Aparat jednorazowy – co to jest i dlaczego warto to kupić?

0

W świecie fotografii cyfrowej sięgnięcie po film światłoczuły może być jak weekendowy wypad za miasto na łono natury, by odpocząć od zgiełku miasta i zurbanizowanej codzienności. A ekspozycja wykonana za pomocą aparatu na film może być jak obmycie twarzy w górskim strumyku. Przesadzam? Przekonaj się sam! Zajrzyj do tego artykułu i znajdź swój pierwszy aparat na film.

Niektórzy mają to szczęście dostać stary aparat w spadku lub znaleźć go zakurzonego na strychu bądź za bezcen na pchlim targu. Jest też część pasjonatów, którzy wyszukują aparaty na różnych aukcjach, grupach i w innych miejscach, gdzie można dostać z aparat z drugiej ręki. Ale w erze cyfrowej w sprzedaży wciąż dostępne są nowe aparaty tradycyjne. Wybór takiego aparatu nie jest ani gorszy, ani lepszy – myślę, że to ciekawa opcja dla tych, którzy nie mają dostępu do zaufanego źródła starych aparatów lub nie wiedzą, na co zwracać uwagę przy zakupie używanego aparatu na film światłoczuły. Jeśli więc chcesz rozpocząć przygodę z fotografią tradycyjną w oparciu o nowy aparat, to sprawdź dalszą część tego poradnika.

Aparat wielorazowy Kodak Ektar H35N – przykład nowego aparatu na film

Aparat jednorazowy czy wielorazowy?

Aparaty na film światłoczuły dzielą się na dwie główne grupy – jednorazowe i wielorazowe. Poniżej znajdziesz informacje na temat każdego z nich.

Aparat jednorazowy – co to?

Aparat jednorazowy – taki aparat umożliwia wykonanie 24 lub 36 zdjęć na fabrycznie założonym filmie światłoczułym. Po zrobieniu wszystkich ekspozycji taki sprzęt oddaje się do fotolabu, gdzie skończony film zostaje poddany obróbce tak, aby uzyskać gotowe odbitki. Następnie aparat najczęściej podlega utylizacji.

Cały pomysł takiego aparatu opiera się na tym, że po jego zakupie nie trzeba myśleć o doborze filmu światłoczułego. Aparat jednorazowy jest od razu gotowy do fotografowania. To proste konstrukcje ze stałoogniskowym obiektywem, gdzie użytkownik niespecjalnie może wpływać na parametry ekspozycji poza decydowaniem o włączeniu lub wyłączeniu lampy błyskowej (jeśli takową dany model posiada). Wyróżnikiem tych aparatów jest stosunkowo niska cena.

Aparat jednorazowy – do czego się przydaje?

Aparaty jednorazowe to świetna propozycja dla tych, którzy chcą posmakować wykonywania zdjęć na filmie i nie mają żadnego wcześniejszego doświadczenia. Dzięki temu aparaty typu „wyceluj i strzel” z załadowanym filmem mogą stać się dobrym przedsmakiem, czy w ogóle fotografia tradycyjna jest dla Ciebie. Jeśli złapiesz zajawkę, możesz chwycić później po aparat wielorazowy, ale może będzie to dla Ciebie tylko jednorazowa przygoda. Małe urozmaicenie i chwila odpoczynku od cyfry. W takiej sytuacji to aparat dla Ciebie.

Aparaty jednorazowe w erze fotografii tradycyjnej były szczególnie lubiane przez turystów. Nie trzeba było martwić się o drogi sprzęt, a jednocześnie można było przywieźć fajne, pamiątkowe zdjęcia. Teraz też możesz znaleźć dla niego takie zastosowanie. Co więcej, w sprzedaży są dostępne także aparaty jednorazowe wodoszczelne, które umożliwiają swobodne fotografowanie na plaży, a nawet pod wodą. Jeśli więc nie chcesz myśleć o bezpieczeństwie swojej kosztownej cyfry, to sięgnij podczas urlopu po jednorazówkę. Z tego powodu to także fajny aparat dla dzieciaków – do zabawy lub na wycieczkę klasową.

Tego typu aparaty świetnie sprawdzają się też jako urozmaicenie imprez. Mogą pojawić się na przyjęciu weselnym, urodzinach, roczku itd., gdzie krążąc pomiędzy gośćmi, będą zapisywały ich portrety czy inne pomysłowe zdjęcia.

Aparat jednorazowy – jaki wybrać?

Wybór aparatu jednorazowego ogranicza się przede wszystkim do 3 poniższych pytań:

  • Czy ma być wodoszczelny?
  • Czy ma posiadać wbudowaną lampę błyskową?
  • Jaki film powinien mieć załadowany?

Jeśli podczas wakacji czeka Cię wodne szaleństwo – to sięgnij po aparat wodoszczelny. W pozostałych sytuacjach zwykły aparat jednorazowy będzie w zupełności wystarczający. Większość modeli posiada wbudowaną, prostą lampę błyskową. Warto ją mieć, aby móc doświetlić kadry w pomieszczeniach. Co do doboru filmu, zajrzyj do poniższego tekstu. Znajdziesz tam wszystkie niezbędne informacje, które pomogą wybrać Ci odpowiedni materiał światłoczuły.

Fotografia tradycyjna – jakie filmy fotograficzne czarno białe kupić?

Aparat wielorazowy – jaki to typ aparatu?

Aparat wielorazowy to tak naprawdę każdy aparat na film, który można użyć więcej niż raz. Wśród nich znajdują się oczywiście takie legendy Smiena 8M, ale także flagowce pokroju Nikona F6. W tym tekście chciałem jednak skupić się na nowych aparatach na film dostępnych w ofercie sklepu internetowego Cyfrowe.pl. Można je wykorzystać jako urozmaicenie cyfrowej fotografii lub do uzyskiwania bardzo nastrojowych ujęć w dowolnym momencie. Dzięki kompaktowym rozmiarom możesz mieć je zawsze przy sobie, a niska cena sprawia, że w połączeniu z materiałami światłoczułymi dają jakość, nieosiągalną żadnym innym cyfrowym sprzętem w tym przedziale cenowym.

KODAK Ektar H35

Aparat na film – jaki wybrać?

Wybór aparatu wielorazowego jest stosunkowo prosty. Większość modeli posiada stałoogniskowe, szerokokątne obiektywy o stałej ostrości i o zbliżonym kącie widzenia (najczęściej ogniskowa 31 mm). Większość posiada wbudowaną lampę błyskową, którą fotograf może włączać lub wyłączać w zależności od rejestrowanej sceny. Jako że do środka możesz załadować dowolny film światłoczuły 135 mm (format małoobrazkowy) – zarówno kolorowy, jak i czarno-biały – to w przypadku tego typu aparatów na etapie wyboru sprzętu nie musisz ograniczać się do jednego typu materiału światłoczułego, tak jak ma to miejsce w przypadku aparatów jednorazowych. Jeśli wymagasz nieco więcej od swojej fotografii tradycyjnej, niż tylko kadrowanie i naciśnięcie spustu, to niektóre modele aparatów jednorazowych oferują np. tryb Bulb (umożliwia użycie dowolnego czasu naświetlania) czy mocowanie statywowe.

Poza tymi detalami tak naprawdę wybór pomiędzy aparatami wielorazowymi to kwestia przebierania w ich designie. Większość z nich da Ci podobne efekty – różne będą tylko Twoje wrażenia estetyczne podczas ich użytkowania. Dostępne są w różnych wersjach barwnych, stąd możesz dobrać aparat na film w swoim ulubionym kolorze.

Agfaphoto Reusable Camera 35mm Red

Polecane modele aparatów wielorazowych i jednorazowych

Aparat wielorazowy Kodak EKTAR H35N Camera 

Dostępny w wielu ciekawych wariantach kolorystycznych model z funkcją podwójnej klatki, co daje możliwość wykonania 2-krotnie większej liczby zdjęć jednym filmem. Wyróżnia się także trybem BULB, pozwalającym na ustawienie dowolnego czasu naświetlania czy mocowaniem statywowym. Znakomity punkt startu dla Twojej fotografii tradycyjnej.

Agfaphoto Reusable Camera 35 mm

Kolejny kultowy producent z ery fotografii tradycyjnej i kolejny prosty w obsłudze aparat, który zmieścisz do kieszeni. Oferuje wbudowaną lampę błyskową, dzięki czemu możesz eksperymentować także z tym, jak flesz wpływa na zdjęcia wykonywane na materiale światłoczułym.

Aparat wielorazowy Kodak M38

Największym wyróżnikiem aparatów wielorazowych jest po prostu… ich wygląd. Ten Kodak w obudowie, która wyglądałaby futurystycznie z 40 lat temu, budzi fajne skojarzenia. A przy tym oferuje podobne funkcje jak ww. Ektar, z tym że wykonuje jedno zdjęcie na całej klatce filmu.

Aparat jednorazowy Ilford  z filmem HP5 PLUS

Trudno wyobrazić sobie bardziej uniwersalny aparat jednorazowy. Film o czułości ISO 400 jest bardzo wszechstronny i wykorzystywany przez fotografów w wielu różnych tematach. Co więcej, można go forsować, tak aby jeszcze poszerzyć zakres jego możliwości. Aparat posiada przy tym wbudowaną lampę błyskową, więc staje się optymalnym kandydatem na towarzysza Twojej kolejnej wycieczki.

Aparat jednorazowy Agfaphoto LeBox 400 27 Ocean

Tak jak wspomniałem, aparat jednorazowy może być sprzętem dla dzieciaków wyruszających na wycieczkę szkolną czy kolonie. I tutaj świetnym kandydatem staje się powyższa Agfa. Wodoszczelność do 5 m sprawia, że nie trzeba specjalnie przejmować się aparatem podczas harców nad wodą.

Podsumowanie

To w zasadzie tyle. Tak prosto jest rozpocząć przygodę z fotografią tradycyjną z aparatami jednorazowymi i wielorazowymi dostępnymi w ofercie sklepu Cyfrowe.pl. Oczywiście pamiętaj także o zapoznaniu się z informacjami dotyczącymi samych filmów światłoczułych – dla przypomnienia wrzucam link do tego artykułu jeszcze raz pod tym akapitem. To ważne, gdyż w przypadku aparatów jednorazowych wyboru filmu dokonujesz już na etapie decydowania się na któryś z tego typu aparatów, natomiast w przypadku modeli wielorazowych musisz go dobrać w momencie zakupu, aby móc rozpocząć przygodę z klasyczną fotografią. Polecam zresztą przejrzeć także inne nasze artykułu poświęcone fotografowaniu na filmie światłoczułym.

Fotografia tradycyjna – jakie filmy fotograficzne czarno białe kupić?

Fotografia analogowa [seria poradników]

Podziel się w komentarzu, czy miałeś już przyjemność fotografować aparatem jednorazowym bądź wielorazowym. A może masz sentyment do jakiegoś kultowego aparatu, typu Smiena, Zenith, Nikon czy Kodak? Czekamy na Wasze opowieści.

Na koniec pamiętaj, że przygodę z fotografią tradycyjną możesz także rozpocząć za pomocą aparatów natychmiastowych.

Odkryj ciekawy świat fotografii natychmiastowej z FujiFilm Instax

Podziel się.

O Autorze

Gdy robię zdjęcia, to zajmuję się fotografią reportażową, teatralną i artystyczną. Gdy piszę o zdjęciach, to zastanawiam się, jak wpływają one na odbiorców, co robić, by robić jej bardziej świadomie i jakie możliwości daje sprzęt. Poza tym piszę wiersze i jak dotąd w druku ukazały się moje dwie książki z poezją. Ukończyłem studia magisterskie na kierunku Fotografia na Uniwersytecie Artystycznym w Poznaniu. Jestem laureatem konkursów fotograficznych i poetyckich, uczestnikiem wystaw, festiwali i publikacji poświęconych fotografii.

Zostaw komentarz

izmir escort