Przeglądając ofertę aparatów dostępnych na rynku można nabawić się zawrotów głowy. Dziesiątki modeli z tysiącami funkcji, a w środku tego wszystkiego ty, z jednym prostym pytaniem: „który aparat pomoże mi robić dobre zdjęcia?”. Przyjrzyj się aktualnej ofercie Canona, może znajdziesz wśród aparatów tej marki swojego sprzymierzeńca.
Pierwsze kroki z aparatem – lustrzanki Canon do 2000 zł
Na pierwszy ogień weźmy tanie, amatorskie modele 1200D, 100D i 700D. Są one przeznaczone dla osób stawiających swoje pierwsze kroki w świecie aparatów z lustrem. Różnice między możliwościami ich matryc są raczej niewielkie, a dodatkową zachętą może być informacja, że są zbliżone osiągami do sensora w Canonie 7D, który jeszcze niedawno był topową lustrzanką z matrycą APS-C w ofercie tego producenta. Na ich niską cenę wpływa fakt, że zostały wykonane w całości z tworzyw sztucznych, a nie tak jak wyższe modele, ze stopów magnezu. Nie sprawia to jednak problemów, poszczególne elementy są dobrze ze sobą spasowane. Mimo wielu podobieństw między tymi modelami, których jest chyba więcej niż różnic, każdy z nich jest na swój sposób wyjątkowy:
Canon 1200D to najtańsza lustrzanka tego producenta i jako pierwsza z czterocyfrowej serii wyposażona w możliwość nagrywania filmów FullHD.
Canon 100D jest z kolei najmniejszą lustrzanką w tym zestawieniu i jedną z najmniejszych na rynku fotograficznym. Powinna więc przypaść do gustu osobom o drobnych dłoniach i mobilnej naturze. Posiada bardzo dobry wyświetlacz LCD, mający zastosowanie nawet w dużo droższych modelach.
Canon 700D wyróżnia się lepszym wykonaniem, bardziej zaawansowanym czujnikiem autofokusa oraz ruchomym ekranem LCD przydatnym podczas filmowania. Według pozycjonowania producenta należy do wyższej kategorii, jednakże pojawili się już następcy tego modelu, dzięki czemu cena 700D jest teraz bardzo atrakcyjna.
Bez względu na to, którą lustrzankę z tego segmentu ostatecznie wybierzesz, będzie to dobry i zarazem ostrożny zakup, który pomoże ci sprawdzić, czy złapiesz fotograficznego bakcyla, czy nie. W razie potrzeby rozbudujesz kiedyś swój zestaw o ciekawe obiektywy, które będą miały większy wpływ na jakość zdjęć niż ten czy inny model aparatu.
Lustrzanka dla ambitnego fotoamatora w cenie 2400-3500 zł
Jeśli oczekujesz czegoś więcej, chcesz wykroczyć poza turystyczną fotografię i portretowanie członków rodziny, kuszą cię trudniejsze, dynamiczne sceny, powinieneś spojrzeć w kierunku Canona 750D, 760D i 70D. Ostatni z nich wyposażony został w identyczny układ autofokusa (Dual Pixel Autofokus), co owiany legendą Canon 7D mark II i kamera C100. Mocno trzeba podkreślić, że model 70D został uszczelniony przed pyłem i wilgocią, co poprawia jego żywotność! Uznawany jest też za dobry wybór pod kątem filmowania. Chwalony jest zwłaszcza za nagrania w kiepskich warunkach oświetleniowych. Do wszystkich wymienionych w tym segmencie aparatów, można dokupić grip – uchwyt, do którego wkłada się dodatkowe baterie, by aparat miał więcej energii – dosłownie i w przenośni. Ułatwia on też pionowe trzymanie aparatu. Dobry autofokus i drugie źródło zasilania umożliwiają komfortowe fotografowanie szybkich akcji i wydarzeń, na jakie z pewnością natkniemy się, chcąc uchwycić dziką przyrodę czy wyczyny sportowe. Pisząc o wspomnianych wcześniej modelach 750D i 760D, w mojej głowie pojawia się znana fraza… „mały, ale wariat”, gdyż w bardzo przystępnej cenie oferują naprawdę wiele przyjemności z fotografii.
Wiem czego chcę i nie zawaham się tego kupić! Lustrzanki za 5-6 tys. zł
Mając do wydania takie pieniądze, przechodzimy do innej, równoległej rzeczywistości, w której są dwie drogi do wyboru. Albo wybierzemy bezkompromisową szybkość, albo najlepszą możliwą jakość obrazowania.
Pierwszą opcję stanowi Canon 7D mark II, którego można porównać do hybrydy czołgu i robota chirurgicznego Da Vinci. Dlaczego? Ponieważ posiada najlepszy autofokus wśród aparatów z małą matrycą (APS-C). Jeśli głównie fotografujesz dynamiczne sceny, zależy ci na bardzo szybkim sprzęcie, ostrości zawsze trafiającej w punkt oraz wyśmienitej jakości wykonania, ten aparat jest właśnie dla Ciebie.
Druga opcję oferuje pełnoklatkowy Canon 6D, słynący z możliwości, jakie daje jego matryca. Wielu uważa, że cena tego aparatu jest wręcz za niska do tego, co oferuje! To najtańsza „pełna klatka” w ofercie Canona. Warto podkreślić, że bardzo czuły, krzyżowy czujnik autofokusa oraz wysokie użyteczne ISO umożliwiają wykonywanie bardzo dobrych fotografii nawet przy słabym oświetleniu.
We are the champions! Aparaty za więcej niż 10 tys. zł
W końcu dotarliśmy do sprzętu dla profesjonalistów. Opisywanie go traktuję w znacznej mierze jako ciekawostkę, ponieważ jeśli jesteś zainteresowany którymś z aparatów z tej półki, to zapewne wiesz o nich wszystko. W tym przedziale cenowym Canon oferuje trzy modele. Pierwszy z nich – 5D mark III kosztuje niespełna 11 tysięcy złotych i łączy w sobie cechy Canona 7D mark II i Canona 6D. Oferuje wykonanie tego pierwszego, jakość obrazowania drugiego oraz szybkość działania plasującą się między nimi dwoma. Teoretycznie nic więcej nie potrzeba. Teoretycznie… bo jest jeszcze 1DX. Ten aparat nie wie, co to kompromis, łączy w swojej magnezowej obudowie wszystkie zalety wymienionych do tej pory aparatów. Niekwestionowany król… wart ponad 20 tys. zł.
W tej kategorii mamy jeszcze jeden ciekawy aparat . Mowa o mającym premierę w 2015 roku modelu 5Ds, który występuje w dwóch wariantach – z filtrem dolnoprzepustowym (Canon 5Ds) i bez niego (Canon 5DsR). Patrząc na liczbę pikseli (jest to aż 50 MP!), można śmiało powiedzieć, że w obudowie Canona 5D Mark III zamknięto prawdziwego potwora. Nie ulega wątpliwości, że oba te aparaty oferują najwyższą możliwą jak na dzisiejsze czasy rozdzielczość i z pewnością będą dobrym wyborem dla osób ceniących obrazy ostrzejsze niż brzytwa.
Czym różni się Canon 5Ds od Canona 5DsR?
Zapisz się na newsletter, by wiedzieć więcej
Pamiętaj, że nie ważne, jaki masz budżet i jaki model aparatu kupisz. Twoje oczy i serce są od tego dużo ważniejsze! Wiedzę możesz natomiast zdobywać na naszym blogu. Zapisz się na Listę Wyjątkowych Czytelników (w okienku po prawej stronie bloga), by otrzymywać od nas informacje o najnowszych wpisach!
3 komentarze
Trochę mało merytorycznego porównania między modelami – bardzo ogólne kategorie zostaje użyte. Po przeczytaniu tekstu nadal nie wiem, co wybrać :/
Zachęcamy w takim razie do kontaktu z nasza infolinią 583264040 . Na pewne tematy wygodniej jest porozmawiać! :)
Autofocus w 5dmkl i 5dmkll…to była rewolucja?