Wybieramy kompakt dla amatora fotografii. Aparaty do 1200, 2000 i za ponad 2000 zł

0

Segment aparatów kompaktowych zawiera bardzo dużo ciekawych konstrukcji, które spełnią wymagania nawet ambitnych amatorów fotografii. Znajdziesz w nim zarówno modele malutkie, mieszczące się w kieszeni, jak i duże megazoomy rozmiarami zbliżone do lustrzanek, a także modele odporne na niesprzyjające warunki atmosferyczne. Są one dostępne w cenach od kilkuset do kilkunastu tysięcy złotych. Jeśli właśnie zadajesz sobie pytanie: jaki kompakt wybrać?, to nie mogłeś trafić lepiej. 

Dobry aparat kompaktowy do 1200 zł? To możliwe!

Trochę ponad tysiąc złotych to kwota, która wystarczy na zakup aparatu kompaktowego na wakacje. Jeśli szukasz uniwersalnego aparatu, który nadaje się do fotografowania zarówno krajobrazów, jak i dalekich obiektów zwróć swoją uwagę na aparaty Nikon CoolPix B500 lub Canon PowerShot SX420 IS.

sx420hsflashupbkfsl_802869747nikon_coolpix_compact_camera_b500_black_hero-original_7137262

Oba aparaty oferują około 40-krotny zoom optyczny, dzięki czemu są bardzo dobrym wyborem, na przykład na wakacje. Posiadają również przydatne usprawnienia, takie jak Wi-Fi i NFC, pozwalające na sterowanie aparatem przy pomocy smartfona i łatwiejsze udostępnianie zdjęć. Ponadto Canon posiada moduł GPS, zapisujący w informacjach o zdjęciu dane na temat lokalizacji – idealna opcja, gdy chcesz wrócić do miejsca wykonania fotografii. Niewątpliwą przewagą Nikona jest natomiast tryb seryjny (7 kl./s), pozwalający na stawianie pierwszych kroków w fotografii dynamicznej akcji.

B500

Możliwości zoomu Nikona CoolPix B900 / Fot. Materiały producenta

Do nieco innej kategorii sprzętu należą aparaty kompaktowe o wzmocnionej konstrukcji. Zwykle posiadają niewielki – kilkukrotny zoom optyczny z uwagi na konieczność zachowania szczelności i niewielkich rozmiarów. Nie są im straszne woda nawet na głębokości kilkunastu metrów, niskie temperatury, wstrząsy, kurz i pył. Część z nich wyposażona jest nawet w kompas i barometr. Są więc idealnym kompanem aktywnych podróżników, którzy niejednokrotnie narażają aparat na niesprzyjające warunki. Ciężko wskazać tu jednoznacznego faworyta, dlatego wymienię dwa modele – Panasonic DMC-FT5, Fujifilm XP90 i Canon PowerShot D30.

Są to niemal bliźniacze konstrukcje pod względem możliwości fotograficznych, filmowych i wytrzymałości. Jeśli zależy Ci na szybkim trybie seryjnym, właściwym wyborem będzie Panasonic. Jeśli priorytetem jest wytrzymałość wybierz Canona, który pozwala na najgłębsze zanurzenie ze wspomnianej trójki (i to o ponad 10 metrów!).

Aparat kompaktowy do 2000 zł – początkujący filmowcy się ucieszą

Dla tegorocznych konstrukcji łączność bezprzewodowa (Wi-Fi, NFC) to niemal opcja obowiązkowa. Często rozwijane są możliwości filmowe, na przykład Full HD przy 60 klatkach na sekundę, pozwalające na tworzenie efektownych scen w trybie slow-motion lub filmowanie w rozdzielczości 4K. W związku z tym, że każda klatka filmu 4K ma rozdzielczość aż 8 MPx można wyciąć ją i … wykorzystać jako zdjęcie. Pomysł ten wykorzystuje między innymi Panasonic TZ80, kieszonkowy kompakt z 30-krotnym zoomem optycznym i stabilizacją obrazu, która wymiernie ułatwia fotografowanie przy małej ilości światła.

151207_nbigmini_panasonic-tz8-2_1587198949

Ponadto jest wyposażony w inne ciekawe funkcje, jedną z nich jest Post Focus – polegający na ustawieniu ostrości po wykonaniu zdjęcia, co prawda jest to opcja programowa, ale daje bardzo ciekawe efekty.

tz80-postfocus

Post Focus – prezentacja działania funkcji

Do nieco innego typu aparatów należy Sony RX-100.

dsc-rx100_1582436589

Posiada on dużą matrycę o przekątnej 1 cala, która pozwala na uzyskanie atrakcyjniejszego rozmycia tła oraz nocnych zdjęć z mniejszym szumem, niedostępnych dla w/w konstrukcji. Jest to również pierwszy omawiany w tym tekście aparat obsługujący format RAW, docenią go szczególnie osoby zainteresowane obróbką w programach graficznych. Dość uniwersalny zakres ogniskowych pozwoli na sprawdzenie się w fotografii krajobrazowej i portretowej. Jeśli planujesz fotografowanie bardzo odległych obiektów, lepszym wyborem będzie aparat z większą maksymalną o ogniskową.

rx100

Zdjęcie wykonane aparatem Sony RX100 (ISO 125, 28 mm, F1.8, 1/10s). Warto zwrócić uwagę na praktycznie niewidoczny szum mimo niesprzyjających warunków oświetleniowych.

Ciekawym aparatem mieszczącym się w tym budżecie jest również Olympus TG-4. Należy do grupy aparatów o wzmocnionej konstrukcji, ale posiada też coś, co jest prawdziwą perełką – jasność obiektywu aż 2.0 dla najkrótszej ogniskowej. Oczywiście wraz z jej wydłużeniem „jasność” spada, ale mimo wszystko możliwe jest wykonywanie bardzo szerokich ujęć podwodnych przy zachowaniu atrakcyjnej jakości obrazu.

tg-4_black__product_010_277592991

Podobnie jak Sony RX-100, również Olympus posiada obsługę formatu RAW, dzięki któremu wyciśniesz z matrycy wszystko, co się da.

To co w kompaktach najlepsze – budżet ponad 2000 zł

Decydując się na wybór aparatu kompaktowego w cenie ponad 2000 zł możesz przebierać w bardzo szerokiej ofercie urządzeń. Wiele modeli z tej półki posiada obsługę RAW, matryce generujące mniejsze ilości szumu oraz „jaśniejsze” obiektywy w porównaniu do wcześniej omawianych konstrukcji. Prawdziwą gratką dla początkujących fotografów przyrody może okazać się Panasonic Lumix DMC-FZ300.

fz300_slant_lcd_open_1545487423

To mega zoom wyposażony w obiektyw o stałym świetle – f/2.8. Jest to parametr, który pozwoli zachować względnie długie czasy naświetlania nawet podczas fotografowania zwierząt o świcie bądź zachodzie słońca, gdy warunki oświetleniowe nie rozpieszczają. Inną ciekawą opcją dla tej grupy fotografów może okazać się Canon G3X – bardziej zaawansowana konstrukcja, wykorzystująca znacznie większą matrycę.

canon_g3x_per_1189367290

Chciałbym podkreślić, że nie stawiam tych aparatów na równi – jako konkurentów. W sytuacji, gdy kierujesz się budżetem, dobrym wyborem będzie FZ300, który dostarczy Ci wiele radości z pięknej pasji jaką jest fotografia. Jednakże muszę zwrócić uwagę, że Canon jest zauważalnie mniejszy i będzie oferował lepszą „plastykę zdjęć”.

fz300

Przykład możliwości aparatu Panasonic Lumix DMC-FZ300 / fot. Bence Mate, materiały producenta

canon-g3x

Przykład możliwości aparatu Canon G3X / fot. materiały producenta

Przeglądając ofertę tych urządzeń moją uwagę natychmiast przykuł Panasonic DMC-LX100.

aparat_panasonic_dmc_lx100_srebrny_per_670377376

Posiada dużą (największą z dziś omawianych aparatów) matrycę oraz obiektyw, który sprawdzi się zarówno w fotografii szerokich kadrów, jak i portretów. Dzięki nim LX100 śmiało może rywalizować z lustrzankami wyposażonymi w matrycę APS-C pod względem atrakcyjności rozmycia tła, ostrości czy poziomu szumu we wspomnianych dziedzinach. Ponadto wspomniana wysoka jakość obrazu może zostać wykorzystana podczas nagrywania atrakcyjnych filmów w rozdzielczości 4K.

lx100

Możliwości aparatu Panasonic LX100, F8.0, 1/500s, ISO 200 / fot. Bernie DeChant, materiały producenta

Bardzo podobną konstrukcją jest Sony RX100 III, wyposażony w niemal identyczny obiektyw, jednakże z mniejszą matrycą umożliwiającą zachowanie bardziej kompaktowej obudowy kosztem nieco gorszej „plastyki” zdjęć. Niestety nie posiada on filmowania w 4K. Jeśli zatem zależy Ci na jak najlepszej jakości zdjęć i filmów – wybierz LX100, jeśli chcesz zachować dobrą jakość zdjęć przy bardzo kompaktowych rozmiarach, lepszym wyborem będzie Sony.aparat_sony_rx100_iii_przod_86253469

A może by tak jakieś wnioski?

Pierwsze co rzuca mi się w oczy przeglądając niniejszy artykuł to fakt, iż polecam w nim wiele aparatów Panasonica. Niewątpliwie producent działa prężnie na rynku aparatów kompaktowych i oferuje wiele różnych konstrukcji, wśród których każdy znajdzie coś dla siebie. Drugą ważną rzeczą jest to, że aparaty o takim samym rozmiarze matrycy i podobnych obiektywach będą oferować zbliżoną jakość zdjęć i filmów. Dlatego to Ty, drogi czytelniku powinieneś zastanowić się przed zakupem, co jest dla Ciebie najważniejsze: zakres ogniskowych odpowiadający za uniwersalność danego aparatu, rozmiar matrycy, który wpływa na jakość zdjęć, czy też rozmiary urządzenia.

Podziel się.

O Autorze

Zawsze znajdę czas na analizę sprzętu fotograficznego czy rakiet tenisowych. Każdorazowo muszę zapoznać się z parametrami i przejrzeć miliony wykresów. Tak, lubię cyferki i to bardzo! Poza tym pasjonuje mnie fotografowanie dzikiej przyrody i gra w tenisa ziemnego.

Zostaw komentarz

izmir escort