Makrofotografia szczególnie naraża jej entuzjastów na kłopoty wynikające z niedostatecznej ilości dostępnego światła. Przyczyniają się do tego stosowane akcesoria. Pierścienie pośrednie ograniczają ilość docierającego do matrycy światła. Pojawia się też konieczność przymykania przysłony w celu poszerzenia bardzo małej głębi ostrości. Jeżeli podczas fotografowania maleńkich obiektów napotykasz tego typu kłopoty, z pomocą mogą przyjść sztuczne źródła światła. Zajrzyj do tego artykułu, aby poznać główne typy lamp dedykowanych do fotografii makro i zbliżeniowej, a także dowiedzieć się, jakie akcesoria mogą być przydatne podczas ich użytkowania.
Lampy błyskowe pierścieniowe – moc błysku przygotowana specjalnie dla makrofotografii
Lampy błyskowe pierścieniowe wyróżniają się swoją konstrukcją. Jak sama nazwa wskazuje, oparte są o pierścień, który umożliwia zamocowanie ich tuż obok przedniej soczewki obiektywu. Ma to na celu ominięcie problemu, który pojawia się podczas korzystania z klasycznej lampy reporterskiej umieszczonej na sankach aparatu – chodzi o rzucany przez nią cień. Oczywiście możesz skorzystać z tradycyjnych lamp wyzwalanych zdalnie i oddalonych od osi obiektywu. Jest to dobry pomysł, jednakże lampy pierścieniowe bywają dużo bardziej praktyczne, głównie za sprawą ww. systemu mocowania i budowie uwzględniającej małe gabaryty fotografowanego motywu, a także specyfikę samej makrofotografii.
Lampy błyskowe pierścieniowe można podzielić na dwa typy urządzeń. Pierwsze to takie, które stanowią ciągły, okrągły palnik. Drugie to zbiór kilku palników (najczęściej dwóch) umieszczonych na ruchomych głowicach.
Wybierz lampę makro dla siebie >>
Lampy pierścieniowe okrągłe – proste akcesoria do sztucznego oświetlenia makroobiektów
Lampy pierścieniowe okrągłe to najprostsze akcesoria umożliwiające wykorzystanie światła błyskowego w makrofotografii. Taka lampa pozwala na równomierne oświetlenie obiektu i pozbycie się niechcianych cieni. Prostota działania i użytkowania idzie niestety w parze z ograniczonymi możliwościami kreowania światła, choć co prawda niektóre modele, takie jak np. CANON E-TTL MACRO RING LITE MR-14EX II pozwalają na niezależne sterowanie mocą każdego z dwóch palników.
Lampy pierścieniowe trzeba dobrać do posiadanego obiektywu. Zazwyczaj są one kompatybilne z kilkoma różnymi modelami. Często też możliwe jest zastosowanie specjalnego adaptera. Nakręca się go na przednią część obiektywu, tak jak kołowy filtr optyczny. Podczas dopasowywania takiego adaptera trzeba zatem wziąć pod uwagę parametr mocowania filtra obiektywu. Niektóre lampy mają w zestawie komplet różnych adapterów, zapewniając bardzo uniwersalne zastosowanie.
Co ciekawe lampy pierścieniowe okrągłe (a także te z palnikami umieszczonymi na głowicach) są chętnie wykorzystywane z fotografii portretowej czy dokumentalnej (archiwistycznej). Więcej na ten temat znajdziesz w poniższych artykułach. Zauważ przy tym, iż fotografia stomatologiczna jest specyficznym rodzajem fotografii makro i zbliżeniowej. Lampa Yongnuo YN-128 Ring natomiast ma budowę nie do końca odpowiadającą makrofotografom. Mimo to zasada działania jest bardzo podobna i wnioski z jej użytkowania można przenieść na omawiane w tym tekście lampy.
Fotografia stomatologiczna wewnątrzustna – jak ustawić aparat do najważniejszych ujęć >>
Recenzja Yongnuo YN-128 Ring. Tania, mobilna lampa do vlogowania, selfie i makijażu >>
Lampy pierścieniowe z palnikami na głowicach – wszechstronne akcesoria do oświetlania miniaturowych motywów
Lampy błyskowe pierścieniowe z palnikami umieszczonymi na głowicach dają dużo więcej możliwości ciekawego kreowania światła w makrofotografii. Odpowiadają za to przede wszystkim ich ruchome palniki i możliwość zmiany ich położenia na pierścieniu okalającym obiektyw.
Lampa pierścieniowa, taka jak np. Olympus FS-STF8 pozwala na różnorodne ustawienie głowic z palnikami. Także same palniki można ustawiać pod różnymi kątami i wykorzystywać z nimi dyfuzory. Jak widać na powyższych zdjęciach, mocowanie adaptera lampy pierścieniowej pozwala na stosowanie filtrów optycznych kołowych.
Podobnie jak w przypadku lamp pierścieniowych okrągłych, także i w tego typu modelach zestaw składa się z mocowania, palników i elementu umożliwiającego komunikację z aparatem. Może to być prosty adapter, ale również bardziej rozbudowany system pozwalający na dostosowywanie wielu różnorodnych parametrów. Taki sterownik umożliwia także obsługę dodatkowych lamp, nie tylko tych umieszczonych na pierścieniu. Lampy pierścieniowe są najczęściej zasilane w identyczny sposób jak tradycyjne modele (za pomocą akumulatorów AA).
Zasada mocowania samych lamp na obiektywie jest taka sama jak w przypadku wcześniej opisywanych modeli okrągłych. Tutaj też można zastosować różnorodne adaptery, aby dopasowywać lampę do różnych instrumentów optycznych.
Lampy światła ciągłego – dla tych, którzy chcą z łatwością przewidzieć efekt działania
Lampy światła ciągłego mają tę przewagę nad błyskowymi, iż umożliwiają stałe podglądanie efektów ich działania. Co więcej część modeli pozwala na skorzystanie z trybu światła błyskowego, zatem łączą w sobie obydwa typy urządzeń. Lampy światła ciągłego oparte są o technologię LED. Ich budowa i sposoby mocowania mogą być takie same jak w przypadku wcześniej opisywanych lamp pierścieniowych.
Sformułowanie „mogą być” znajdujące się w poprzednim akapicie oznacza, iż w ofercie dostępne są także inne warianty lamp światła ciągłego, takie jak np. diody umieszczone na tzw. gęsich szyjach. Dają one bardzo dużą swobodę w zakresie ustawiania położenia źródła światła. Lampy światła ciągłego bywają implementowane w obiektywach, czego przykładem jest niezwykle oryginalna konstrukcja Venus Optics LAOWA Probe 24 mm f/14 Macro 2:1.
Akcesoria do lamp błyskowych, które warto mieć
W tym artykule udało się wyróżnić i przybliżyć podstawowe typy lamp dostosowanych do makrofotografii. Zajrzyj do oferty sklepu Cyfrowe.pl, aby poznać bliżej ich specyfikacje i znaleźć model, który będzie spełniał Twoje oczekiwania. Tak jak w pozostałych gatunkach fotografii, tak również w tej makro i zbliżeniowej przydatne są różnego rodzaju modyfikatory oświetlenia, takie jak np. dyfuzory czy blendy. Producenci stworzyli modele specjalnie dostosowane do omawianego rodzaju fotografii – zobacz np. blednę GlareOne 2w1 z otworem na obiektyw.
Wypożycz lampę w Cyfrowe.pl i przetestuj przed zakupem
Jeżeli zastanawiasz się nad zakupem lampy pierścieniowej, a nie wiesz czy to rozwiązanie spełni Twoje oczekiwania, skorzystaj z oferty wypożyczalni Cyfrowe.pl, gdzie dostępna jest m.in. lampa Olympus STF8 czy stosowany przeze mnie obiektyw Olympus M.ZUIKO DIGITAL 60 mm f/2.8 Macro. Poniżej znajdziesz kilka opinii użytkowników na temat tego instrumentu.