Osłony na LCD – jak dobrze zabezpieczyć ekran aparatu?

1

 Jednym z podstawowych udogodnień oferowanych przez fotografię cyfrową jest możliwość natychmiastowego podejrzenia efektów pracy. Pozwalają na to coraz doskonalsze wyświetlacze, które dodatkowo oferują wiele innych funkcji, takich jak m.in. łatwa zmiana ustawień aparatu, korzystanie z trybu Live View, czy możliwość bezpośredniego wskazania punktu ostrości za pomocą funkcji dotykowych. W wielu urządzeniach pozbawionych wizjera, wyświetlacz stanowi jedyną możliwość kadrowania. Warto więc zadbać o ten element aparatu. Zapraszam do zapoznania się ze sposobami, jak zabezpieczyć ekran monitora.

Czy potrzebuję osłony na ekran LCD aparatu?

Na początek warto zadać sobie pytanie, czy w ogóle potrzebuję dodatkowej ochrony wyświetlacza? Osobiście uważam, że tak. Niezależnie, czy fotografujesz sporadycznie, czy aparat nosisz ze sobą niemal wszędzie, do przypadkowego zarysowania ekranu może dojść chociażby w transporcie. Bardziej delikatne konstrukcje mogą porysować się nawet podczas noszenia na szyi, ocierając ekranem o zamek kurtki. Utrzymywanie wyświetlacza aparatu w dobrej kondycji ma nie tylko walory estetyczne, ale także zwiększa czytelność, a dodatkowo stanowi ogromną zaletę podczas ewentualnej sprzedaży urządzenia.

Stylus kadrowanie

W aparatach pozbawionych wizjera wyświetlacz stanowi jedyny sposób na kadrowanie fotografii.

Jednocześnie należy pamiętać, że aparat ma być dla nas, a nie na odwrót. W związku z tym warto zadbać o jego bezpieczeństwo, ale jednocześnie zachować umiar. Przesadne dbanie o aparat i „trzymanie go pod kloszem” może skutecznie odebrać przyjemność z z wykonywanie zdjęć. Przedstawione w dalszej części artykułu rozwiązania pozwolą znaleźć kompromis, tak aby móc się cieszyć fotografowaniem bez obaw o kondycję wyświetlacza.

Sposoby na zabezpieczenie ekranu aparatu

Szkła ochronne

Szkła ochronne to rozwiązanie szczególnie popularne wśród użytkowników urządzeń mobilnych. Dobrej jakości osłona, taka jak np. GGS Larmor 4G lub  MAS Magic, zabezpiecza ekran przed zarysowaniami i uszkodzeniami mechanicznymi, nie pogarszając przy tym jakości obrazu wyświetlanego przez wyświetlacz. Jej grubość wynosi zaledwie 0,5 mm, a szeroki zakres dostępnych wymiarów pozwala na idealne dopasowanie do posiadanego modelu aparatu (poszczególne wersje osłon są dedykowane do konkretnych urządzeń), dzięki temu znakomicie komponuje się z całą konstrukcją, pozostając niemal niezauważalną.

Larmor GGS

Szkła ochronne GGS Larmor można stosować także z aparatami wyposażonymi w obracany ekran.

Dodatkowo montaż takiego szkła jest bardzo prosty i nieinwazyjny, dzięki czemu w przypadku ew. demontażu, nie ma możliwości uszkodzenia ekranu, czy pozostawienia śladów. Szkła dedykowane do wybranych modeli (np. Nikon D600) są oferowane w zestawie z osłoną wizjera oraz drugiego wyświetlacza.

W przypadku posiadania aparatu z ekranem obracanym o 180 stopni, należy uważać by nie dobrać zbyt grubego szkła ochronnego, gdyż w takiej sytuacji mogą pojawić się problemy z domykaniem ekranu. Najprostszym rozwiązaniem jest zastosowanie szkła dedykowanego do Twojego modelu aparatu.

Dodatkowe osłony

Innym sposobem zabezpieczenia ekranu jest zamontowanie dodatkowej osłony, wykonanej najczęściej z plastiku. Działa ona podobnie do szkła ochronnego, z tym, że oferuje niekiedy rozszerzone funkcje oraz umożliwia swobodne, wielokrotne ściąganie i nakładanie.

Produkty Delkin składają się z plastikowej osłony na ekran, przycisków i wizjera. Dodatkowo posiadają klapki, które ograniczają dostęp promieni słonecznych, poprawiając widoczność ekranu w pełnym słońcu, dając przy tym możliwość zamknięcia na czas transportu. Z powodu swojej budowy przeznaczone są do konkretnych modeli aparatów. W sprzedaży dostępne są również osłony do aparatów nie posiadających wizjera. W przypadku tych rozwiązań, kaptur osłaniający przed promieniami słonecznymi będzie niezwykle przydatnym akcesorium.

Kaptur LCD

Osłona z kapturem jest dobrym rozwiązaniem szczególnie w przypadku aparatów nie posiadających wizjera.

W swojej ofercie firma Delkin posiada także gumowe zbroje na aparat. Rozwiązanie to jest droższe od zabezpieczenia jedynie ekranu LCD, ale zwiększa bezpieczeństwo całego aparatu. Dodatkowo wzrasta pewność chwytu podczas fotografowania.

Dostępne są także plastikowe osłony obejmujące jedynie wyświetlacz aparatu. Nikon dostarcza wybrane modele aparatów z takim akcesorium (np. Nikon D810). Mimo iż rozwiązanie to jest bardzo popularne, posiada swoje wady.

Osłona BM-10 dedykowana do Nikona D90 po 2 latach intensywnego użytkowania aparatu.

Osłona BM-10 dedykowana do Nikona D90 po 2 latach intensywnego użytkowania aparatu.

Po zdjęciu osłony widać, że ekran uniknął wielu zarysowań. Niestety, pod osłonę dostaje się kurz i drobiny (widać to szczególnie na obudowie, w miejscach styku z osłoną). Osłona delikatnie się porusza. W konsekwencji tego dochodzi do mikro zarysowań oraz większych w miejscach bezpośredniego styku osłony z ekranem i obudową.

Po zdjęciu osłony widać, że ekran uniknął wielu zarysowań. Niestety, pod osłonę dostaje się kurz i drobiny (szczególnie widoczne na obudowie, w miejscach styku z osłoną). Osłona delikatnie się porusza. W konsekwencji tego dochodzi do zarysowań, szczególnie w miejscach bezpośredniego styku osłony z ekranem i obudową.

Ekrany obracane o 180 stopni

Dobrym sposobem na zwiększenie bezpieczeństwa jest funkcja obrotu ekranu o 180 stopni, dzięki której można zakryć wyświetlacz, gdy nie jest używany. Głównym celem takiego rozwiązania jest możliwość swobodnego wykonywania autoportretów czy zdjęć grupowych, a także łatwego kadrowania z nietypowej perspektywy, ale warto wykorzystywać tę funkcję także w kontekście ochrony. Obracany ekran posiada wiele modeli m.in. Canon EOS 700D, Nikon D5600, Olympus OM-D E-M5 Mark II czy Sony A99 II.

Niestety to rozwiązanie posiada swoje wady. Jeżeli ekran minimalnie odstaje od korpusu aparatu, mogą gromadzić się tam drobiny kurzu i pyłu, przez co może dojść do powstania zarysowań. Jak wcześniej wspomniałem, przy wyborze dodatkowego zabezpieczenia takiego wyświetlacza miej na uwadze to, aby osłona nie uniemożliwiła domknięcia ekranu. Niektórzy producenci oferują dedykowane osłony do modeli z obracanym monitorem. Inną wadą jest to, że każdorazowe obracanie ekranu może zmniejszać komfort pracy z aparatem.

Nikon D5600

W aparatach z obracanym ekranem istnieje możliwość schowania wyświetlacza.

W takim razie które rozwiązanie wybrać? Najlepszą metodą jest zastosowanie szkła lub folii ochronnej. Jeżeli chcesz dodatkowo zwiększyć bezpieczeństwo pozostałych elementów aparatu, dobrym rozwiązaniem może być plastikowa osłona lub gumowa obudowa. Zależy to również od tego, jak często spoglądasz na ekran i w jakich warunkach fotografujesz. Warto pamiętać, że żadne rozwiązanie nie daje 100% ochrony i zawsze należy zachowywać pewne środki ostrożności.

Ps. Jeżeli zamierzasz fotografować w naprawdę trudnych warunkach, może warto zastanowić się nad aparatem ze wzmocnioną konstrukcją, takim jak np.  FujiFilm FinePix XP90, Nikon Coolpix AW130, Olympus TG-870 lub Canon PowerShot D30.

Podziel się.

O Autorze

Gdy robię zdjęcia, to zajmuję się fotografią reportażową, teatralną i artystyczną. Gdy piszę o zdjęciach, to zastanawiam się, jak wpływają one na odbiorców, co robić, by robić jej bardziej świadomie i jakie możliwości daje sprzęt. Poza tym piszę wiersze i jak dotąd w druku ukazały się moje dwie książki z poezją. Ukończyłem studia magisterskie na kierunku Fotografia na Uniwersytecie Artystycznym w Poznaniu. Jestem laureatem konkursów fotograficznych i poetyckich, uczestnikiem wystaw, festiwali i publikacji poświęconych fotografii.

Jeden komentarz

Zostaw komentarz

izmir escort