DJI Osmo Mobile 2 – test praktyczny następcy popularnego gimbala

1

DJI Osmo Mobile 2 to następca popularnego gimbala, który znalazł się nawet w zestawieniu najczęściej kupowanych produktów wideo w Cyfrowe.pl w drugiej połowie 2017 roku. Chociaż w nowej odsłonie urządzenie charakteryzuje się poszerzoną funkcjonalnością (możliwość filmowania w pionie czy ładowanie smartfona za pomocą gimbala) i akumulatorem o zwiększonej wydajności, to tym, na co najbardziej zwracano uwagę w momencie ogłoszenia premiery Osmo Mobile 2 była… cena. Postanowiłem zatem sprawdzić, jak działa następca popularnego gimbala i czy obniżenie ceny nie przeszkodziło w zachowaniu wysokiej jakości.

DJI Osmo Mobile 2 stabilizuje smartfon w 3 osiach, za pomocą wbudowanych czujników i bezszczotkowych silników. Gimbal jest dedykowany do urządzeń o szerokości w zakresie 58,6 – 85 mm. Został wyposażony w wydajny akumulator, który według zapewnień producenta pozwala na 15 godzin pracy. Ze smartfonem łączy się bezprzewodowo za pośrednictwem technologii Bluetooth 4.0 i wykorzystuje znaną już użytkownikom produktów DJI darmową aplikację mobilną DJI Go. Dodatkowo DJI Osmo Mobile 2 posiada gniazdo USB, umożliwiające wykorzystanie gimbala jako power bank, a także gwint statywowy. Użytkownikowi oferuje możliwość skorzystania m.in. z trybów timelapse, hyperlapse, motionlapse, śledzenia ruchu, zoomu, tworzenia panoram i fotografowania z długim czasem ekspozycji. Może być wykorzystywany podczas przeprowadzania transmisji na żywo, tworzenia kinowych ujęć dolly zoom i robienia wspólnych selfie, które ułatwia funkcja przełączania za pomocą wbudowanego w gimbal przycisku pomiędzy tylną a przednią kamerą.

dji osmo mobile 2 test przedstawienie

W porównaniu do poprzednika w DJI Osmo Mobile 2 wprowadzono kilka zmian – należy do nich m.in. możliwość rejestrowania obrazów zarówno w orientacji pionowej, jak i poziomej.

Poszczególne elementy gimbala zostały bardzo dobrze wykonane i wszystko jest ze sobą świetnie spasowane.

dji osmo mobile 2 test przedstawienie 3

DJI Osmo Mobile 2 współpracuje ze smartfonami o szerokości w zakresie 58,6 – 85 mm i posiada miękkie, gumowe elementy, które zapobiegają porysowaniu urządzenia. Jeśli korzystasz np. z silikonowego pokrowca, to nie musisz go zdejmować przed zamocowaniem smartfona na gimbalu.

Tak w skrócie prezentuje się urządzenie. Jego charakterystyka budzi nadzieję, że w końcu udało się stworzyć solidny i funkcjonalny gimbal, dostępny za stosunkowo niską kwotę. Zobaczmy więc, jak poradził sobie w teście praktycznym.

Poniżej możesz znaleźć tabelkę porównującą poszczególne elementy specyfikacji DJI Osmo Mobile 2 i jego poprzednika:

DJI Osmo Mobile 2 tabelka

Źródło: Cyfrowe.pl

DJI Osmo Mobile 2 – efektywność stabilizacji

W celu sprawdzenia podstawowego zastosowania gimbala DJI Osmo Mobile 2 przeprowadziłem próby, rejestrując wideo w trakcie powolnego, spokojnego spaceru i nieco intensywniejszego marszu. Sprawdziłem również, jak zachowuje się podczas wchodzenia po schodach. W teście wykorzystałem iPhone’a SE. Wszystkie prezentowane materiały są „surowymi” plikami z telefonu, nie poddanymi obróbce.

Podczas spokojnego spaceru stabilizacja sprawdza się znakomicie, zwłaszcza biorąc pod uwagę, że szedłem po nierównej powierzchni, jaką stanowią alejki w rezerwacie przyrody. Gdy zwiększyłem prędkość marszu, na filmie pojawiły się przesunięcia względem osi pionowej, jednakże wciąż obraz prezentuje się bardzo dobrze i jest w pełni akceptowalny. Nagrywając w miejscu i poruszając smarfonem za pomocą joysticka ponownie udało mi się bez przeszkód uzyskać bardzo dobre rezultaty – film przypomina te nagrywane ze statywu. Przy wadze gimbala wynoszącej 485 g i przewadze w zakresie mobilności nad trójnogami, stanowi doskonałą alternatywę dla vlogerów oraz osób lubiących „filmowanie mobilne”. Zoom widoczny w trakcie nagrania został wykonany za pomocą dedykowanego przełącznika, umieszczonego na obudowie DJI Osmo Mobile 2. Podobnie jak ruchy smartfona „zmiana ogniskowej” jest płynna, a sterowanie intuicyjne. Nie zauważyłem również żadnych opóźnień w reakcji gimbala czy w trakcie komunikacji ze smartfonem.

 Wchodzenie po schodach to kolejna próba, której gimbal podołał z powodzeniem. Podczas tego testu szedłem swobodnie, bez dostosowywania kroków do faktu, że nagrywam film. Dla mnie efekt jest świetny i z pewnością w zastosowaniach vlogowych czy reporterskich sprawdzi się znakomicie.

Jedyne, czego życzyłbym sobie na tym etapie testu DJI Osmo Mobile 2, to aby za każdym razem mieć na filmach taką ścieżkę dźwiękową, jak w trzech pierwszych nagraniach.

DJI Osmo Mobile 2 – śledzenie ruchu i tworzenie panoram

W kolejnej próbie chciałem sprawdzić, jak działa funkcja śledzenia ruchu, określana jako ActiveTrack. Polega ona na tym, że wystarczy wskazać na wyświetlaczu obiekt, który ma być śledzony, a gimbal zacznie za nim podążać. Poniżej prezentuje 2 testy – w pierwszym gimbal śledzi nieruchomy obiekt, podczas gdy to ja się przemieszczam, natomiast w drugim sytuacja zostaje odwrócona.

Podobnie jak w przypadku stabilizacji funkcja ta sprawdza się bardzo dobrze, chociaż trzeba uważać na pewne ograniczenia. Czasami gimbal nie radzi sobie z małymi obiektami, a także zdarza mu się zgubić zbyt szybko poruszające się motywy. Urządzenie nadrabia jednak tym, że potrafi powrócić do śledzenia uprzednio zgubionego obiektu, co sprawdza się np. w sytuacji śledzenia jadącego samochodu, który na moment zniknie za bilbordem.

Na filmie z tramwajem urządzenie „zwraca się” w stronę pojazdu szynowego w drugiej sekundzie, gdyż wtedy dopiero wskazałem motyw do śledzenia. Jest to bardzo obiecujące, gdyż nie ma konieczności wybrania motywu przed nagraniem i dodatkowo można go zmieniać w trakcie rejestrowania materiału. Ponadto drgania spowodowane dotknięciem wyświetlacza palcem są skutecznie redukowane.

Podsumowując funkcja ActiveTrack działa bardzo wydajnie i płynnie. Ruch jest pozbawiony szarpnięć. Z DJI Osmo Mobile 2 możesz zapomnieć o filmach, w których prowadzący stoi sztywno w miejscu. Możesz z łatwością nagrać np. odcinek vloga, w którym prowadzący oprowadza widzów po studiu nagraniowym. Dodatkowo funkcja ActiveTrack działa również z przednią kamerą, tak więc nagrywając swoje własne wypowiedzi możesz przemieszczać się i skupić jedynie na wypowiedzi, bez konieczności sterowania gimbalem za pomocą joysticka.

dji osmo mobile 2 joystick

DJI Osmo Mobile 2 umożliwia sterowanie ruchem smartfona za pomocą joysticka. Jego chropowata powierzchnia zwiększa kontrolę podczas korzystania. Dodatkowym atutem jest fakt, że joystick nie wystaje nadto ponad obudowę, co zabezpiecza przed przypadkowym zahaczeniem i uszkodzeniem.

Stabilizację gimbala można wykorzystać również w fotografii. Przede wszystkim urządzenie oferuje kilka trybów tworzenia panoram. Dzięki niemu rejestrowanie rozległych pejzaży staje się bardzo łatwe – wystarczy uruchomić odpowiedni tryb i trzymać DJI Osmo Mobile 2 w ręce. Urządzenie automatycznie wykona poszczególne kadry, obracając głowicą, i połączy je w aplikacji mobilnej. Poniżej znajdują się 2 wykonane przeze mnie panoramy:

dji osmo mobile 2 panorama (1)

dji osmo mobile 2 panorama (2)

Panoramy wykonane przy pomocy DJI Osmo Mobile 2 są bardzo dobrze złożone bez widocznych łączeń. Oba obrazy zostały zarejestrowane smartfonem iPhone SE. Aby obejrzeć zdjęcia w pełnym rozmiarze, otwórz je w nowej karcie.

Gdy czas płynie inaczej

Przyznam, że funkcja timelapse i jej warianty była dla mnie najbardziej ekscytujące, co zdecydowanie wynika z mojego „fotograficznego rodowodu”. DJI Osmo Mobile 2 oferuje trzy tryby z członem „lapse” – tradycyjny timelapse, hyperlapse i motionlapse. Stabilizacja gimbala pozwala na poruszanie smartfonem w trakcie rejestrowania poszczególnych fotografii, co ułatwia uzyskiwanie naprawdę ciekawych efektów. Poniżej znajdują się zarejestrowane przez mnie obrazy – odpowiednio hyperlapse i motionlapse. W pierwszym z nich po prostu spacerowałem ulicą, a gimbal wykonywał ekspozycje z interwałem co 0,5 s. Całość została automatycznie połączona w aplikacji DJI Go. W trybie motionlapse umieszczony na statywie gimbal robi najazd pomiędzy wybranymi punktami (w moim przypadku były to 2 sceny – początkowa i końcowa – jednakże można ustanowić więcej punktów). W aplikacji możesz wybrać interwał i podejrzeć, ile powinna trwać ekspozycja, aby uzyskać daną długość filmu (taki podgląd jest dostępny dla każdego trybu lapse). Rejestrowanie materiału składającego się na poniższy motionlapse trwało 7 minut.

Jak widać na przykładzie powyższych wideo wykonanie timelapsów przy pomocy DJI Osmo Mobile 2 jest dziecinnie proste, a efekty są bardzo obiecujące. Nie pozostaje więc nic innego, jak eksperymentować z tą techniką i znaleźć dla niej kolejne kreatywne zastosowania.

Czas podsumowania testu jest również czasem pożegnania z testowanym produktem, a w przypadku DJI Osmo Mobile 2 żal było się z nim rozstawać. Myślę, że to samo w sobie stanowi najlepszą notę. Gimbal jest świetną propozycją dla wszystkich entuzjastów filmowania i fotografowania smartfonem, którzy chcą przeprowadzać relacje, swobodnie nagrywać vlogi czy po prostu rejestrować codzienne chwile. Część opcji była już znana z poprzedniej wersji urządzenia, jednakże znaczne obniżenie ceny przez producenta i dodanie kilku udoskonaleń przyczyniło się do stworzenia solidnego produktu. Jeżeli miałbym doszukiwać się wad, byłoby to istne czepialstwo i wypunktowałbym np. brak zatyczki portu Micro USB. Taki drobiazg nie jest jednak w stanie zburzyć obrazu świetnego urządzenia.

Zajrzyj również do poniższych artykułów, gdzie znajdziesz przydatne informacje na temat gimbali:

Zapisz się do naszego newslettera, aby być na bieżąco z naszymi testami, poradami i inspiracjami.

Podziel się.

O Autorze

Gdy robię zdjęcia, to zajmuję się fotografią reportażową, teatralną i artystyczną. Gdy piszę o zdjęciach, to zastanawiam się, jak wpływają one na odbiorców, co robić, by robić jej bardziej świadomie i jakie możliwości daje sprzęt. Poza tym piszę wiersze i jak dotąd w druku ukazały się moje dwie książki z poezją. Ukończyłem studia magisterskie na kierunku Fotografia na Uniwersytecie Artystycznym w Poznaniu. Jestem laureatem konkursów fotograficznych i poetyckich, uczestnikiem wystaw, festiwali i publikacji poświęconych fotografii.

Jeden komentarz

  1. Gimbale są super ja akurat mam takiego że mogę wsadzić i kamerę sportową i smartphonea z feiyu techa bardzo porządny sprzęt

Zostaw komentarz

izmir escort