie jak w smartfonach i tabletach, w znacznym stopniu ułatwiając nawigację. Możliwe jest np. intuicyjne powiększanie poszczególnych fragmentów zdjęcia (za pomocą funkcji multitouch) lub łatwe przełączanie pomiędzy kolejnymi obrazami poprzez przesuwanie palcem po powierzchni wyświetlacza. Dostosowywanie ustawień aparatu jest również łatwiejsze za pomocą ekranu dotykowego. Pozwala to pominąć wybieranie poszczególnych funkcji za pomocą przycisków i swobodnie zmieniać opcje poprzez ich wskazanie.

Wybrane modele aparatów z ekranem dotykowym

Na koniec warto poznać bliżej kilka wybranych modeli wyposażonych w ekran dotykowy.

Aparaty kompaktowe

Bezlusterkowce

Lustrzanki

Ekran dotykowy jest zdecydowanie pomocny podczas korzystania z aparatu cyfrowego. W szczególności dotyczy to urządzeń pozbawionych wizjera, adresowanych do użytkowników, którzy potrzebują intuicyjnego, prostego w obsłudze sprzętu, który będzie im sprawnie służył podczas codziennego użytkowania, a przy tym zmieści się do kieszeni lub torebki. Jednocześnie wiele użytkowników uważa ekran dotykowy za zbędny gadżet. Z pewnością bardziej zaawansowane konstrukcje aparatów, posiadające wizjer oraz dużą liczbę klawiszy i pokręteł zmniejszają konieczność polegania na ekranie dotykowym. Ponadto wielu konserwatywnych fotografów bardzo sceptycznie podchodzi do sposobu kadrowania wykorzystującego wskazania palcem. Ostatecznie wszystko zależy od stylu pracy danego użytkownika. Koniec końców takie wyświetlacze są przydatnym akcesorium, które warto mieć, chociażby do łatwiejszego poruszania się po menu.

Zapisz się do newslettera, aby być na bieżąco z naszymi poradnikami, testami i inspiracjami.

Podziel się.

O Autorze

Redaktor w sklepie Cyfrowe.pl. Absolwent fotografii na Uniwersytecie Artystycznym w Poznaniu. W swoich pracach łączy dokument i science-fiction. Z tego zestawienia tworzy własny opis świata.

3 komentarze

  1. Zanim przeczytałam Twój artykuł, myślałam właśnie, że to tylko taki niepotrzebny gadżet, ale prosze, to naprawdę jest przydatne! Kto by pomyślał :D

  2. długo nie mogłam się przekonać do tej opcji, wolałam jak były przyciski no ale to jednak kwestia przyzwyczajenia. Mam lumixa fs37, ktory posiada taki ekran i teraz mogę powiedzieć, że jest to wygoda, zwłaszcza ztym ustawianiem ostrości na ekranie, fajna sprawa ;)

Zostaw komentarz

izmir escort