KĄCIK VLOGERA – Startujesz ze swoim kanałem na YouTube? Sprawdź zestawy sprzętowe dla początkujących!

0

W poprzednim wpisie pokazałem, jak rozpocząć przygodę z YouTube. W tym natomiast wybrałem dla Ciebie 14 zestawów sprzętowych, które sprawdzą się przy nagrywaniu vlogów. Na wstępie zaznaczę, że wpis kieruję do amatorów- nie znajdziesz tutaj topowych kamer czy aparatów, a urządzenia budżetowe i proste w obsłudze. Jeżeli interesuje Cię bardziej profesjonalny sprzęt, to odsyłam do naszej top listy 5 aparatów do filmowania. Ceny zestawów liczone były na dzień publikacji. Sprawdź i wybierz zestaw sprzętowy, idealny dla Ciebie.

Smartfon+gimbal+mini statyw

Taki zestaw proponowałbym tylko osobom, które posiadają już smartfona z dobrymi parametrami wideo. Oprócz tego komuś, kto nie chce zgłębiać tajników filmowania, a po prostu woli włączyć nagrywanie i wszystko pozostawić automatowi (niektóre telefony posiadają tryb manualny, istnieją do tego też aplikacje). Kupowanie smartfona specjalnie do tego zastosowania nie ma raczej sensu. Filmowanie samym telefonem jest bardzo niewygodne. Problemem są drgania, w większości przypadków mocne nagrzewanie się urządzenia, czy sam jego chwyt. Część z tych problemów rozwiązuje właśnie gimbal. Montujemy do niego telefon, w prosty sposób kalibrujemy i już możemy cieszyć się płynnym ruchem kamery. Dodatkowo bezpiecznie nagramy film jedną ręką. Dzięki mini statywowi możemy uzyskać statyczny kadr bez obawy o nasz telefon, a nawet przykręcić go do rączki gimbala.

Kamera sportowa+gimbal

Dzięki tej kamerze sportowej, zacząłem przygodę z filmowaniem. W sklepie dostępna jest nowsza wersja, GHOST 4K.

Tutaj mamy podobą sytuację pod względem prostoty użytkowania. Kamery sportowe są wodo- i wstrząsoodporne, więc taki zestaw poleciłbym osobie, która chce nagrywać swoje podróże, wycieczki rowerowe, piesze i szeroko pojęty outdoor – często w trudnych warunkach. Szeroka gama mocowań pozwala używać je na masce samochodu, kasku rowerowym czy desce surfingowej. Minusem kamer sportowych jest zazwyczaj uboga jakość dźwięku. Należy też pamiętać, że tak jak w przypadku telefonów, praktycznie nie mamy tu możliwości sterowania parametrami obrazu. Niekwestionowanym plusem jest to, że o ile jesteśmy aktywną osobą, to taka kamera raczej nigdy nie przestanie być potrzebna, pomimo zakupu bardziej profesjonalnego sprzętu. Dodatkowo kilka gimbali współpracuje zarówno z telefonami, jak i z kamerami sportowymi. Większość z tych kamer nagrywa do 4K, 30 fps lub więcej.

Handycam + statyw + mini statyw

Handycamy wydają się przestarzałe, jednak za nieduże pieniądze otrzymujemy wbudowaną stabilizację oraz duży zoom optyczny. Są bardzo uniwersalne, ale wciąż amatorskie. Taka kamera pozwoli nam nagrać przedmioty prawie że w skali makro, jak i plany szerokie. Dodatkowo posiadają pełny tryb manualny, niestety w większości przypadków sterowanie odbywa się przez ekran dotykowy. Według mnie skreśla to handycamy dla ludzi pragnących uzyskać pełną kontrolę nad obrazem w zastosowaniach dynamicznych. Tryby automatyczne działają tu całkiem dobrze.  Polecałbym je osobom, które nagrywać będą głównie statycznie. Vlogi kulinarne, majsterkowanie, itp, gdzie mamy czas na ustawienie parametrów, a kamera stoi na statywie. Mini statyw z ustawionym trybem automatycznym pozwoli nam na nagrania samego siebie w przypadku daily vloga. Zaletą tych kamer jest długi czas pracy na baterii. Należy pamiętać, że w większości tych kamer największą rozdzielczością będzie Full HD. 4K otrzymujemy w droższych handycamach, a wtedy moim zdaniem bardziej opłaca się zakup bezlusterkowca.

HAMA Star 61 posiada wszystko, czego możemy oczekiwać od statywu, pomimo przeciętnej jakości wykonania jest to dobry wybór na budżetowy statyw.

Lustrzanka/bezlusterkowiec+mikrofon+mini statyw

Aparaty z wymienną optyką dają bardzo duże możliwości filmowe dzięki różnym obiektywom.

Aparaty do filmowania poniżej polecałbym osobom, które chcą mieć pełną kontrolę nad obrazkiem, a wręcz z trybu automatycznego prawie nie korzystają. Są one wygodniejsze do operowania, bo większość zadań wykonuje się fizycznymi pokrętłami na aparacie i obiektywie. Zdecydowanie będzie to dobry wybór, jeżeli chcemy nauczyć się filmowania i szukamy w tym swojej drogi. Dzięki wymiennym obiektywom możemy mieć bardzo szerokie możliwości.

Video Mic Go jest bardzo prosty w obsłudze, jedyne co trzeba zrobić to podłączyć go do gniazda mikrofonowego

Przedstawione przeze mnie zestawy sprzętowe pozwolą rozpocząć przygodę z filmowaniem. Jeżeli miałbym wskazać te bardziej ambitne, to wybrałbym Panasonica G7. Smartfony i handycamy są lepsze w przypadku pracy na trybach automatycznych.

KĄCIK VLOGERA – Jak zacząć robić swój kanał na YouTube?

KĄCIK VLOGERA – Recenzja Yongnuo YN-128 Ring. Tania, mobilna lampa do vlogowania, selfie i makijażu

Podziel się.

O Autorze

Uprawiam sporty ekstremalne - to jedna z moich największych pasji. Dzięki niej i o niej zacząłem prowadzić bloga oraz kanał na YouTube. Bardzo dużo obcuję z przyrodą, a odkąd dokumentuję to na zdjęciach i filmach, zacząłem zauważać rzeczy wcześniej niewidoczne.

Zostaw komentarz

izmir escort