Jaką kartę pamięci kupić do filmowania w 4K?

3

Możliwość rejestracji filmów 4K stała się standardem nawet wśród aparatów kompaktowych, nie wspominając o bezlusterkowcach, GoPro czy profesjonalnych kamerach. W związku z tym coraz więcej osób próbuje odpowiedzieć sobie na pytanie, jaką kartę dokupić do kamery lub aparatu, żeby uzyskać płynny, nie zacinający się film? Jaką pojemność powinna mieć karta do nagrywania w 4K? Jakie jeszcze parametry oprócz pojemności i ceny warto wziąć pod uwagę? Przed Tobą praktyczny poradnik, „na chłopski rozum” wyjaśniający najważniejsze pytania o karty SD. Czytaj do końca, bo w artykule ukryliśmy kody rabatowe na karty pamięci SanDisk!

Źródło obrazka: Sandisk.com

4K – ile to pikseli?

Obraz nagrywany w formacie 4K posiada rozdzielczość 4096×2160 pikseli. Mowa tu o tzw. „prawdziwym 4K”. W przypadku formatu 4K UHD mamy do zagospodarowania 3840 pikseli szerokości i 2160 pikseli wysokości.

Ile materiału 4K mieści się na karcie 32GB?

Dużo zależy od trybu, w którym filmujesz i Twojego urządzenia. Producenci kamer stosują różne stopnie kompresji (np. MPEG-4, H.264 itp.), co powoduje, że finalny plik może być różnej wielkości. Posłużmy się przykładem, aby to lepiej zrozumieć.

Aparat Sony A7 III, zapisuje filmy wysokiej jakości w 100 Mb/s (megabitów na sekundę), które możemy zamienić na 12,5 MB/s (megabajtów na sekundę). Gdy pomnożymy 12.5 MB/s razy 60 sekund otrzymamy informację, że minuta filmu z Sony A7 III zajmuje około 750 MB pojemności. Podsumowując, na karcie 32 GB zmiesci się około 43 minut filmu w najwyższej jakości lub około 80-90 minut filmu z mniejszym bitratem.

źródło obrazka SanDisk.com

W przypadku zdjęć, na wielkość pliku będzie miała wpływ m.in. wielkość matrycy. Żeby móc sobie łatwiej wyobrazić, jakiej pojemności potrzebujesz, skorzystaj z tego kalkulatora.

Klasa prędkości video – najważniejszy parametr dla filmów

Producenci kart podają zazwyczaj na opakowaniu trzy wartości: maksymalną prędkość odczytu i zapisu podaną w jednostce MB/s oraz minimalną (gwarantowaną) prędkość zapisu podaną w formie symbolu np., V30, V60 lub V90.

Karta pamięci Sandisk Extreme Pro. Na obudowie producent nie podaje maksymalnej prędkości zapisu, która dla tej serii wynosi 90 MB/s. Informację o tym znajdziemy na pudełku.

Jak myślisz, który z tych parametrów jest ważniejszy? Max, jaki można wyciągnąć z karty czy gwarantowane minimum? W tym przypadku, tak jak w polskim przysłowiu, lepszy wróbel w garści niż gołąb na dachu. Filmowanie to proces, operacja wyrażana w formie liczby klatek na sekundę (w przeciwieństwie do robienia zdjęcia, które jest jednym kliknięciem). Minimalna gwarantowana prędkość potrzebna nam jest dla zachowania płynności zapisu.

Nieco inną praktykę stosuje Sony na swoich kartach XQD dedykowanych do filmowania. Zarówno odczyt jak i zapis danych firma ta podaje w megabajtach na sekundę a ich możliwości są naprawdę imponujące. Jest to jednak nietypowy format kart, wykorzystywany głównie w profesjonalnych kamerach i wybranych aparatach (np. Nikon Z).

Sprawdź ofertę kart pamięci SDHC i SDXC >

Karty Sony XQD >

Czy karta SD do filmowania musi posiadać oznaczenie z klasą prędkości video?

Zdecydowanie tak! Gdy prędkość karty jest niższa niż możliwości kamery / aparatu to nie zapiszą one wszystkich klatek, a nasz film straci płynność i się zaczynie się przycinać. Może to spowodować utratę części materiału. Co więcej, niektóre kamery Sony w ogóle nie przestawią się w tryb filmowania 4K, jeśli do środka włożymy nieadekwatną kartę i będziemy zmuszeni filmować w niższej rozdzielczości.

Jak rozumieć symbole V30, V60 i V90?

V30 to nic innego jak minimalna prędkość zapisu wynosząca 30 MB/s. Analogicznie v60 to 60 MB/s itd. Symbole te nazywa się klasą prędkości video i stosuje się je dla „uproszczenia” podawania informacji na karcie pamięci…

Ale uwaga, bo teraz najlepsza część tego artykułu i nie mogę się doczekać, żeby Ci o tym powiedzieć ;). Symbol ten określa tylko gwarantowane minimum. Średnia i maksymalna prędkość mogą być inne, a to zależy już od konkretnego modelu karty! Dlatego w internecie pojawia się mnóstwo sprzecznych informacji na temat tego, jaką kartą pamięci kupić. Już raz o tym wspominałam, dużo zależy od tego z jakim aparatem będziesz jej używać.

Okazuje się, że jedna karta V30 może dawać sobie radę z potężnymi plikami z Panasonica GH5 nagranymi w 400Mb/s i ważącymi około 50 MB/s mimo iż gwarantuje zapis tylko 30 MB/s, a inna, ledwo zipiąc wykręci tylko 40 megabajtów na sekundę. Jeśli natomiast szukasz karty do filmowania aparatem Panasonic GH5, prawdopodobnie będziesz potrzebować kartę z oznaczeniem V60 lub V90. Na szczęście jest to kwestia, która dotyczy tylko profesjonalnych operatorów kamer, wykorzystujących maksymalną jakość kamer. W przypadku kamer i aparatów konsumenckich oferujących zapis 4K, wystarczy, że karta będzie miała oznaczenie V30.

Porównanie stosowanych formatów oznaczeń kart pamięci. Zwróć uwagę, że niektóre z nich dostarczają nam tych samych informacji o karcie. Do nagrywania video 4K wybierz kartę z oznaczeniami U3 i V30.

Czy warto zwracać uwagę na inne symbole, takie jak C10?

Symbol C10 (Class 10) jest standardem oznaczenia kart pamięci przydatnym głównie dla fotografów. Kupując kartę z myślą o filmowaniu patrzymy głównie na klasę prędkości video. Odpowiednio szybka karta przyda się nie tylko do filmowania w 4K, ale też 8K czy obsługi gogli VR, konsoli gier i innych nowoczesnych urządzeń.

Karty klasy C4 (Class 4) będą odpowiednie do nagrywania filmów w rozdzielczości HD, natomiast C10 wystarczy do nagrywania filmów Full HD.

Do nagrywania kamerami sportowymi, np. Go Pro 7 Black lub smartfonami, warto wybrać karty, które mają specjalne oznaczenia dla urządzeń mobilnych. Marka Sandisk korzysta z oznaczeń A1 i A2.

UHS-I, UHS-II i UHS-III – kolejny dziwny symbol – czy to też jest ważne?

Zdecydowanie tak! Karty UHS-I są wolniejsze niż UHS-II a te z kolei wolniejsze od UHS-III. Nie ma tutaj dowolności działającej w górę, istnieje za to minimalna dowolność, gdy równamy w dół. Twój aparat/kamera po prostu obsługuje dany typ kart lub nie, a sprawdzisz to łatwo w instrukcji. Kupując kartę UHS-I do aparatu, który preferuje UHS-II, licz się z tym, że nie wykręcisz maksymalnych osiągów. Karty z portem UHS-II mogą nie działać w urządzeniach zaprojektowanych dla UHS-I.

Co w przypadku kart compact flash?

Nie wszystkie urządzenia korzystają z kart pamięci potocznie nazywanych SD (w rzeczywistości SDHC lub SDXC). Jeśli chcesz kupić kartę compact flash, szukaj gwarancji wydajności video oznaczonej symbolem VPG. Przykładowo VPG65 oznacza, że karta zapewni Ci nagrywanie z prędkością 65 MB/s.

Sprawdź ofertę kart pamięci Compact Flash >

Źródła informacji

Chcesz wiedzieć więcej na temat kart pamięci? Nie do końca rozumiesz opisane tu kwestie? Pobierz przygotowany przez nas „słowniczek”, zajrzyj do naszych źródeł lub zadzwoń na infolinię, żeby uzyskać pomoc w doborze karty do konkretnego modelu aparatu.

Chcesz więcej? Zapisz się newsletter!

Dzięki temu nie przegapisz nowych artykułów, jako pierwszy dowiesz się o darmowych warsztatach foto-video i zgarniesz najlepsze rabaty na zakupy w Cyfrowe.pl! Nie martw się, nie wysyłamy spamu, ani nie piszemy codziennie :) Tylko wartościowe treści!

Zapisz się >

 

Podziel się.

O Autorze

Fotograf, redaktor, socjolog. Zadeklarowany wzrokowiec. Uwielbia pisać i robić zdjęcia. Pisanie o fotografii to "kumulacja", która sprawia, że jest szczęśliwa. Fotografuje już od 10 lat, głównie śluby, portrety i reportaże. Redaktorskie doświadczenie zdobywała m.in. w Wirtualnej Polsce. Laureatka ogólnopolskich konkursów poetyckich i fotograficznych. W Cyfrowe.pl pełni rolę specjalisty ds. content marketingu. Odpowiada za całokształt bloga, redakcję i jej rozwój.

3 komentarze

  1. Na kartach często są oznaczenia C10 czyli prędkość zapisu 10MB ale potem okazuje się że czytając opakowanie kart jest to zapis do 10 MB a nie minimalny 10MB. Często okazuje się to około połową tej szybkości.

Zostaw komentarz

izmir escort