10 sposobów na czyste soczewki – co kupić do czyszczenia obiektywu?

0

Wielu fotografów wierzy w to, że najlepszym sposobem na pozbycie się brudu na obiektywie jest chuchnięcie na szkło i potarcie go rękawem… A co jeśli ten sprytny sposób zawiedzie albo pogorszy sprawę? Przyjrzyj się swoim „słoikom” i gdy uznasz, że przyszła pora na czyszczenie, znajdziesz tu parę wskazówek czym i jak to zrobić.

Sprawdź promocje na akcesoria do czyszczenia sprzętu w Cyfrowe.pl Skorzystaj z rabatów 10% na markę Carl Zeiss i Camgloss oraz 20% na produkty Green Clean do czyszczenia optyki i matrycy >>

 1. Specjalistyczny płyn do soczewek

Żeby usunąć z soczewek odciski palców i inne tłuste plamy,  zazwyczaj wystarcza jedna kropelka tego płynu. Bardzo ważne: płyn aplikujemy na ściereczkę, a nie na szkło (nigdy odwrotnie!) i  czyścimy kolistym ruchem. Płyn powinien być przeznaczony specjalnie do czyszczenia obiektywów. Zdecydowanie odradzam używanie domowej chemii, płynów do szyb itp. produktów, bo zawarte w nich agresywne, chemiczne substancje mogą zniszczyć antyrefleksyjne powłoki na soczewce. Obiektyw bez tych powłok może się już do niczego nie nadawać i nie da się tego naprawić. Dlatego nie warto kupować byle czego, zwłaszcza, że w taki płyn zainwestujemy raz (około 25 zł w przypadku płynu Camgloss 50ml)  i starczy nam on na długo. Sprawdzi się też do mycia ekranu w aparacie i smartfonie.

2. Jednorazowe chusteczki / bibułki optyczne

Nigdy nie używam zwykłych chusteczek higienicznych do czyszczenia obiektywu. Mijałoby się to z celem, bo na soczewce zostaje wtedy więcej pyłków, niż było na początku. Zamiast tego lepiej kupić jednorazową chusteczkę z bardzo cienkiego papieru, który nie rysuje szkła, ani nie zostawia na nim paprochów. Firma Rotin pakuje je po 25 lub 50 sztuk i są one najtańszą ze wszystkich opcji (od 5 zł).

3. Ściereczka z mikrofibry do okularów, obiektywów itp.

Alternatywą bądź uzupełnieniem jednorazowych chusteczek jest ściereczka z mikrofibry. Nadaje się do wielokrotnego użytku, więc ważne jest, by ją samą również utrzymywać w czystości. Od czasu do czasu trzeba uprać ją na mokro i wysuszyć, a gdy nie da się jej doprać, wyrzucić i kupić następną. Mam ich kilka sztuk w różnych miejscach, w torbie, w plecaku, bo przydają się na każdej sesji, a zdarzało mi się o nich zapominać przy pakowaniu. Przyda się nie tylko do czyszczenia obiektywów, lecz także okularów i monitora LCD w aparacie.

4. Pędzelek do czyszczenia obiektywów

Przed użyciem ściereczki z mikrofibry warto upewnić się, że na obiektywie nie ma żadnych drobinek piasku ani żwiru. Ostatnia rzeczą na świecie, jaką byś chciał, to „wetrzeć” je sobie w soczewkę… Żeby mieć pewność, że nie porysujemy szkła, najpierw w ruch idzie pędzelek. Można nim oczyścić wszystkie elementy aparatu (nie tylko szklane), zwłaszcza trudno dostępne szczeliny. Pędzelek przyda się także w ciemni do czyszczenia negatywów i slajdów. Jego miękkie włosie (najczęściej wielbłądzie lub kozie) jest antystatyczne i zapobiega ponownemu osiadaniu kurzu.

5. Czyszczące pióro czyli tzw. LENSPEN

Magiczne dwa w jednym, czyli mój ulubiony sprzęt do czyszczenia, który z wyglądu przypomina trochę długopis. Z jednej strony ma bardzo miękki, mały pędzelek, a z drugiej specjalne, czyszczące tworzywo. W zatyczce znajduje się substancja na bazie węgla Nie ma obawy, że wypłynie wtedy, kiedy nie trzeba. Nie zdarzyło mi się również, by zaschła. Polecam także użytkownikom lornetek, lunet i teleskopów!

6. Gruszka fotograficzna

Przyda nam się w sytuacjach, kiedy koniecznie będziemy chcieli obyć się bez dotykania czyszczonej powierzchni. Nie mam tu na myśli jedynie szklanych elementów obiektywów, ale też usuwanie paprochów z lustra lub matrycy, która jest wyjątkowo delikatna. Małe gruszki dają mały podmuch, duże gruszki dmuchają mocniej. Gdybym natrafiła w sklepie na dwie: małą i dużą, wzięłabym większą. Będzie nią łatwiej wydmuchać paprochy. Ktoś mógłby spytać, dlaczego mam wydawać aż 30zł na gruszkę, skoro w aptece kupię ją za piątkę? Otóż artykuły z apteki służą z reguły do czegoś innego niż do czyszczenia elektroniki. Niektóre z nich będą miały w środku talk, więc niechcący możemy sobie… przypudrować matrycę. Warto kupić większą i droższą gruszkę, bo nie jest ona przedmiotem zarezerwowanym do czyszczenia tylko i wyłącznie aparatu. Przyda się do czyszczenia klawiatury, niedostępnych miejsc w środku drukarki i w wielu innych sytuacjach.

7. Glutek od Cyber Clean czyli żelowy preparat czyszczący

Cyber Clean to środek czyszczący w formie masy żelowej, która idealnie sprawdza się do czyszczenia wszelkich drobnych zakamarków – nie tylko sprzętów elektronicznych, takich jak aparat, ale też w domu czy biurze – na co dzień. Usuwa brud i 99% powszechnie występujących zarazków, jak zapewnia producent. Po użyciu trzeba go schować z powrotem do pudełka, żeby zapobiec jego wyschnięciu, co pozwoli Ci na jego wielokrotne użytkowanie. Oryginalny produkt od Cyber Clean to efekt wielu lat badań laboratoryjnych, jest bezpieczny dla elektroniki i elementów optycznych, a jednocześnie skuteczny. Oparty na naturalnych składnikach jak woda, guma guar czy etanol. Dostępny jest w wielu kolorach i zapachach oraz specjalnych wersjach, np. do czyszczenia samochodu.

8. All in one – zestawy do czyszczenia optyki

Czasami wszystkie w/w akcesoria, sprzedawane są w mniejszych lub większych zestawach. Myślę, że to dobry patent, by mieć różne narzędzia pod ręką. Niektóre plamy będą lepiej schodzić po użyciu płynu, innych zabrudzeń lepiej nie dotykać, lecz przedmuchać. Zwłaszcza jeśli wpadną do środka aparatu podczas zmieniania obiektywów. Bibułki lub ściereczkę powinniśmy mieć zawsze ze sobą, na każdej sesji, a pędzelek można trzymać w domu. Cenowo kupno zestawu również wychodzi korzystniej.

Cyber Clean CameraCare – zestaw „All in 1” to kompletny zestaw do czyszczenia sprzętu fotograficznego. Umożliwia zadbanie o kamery, aparaty, lornetki, teleskopy itp. W jego skład wchodzą gruszka, pędzelek, głowica z mikrofibrą i żel/masa czyszcząca. Zestaw od innych tu przedstawionych wyróżnia się tym, że zawiera 110 g masy czyszczącej Cyber Clean, która jest zaawansowana technologicznie i umożliwia czyszczenie takich elementów jak pokrętła aparatu i obudowa.

Zestaw 5 w 1 Carl Zeiss z pokrowcem zawiera wszystko, co niezbędne, do utrzymania optyki w czystości: gruszkę, pędzelek, płyn do czyszczenia na mokro, ściereczkę z mikrofibry oraz chusteczki nawilżane. Użyj gruszki i pędzelka aby pozbyć się kurzu i drobinek mogących zarysować szkło w trakcie czyszczenia. Ściereczki nawilżane i płyn pomogą usunąć nawet najtrudniejsze, tłuste plamy, a mikrofibra wypoleruje soczewki, przez co będą idealnie czyste.

W zestawie Camgloss Foto-Cleaning-Kit znajduje się: silikonowa gruszka z pędzelkiem ( z wbudowanym wentylem, dzięki czemu nie zasysa zanieczyszczeń do wnętrza), spray 50 ml do czyszczenia ekranów LCD, kineskopów telewizorów plazmowych i obiektywów, ściereczka z mikrowłókien produkcji Vileda Professional, 2 sztuki patyczków Cleaning Sticks przydatnych w czyszczeniu trudno dostępnych miejsc w obiektywach, filtrach i aparatach oraz zestaw ściereczek Camgloss Cleaning Wipes DUO (podwójne chusteczki jednorazowego użytku (sucha/mokra). Całość można przetrzymywać w estetycznym opakowaniu z zakręcanym wieczkiem.

9. Sprężone powietrze

Sprężone powietrze to coś do zadań specjalnych. Świetnie radzi sobie z usuwaniem kurzu i brudu z trudno dostępnych miejsc: wnętrza drukarek, komputera i innego sprzętu biurowego oraz oczywiście optyki i aparatu. Żeby ułatwić czyszczenie, do puszki z aerozolem dołączona jest rurka kapilarna. Mimo wysokiego ciśnienia nie zostawia smug ani plam. Sprężone powietrze Camgloss nie zawiera szkodliwego freonu.

10. Filtry ochronne i dekielki

Na koniec – profilaktyka. To opcja, którą na poważnie powinien rozważyć każdy właściciel aparatu z wymienną optyką. Zakup filtra ochronnego dla każdego z posiadanych obiektywów to zabezpieczenie przed stłuczeniem i porysowaniem przedniej soczewki obiektywu. Przy czyszczeniu oznacza to, że będziemy czyścić jedynie filtr, a nie soczewkę, bez narażania jej na pocieranie i działanie substancji chemicznych. Filtry przydają się zwłaszcza osobom, które często fotografują w plenerze.

PORADNIK – Wszystko, co musisz wiedzieć o filtrach fotograficznych >>

Pamiętaj, aby nie wkładać obiektywu do torby czy plecaka bez zabezpieczenia. Dekielek powinien znaleźć się na obiektywie również wtedy, gdy przez dłuższą chwilę nie robisz zdjęć i niesiesz aparat zawieszony na szyi. Nawet najmniejszy kamyczek uniesiony przez wiatr i okruchy w torbie mogą zmasakrować soczewkę.

 

Chcesz chronić swój sprzęt jeszcze lepiej?

Zobacz wszystkie akcesoria czyszczące w sklepie Cyfrowe.pl Już od 5 zł >>

Kup szkło ochronne na ekran aparatu >>

Zleć profesjonalne czyszczenie matrycy w salonach Cyfrowe.pl >>

Zobacz pokrowce ochronne na aparaty i obiektywy >>


Fotografia w nagłówku: James Pond / Unsplash

Chcesz więcej takich poradników? Zapisz się newsletter!

Dzięki temu nie przegapisz nowych artykułów, jako pierwszy dowiesz się o darmowych warsztatach foto-video i zgarniesz najlepsze rabaty na zakupy w Cyfrowe.pl! Nie martw się, nie wysyłamy spamu, ani nie piszemy codziennie :) Tylko wartościowe treści!

Zapisz się >

Podziel się.

O Autorze

Fotograf, redaktor, socjolog. Zadeklarowany wzrokowiec. Uwielbia pisać i robić zdjęcia. Pisanie o fotografii to "kumulacja", która sprawia, że jest szczęśliwa. Fotografuje już od 10 lat, głównie śluby, portrety i reportaże. Redaktorskie doświadczenie zdobywała m.in. w Wirtualnej Polsce. Laureatka ogólnopolskich konkursów poetyckich i fotograficznych. W Cyfrowe.pl pełni rolę specjalisty ds. content marketingu. Odpowiada za całokształt bloga, redakcję i jej rozwój.

Zostaw komentarz

izmir escort