5 kultowych fotografów, którzy wybrali sprzęt marki Nikon

3
Dokładnie 25 lipca 2017 roku – firma Nikon obchodziła 100 rocznicę istnienia. W ciągu minionego stulecia producent ten wpisał się na stałe w historię fotografii, dostarczając wysokiej jakości sprzęt adresowany zarówno do amatorów, jak i profesjonalistów. Tradycja ta jest wciąż kontynuowana, a Nikon nie zamierza „osiadać na laurach”, stale rozwijając oferowane technologie, czego przykładem jest zbliżająca się wielkimi krokami premiera pełnoklatkowego bezlusterkowca tego producenta. Przy pomocy aparatów, obiektywów i akcesoriów Nikona powstało wiele kultowych zdjęć, a zawodowcy z całego świata obdarzyli go zaufaniem, fotografując nim wydarzenia na całym globie, a także… w przestrzeni kosmicznej. W niniejszym artykule przedstawiam sylwetki 5 znanych fotografów, którzy zaufali Nikonowi.

1. David Douglas Duncan

Amerykański fotoreporter David Douglas Duncan (ur. 23.01.1916 r., zm. 7.06.2018 r.) to legendarny fotograf wojenny, którego zdjęcia i albumy stanowią „kanon” tej dziedziny. Relacjonował m.in. przebieg wojny koreańskiej i w Wietnamie dla czołowych gazet, takich jak Life czy The New York Times. To prawdopodobnie najmocniej związana z Nikonem postać w historii firmy, o czym świadczą jego słowa: „moja więź z Nikonem to coś więcej niż znajomość. Znajomości bywają tymczasowe. To co nas łączy nie jest przejściowe. To jest już na zawsze”. Wszystko za sprawą niebywałej historii, o której opowiedział w jednym z filmów realizowanych z okazji 100-tnej rocznicy istnienia Nikona i upamiętniający tego wybitnego artystę.

W 1950 roku w Tokio dzięki znajomemu natknął się na obiektyw Nikkor, wtedy jeszcze małej lokalnej firmy, który zachwycił go swoją jakością. Zaczął wykonywać zdjęcia wykorzystując optykę Nikona, które trafiając do czołowych zachodnich magazynów, pozwoliły wypromować ich producenta. Miało to nie tylko znaczenie dla tej jednej firmy, ale dla całej gospodarki Japonii, która w tamtych czasach odbudowywała się po klęsce tego kraju poniesionej w II Wojnie Światowej. Pracownicy laboratorium magazynu Life dopytywali Duncana, jakiego sprzętu używa – byli zdumieni jakością, która odznaczały się zdjęcia. Zaskoczeniem dla nich był fakt, że używa optyki Nikkor, gdyż nikt o niej wtedy jeszcze nie słyszał. Spotkanie Duncana i Nikona zaowocowało wypromowaniem na świecie japońskiego producenta.

Poniżej możesz obejrzeć całe wideo poświęcone tej historii:

Galerię zdjęć tego artysty możesz znaleźć tutaj.

2. Steve McCurry

Steve McCurry (ur. 23.04.1950 r.) jest autorem jednego z najsłynniejszych portretów świata – zdjęcia zatytułowanego „Afgańska dziewczyna”. Fotografia powstała w 1984 roku w obozie dla uchodźców w Nasir Bagh w Afganistanie, a popularność zdobyła po tym, jak znalazła się na okładce czerwcowego wydania National Geographic z 1985 roku. Przez 18 lat tożsamość pozującej dziewczyny pozostawała nieznana, jednakże w 2002 roku udało się ją odnaleźć. Modelką okazała się Sharbat Gula. Zdjęcie stanowi doskonały, poruszający portret a przenikliwe spojrzenie dziewczyny miało niezwykle ważną symbolikę w kontekście sytuacji w Afganistanie i uchodźców. Steve McCurry wykorzystuje w swojej pracy aparaty Nikona – zarówno analogowe, jak i cyfrowe. Zdjęcie „Afgańska dziewczyna” wykonał za pomocą modelu FM2 z obiektywem Nikkor 105 mm Ai-s f/2.5. Gdy został poproszony o wykorzystanie ostatniej rolki legendarnego filmu Kodachrome, załadował go do Nikona F6.

nikon d6

Nikon F6 – z tego modelu korzystał Steve McCurry mając do dyspozycji ostatnią rolkę filmu Kodachrome.

3. David Yarrow

David Yarrow (ur. 8.02.1966 r.) jest wybitnym fotografem przyrody, którego znakiem rozpoznawczym są monochromatyczne, doskonałe technicznie zdjęcia, na których zwierzęta są pełne majestatu. W swoich projektach dotyka problematyki ekologicznej, czyniąc to w swoim własnym, oryginalnym stylu, uciekając przy tym od publicystyki. Wielkoformatowe wydruki jego prac trafiły do galerii i kolekcji na całym świecie. Fotograf ten jest europejskim ambasadorem marki Nikon i był zaangażowany w premierę flagowego modelu D850, w ramach której powstał ciekawy spot ukazujący tajniki jego pracy.

nikon david yarrow 1

Fot. David Yarrow

nikon david yarrow 2

Fot. David Yarrow

nikon david yarrow 3

Fot. David Yarrow

nikon david yarrow 4

Fot. David Yarrow

nikon david yarrow portret

David Yarrow

Karierę zaczynał jako fotograf sportowy. Już w wieku 20 lat rozpoczął współpracę z magazynem The Times – wykonywał zdjęcia podczas Mistrzostw Świata w Meksyku w 1986 roku. Uznanie przyniosła mu słynna fotografia przedstawiająca Diego Maradone trzymającego w rękach Puchar Świata. Ogólnoświatową rozpoznawalność zyskał jednak jako fotograf przyrody. Jak sam mówi fotografia była zawsze dla niego „rodzajem ucieczki i odkupienia”. Sprzęt Nikona wykorzystuje już od 33 lat, stawiając mu wysokie wymagania, gdyż wielokrotnie fotografuje w ekstremalnych warunkach. W jego torbie zazwyczaj znajdują się aparaty Nikon D850 i D5, a także obiektywy AF-S NIKKOR 35mm f/1.4G, AF-S NIKKOR 58mm f/1.4G czy AF-S NIKKOR 105mm f/1.4E ED.

nikon d850

Nikon D850 to przykład aparatu wykorzystywanego przez Davida Yarrowa

4. Sławek hesja Krajniewski

Sławek Krajniewski, znany również pod pseudonimem hesja, jest znakomitym fotografem lotniczym. Bardzo duże uznanie zdobyła jego seria albumów przedstawiających maszyny prezentowane na ogromnej liczbie imprez lotniczych organizowanych na cały świecie. Ponadto jest wykładowcą Akademii Nikona, pomysłodawcą i prezesem Stowarzyszenia Polskich Fotografów Lotniczych Air-Action, był prezesem Stowarzyszenia Nikon Klub Polska, w 2011 roku został laureatem plebiscytu Lotnicze Orły 2011, a także zajmuje się fotografią przyrodniczą i portretową. Z lotnictwem związany jest nie tylko za sprawą fotografii, ale również wykształcenia i pracy – ukończył Wojskową Akademię Techniczną na kierunku lotniczym i pracuje w Instytucie Technicznym Wojsk Lotniczych w Warszawie.

nikon odloty hesji 1

Fot. Sławek hesja Krajniewski

nikon odloty hesji 2

Fot. Sławek hesja Krajniewski

Odloty hesji” to seria albumów zawierających zdjęcia lotnicze Sławka Krajewskiego. Do tej pory pojawiły się 4 części tego wydawnictwa. Znajdują się w nich doskonałe zdjęcia lotnicze wzbogacone wskazówkami dotyczącymi rzemiosła, opisami i relacjami z imprez lotniczych. W celu przygotowania Odlotów hesji 3 fotograf przebył dziesiątki tysięcy kilometrów, odwiedzając po drodze 50 imprez lotniczych organizowanych w latach 2013-2014. W swojej pracy wykorzystuje m.in. obiektywy Nikon AF-S 70-200 mm f/2.8E FL ED VR i Nikon Nikkor 500 mm f/4E AF-S FL ED VR.

Nikon Nikkor 500 mm f/4E AF-S FL ED VR

nikon odloty hesji 3

Sławek hesja Krajniewski – Odloty hesji 3

nikon odloty hesji 4

Sławek hesja Krajniewski – Odloty hesji 3

5. Chris Hadfield

Ostatnia postać w tym zestawieniu pojawia się nieco przewrotnie, gdyż raczej nie jest kojarzona jako fotograf. Chris Hadfield (ur. 29.08.1959 r.) to znany na całym świecie… astronauta. Właściwie jeśli rozpatrywać jego osobę w kontekście obrazów, to należy postrzegać go jako vlogera – jego filmiki rejestrowane na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej przyciągnęły rzesze internautów, a brawurowym wykonaniem Space Oddity Davida Bowie’go zgromadził sobie fanów na całym świecie. W swoich wideo astronauta opowiada o życiu na orbicie, a także pokazuje wiele ciekawych eksperymentów związanych ze stanem nieważkości. Wśród nich znalazł się bardzo ciekawy odcinek, w którym zdradza kulisy fotografowania z orbity.

Astronauci przebywający na Międzynardowoej Stacji Kosmicznej wykorzystują sprzęt Nikona do fotografowania misji, przestrzeni kosmicznej i Ziemi. Co jakiś czas aparaty i obiektywy są wysyłane na orbitę, umożliwiając załodze wykonywanie spektakularnych zdjęć i time lapsów. Pod koniec 2017 roku na pokład ISS trafiło m.in. dziesięć Nikonów D5 (wcześniej wysłano tam aparaty, takie jak np. Nikon D4 i D2Xs). Poza tym do dyspozycji uczestników misji pozostają obiektywy, takie jak np. Nikkor 24–70mm f/2.8 czy Nikkor 800mm f/5.6E FL ED VR. Co ciekawe astronauci korzystają z takich samych wersji urządzeń, jak te dostępne w sprzedaży dla „cywilów”. Dzięki NASA sprzęt Nikona trafił także w przestrzeń kosmiczną – wykorzystywano go podczas spacerów kosmicznych (np. Nikona D2Xs z obiektywem Nikkor AF DX 10.5 mm f/2.8G ED Fisheye).

nikon na pokladzie iss

Astronauta Jeffrey N. Williams na pokładzie ISS z osprzętem Nikona.

iss045e075825 To tylko kilka przykładów profesjonalistów, którzy do swojej pracy wybrali sprzęt Nikona. Więcej ambasadorów tej marki znajdziesz tutaj. Napisz w komentarzu, którymi nazwiskami warto by uzupełnić tę listę. Zapisz się do newslettera, aby być na bieżąco z naszymi poradnikami, testami i inspiracjami.

Podziel się.

O Autorze

Redaktor w sklepie Cyfrowe.pl. Absolwent fotografii na Uniwersytecie Artystycznym w Poznaniu. W swoich pracach łączy dokument i science-fiction. Z tego zestawienia tworzy własny opis świata.

3 komentarze

Zostaw komentarz

izmir escort