Rozpoczęły się ferie zimowe, a więc okres wyjazdów na narty, w góry i inne zimowe scenerie. To wspaniała okazja, aby wykonać ciekawe zdjęcia! Jeżeli zamierzasz spędzić ferie zimowe z aparatem w dłoni, to poznaj 5 praktycznych wskazówek, które przydadzą się podczas zimowiska.
-
Gdy wokół jest tak biało, że aż można oślepnąć
Śnieg charakteryzuje się wysokim albedo, co sprawia, że odbija bardzo dużą ilość światła, dzięki czemu działa jak ogromna blenda. Zazwyczaj w fotograficznej praktyce ma się do czynienia z radzeniem sobie z niedoborem światła, stąd sytuacja ta może wydawać się mało kłopotliwa, jednakże w niektórych przypadkach trzeba poradzić sobie z pewnymi wyzwaniami, stojącymi za fotografowaniem po dużych opadach śniegu.
Fotografując na śniegu konieczne jest pamiętanie o odpowiednim ustawieniu parametrów, tak aby uzyskać oczekiwane ekspozycje. Więcej informacji znajdziesz w poniższym tekście:
Wykorzystaj nasze wskazówki i zacznij fotografować przyrodę zimą
„Nadmiar światła”, którego doświadcza się w słoneczny dzień, staje się problematyczny, gdy chce się skorzystać z małej głębi ostrości (np. wykonać zbliżenie wiązań narciarza) i nie da się już skrócić czasu naświetlania tak, aby uniknąć przepaleń. Ponadto taka sytuacja uniemożliwia wydłużenie czasu naświetlania, gdy chce się rozmyć nieco obraz i ukazać dynamikę ruchu osób jeżdżących po stoku w nieco abstrakcyjny sposób. W takich sytuacjach z pomocą przychodzi filtr szary, który pozwala na ograniczenie ilości światła docierającego do materiału światłoczułego. Więcej na ich temat dowiesz się z poniższego artykułu.
Nie daj zrobić się na szaro, czyli zastosowanie filtrów szarych w fotografii
2. Odkryj piękno płatków śniegu
Geometryczne kształty płatków śniegu są zachwycające i wręcz hipnotyzujące. Wielu doszukuje się w nich wykorzystania przez naturę matematycznych zasad, które ujawniają reguły ustanawiające harmonię w naturze. Dla innych są romantycznym dowodem na to, jak wiele nieodkrytego piękna skrywa przed nami świat, którego zobaczenie umożliwia fotografia. Tak czy inaczej podczas ferii warto spróbować fotografowania płatków śniegu. Możesz także spróbować zrobić zdjęcia baniek mydlanych.
Do fotografowania płatków śniegu potrzeba naprawdę dużego powiększenia, które można uzyskać stosując obiektyw makro lub pierścień odwrotnego mocowania. Drugie rozwiązanie zakłada połączenie ze sobą dwóch instrumentów optycznych i podpięcie ich do aparatu. Możliwe jest także zastosowanie jednego obiektywu. Ostateczne powiększenie zależy od wykorzystywanych szkieł. Warto jednak pamiętać, że wygląd płatków uzależniony jest również od rodzaju śniegu. Teoretycznie najlepiej jest wykorzystywać świeży śnieg, jednakże da się także uzyskać ciekawe efekty, gdy nie uda się sięgnąć po aparat w trakcie lub tuż po opadach.
3. Wykorzystaj obiektyw typu rybie oko
Obiektyw typu rybie oko daje bardzo interesujące efekty wizualne, które warto wykorzystać także podczas zimowiska. Jednym z ciekawszych zastosowań tego typu instrumentu jest wykonanie dynamiczny ujęć narciarzy czy snowboardzistów wykonujących ewolucje. Specyfika rybiego oka pozwala na zbliżenie się do fotografowanego motywu, co w przypadku fotografowania sportowców najczęściej skłania do robienia zdjęć, na których modele przelatują fotografom tuż nad głową.
4. Chociaż za dzieciakami trudno nadążyć, to da się to zrobić!
Harce milusińskich to bardzo poczciwy temat w fotografii. Trzeba jednak do niego nieco się przygotować, w szczególności w trudniejszych warunkach, jakie tworzy zimowa sceneria. Świetnym narzędziem do wykonywania tego typu zdjęć są wodoszczelne kompakty. Są odporne na naprawdę niskie temperatury i wodoszczelne. Robiąc nimi zdjęcia nie trzeba martwić się o bezpieczeństwo sprzętu, a można jedynie skupić się na uchwyceniu radości najmłodszych.
Po więcej informacji na temat akcesoriów przydatnych podczas fotografowania dzieci zajrzyj do poniższego artykułu:
Dzieciaki rządzą! Kilka sprzętów i akcesoriów, które pomogą Ci uchwycić wybryki pociech
Coraz większa liczba aparatów i obiektywów jest specjalnie uszczelniana i odporna na działanie niskich temperatur tak, aby umożliwić fotografowanie w trudnych warunkach (przykładem takiego modelu jest Olympus OM-D E-M1 Mark II). Dzięki temu można całkiem swobodnie pracować nawet podczas fotografowania dzieci na nartach. Robiąc zdjęcia najmłodszych warto także wykorzystać długi teleobiektyw – wtedy będzie możliwe uchwycenie emocji, jakie im towarzyszą w trakcie zjazdów.
5. Pokaż świat z ciekawej perspektywy
Ujęcia wykonane z perspektywy pierwszoosobowej pozwolą poczuć się oglądającym zdjęcia i filmy jak na stoku. Popularność takich ujęć wzrosła oczywiście za sprawą kamer sportowych typu GoPro i związana jest z nagrywaniem wideo, jednakże można ją także wykonać podczas fotografowania, w szczególności urządzeniami mobilnymi. Innym dobrym pomysłem jest zastosowanie różnorodnych mocowań, które pozwalają przymocować kamerę np. do narty lub skutera śnieżnego. W takiej sytuacji można wykorzystać nieco dłuższy czas naświetlania, aby rozmyć całe otoczenie i ukazać dynamikę zjazdu na nartach.