Chociaż najpopularniejszym zastosowaniem funkcji filmowania w smartfonach jest tworzenie relacji na portalach społecznościowych, to urządzenia mobilne sprawdzają się również w bardziej profesjonalnych zadaniach. Niezależnie od charakteru realizowanych materiałów pomocne są różnorodne akcesoria filmowe do smartfona, takie jak m.in. uchwyty, gimbale, statywy czy mikrofony. Pozwalają one również na rozbudowanie funkcji smartfona – wśród osprzętu znajdziesz np. kamery 360. Dzięki temu możesz wykorzystać swoje urządzenie mobilne do realizowania transmisji na żywo, vlogowania, nagrywania dźwięku przestrzennego, a nawet do filmowania mikroświata. Zajrzyj więc do artykułu, aby poznać wszystkie możliwości, które daje Ci Twój smartfon.
Część akcesoriów, takich jak np. dodatkowe obiektywy, lampy czy mini statywy omówiłem w artykule Fotograficzne akcesoria do smartfonów – poczuj jeszcze więcej swobody w fotografii mobilnej. Jako że mogą być również przydatne w trakcie filmowania, to zachęcam do przeczytania tamtego tekstu. Dla odmiany poniższe zestawienie może być również przydatne podczas wykonywania zdjęć – oczywiście poza akcesoriami stricte filmowymi, takimi jak np. mikrofony. Nie mniej jednak, nawet jeżeli smartfona używasz jedynie do fotografowania, to niniejszy artykuł również może być przydatny.
Wsłuchaj się w świat – mikrofony dedykowane do smartfonów
Każdy świetny obraz potrzebuje równie dobrego dźwięku. Mikrofony wbudowywane w smartfony są coraz lepsze, ale wciąż w wielu wypadkach niezbędne jest zastąpienie ich zewnętrznymi urządzeniami. Większość modeli to małe, kompaktowe produkty, które możesz mieć zawsze przy sobie, tak aby nigdy nie rezygnować z wysokiej jakości audio. Przykładem jest Rode VideoMic Me, który mocuje się na obudowie smartfona i ustawia w kierunku użytkownika lub otoczenia. Innym rodzajem produktów są mikrofony takie, jak np. Rode i-XY lub Azden EX-503+I, które pozwalają zmienić urządzenie mobilne w przenośny rejestrator. Możesz dzięki temu wykorzystać urządzenie mobilne jedynie do nagrywania dźwięku (np. jako wygodny i dyskretny zestaw krawatowy).
Jeżeli potrzebujesz bardziej rozbudowanego zestawu lub masz już mikrofon, który chcesz podłączyć do smartfona, to pomocne będą interfejsy audio. IK Multimedia iRig Pro ma zasilanie Phantom 48V + i umożliwia m.in. podłączenie mikrofonu ze złączem XLR. Kompaktowe rozmiary wspaniale uzupełniają się z urządzeniami mobilnymi. Saramonic SmartMixer także pozwala na zastosowanie zewnętrznych mikrofonów i kontrolę sygnału. Można go z łatwością przymocować do różnego rodzaju uchwytów na smartfony i połączyć za pomocą złącza mini jack 3,5 mm.
Innowacyjnym produktem, który da Ci zupełnie inną jakość dźwięku i wrażeń płynących z oglądania Twoich filmów jest zestaw do nagrywania 3D audio Sennheiser AMBEO Smart Headset. Umożliwia on realizowanie nagrań techniką sztucznej głowy. W efekcie otrzymujesz dźwięk, pozwalający widzom przenieść się w sam środek akcji. Produkt powstał przy współpracy z firmą Apogee i składa się z dwóch mikrofonów wszechkierunkowych, wysokiej jakości konwertera A/D, przedwzmacniacza mikrofonowego i SoftLimit. Stworzenie takiego nagrania nie wymaga żadnej profesjonalnej wiedzy – wystarczy podłączyć urządzenie do smartfona i rozpocząć rejestrację. Reszta zostanie wykonana przez zestaw słuchawkowy. Na stronie producenta możesz obejrzeć przykładowe filmy z dźwiękiem 3D, które pozwolą w pełni poczuć wyjątkowość takich materiałów.
Stwórz mobilne studio – uchwyty na smartfona
Podłączenie zewnętrznego mikrofonu, lampy i innych akcesoriów wymaga rozwiązania kwestii mocowania tych wszystkich elementów. Z pomocą przychodzą wielofunkcyjne uchwyty, takie jak np. Beastgrip Pro lub Joby GripTight POV. Zwłaszcza pierwszy z nich pozwala na rozbudowane konfiguracje, gdyż posiada trzy złącza gorącej stopki, umożliwiające zamontowanie lamp światła stałego i mikrofonów. Większość uchwytów dedykowanych do smartfonów ma gwinty 1/4”, które pozwalają na montaż na statywie. To bardzo przydatna funkcja, w szczególności jeśli chcesz realizować transmisję lub przeprowadzić wywiad.
IK Multimedia iKlip A/V również pozwala na wygodne trzymanie smartfona podczas nagrywania, a dodatkowo oferuje kompleksowe rozwiązanie do rejestrowania obrazu i dźwięku. Wbudowany, wysokiej jakości przedwzmacniacz mikrofonowy i wspornik do odbiornika systemu bezprzewodowego pozwalają na nagrywanie i kontrolowanie wysokiej jakości nagrań. Regulowany uchwyt urządzenia mobilnego znacznie podnosi komfort użytkowania. Standardowy gwint pozwala zamocować całość na statywie.
We wstępie do artykuły była mowa o nagrywaniu relacji na portale społecznościowe – pora więc na akcesorium, które zostało stworzone specjalnie z myślą o takim zastosowaniu (i nie tylko). Uchwyt Edelkrone POVIE to frapujący produkt, który przypomina nieco stetoskop. Pozwala na zamocowanie smartfona tak, aby nagrywać wideo z perspektywy pierwszej osoby. Zwalnia on ręce, dzięki czemu sprawdzi się świetnie np. w filmach instruktażowych. To doskonała propozycja dla vlogerów, która oprócz praktycznych zastosowań, daje po prostu wiele frajdy.
Zajrzyj również do poprzedniego artykułu o akcesoriach do smartfonów, gdzie opisywałem uchwyty i selfie sticki. Inspirujące propozycje znajdziesz również w poniższym tekście:
MINI STATYW – PRZYDATNY W PODRÓŻY I NA CO DZIEŃ. POZNAJ JEGO ZASTOSOWANIE W TEŚCIE MANFROTTO PIXI
Akcesoria do zadań specjalnych
Będąc przy niekonwencjonalnym osprzęcie nie można nie wspomnieć o dronie do selfie. Co prawda „selfie” to określenie zarezerwowane dla fotografii, ale AEE AirSelfie pozwala także na rejestrowanie wideo 1080p 30 kl./s. Urządzenie jest dostarczane ze specjalnym, zintegrowanym etui na smartfona. Możesz go więc mieć zawsze przy sobie. Quadrocopter wznosi się maksymalnie na wysokość dwudziestu metrów i obsługiwany jest za pomocą intuicyjnej aplikacji. Da Ci to dostęp do wyjątkowej perspektywy.
Możesz także rozbudować swojego smartfona o możliwość nagrywania filmów 360. Wystarczy podłączyć poprzez złącze MicroUSB lub Ligtning np. Insta360 lub Discovery Adventure HD 1024P 720°. Urządzenia te są bardzo proste w obsłudze i pozwalają na montowanie wideo z poziomu urządzenia mobilnego. Ponadto posiadają rozbudowane funkcje fotograficzne, tak więc będą przydatne, nawet jeżeli wideo zajmujesz się sporadycznie. Dostępne są w wersjach z różnymi typami złączy lub z adapterami.
Kolejna propozycja akcesorium ma bardzo praktyczne zastosowanie – mikroskop Celestron Micro Fi Wi-Fi przyda się w edukacji, badaniach terenowych czy podczas napraw elektroniki. Jednocześnie nic nie stoi na przeszkodzie, aby spróbować wykorzystać go podczas tworzenia kreatywnych ujęć. Urządzenie zostało opracowane z myślą o komunikacji z urządzeniami mobilnymi. Wykorzystuje łączność Wi-Fi i może przesyłać obraz jednocześnie do trzech urządzeń.
Płynne i stabilne ujęcia – gimbale do smartfonów
Opisując akcesoria do filmowania nie sposób nie wspomnieć o gimbalach. Urządzenia te pozwalają na tworzenie płynnych i stabilnych nagrań. Zwiększają nie tylko komfort widzów, ale również operatora, gdyż pozwalają na wygodne trzymanie smartfona. Gimbale do urządzeń mobilnych zostały wyczerpująco omówione w poniższym artykule:
STABILIZATORY DO SMARTFONÓW I KAMER SPORTOWYCH – CZYM KIEROWAĆ SIĘ PRZY WYBORZE?
Przydatny może być również ten materiał:
GIMBALE FEIYU SUMMON+ ORAZ SPG PLUS – PRZYJACIELE NA WYBOISTĄ DROGĘ
Oczywiście nie sposób omówić w jednym tekście wszystkich ciekawych akcesoriów, ułatwiających nagrywanie filmów smartfonem. Warto przy tym pamiętać o sporej ilości produktów do nagrywania obsługiwanych przez smartfony – mam tutaj na myśli np. drony czy kamery sportowe. Mam jednak nadzieję, że powyższe przykłady umożliwią realizację zaplanowanych ujęć.
Podziel się w komentarzu jakie akcesoria wykorzystujesz podczas filmowania smartfonem i które produkty dodałbyś do zaprezentowanego przeze mnie zestawienia.