Fotografia rodzinna – świąteczny poradnik

0

Święta Bożego Narodzenia to magiczny czas, który jak żaden inny sprzyja rodzinnym spotkaniom. Warto uwiecznić je w postaci fotografii, aby w przyszłości móc nie tylko myślami wrócić do wspólnie spędzonych chwil. Co zrobić, by fotografia rodzinna dawała jeszcze więcej frajdy?

Dlaczego warto fotografować podczas świąt?

Jakiś czas temu w tekście pod tytułem Dlaczego warto fotografować, napisałem o jednej z niekwestionowanych korzyści wynikających z fotografowania, a mianowicie wyjątkowych pamiątkach. Któż z nas po latach jest w stanie przypomnieć sobie, jakie prezenty otrzymał w danym roku? Czy była to kolejna para skarpetek, a może równie oryginalny banknot z czekolady? Tymczasem jedno zdjęcie wykonane podczas rozdawania prezentów pozwoli nam cofnąć się pamięcią do tego radosnego czasu niczym magdalenka z powieści Prousta.

Jak uniknąć „jelenia na rykowisku”

Tytułowy jeleń stał się w sztukach wizualnych synonimem kiczu i – łagodnie mówiąc – braku oryginalności. Podobna sytuacja ma miejsce w przypadku rodzinnych fotografii. Parę „pstryków” przy stole i gotowe. Jak mawia klasyk „nic bardziej mylnego”. Rodzinne spotkania, a nawet przygotowania do nich okazują się być wdzięcznym tematem do wykonania małej sesji.

J1YYf8e (Kopiowanie) IvZbZe0 (Kopiowanie)

Warto też wykonać subtelną obróbkę kolorów, może ona sprowadzać się do filtra z aparatu, co nada zdjęciom ciekawszego charakteru. Unikałbym zdjęć czarno-białych, które niekoniecznie kojarzą się z radością, poza tym nie po to przyozdabiamy choinkę.

Kolejny aspekt, o którym musisz pamiętać, to fotografowanie serią. Zawsze znajdzie się ktoś, kto zamknie oczy albo zrobi nieciekawą minę. Nowoczesne aparaty (w tym kompakty) posiadają tryb seryjny o szybkości 4-5 klatek na sekundę, dzięki czemu unikniemy w/w momentów.  Natomiast w przypadku podstawowych parametrów, takich jak czułość ISO, czas naświetlania i przysłona uważam, że warto przysłonę ustawić na jak najmniejszą wartość (duży otwór). Pozwoli to nie tylko ograniczyć czułość ISO, ale również uzyskać mniejszą głębię ostrości, która doda zdjęciom pewnego uroku. W przypadku czasu naświetlania nie ryzykowałbym czasów dłuższych niż 1/60s. Pozwolą one na zamrożenie ruchu oraz utrzymanie czułości ISO w rozsądnych wartościach.

Jak nie zniechęcić dzieci?

„Praca” z dziećmi niewątpliwie ma swoje wady i zalety. Przede wszystkim są szczere w swoich rekcjach, od razu wiesz, czy sesja sprawia im radość czy jest wręcz odwrotnie. Dlatego lepiej wykonać zdjęcie z zaskoczenia, gdy dziecko nie ma świadomości, że jest fotografowane, niż zmuszać je do pozowania. Jeśli jest wśród Was ktoś, kto nigdy nie doświadczył tekstów w stylu „przestań się wiercić, stań grzecznie obok kuzynki i uśmiechnij się” niech pierwszy rzuci obiektywem.

QlayNKw

Warto poczekać do wręczania prezentów. Mamy wtedy pewność, że w 150% uwaga dziecka będzie skupiona na prezencie, a my zyskamy niepowtarzalną okazję na uwiecznienie wszystkich emocji temu towarzyszących. Przecież nietrafione prezenty też się zdarzają, patrz skarpetki ;)

christmas-2260605_1920

Pomysł na ciekawy trick

Podczas pisania tekstu przypomniałem sobie o popularnym i prostym w wykonaniu tricku na ciekawe fotki. Do jego wykonania będziemy potrzebowali następujących akcesoriów:

20171222_180116

Tak niewiele potrzeba, aby uzyskać ciekawy efekt na zdjęciach! :)

Sprawdzamy średnicę mocowania filtrów w używanym przez nas obiektywie. Informacja ta najczęściej znajduje się na obudowie, a z pewnością będzie w specyfikacji produktu.

20171222_175748

W kolejnym kroku ze sztywnego arkusza papieru wycinamy koło o takiej średnicy, a w jego środku malutką gwiazdkę, serduszko… cokolwiek byle było łatwe w wykonaniu.

20171222_175819

Następnie tak przygotowany arkusz przykładamy do obiektywu i uzyskujemy następujący efekt bokeh:

woman-drinking-hot-chocolate-1048251_640 (Kopiowanie)

Całość zajmie raptem kilka minut, a pozwoli uzyskać oryginalne zdjęcie.

Polecany sprzęt

W przeciwieństwie do wielu tekstów, w których stosunkowo trudno było wskazać najlepszy sprzęt do określonego zastosowania, w tym przypadku wybór był zdecydowanie prostszy. Może to być na przykład zaawansowany kompakt, osobiście polecam Panasonica LX-100. Sam mam przyjemność korzystać z niego od pewnego czasu i podejrzewam, że zdecydowana większość użytkowników będzie z niego bardzo zadowolona. Ten aparat ma wszystko, czego potrzebujesz do fotografii rodzinno-wakacyjnej. Zaryzykuję stwierdzenie, że wiele osób nie odróżni zdjęć wykonanych przy jego pomocy od zdjęć z kilkukrotnie droższych lustrzanek. Trzeba jednak przyznać, że obiektyw w tym aparacie jest pokaźnych rozmiarów, więc osobom oczekującym bardziej kompaktowego sprzętu sugeruję wybór Sony RX 100 mk3. Różnice między nim a Panasonicem nie powinny szczególnie rzucać się w oczy.

Natomiast posiadaczom lustrzanek szczególnie polecam obiektywy o uniwersalnym zakresie ogniskowych, np. Sigmę 17-50/2.8 OS HSM oraz wyciągnięcie z szafy 50-tki F1/8. J

Opinie na temat aparatu Panasonic LX-100:

„Aparat jest już kilka lat na rynku a jak dla mnie nadal nie traci na wartości, najbardziej uniwersalny i jeden z lepszych kompaktów do tej pory w tej kategorii cenowej.” – Hubert

„Wady: bateria trzyma dość krótko, dobrze jest dokupić drugi egzemplarz

Zalety: Solidna obudowa, bardzo jasny obiektyw, małe wymiary, przyciski na obudowie, prostota obsługi, wygodnie się go trzyma, rewelacyjny AF i makro, dużo filtrów

Podsumowanie: Kupiony jako aparat na dłużej do wszystkiego. Jestem bardzo zadowolony, mnóstwo zabawy z nim” – młokos

„Wady: Brak uchylnego i dotykowego ekranu brak filmów slow motion, trochę mał megapixeli

Zalety: Pełne ustawienia manualne dobra jakość przy wysokim iso, bardzo dobra jakość zdjęć RAW , błyskawiczny i celny AF, Bardzo dobra stabilizacja, Filmy 4K bajka,

Podsumowanie: Sprzedałem OLympusa XZ-2 i kupiłem tego Lumixa to rewelacyjny aparat z bardzo dobrym obiektywem polecam wszystkim świadomym bo cykanie na automacie mija się z celem” – Jakub

– Użytkownicy portalu Optyczne.pl

Opinie na temat aparatu Sony RX100 mk3:

„Wady: mocniejsza lampa, mniejsza dystorsja

Zalety: Bardzo kompaktowy i przy tych rozmiarach bardzo dobra jakość zdjęć, szybki autofokus, możliwość odchylenia lampy błyskowej do góry.

Podsumowanie: Nie jest to aparat bez wad ale w tak małej obudowie można je wszystkie wybaczyć” – dollo

„Wady: Jak dla mnie to brak.

Zalety: Mały, solidnie wykonany, wszędzie się zmieści, bardzo dobre zdjęcia jpeg, podobnie jak filmy, prosta obsługa, dużo funkcji. Czegóż więcej chcieć od kompaktu?

Podsumowanie: Do zdjęć amatorskich to aparat jest po prostu rewelacyjny. Ciężko znaleźć kompakt oferujący podobną jakość. Uważam go za bardzo udany zakup.” – Zbig

„Wady: jak do tej pory nie odnotowałem

Zalety: użytkowałem wersję mk 1, więc mogę podzielić się wrażeniami z różnic. Głównym powodem sprzedaży mk1 było brak uchylnego wyświetlacza oraz wizjera. Pio tym jak zobaczyłem nowy mk3, uznałem, że dam szansę maleństwu po raz kolejny. Nie zawiodłem się, nie brakuje mi dłuższej ogniskowej ( 70 mm), a 24 mm na szerokim są idealne do wielu zastosowań. Wcześniej pracowałem na Canon 5D i szkłem 27-70, 2,8, L, i co najciekawsze, przesiadłem się z tego zestawu bez bólu, a wręcz mój odcinek kręgosłupa szyjnego w końcu odżył, a komfort użytkowania i jakość obrazowania, w moim wykorzystaniu nie odbiega znacząco od potrzeb. Wizjer jest fantastyczny, bez lagów i szumów, to jest to czego oczekiwałem od aparatu kompaktowego. Aparat spełnił moje wszystkie oczekiwania, od pejzaży, przez dokument, street i makro. Wydane, niemałe pieniądze rekompensują moje oczekiwania> Pewnie za te pieniądze można zakupić lustro sem-i pro, lub bezlusterkowca z podstawowym obiektywem, proszę bardzo, ja to już mam za sobą, wybrałem maluszka z walecznym sercem mieszczącym się na co dzień w kieszeni dżinsów….

Podsumowanie: na dzień dzisiejszy nie ma dla mnie lepszego aparatu fotograficznego do mojego amatorskiego zastosowania, a co niektórych zawodowców można byłoby możliwościami i potencjałem sprzętu zawstydzić.” – marhewa

– użytkownicy portalu Optyczne.pl

Opinie na temat obiektywu Sigma:

„Zostałem zmuszony przez awarię starego obiektywu C17-85 do zakupu Sigmy i zastanawiam się … dlaczego tak późno. Piękny obrazek, bez flesza tylko trzeba pamiętać o małej głębi ostrości”

„Po przeczytaniu opinii o konieczności kalibracji w serwisie od razu po zakupie obiektywu, który w połączeniu z body canona bedzie niecelny miałem spore obawy… Jednak otrzymałem możliwość przetestowania w sklepie dwóch egzemplarzy, a pan sprzedawca pomógł mi ocenić na który obiektyw sie zdecydować. Jako, że przesiadłem sie z kita efekty zdjeć powalają. Obiektyw jest ostry jak brzytwa i bardzo szybki. Polecam obiektyw jak i sam sklep.”

„Obiektyw mam co prawda dopiero dwa tygodnie i na dzień dzisiejszy mogę powiedzieć , że jestem zadowolona . Ostry obiektyw z dobrym światłem , kolorystyka również jest zachwycająca .Jest to dobry produkt w niskiej cenie jak na takie parametry . Moim zdaniem produkt jest godny polecenia w każdym detalu : jakość wykonania,cena,stałe światło,same superlatywy.”

– Klienci sklepu Cyfrowe.pl

Opinie na temat obiektywu Canon 50/1.8

„Obiektyw zgodny z oczekiwaniami. Potrzebuję czegoś z AF ale bez przesady z ostrością jak , dobrym światłem i 50 mm. I jest to ten obiektyw. Pracowałem na m42 ale zawodziła ostrość w słabych warunkach świetlnych (słabe oczy). Ten obiektyw daje podobne efekty ale niestety nie takie miękkie. No cóż technika nawet w tak tanich szkłach jest lepsza niźli lat temu dziesiąt wstecz. Generalnie polecam.”

„Użytkuję ten obiektyw od 5 miesięcy wraz z moim Canonem 80D, obiektyw jest rewelacyjny.
Ostry, ładnie rozmywa tło (bokeh), jasny f/1.8 !
Do tego jest mały i lekki i sprawia wrażenie dobrze wykonanego.
Cena mówi sama za siebie, brawo CANON.”

„Optycznie bez zastrzeżeń, lepiej niż moja stara 85mm f1.8, podobnie jak 35mm f2IS, słabiej niż 100mm L f2,8. AF dużo wolniejsze i głośniejszy niż wyżej wymienione, ale celny. Na pewno nie jest to szkło do reportażu, szybkiej akcji. Budowa również słabsza, ale jak za tą cenę ok., a niska waga i kompaktowość, to też zaleta. Jeżeli wyjdzie i będzie w przyzwoitej cenie nowa pięćdziesiątka jedencztery, to pewne wymienię na nią ten obiektyw. Generalnie, uwzględniając cenę ze zniżką od cyfrowych jestem zadowolony. Używam z 6d.”

– Klienci sklepu Cyfrowe.pl

Opinie na temat obiektywu Nikon 50/1.8 G:

„Bardzo dobry sprzęt w dobrej cenie. Wcześniej używałam zwykłego kitowego obiektywu, którym wychodziły dobre zdjęcia (byłam zadowolona jako początkująca amatorka). Okazało się, że zdjęcia mogą wychodzić jeszcze lepsze. Przekonałam się o tym zaraz po przejściu na Nikkor 50 mm f/1.8. Różnica jest zauważalna. Możliwe, że już nie będę chciała wrócić do kitowego.”

„Tak jak napisałem w temacie, w tej cenie nie ma lepszej 50tki porównując cenę względem jakości. AF działa szybko i celnie. Sam obiektyw jest bardzo lekki. Może używać go zarówno pod system DX jak i FX (do którego głównie jest przeznaczony). Porównując 1.4 G a 1.8 G miałem wrażenie, że wersja ze światłem 1.8 jest trochę szybsza i celniejsza – to samo można wyczytać na forach internetowych. Jak najbardziej polecam ten obiektyw do zastosowań półprofesjonalnych jak i tych na najwyższym poziomie. :)”

„Dobra jakość wykonania, przepiękna plastyka, potrafi wyciągnąć w łatwy sposób to co chcemy mieć na pierwszym planie rozmywając w cudowny sposób drugi plan, szybko ostrzy, co prawda przy przysłonie f/1.8 mydli ale po przymknięciu powyżej f/2.2 obraz jest świetny, bardzo lekki i poręczny, cichy silnik SWM. Jest jasnym obiektywem, nie przypuszczałem, że będę mógł robić tak piękne i jasne zdjęcia przy tak krótkich czasach, soczewka asferyczna daje rade :) Kupiłem z myślą o portrecie, przyrodzie, wybranych elementach krajobrazu, dzisiaj do Nikkora 50-tki dołożyłem makrokonwerter Raynox DCR-250 i widzę, że zacznę z tym setupem znacznie częściej ganiać niż z pancernym klamotem jakim jest Sigma 105 mm DG OS EX HSM Macro, zdjęcia wychodzą jaśniejsze, zestaw jest lżejszy, co do jakości zdjęć w tym setupie nie mogę się przyczepić poza tym, że Sigma ma lepszy od Nikkora bokeh. Stabilizacji brak ale jak się strzela foty na czasach 1/1000, 1/2000 to kto by się tym przejmował. Reasumując jak za taką kwotę to jest to świetny obiektyw, daje dychę dla obiektywu i dla sklepu za to, że obiektyw dojechał do mnie w sobotę przed majówką, tak, że miałem kilka dni by go solidnie potestować, kupuje tylko w cyfrowe.pl”

– Klienci sklepu Cyfrowe.pl

Pozostaje mi tylko życzyć Wesołych Świąt i udanych zdjęć!

Podziel się.

O Autorze

Zawsze znajdę czas na analizę sprzętu fotograficznego czy rakiet tenisowych. Każdorazowo muszę zapoznać się z parametrami i przejrzeć miliony wykresów. Tak, lubię cyferki i to bardzo! Poza tym pasjonuje mnie fotografowanie dzikiej przyrody i gra w tenisa ziemnego.

Zostaw komentarz

izmir escort