Bez tych akcesoriów nie zrobisz dobrej sesji nieruchomości. Oto 3 rzeczy, które musisz mieć

1
Aby wykonać dobre zdjęcia nieruchomości i wnętrz będziesz potrzebować nie tylko odpowiedniego obiektywu czy aparatu. Ważne będą również akcesoria. W tym artykule pokażę Ci, jakie akcesoria do fotografii nieruchomości to absolutny must have.

Poprzedni artykuł poświęciłem wyborowi odpowiedniego obiektywu do fotografii wnętrz. Gdy już wyposażysz się w odpowiednie szkła, czas pomyśleć o akcesoriach, dzięki którym Twoja praca będzie przyjemniejsza, a efekty które uzyskasz po prostu lepsze.

Przygotowałem krótką listę, zawierającą 3 rzeczy, które uważam za nieodłączny element fotografii wnętrz i nieruchomości. Potrzebny będzie Ci statyw, odpowiedni filtr oraz lampa błyskowa. 

Jaki statyw jest najlepszy do fotografii wnętrz?

Zacznijmy od najważniejszego elementu – statywu. Pamiętam, że kiedy stawiałem pierwsze kroki w fotografii nieruchomości do swojej dyspozycji miałem tani, plastikowy trójnóg, który kupiłem za mniej niż 100 zł w jednym z elektromarketów.  

Niestety, po kilku zleceniach okazało się, że stopka w jego głowicy szybko się zużywa. Sprzęt przeżył jeszcze kilka zleceń, by następnie rozpaść się na kawałki. To nauczyło mnie, że lepiej trochę dopłacić ale raz, niż potem wydawać co chwila fundusze na kolejny zakup.

Jeżeli kupujesz statyw z myślą o fotografii nieruchomości, zainwestuj w sprzęt uznanej marki, np. Manfrotto, Benro, Velbon, 3LT, Triopo czy ostatnio nawet Peak Design. Nie mówię tego po to, aby wyjść na osobę kierującą się tylko renomą poszczególnych producentów, niemniej – marki te dają większą pewność dostarczenia klientowi dobrego i sprawdzonego produktu. 

Kupno statywu najlepiej rozbić na dwa elementy: same nogi (trójnóg) oraz głowicę. O ile same nogi to stosunkowo prosty element, wybór odpowiedniej głowicy może okazać się pewnym wyzwaniem. Szczególnie, że na rynku mamy ich sporo. 

W przypadku wyboru trójnoga sprawdź, czy pozwala on na swobodną regulację wysokości. Najczęściej podstawa statywu daje nam możliwość dobrania wysokości poprzez rozstaw nóg oraz manipulację ich długością. 

Wybierz swój statyw >>

Na co zwrócić uwagę kupując głowicę statywową?

To, co jest najważniejsze w przypadku wyboru głowicy to możliwość korekcji osi. Powinna nam umożliwić manipulację w trzech poziomach (kątach RPY – roll/pitch/yaw, co pewnie znają ze szkoleń droniarze). Chodzi o umożliwienie poruszania aparatem i korektę jego odchylenia, wysokości (tutaj głównie poprzez statyw) oraz przechyłu. Dlaczego to takie ważne? Przede wszystkim dlatego, aby w programie do edycji zdjęć z sesji nie dokonywać korekt perspektywy i linii fotografowanego mieszkania. Poprawne ustawienie statywu już na początku sesji pomoże Ci sprawnie i szybko wykonać dobre zdjęcia. Zaoszczędzisz swój cenny czas w późniejszym etapie, czyli podczas obróbki materiału. Pamiętaj jednak, że poszczególne pomieszczenia mogą różnić się minimalnie wypoziomowaniem. Sprawdzaj na bieżąco poziomicę na statywie lub w aparacie i dokonuj korekt w razie potrzeby.

Jeśli wiesz, że statywu będziesz używał nie tylko do  fotografii wnętrz ale też podczas wypraw w plener, weź pod uwagę ciężar całego zestawu oraz możliwość jego łatwego przenoszenia. Ze swego doświadczenia wiem, że w górach każdy gram ma znaczenie.  Oczywiście, w tym przypadku im lepsze (tj. lżejsze) materiały, tym cena naszego zestawu rośnie. 

Kup statyw w zestawie z głowicą >>

Głowice panoramiczne polecane do fot. wnętrz i architektury >>

Najlepszy filtr do fotografii wnętrz – filtr polaryzacyjny

Obecnie nie wyobrażam sobie wykonywania fotografii wnętrz bez filtra polaryzacyjnego. Zaczynając fotografować nie czułem jednak potrzeby kupna tego akcesorium. Moja perspektywa zmieniła się diametralnie po tym, jak pierwszy raz go wypróbowałem.

Filtr polaryzacyjny pozwala na zniwelowanie światła odbitego od niematowych powierzchni.

Jeżeli nie wiesz, co robi filtr polaryzacyjny, to mówiąc w skrócie, pozwala on na redukcję odbić i refleksów światła od powierzchni przezroczystych i niemetalicznych oraz podnosi nasycenie barw. Dzięki tym właściwościom w fotografii wnętrz jest on nieoceniony. Więcej o filtrach dowiesz się z naszych poprzednich poradników

Jego działanie widać szczególnie podczas fotografowania budynków w pełnym słońcu czy na krajobrazach z błękitnym niebem. Filtr przydaje się także podczas sesji wnętrz, gdzie mamy wiele powierzchni odbijających światło, jak choćby w łazienkach (płytki, kabiny prysznicowe, lustra), w nasłonecznionych salonach. 

Zdjęcie kuchni bez założonego filtra polaryzacyjnego

Zdjęcie kuchni z założonym filtrem polaryzacyjnym

Musisz również pamiętać, że filtr polaryzacyjny zabiera nam trochę światła – zwykle jest to od 1 do 2 EV.  Z tego względu będziesz musiał wykorzystać dłuższy czas naświetlania, aby uzyskać taką samą ekspozycję. Obecnie dobre filtry polaryzacyjne są dość tanie. Sam używam na co dzień produktów Marumi z serii Slim. Przed zakupem pamiętaj, aby sprawdzić średnicę mocowania filtrów na Twoim obiektywie. Im większa jej wartość, tym droższe będą filtry do niego. Dlatego też często do najdroższych filtrów należą płytki, które montuje się w systemie Cokin (stosowane na obiektywach, które nie są wyposażone w możliwość nakręcenia filtrów, jak choćby Tamron 15-30/2.8), a do najtańszych – filtry kołowe np. o średnicy 49mm. 

Filtry polaryzacyjne w ofercie Cyfrowe.pl już od 50 zł! >> 

Dodatkowo – jeśli Twoje ultraszerokokątne szkło winietuje pomimo przymknięcia, dodanie nowego akcesorium może ten efekt uwypuklić. W takim przypadku warto kupić filtr o większej średnicy oraz reduktor, który nie kosztuje zbyt dużo. Efekt będzie lepszy, a Ty będziesz miał pewność, że Twoje zdjęcia będą prezentować się o wiele lepiej. 

Z lampą błyskową zdjęcia wnętrz mogą wiele zyskać 

Ostatnim akcesorium, na które chciałbym, abyś zwrócił uwagę, jest lampa błyskowa. Do osiągnięcia odpowiednich efektów wystarczy zupełnie podstawowy, manualny flash. Dzięki dodatkowej dawce światła, będziesz mógł wydobyć pierwszy plan, doświetlając go mocą błysku. 

Jak korzystać z lampy? Najlepiej, aby jej palnik został skierowany w górę, pod lekkim kątem w Twoim kierunku. Jeśli jesteś zaś blisko ściany, wykorzystaj ją jako naturalne źródło odbicia światła. Skieruj wtedy lampę pod większym kątem w jej kierunku, aby osiągnąć optymalne odbicie. Dobrze, jeśli będziesz wtedy celował palnikiem w miejsce łączenia się ściany z sufitem. Odbite stamtąd światło rozproszy się następnie po całym pomieszczeniu. 

Zdjęcie wnętrza bez użycia lampy błyskowej, sesja wykonana dla Nowodworski Estates sp. z o.o. sp. k.

Zdjęcie wnętrza z użyciem lampy błyskowej, sesja wykonana dla Nowodworski Estates sp. z o.o. sp. k., zwróć uwagę na elementy znajdujące się na pierwszy planie – lodówkę, stolik oraz blaty

Moim sprawdzonym kompanem jest Yongnuo 560 III, które mam zamontowane zawsze na sankach aparatu. Jest to bardzo wytrzymała lampa, ma za sobą już setki, jeśli nie tysiące błyśnięć, więc można na niej polegać.

Zobacz dostępne lampy błyskowe >>

Budżetowe lampy od Yongnuo >>

W fotografii nieruchomości nie jest potrzebna lampa z własną automatyką błysku. TTL przydaje się w przypadku bardziej dynamicznego typu fotografii, np. w fotografii reporterskiej. Podczas fotografowania nieruchomości satysfakcjonujące zdjęcia otrzymasz nawet dzięki prostej manualnej lampie.

Mój zestaw do fotografii wnętrz: ultraszerokokątny obiektyw z filtrem polaryzacyjnym, dobrze poznane body oraz lampa błyskowa.

Podsumowując, dzięki powyższym akcesoriom przyspieszysz swoją pracę podczas sesji, otrzymując lepsze efekty. Statyw pozwoli Ci uzyskać dłuższe czasy naświetlania przy zachowaniu niskiego ISO. Filtr polaryzacyjny zniweluje odblaski światła a lampa pozwoli na wydobycie szczegółów wystroju poszczególnych pomieszczeń. Pamiętaj, że to ćwiczenie czyni mistrza, a jeśli będziesz miał jakieś pytania, napisz je w komentarzu, jestem tu po to aby Ci pomóc! 

fotografia wnetrz dla agentow nieruchomosci

Podziel się.

O Autorze

Fotograf z zamiłowania, samouk, od kilku lat fotografuje zarobkowo nieruchomości. W wolnych chwilach zgłębia tajniki filmowania oraz fotografii portretowej.

Jeden komentarz

  1. Dzień dobry. Czy mógłby Pan polecić dobry statyw z głowicą tak do Max 300-400 zł? Przeglądam i czytam, czytam i przeglądam i już nie wiem na co się zdecydować :( Zaczynam swoją przygodę z fotografią wnętrz, wiec bez doswiadczenia nie wiem na czym na czym skupić szczególną uwagę. Pozdrawiam serdecznie :)

Zostaw komentarz

izmir escort