Sprawdzamy topowe gogle od DJI – FPV DJI Goggles

1

Do tej pory testowałem drony producenta DJI. Tym razem miałem przyjemność sprawdzić, jak działają topowe gogle tej marki – FPV DJI Goggles. Nie będzie to typowy test, ale moje wrażenia z użytkowania kolejnego sprzętu od DJI i drobne spostrzeżenia. Jakie funkcjonalności oferują gogle? Czy warte są swojej ceny? Spróbuję podzielić się z Wami moim kolejnym doświadczeniem z marką DJI i odpowiedzieć na te pytania. 

Ergonomia i wygląd

Przede wszystkim tak jak w większości produktów DJI, także i w tym przypadku widać bardzo wysoką jakość wykonania. Po otwarciu pudełka każdy element ma swoje miejsce, a wszystkie powierzchnie błyszczące są zabezpieczone przed przypadkowym zarysowaniem. Osobiście bardzo to doceniam, ponieważ ważna jest dla mnie nie tylko funkcjonalność, ale i wygląd samego produktu. Gogle są wykonane z wysokiej jakości materiału. Wszystkie elementy spasowano z bardzo wysoką precyzją. W zestawie otrzymujemy kabel USB do ładowania gogli, adapter do gniazdka prądowego, kabel HDMI, okulary DJI goggles oraz uchwyt na głowę.

GogleDJI_head

Po otwarciu pudełka każdy element ma swoje miejsce, a wszystkie powierzchnie błyszczące są zabezpieczone przed przypadkowym zarysowaniem.

Przyciski oraz panel dotykowy znajdują się w wygodnym miejscu. Co prawda potrzeba trochę wprawy, aby móc sprawnie nawigować sprzętem za jego pomocą, jednak po niedługim czasie staje się to bardzo intuicyjne, szybkie i praktyczne. Żaden użytkownik nie powinien mieć z tym problemu. Samo mocowanie na głowie jest w miarę proste. Wystarczy wyregulować  klamrę i całość trzyma się niczym czapka na naszej głowie. Jedyne, co zauważyłem i odczułem po pewnym czasie noszenia, to ciężar całości. Niestety gogle są nafaszerowane elektroniką, a co za tym idzie – ich waga jest o wiele większa od budżetowego produktu. Noszenie ich przez dłuższą chwilę może prowadzić do lekkiego zmęczenia.

Gogle wykonane są z wysokiej jakości materiału. Wszystkie elementy spasowano z bardzo wysoką precyzją.

Gogle wykonane są z wysokiej jakości materiału. Wszystkie elementy spasowano z bardzo wysoką precyzją.

Akumulator jest wbudowany i pozwala na spokojne, 6-godzinne użytkowanie. Sam proces ładowania to ok 2-3 godziny. Ładowanie odbywa się po podłączeniu kablem USB przez adapter do prądu. Wszystko oczywiście mamy w zestawie.

Funkcjonalność

Nadmienię tylko, że gogle testowałem ze swoim dronem – Inspire 1 Pro od DJI. Niestety zgodnie ze specyfikacją takie połączenie daje nam możliwość korzystania z najmniejszej ilości funkcji. Według deklaracji producenta FPV DJI Goggles są bowiem dedykowane głównie do drona Mavic Pro/Platinum.

DRON DJI MAVIC PRO – MALUCH WŚRÓD GIGANTÓW…

Nie oznacza to jednak, że nie są kompatybilne z innymi modelami. Obraz z kamery jest rzutowany na wbudowany wyświetlacz FULL HD (w zasadzie tą są dwa wyświetlacze zamontowane obok siebie, każdy o rozdzielczości full HD, co razem daje 3840×1080). Było to dla mnie miłe zaskoczenie, ponieważ nie często zdarza mi się spotkać gogle z taką bądź wyższą rozdzielczością obrazu.

GogleDJI_4

Parowanie urządzeń w moim przypadku wymagało użycia kabla. Po podłączeniu HDMI udało się bez problemu przekazać obraz z kamery na monitor. Tu trochę się zawiodłem, ponieważ w zestawie jest tylko kabel na pełny rozmiar wejścia HDMI. Mój kontroler posiada mini HDMI i musiałem zakupić przejściówkę, aby móc połączyć gogle z aparaturą. DJI w tym przypadku mógł zaopatrzyć zestaw w dodatkowy kabel wiedząc, że jego inne produkty mają inne wejścia HDMI. Usprawniłoby to funkcjonalność produktu i nie generowało kolejnych, i tak już nie małych wydatków.

Tak jak wcześniej wspomniałem – obraz jest bardzo wyraźny, kontrastowy, z dobrym nasyceniem kolorów. Śmiało można powiedzieć, że w goglach można ocenić poziom jasności, ostrość, a także inne parametry kadru podczas nagrywania czy robienia zdjęć. FPV DJI Goggles wyposażone są w regulację wady wzroku. Jest to dość istotne z uwagi na fakt, że ich dobre dopasowanie do owalu twarzy może uniemożliwić jednoczesne noszenie okularów.

W swoim dronie posiadam kamerę obrotową, dlatego żałowałem, że w goglach DJI nie znalazłem funkcji sterowania  kamerą za pomocą ruchu głowy. Funkcja ta jest właśnie dostępna w Mavic’u. Dodatkowo gogle są tak skonstruowane, że posiadają opcję sterowania ruchem drona (obroty lewo prawo). Daje to duże możliwości sprawnego kadrowania oraz precyzji w ujęciach.

GogleDJI_5

Podsumowując – FPV DJI Goggles naprawdę robią wrażenie. Są bardzo dobrze wykonane i dają bardzo dobrej jakości obraz. Opóźnienie transmisji obrazu jest niezauważalne, tak więc śmiało można powiedzieć, że latanie jest w pełni bezpieczne, a gogle są zarazem bardzo funkcjonalne. Szkoda tylko, że nie ze wszystkimi modelami dronów mamy te same funkcje. Wszędzie, gdzie czytamy, gogle są dedykowane do Mavica, w którym mamy sterowanie kamerą, dronem, itp.

Cena? Prawie 2500 zł to dużo, ale za to, co otrzymujemy, myślę że produkt warty jest tej ceny.

Ja osobiście polecam…

Podziel się.

O Autorze

Specjalista ds. sprzedaży w gdańskim oddziale Cyfrowe.pl. Pasjonat fotografii lotniczej, miłośnik awiacji, od dziecka stały bywalec lotniska w Rębiechowie, a od 2005 roku członek EPGD Spotters. Operator dronów, posiadający Świadectwo Kwalifikacji z uprawnieniami VLOS.

Jeden komentarz

  1. Witam
    Przeczytalem artuykul o goglach i chcialem autora zapytac gdzie w tych goglach jest regulacja wady wzroku? Ja osobiscie posiadam te nowsze wersja RE i one nie posiadaja owej regulacji czy korekty. Z tego co mi wiadomo wersja opisywana rowniez nie posiada takiej reglacji, natomiast posiada regulacje rozstawu soczewek dla roznego rozstawu oczy uzywtkownikow. Wlasnie dlatego powstala taka firma jak focus fixers, ktora sprzedaje dodatkowe soczewki z roznymi parametrami na zadanie klienta wlasnie do skorygowania wady wzroku.
    Pozdrawiam

Zostaw komentarz

izmir escort