Archiwizowanie danych – dyski zewnętrzne

3

Mówi się, że codziennie powstaje na świecie więcej fotografii, niż zrobiono ich przez pierwsze 100 lat istnienia tego wynalazku. Nie ma co ukrywać, mamy w tym spory udział, w związku z czym prędzej czy później stajemy przed wyzwaniem – w jaki sposób zwiększyć przestrzeń dyskową, zarchiwizować zdjęcia i zadbać o ich bezpieczeństwo. Jeżeli należysz do szczęściarzy, którzy bolesne doświadczenie utraty cennych fotografii znają tylko z opowiadań, to warto na tym poprzestać i już dziś zwrócić uwagę na bezpieczeństwo przechowywanych danych oraz wybrać odpowiednie rozwiązanie.

Bezpieczeństwo od samego początku

O bezpieczeństwo zdjęć warto zadbać już na samym etapie powstawania fotografii. Pomoże nam w tym wybór odpowiednich kart pamięci. Celowo używam liczby mnogiej, gdyż bezpieczniej jest dywersyfikować ryzyko poprzez używanie kilku kart o mniejszej pojemności, niż jednej o dużej. W wyborze odpowiedniej karty pomogą ci nasze wcześniejsze artykuły: Karta pamięci – wszystko, co powinieneś wiedzieć przed zakupem oraz Karta pamięci – jaki standard wybrać?.

Archiwizowanie danych

O bezpieczeństwo zdjęć warto zadbać na każdym etapie fotografowania

Po powrocie do domu

Po udanej sesji, podczas której odpowiednio wybrane karty wywiązały się wzorcowo ze swojego zadania, wracasz do domu, katalogujesz zdjęcia i… co dalej? W jaki sposób możesz zarchiwizować dane?

Na pewno powinieneś umieścić zdjęcia w kilku lokalizacjach. Najlepszym rozwiązaniem będzie regularne tworzenie kopii zapasowych na dyskach zewnętrznych. Popularnym rozwiązaniem, niestety zawodnym, jest zgrywanie danych na płyty DVD. Ta metoda wydaje się tańsza, szczególnie doraźnie. Należy jednak pamiętać, że płyty po kilku latach mogą stać się nieczytelne lub ich działanie może zostać ograniczone (szczególnie w przypadku tańszych płyt). Dodatkowo skuteczne katalogowanie danych na płytach DVD jest dużo trudniejsze. Koniec końców może okazać się, że łączna kwota przeznaczona na zakup płyt DVD będzie zbliżona lub wyższa od ceny dysku zewnętrznego.

Coraz popularniejszym rozwiązaniem jest przechowywanie danych na zewnętrznych serwerach usługodawcy, w tzw. „chmurze”. Za odpowiednią opłatą otrzymujemy miejsce na dane, czasami wręcz nieograniczone. Chmura umożliwia dostęp do plików, niezależnie gdzie jesteś i z jakiego korzystasz urządzenia. Dlatego rozwiązanie to zwiększa mobilność, ale moim zdaniem, powinno towarzyszyć podstawowej archiwizacji danych, a nie stanowić wyłączną metodę zabezpieczania zdjęć.

Dlatego najlepszym rozwiązaniem jest zakup urządzenia stworzonego specjalnie do archiwizacji danych.

Jaki dysk wybrać?

Jak przy każdym wyborze, wszystko zależy od tego, jaką kwotę chcesz przeznaczyć na zakup nowego dysku oraz z jaką intensywnością fotografujesz. Przed zakupem warto zrobić odpowiednie oszacowanie, tak aby nie okazało się, że nowy dysk zewnętrzny będzie zapełniony już po krótkim czasie. Warto sprawdzić, jaki średni rozmiar ma plik RAW zapisywany przez twój aparat (jego rozmiar zależy np. od ilości megapikseli) i oszacować, ile zdjęć robisz w miesiącu. Da to przybliżony obraz, jaka pojemność dysku jest potrzebna. Oczywiście im więcej tym lepiej, ale niekiedy warto za tę samą kwotę kupić 2 dyski, tak aby móc zmniejszać ryzyko utraty danych. Jeżeli chcesz zainwestować większa kwotę, możesz wybrać serwer NAS lub magazyn danych z macierzą RAID, które w rzeczywistości składają się z 2 dysków (lub więcej) i posiadają szereg funkcji usprawniających archiwizację danych. Zajrzyj do poniższego zestawienia, w którym dyski zostały podzielone wg przedziałów cenowych. Przegląd ten, na pewno ułatwi ci podjęcie decyzji i wybranie optymalnego rozwiązania.

Do 300 zł

Ilość miejsca na swoje fotografie możesz zwiększyć już za kwotę poniżej 300 zł. W tej kategorii cenowej znajdują się przede wszystkim dyski 2,5’’, o stosunkowo małej powierzchni, najczęściej wynoszącej 500 GB. Jednakże znajdzie się na pewno spora grupa użytkowników, którym taka ilość miejsca w zupełności wystarczy. Pomimo mniejszej pojemności dyski, takie jak np.  Western Digital MY PASSPORT ULTRA 500GB, oferują wysoką funkcjonalność. Zapewniają szybki transfer danych za pomocą interfejsu USB 3.0, oprogramowanie wspomagające tworzenie kopii zapasowych oraz dbanie o bezpieczeństwo danych, poprzez zabezpieczenie hasłem i odporną na wstrząsy obudowę. Wybierając tego typu rozwiązanie warto nabyć pokrowiec, który dodatkowo zwiększy bezpieczeństwo dysku. Na dłuższą metę taka ilość miejsca może okazać się jednak za mała. Dodatkowo „mobilność” dysków 2,5’’ kusi, aby wykorzystywać je także do wymiany i udostępniania plików, co naraża nasze pliki na niebezpieczeństwo. Do tych zastosowań lepiej nabyć osobne urządzenie, np. pojemny pendrive (o których już niebawem będziesz mógł przeczytać na naszym blogu).

Western Digital MY PASSPORT ULTRA

Dysk Western Digital MY PASSPORT ULTRA jest dostępny w różnych wersjach kolorystycznych

Od 301 – 500 zł:

W tym przedziale cenowym, znajdziesz przede wszystkim pojemniejsze wersje ww. dysków, np. Western Digital MY PASSPORT Ultra 2TB. Za kwotę powyżej 300 zł można nabyć dyski dedykowane do systemu NAS, jednakże wymagają one stworzenia odpowiedniego środowiska, którego koszt przekracza budżet założony w tym akapicie. System NAS omówię w dalszej części artykułu.

Idąc na pewne ustępstwa w kwestii pojemności dysku, za kwotę do 500 zł możesz nabyć dysk SSD. Technologia ta, w przeciwieństwie do tradycyjnych dysków, nie wykorzystuje żadnych ruchomych elementów, dzięki czemu jest bardziej odporna na urazy. Dodatkowo dyski SSD charakteryzują się większą prędkością działania, niższą wagą, cichszą pracą i mniejszym generowaniem ciepła. Niestety, w porównaniu z dyskami talerzowymi, technologia ta jest zdecydowanie droższa, przez co za tę samą kwotę otrzymujemy dużo mniejszą pojemność. Jeżeli jednak nie potrzebujesz tak dużo miejsca, a zalety technologii SSD są dla Ciebie korzystne, to warto wybrać np. dysk Sandisk EXTREME 500 SSD 120GB. Na tę chwilę, to rozwiązanie bardziej nadaje się do przenoszenia i udostępniania danych, niż skutecznego, zwłaszcza długoterminowego archiwizowania. Nie mniej warto o nim pamiętać przy wyborze dysków zewnętrznych.

Podobnie ma się sprawa z dyskami LaCie Rugged. Znów są to dyski stworzone z myślą o „mobilności”, a nie tworzeniu domowego archiwum, jednakże zdobyły duże zaufanie i dodatkowo charakteryzują się wysoką wydajnością i wytrzymałością. W związku z tym, warto mieć je na uwadze.

Lacie Rugged

Dyski LaCie Rugged charakteryzują się wysoką funkcjonalnością i wytrzymałością, jednakże zostały stworzone z myślą o mobilności danych

Od 501 – 1000 zł:

Każde poszerzenie budżetu oznacza możliwość zwiększenia przestrzeni do przechowywania zdjęć. Producenci oferują szeroki zakres pojemności tak, aby każdy użytkownik mógł znaleźć dla siebie idealne rozwiązanie. Banki pamięci za kwotę powyżej 500 zł i więcej, to urządzenia stworzone z myślą o budowie archiwum fotograficznego. LaCie Porsche Design 3.5 3 TB USB 3.0 zapewnia wiele miejsca na dane, niezawodne działanie, wytrzymałą obudowę chroniącą przed urazami mechanicznymi, oprogramowanie szyfrujące i ułatwiające wykonywanie automatycznego backupu oraz stylowe wzornictwo. Urządzenia takie jak Western Digital MY CLOUD 2TB lub QNAP TS-128 (o dyskach sieciowych możesz również przeczytać w tym artykule) umożliwiają nie tylko bezpieczne archiwizowanie danych, ale również udostępnianie ich w prywatnej chmurze.

Ciekawym rozwiązaniem w tym przedziale cenowym jest dysk SSD AngelBird Avpro 250 GB MK II. Stworzony specjalnie z myślą o fotografach i filmowcach, gwarantuje maksymalną niezawodność i odporność na uszkodzenia mechaniczne, wilgoć, pył i kurz. Jego pojemność sprawia, że jest to dysk raczej do mobilnych zastosowań lub do przechowywania naprawdę najcenniejszych danych.

Porsche Design

Dysk LaCie Porsche Design jest nie tylko wydajny, ale również stylowy

Powyżej 1000 zł

Jeżeli chcesz przeznaczyć na budowanie domowego archiwum kwotę powyżej 1000 zł, dobrym rozwiązaniem będzie dysk sieciowy NAS. Są to zewnętrzne urządzenia składające się z serwera i dysków wewnętrznych, do których dostęp możesz uzyskać poprzez sieć domową. Jedną z głównych zalet jest to, że dzięki nim możesz łatwo wykonać lustrzaną kopię dysku. Odpowiada za to możliwość zestawienia dysków w macierz RAID. Upraszczając, macierz RAID określa sposób współpracy i wykorzystania 2 (lub więcej) dysków twardych. Proces odzyskiwania danych ułatwia oprogramowanie, które w przypadku awarii komputera pozwala na łatwy powrót do wcześniejszego stanu. Serwery NAS można rozbudowywać poprzez zakup pojemniejszych dysków wewnętrznych. Wybrane serwery posiadają miejsce na 4 lub więcej dysków, dzięki czemu możliwość ich konfiguracji jest naprawdę ogromna.

Ciekawym rozwiązaniem są też banki pamięci, takie jak np. Western Digital MY BOOK DUO 6TB (2x3TB) RAID 0/1 USB 3.0. Składają się one z 2 dysków, które działają w oparciu o macierz RAID i zwiększają bezpieczeństwo danych poprzez automatyczne tworzenie kopii zapasowej na obu jednostkach.  Istnieje możliwość zwiększenia ich pojemności poprzez wymianę dysków wewnętrznych. W porównaniu z dyskami sieciowymi charakteryzują się mniejszą funkcjonalnością, jednakże dzięki niższej cenie mogą stanowić ciekawą alternatywę, szczególnie jeśli wiesz, że nie wykorzystasz pełni możliwości serwera NAS.

Serwer NAS

Serwery NAS charakteryzują się ogromną funkcjonalnością

 

Oferta dysków jest naprawdę szeroka. Niezależnie jaką dysponujesz kwotą, możesz efektywnie zwiększyć ilość miejsca i bezpieczeństwo swoich fotografii. Oczywiście najlepszym rozwiązaniem jest serwer NAS lub wielodyskowe magazyny danych. Naprawdę warto zastanowić się nad zainwestowaniem w ochronę danych, gdyż ew. utrata zdjęć może okazać się zdecydowanie bardziej kosztowna.

A Ty w jaki sposób dbasz o swoje zdjęcia?

Podziel się.

O Autorze

Gdy robię zdjęcia, to zajmuję się fotografią reportażową, teatralną i artystyczną. Gdy piszę o zdjęciach, to zastanawiam się, jak wpływają one na odbiorców, co robić, by robić jej bardziej świadomie i jakie możliwości daje sprzęt. Poza tym piszę wiersze i jak dotąd w druku ukazały się moje dwie książki z poezją. Ukończyłem studia magisterskie na kierunku Fotografia na Uniwersytecie Artystycznym w Poznaniu. Jestem laureatem konkursów fotograficznych i poetyckich, uczestnikiem wystaw, festiwali i publikacji poświęconych fotografii.

3 komentarze

  1. Pierwszy polecony dysk i od razu jestem w stanie stwierdzić że tym artykułem można sobie podetrzeć… Odzyskanie danych z dysku WD My Passport ULTRA w przypadku gdy przestanie się kręcić graniczy z cudem przez to że nie ma on typowego złącza SATA III tylko zlutowane styki. Jestem na etapie „ustalania” w jaki sposób odzyskać dane właśnie z tego modelu dysku – aktualnie dwóch „speców” do których zaniosłem dysk wywiesiło białą flagę.

    • Mikołaj Konkiewicz w

      Godne uwagi są też serwery NAS, ale wszystko zależy od oczekiwań wobec sprzętu do archiwizacji.

Zostaw komentarz

izmir escort