Najlepsze aparaty do streamowania. Czy każdym aparatem można nadawać na żywo?

1
Jeszcze do niedawna większości z nas wystarczała kamerka w laptopie lub smartfonie, żeby zobaczyć się on-line z mamą. W momencie, gdy mamy w planach stremować do swoich klientów, fanów na Facebooku czy Youtubie wiele osób zastanawia się, jak uzyskać lepszą jakość obrazu. Czy aparat, który masz w domu pozwoli Ci prowadzić transmisję live? Czy każdy aparat się do tego nadaje, a jeśli nie to dlaczego? Jaką lustrzankę / bezlusterkowca kupić do streamowania?

Zacznijmy od podstawowego pytania… Czy każdym aparatem można streamować?

Teoretycznie tak. Praktycznie nie. Istnieją 3 wymogi, które Twój aparat musi spełnić, żeby dało się to robić w skuteczny i sensowny sposób.


Co musi mieć aparat, żeby móc nim streamować?


1. Czyste wyjście HDMI

Brak czystego wyjścia HDMI sprawi, że na obrazie ze streamem będą widoczne wszystkie napisy, które normalnie widzimy na LCD lub w wizjerze aparatu, np. stan baterii, ISO, przysłona itd. Zasłoni nam to „połowę” ekranu, a widzowie mogą czuć się zdezorientowani, co właściwie oglądają.

czyste wyjście HDMI

czyste wyjście HDMI w lustrzance Canon 5D mk IV

2. Nielimitowany czas działania /nagrywania

Większość aparatów ma zadeklarowany czas, po którym aparat przechodzi w stan uśpienia. Można to oczywiście wyłączyć w menu. Niektóre aparaty jednak wyłączają się całkowicie po upływie pewnego czasu i jest to rozwiązanie, które ma chronić aparat przed przegrzaniem. Jest to szczególnie istotne dla tych osób, które oprócz nadawania na żywo, chcą swój materiał zapisać w pliku i wykorzystać ponownie później, np. montując film do kolejnych publikacji w internecie.

3. Zasilacz sieciowy

Na pewno nie chciałbyś przerywać swojej transmisji tylko po to, żeby wymienić baterię w aparacie, gdy ta się wyczerpie. Jeśli planujesz długi stream, pomyśl o dokupieniu zasilacza sieciowego / adaptera, który pozwoli Ci czerpać energię wprost z gniazdka, bez żadnych przerw w pracy.

ładowarka + zasilacz

Adapter wieloakumulatorowy Sony NPA-MQZ1K / ładowarka i zasilacz 2w1


Co nie jest niezbędne? Na czym można zaoszczędzić?


1. Stabilizacja

Jeśli zamierzasz nadawać na żywo z domu, nie potrzebujesz aparatu ze stabilizacją obrazu. Dzięki temu zaoszczędzisz trochę pieniędzy, które możesz przeznaczyć na lepszy obiektyw czy mikrofon.

Mimo to, że możesz kupić aparat bez stabilizacji obrazu, nie uciekniesz od potrzeby posiadania statywu… Statyw pozwoli Ci ustawić aparat na wygodnej wysokości i pod odpowiednim kątem w zależności od sceny, jaką chcesz nagrywać.

2. Rozdzielczość 4K

Wiele aparatów ma już możliwość rejestracji obrazu w 4K. Mimo to, większość Twoich widzów posiada w domu monitory, telewizory czy smartfony o rozdzielczości Full HD, czy nawet HD, co sprawia, że na ten moment nie ma przymusu, abyś oferował im streaming w 4K. Jest to oczywiście super opcja i polecam taką inwestycję, jeśli tylko masz na to budżet i odpowiednio szybkie łącze internetowe.

Poradnik: 10 pytań o to, jak i czym streamować >


Najlepsze bezlusterkowce do stremowania


Panasonic GH5

Gdy wpiszesz w Google pytanie o najlepszy aparat do streamowania czy filmowania, pojawi się cała masa stron z rankingami… w których ten aparat będzie na pierwszym miejscu. Nie inaczej będzie na naszym blogu, gdyż jest to naprawdę świetny model do takich zadań. Dlaczego? Wygrywa funkcjonalnością z pozostałymi na tej liście i jest przy tym dużo tańszy niż Sony A7 III czy Sony A7R III, które znalazły się na kolejnych miejscach.

Sprawdź cenę Panasonic GH5 >

Zalety

1. Natywne 4K bez cropowania. Obraz bez artefaktów wynikających z kompresji
2. Uszczelniona obudowa do pracy w trudnych warunkach atmosferycznych
3. Może wysyłać sygnał wyjściowy 10:4:2:2 na zewnętrzny monitor lub rejestrator
4. Czyste wyjście HDMI, WI-FI, Bluetooth, dzięki którym streamowanie to bułka z masłem
5. Tańszy od A7III i A7RIII
6. Obracany ekran LCD
7. 5-osiowa stabilizacja obrazu
8. wyjście jack na mikrofon
9. Slow motion 180 kl/s

Wady

1. Mniejsza matryca niż w innych markach aparatów
2. Ciężki prawie jak lustrzanka

Sony A7III

Początkowo na tej liście miał się znaleźć aparat Sony A7R III z uwagi na swoją bezkonkurencyjną jakość obrazu. Niestety cena, jaką trzeba za niego zapłacić, zawiera w sobie funkcje, które choć doskonałe, przydadzą się głównie profesjonalnym fotografom. Osoby, które chcą kupić aparat tylko do streamowania zwyczajnie by przepłaciły. Albo raczej zapłaciłyby za posiadanie funkcji, z których by nie korzystały. Dlatego w rankingu aparatów do streamowania ląduje Spny A7III, które jest sporo tańsze.

Żeby nie wyszło na to, że kieruję się wyłącznie ceną – autofokus w A7III jest czasem nawet lepszy niż w A7R III. Tak samo może nagrywać wysokiej jakości 4K a pełnoklatkowa matryca świetnie radzi sobie w skąpym oświetleniu.

Jeśli A7III nie mieści się w Twoim budżecie można ewentualnie rozważyć  jeszcze A7II, aczkolwiek wielu (w tym ja) uważa, że autofokus w A7III wart jest tego, by za niego dopłacić. Poza tym A7II może nagrywać tylko w Full HD.

Pełna specyfikacja aparatu >

Zalety

1. Pełnoklatkowa matryca
2. Rewelacyjny autofokus
3. Świetny w niedostatecznym oświetleniu
4. Ruchomy ekran
5. Uszczelniona obudowa

Wady

1. Mimo wszystko cena, ale jakość kosztuje
2. Krótka żywotność baterii


Tańsze zamienniki


Panasonic G90

Panasonic G90 to bezlusterkowiec z systemu micro 4/3 nagrywający 4K w 30 kl/s. Ma doskonałą, wbudowaną w body stabilizację. Całkowicie obracany, dotykowy ekran ułatwia filmowanie samego siebie i pracę w pojedynkę. Szukając jeszcze tańszej alternatywy, zwróć uwagę na Panasonic G7. Główną różnicą między tymi aparatami jest brak stabilizacji w G7, która, jak już wcześniej zostało powiedziane, nie jest kluczowa w aparacie do streamowania z domu.

Sprawdź ofertę na Cyfrowe.pl >

panasonic g90

Zalety

1. 4K w niskiej cenie
2. Obracany ekran
3. Gorąca stopka
4. Wyjście mikrofonowe jack
5. Lekki
6. stabilizacja porównywalna do GH5

Wady

1. Mała matryca micro 4/3

Sony A6400

Jeśli chcesz podobny aparat do Panasonic G90, ale z większą matrycą, lepiej pracującą w skąpym oświetleniu, ładniejszym efektem bokeh, ale bez stabilizacji, wybierz Sony A6400.

Zaskakujące może być to, że aparat ten mimo większej matrycy APS-C – w Panasonic G90 jest micro m4/3 – jest od niego mniejszy! Co oczywiście zaliczamy na plus.

Ponadto, Aparat ten ma jeden z lepszych autofokusów do filmowania i ma najlepszy stosunek ceny do jakości.

Sony A6400 >

Zalety

1. Wysoka jakość obrazu w 4K
2. Matryca APS-C
3. Wejście mikrofonowe jack
4. Mały i lekki

Wady

1. Brak stabilizacji w body


Najlepsze lustrzanki do streamowania


Lustrzanki jeszcze do niedawna były  ekstremalnie popularne, ale bezlusterkowce zostawiły je nieco w tyle. Główną przewagą lustrzanek nad bezlusterkowcami jest to, że większość modeli, nawet tych tańszych, będzie miała większe matryce. Drugą jest żywotność baterii, która niestety przy streamowaniu nie większego znaczenia, bo i tak rekomenduje się używanie zasilacza. Jeśli mimo wszystko chcesz kupić lustrzankę do stremaowania albo masz już taką w domu, to sprawdź niżej listę tych, które najlepiej się sprawdzą.

Canon EOS 90D

Canon EOS 90D oferuje rozdzielczość 4K w30 kl/s i posiada wbudowane WI-FI oraz łączność NFC. Jedną z jego największych zalet jest obracany ekran, który można ustawić tak, aby widzieć siebie podczas nagrywania. Nie potrzebny nam wtedy dodatkowy ekran poglądowy.

Jego poprzednik Canon EOS 80D miał czysty sygnał HDMI tylko z wyłączonym autofokusem. W 90D mamy go ZAWSZE. To naprawdę dobry powód, żeby zrobić upgrade aparatu, jeśli posiadasz 80D.

Canon 90D >

Zalety

1. Dotykowy ekran, obracany ekran
2. 4K w 30 kl/s
3. WI-FI i NFC
4. Wejście jack na mikrofon
5. Gorąca stopka
6. Dobry autofokus
7.. Lekki jak na lustrzankę

Wady

1. Brak wbudowanej stabilizacji
2. Cięższy niż większość bezlusterkowców

Canon 250D

Canon 250D to lustrzanka wyposażona w matrycę APS-C i technologię dual pixel autofokus. Bardzo atrakcyjna cena zachęca do zakupu początkujących fotografów.

Za podobnie niską ceną można też dostać bezlusterkowca Panasonic G7 z 4K, ale przy tym z mniejszą matrycą micro 4/3. Mimo wszystko, Canon 250D da Ci ciut lepszą jakość video, Bluetooth i niemal 3x dłuższą żywotność baterii.

Jednocześnie jest to najlżejsza i najmniejsza lustrzanka Canon, a jej rozmiary są porównywalne z Panasonic G7, od którego jest tylko 39 g cięższa.

Canon 250D >

Canon 250D

Zalety

1. Wyjście mikrofonowe jack
2. Obrotowy ekran
3. Gorąca stopka
4. Niska cena
5. Bluetooth
6. Wydajna bateria
7. Mała i lekka

Wady

1. Brak stabilizacji


Ranking aparatów – wiecznie żywy Twór


Jak każdy ranking, tak i ten jest dość subiektywnym zestawieniem, masz prawo się z nim nie zgadzać :) Ekipa Cyfrowe.pl jest w trakcie testów kolejnych modeli, o które zamierzamy aktualizować powyższą listę. Czekamy też oczywiście na sugestie naszych czytelników. Jeśli masz już doświadczenie w streamowaniu, zostaw swoje typy w komentarzu. Jeśli dopiero zaczynasz i masz wątpliwości, pytaj, odpowiadamy na bieżąco!

Jeśli interesuje Cię temat streamowania, zapisz się na nasz newsletter, żeby nie przegapić nowych artykułów z tej serii! :)

Zapisz się na newsletter >

Podziel się.

O Autorze

Fotograf, redaktor, socjolog. Zadeklarowany wzrokowiec. Uwielbia pisać i robić zdjęcia. Pisanie o fotografii to "kumulacja", która sprawia, że jest szczęśliwa. Fotografuje już od 10 lat, głównie śluby, portrety i reportaże. Redaktorskie doświadczenie zdobywała m.in. w Wirtualnej Polsce. Laureatka ogólnopolskich konkursów poetyckich i fotograficznych. W Cyfrowe.pl pełni rolę specjalisty ds. content marketingu. Odpowiada za całokształt bloga, redakcję i jej rozwój.

Jeden komentarz

  1. Pięknie przepisane dane z folderów ale na tym się kończy . Coż zresztą chcieć skoro bloga prowadzą handlarze nie pasjonaci . Przedstawione aparaty o tyle o ile kręcą w 4 k to praktycznie żaden nie daje 4k na wyjściu hdmi które to autor chciałby wkorzystać do streamu . Dodatkowo Canon 90D nie ma czystego wyjścia HDMI pani „znawco” autorze . O tyle o ile można wyłączyć wszystkie informacje ekranowe o tyle brzydki AF szczególnie w trybie twarzy widać na wyjściu . Można oczywiście wyłączyć AF całkowicie ale w tym momencie zostaje na streaming obiektów nieruchomych lub uporczywe kręcenie pierścieniem . A co do tego super obracanego ekranu widać że nie mieliście chyba nawet tego Canona w ręce. Z tej samej strony na którą otwiera się ekran znajdują się złącza , między innymi HDMI . No to ja Wam teraz proponuje obrócić ekran , podłączyć złącza odpalić aparat a i tak zauważycie że ekran wam się wygasi :).

Zostaw komentarz

izmir escort