Po co zamykać aparat w klatce? Jakie korzyści daje klatka do aparatu?

0

Aparaty cyfrowe coraz częściej wykorzystywane są do produkcji filmowych. Dzięki coraz lepszym funkcjom filmowania używają ich nawet profesjonaliści. Jednak filmowanie lustrzanką z ręki nie wygląda profesjonalnie ani nie pozwala na optymalną obsługę aparatu. Rozwiązaniem obu tych problemów jest klatka na aparat. Przeczytaj, jakie korzyści daje jej użytkowanie oraz na co zwrócić uwagę przy jej wyborze.

Zalety klatki do aparatu

Stabilizacja

Zalet korzystania z klatki jest kilka. Pierwszą z nich jest większa stabilizacja podczas kręcenia ujęć. Wynika to z dwóch czynników. Po pierwsze klatka zwiększa ciężar zestawu filmowego, a jak wiadomo większy ciężar niweluje drgania ręki zwiększając tym samym stabilność. Drugim czynnikiem są wygodne uchwyty. W większości klatek, oprócz bocznych ramion, występuje również górna rączka ułatwiająca robienie ujęć blisko ziemi. Przykładem tego jest model Walimex Pro. To jeden z podstawowych i najbardziej ekonomicznych modeli tego producenta, przeznaczony do użytkowania z lustrzankami. Klatka dedykowana jest dla aparatu Canon 5D, ale można zamontować na niej również inne marki DSLR, mieszczące się w jej wymiarach. Jeśli kręcisz lustrzanką i nie chcesz wydawać zbyt wiele na klatkę, to jest to odpowiedni wybór. Jest to solidna klatka z możliwością zamontowania dodatkowego osprzętu.

walimex_pro_dslr_102606277

Walimex Pro klatka do DSLR

Ergonomia

Konstrukcja klatki w większości przypadków pozwala na montaż dodatkowych akcesoriów. Wspomniany wyżej model posiada kilka standardowych otworów ¼ cala, do których można dokręcić magic arm, a do niego np. zewnętrzny dysk wraz z monitorem Atomos Rekorder, mikrofon kierunkowy, oświetlenie oraz rekorder dźwięku, np. Zoom H6n. Dzięki temu mamy wszystko pod ręka w zasięgu naszej kontroli. Oprócz możliwości zamontowania jednocześnie różnego sprzętu peryferyjnego, klatkę możemy również wzbogacić o takie udogodnienia, jak: follow focus, wspornik obiektywu czy Matte Box. Z mojego doświadczenia najbardziej przydatnym dodatkiem jest follow focus, umożliwiający płynną zmianę ostrości lub kąta widzenia bez dotykania obiektywu. Do klatki można również przykręcić szybkozłaczkę i w każdej chwili błyskawicznie zamontować cały system na statywie.

Ochrona

Cóż, nie m co się rozpisywać na ten temat, gdyż sprawa jest jasna – aparat umieszczony w klatce jest dodatkowo chroniony solidną konstrukcją. Zmniejsza to ryzyko uszkodzeń aparatu oraz obiektywu. Do dziś pamiętam jak omal nie dostałem zawału, widząc upadający aparat. Historia skończyła się ułamaniem mocowania bagnetowego obiektywu oraz bolesnym kosztem naprawy. W klatce, dzięki szynom zamontowanym u dołu, prawdopodobieństwo takiego zdarzenia jest minimalne.

 

Czym kierować się podczas wyboru klatki?

Przede wszystkim należy wziąć pod uwagę, jaki aparat będzie montowany w klatce. Część z klatek jest przeznaczona do konkretnych aparatów, np. 8sinn projektuje klatki pod konkretne modele i marki aparatów. Klatki tej firmy są naszpikowane otworami ¼ i 3/8 cala, co ułatwia rozbudowę systemu o dodatkowe akcesoria. Dedykacja dla konkretnego modelu jest pewnym ograniczeniem. W przypadku zmiany aparatu prawdopodobnie będziesz zmuszony zmienić również klatkę.

AS7II-Cage-Complet498_2009228263

Klatka 8sinn do a7RII/a7SII, Top Handle Basic

Sprawa wygląda podobnie w przypadku klatek firmy Genesis. Tu również mamy do czynienia z konstrukcjami tworzonymi pod konkretne modele. Jedynie model Genesis Gear Cam Cage nie podpada pod ten schemat. Chociaż zaprojektowany pod kątem aparatów Canon 5D oraz Canon 7D, może być używany również z innymi markami i modelami lustrzanek. W wersji podstawowej jest to jedna z najtańszych klatek.

uchwyt_genesis_gear_cam_cage_

Uchwyt do filmowania Genesis Gear Cam Cage

Firma LanParte stosuje podobną politykę, ukierunkowaną na konkretne modele. W swej ofercie posiada profesjonalne i dość kosztowne zestawy dedykowane dla kamer Black Magic. Choć koszt takiego zestawu może dorównywać cenie samej kamery, to poziom zdjęć wykonanych przy pomocy takiego zestawu uciszy argumenty przeciwko takiej inwestycji.

lanparte

Klatka LanParte BMCC-02 do BlackMagic Cinema

Wspomniana wcześniej, niemiecka marka Walimex posiada w swej ofercie najbardziej uniwersalne rozwiązanie. Oczywiście tu również znajdziemy klatki dedykowane pod konkretne marki i modele aparatów, ale najlepszym produktem tej firmy jest klatka Walimex Pro Aptaris. Dzięki regulowanej wysokości oraz możliwości dokupienia przedłużki, klatkę możemy dopasować do wielkości różnych modeli aparatów. Klatka jest co prawda zabudowana tylko z jednej strony, co zmniejsza poziom ochrony aparatu, ale jednocześnie umożliwia złapanie za grip kamery. Klatkę łatwo rozbudować do riga za pomocą dodatkowych akcesoriów producenta.

walimex_PRO_Aptaris

Klatka uniwersalna Walimex Pro Aptaris XL

Poniżej krótkie video, prezentujące klatkę i jej możliwości.

Reasumując. Klatkę dobieramy zatem do wielkości aparatu. Warto spojrzeć również, czy klatka posiada otwór na dostęp do baterii, a jeśli tak, to czy będzie on pasował do Twojego aparatu. Ważne również, aby klatka posiadała otwory ¼ i 3/8 cala, dzięki którym będziesz mógł dodać wszelkie niezbędne akcesoria.

Jak widzisz te niepozorne konstrukcje są naprawdę dużym ułatwieniem podczas kręcenia materiału. Można powiedzieć, że klatki do aparatów są pierwszymi klatkami w historii, które dają swobodę działania zamiast ją ograniczać. A Ty używasz klatek w swojej pracy? Daj nam znać, za co najbardziej je cenisz.

Podziel się.

O Autorze

Pasjonat filmu i fotografii, ze wskazaniem na film. Od kilku lat intensywnie poszerza swoją wiedzę w obu dziedzinach. Uczęszczał do sopockiej szkoły Fotomedia oraz warszawskiej Akademii Filmu i Telewizji. Były dziennikarz Reuters TV. Amator aktywnego wypoczynku.

Zostaw komentarz

izmir escort