Drugi ekran LCD – jakie daje korzyści podczas fotografowania?

0

Monochromatyczny, dodatkowy panel LCD – to element wyposażenia aparatu, który stanowi standard w lustrzankach średniej klasy. Te niepozorne akcesorium wnosi zupełnie nową jakość do obsługi sprzętu. W takim razie, jakie możliwości daje tego typu wyświetlacz i które modele aparatów zostały w niego wyposażone? Na te pytania znajdziesz odpowiedź w niniejszym artykule.

Funkcjonalność dodatkowego panelu LCD

Celem zastosowania tego typu rozwiązania jest przede wszystkim zwiększenie funkcjonalności. Monochromatyczny ekran LCD zlokalizowany na górnej ściance obudowy daje szybki dostęp do podstawowych ustawień aparatu i informacji o stanie ekspozycji. Należą do nich przede wszystkim: stan baterii, kompensacja ekspozycji, przysłona, czas naświetlania, tryb wyzwalania migawki, informacja o samowyzwalaczu, tryb pomiaru światła, tryb i aktywne pole AF, tryb zapisu zdjęć, tryb balansu bieli czy liczba fotografii, które można wykonać do zapełnienia karty pamięci. Rodzaj wyświetlanych informacji zależy od konkretnych modeli aparatów. Przykładowo Nikon DF wyświetla tylko podstawowe dane, natomiast Canon EOS-1D X Mark II został wyposażony w 2 dodatkowe panele, które dają niemal pełną kontrolę nad parametrami fotografii.

d90

Monochromatyczny ekran LCD umożliwia m.in. podgląd i zmianę ustawień takich, jak: czas naświetlania, przysłona, tryb wyzwalania migawki, wartość ISO, tryb i pole AF, balans bieli, stan baterii czy tryb zapisu zdjęć.

Używając przycisków funkcyjnych możliwe jest uzyskanie dostępu do większej liczby parametrów wyświetlanych na panelu LCD.

Używając przycisków funkcyjnych możliwe jest uzyskanie dostępu do większej liczby parametrów wyświetlanych na panelu LCD.

Czytelny układ takiego panelu sprawia, że wystarczy rzut oka, aby uzyskać większość danych na temat pracy sprzętu. Dodatkowo, przy pomocy poszczególnych przycisków, można z łatwością ustawić pożądany parametr, sugerując się wskazaniami wyświetlacza. Ponadto w porównaniu z monitorem, monochromatyczny ekran LCD jest czytelny również w słońcu i zużywa dużo mniej energii.

Monochromatyczny panel LCD jest czytelny nawet w pełnym słońcu.

Monochromatyczny panel LCD jest czytelny nawet w pełnym słońcu.

Górny, dodatkowy wyświetlacz jest także przydatny podczas fotografowania ze statywu, w szczególności, gdy wykorzystywany aparat nie posiada obracanego ekranu. Przydaje się także w nocy – dzięki delikatnemu podświetleniu zachowuje czytelność, a jednocześnie nie jest tak oślepiający dla wzroku, przyzwyczajonego do obniżonej ilości światła.

Górny wyświetlacz LCD jest przydatny również w trakcie fotografowania ze statywu.

Górny wyświetlacz LCD jest przydatny również w trakcie fotografowania ze statywu.

Podświetlenie panelu LCD pozwala na swobodne korzystanie po zmroku.

Podświetlenie panelu LCD pozwala na swobodne korzystanie po zmroku.

Istotną zaletą takiego wyświetlacza jest możliwość dyskretnej zmiany parametrów zdjęcia – np. gdy aparat jest umieszczony w torbie lub na kolanach. Dzięki temu możesz z łatwością przygotować się do następnego ujęcia, nawet w sytuacji, gdy nie chcesz zwracać uwagi na to, że masz przy sobie aparat lub zamierzasz rozpocząć fotografowanie. Jest to przydatne podczas wykonywania fotoreportażu – nie chodzi tutaj nawet o ukrywanie zamiaru używania aparatu, ale o to, że czasami pomimo pełnej zgody bohaterów cyklu na wykonywanie im zdjęć, podniesienie aparatu może zaburzyć naturalny nastrój danej sceny. Wtedy w momencie przyłożenia aparatu do oka, pozostaje już tylko naciśnięcie spustu migawki, bez konieczności zmieniania ustawień, które wydłużyłoby proces.

Przykłady aparatów wyposażonych w monochromatyczny ekran LCD

Dodatkowy panel LCD jest najczęściej montowany w średniej i wyższej klasy lustrzankach. Z racji tego, że zajmuje nieco miejsca na obudowie, rzadko występuje w innych typach aparatów, takich jak bezlusterkowce czy zaawansowane kompakty. Jest to podyktowane głównie tym, że tego typu sprzęt ma mieć małe gabaryty, a więc producenci dążą do eliminowania dodatkowych elementów. Przy ustawianiu poszczególnych parametrów w takich aparatach trzeba zdać się na główny ekran LCD lub wizjer.

Użytkownicy bezlusterkowców pozbawionych dodatkowego wyświetlacza, w celu łatwego ustawienia parametrów, mogą wykorzystać monitor lub wizjer.

Użytkownicy bezlusterkowców pozbawionych dodatkowego wyświetlacza, w celu łatwego ustawienia parametrów, mogą wykorzystać monitor lub wizjer.

Monochromatyczny ekran LCD jest na wyposażeniu wielu lustrzanek, będąc jednocześnie jednym z ich atrybutów. Poniżej znajduje się lista wybranych modeli, mających tego typu udogodnienie:

Sony A68 – ten aparat to przykład tego, że wysoka funkcjonalność i profesjonalna ergonomia może być dostępna także w tańszych modelach. Połączenie z zaawansowanym trybem AF obejmującym 79 pól ostrości, matrycą APS-C 24.2 MP i procesorem Bionz X sprawia, że sprzęt ten usatysfakcjonuje nawet wymagających użytkowników.

Sony A68

Sony A68

Canon EOS 760D – ergonomiczny grip z wyświetlaczem umożliwiającym łatwy podgląd większości parametrów to gwarancja wygodnego i efektywnego fotografowania. Pozostałe rozwiązania oparte o matrycę CMOS o rozdzielczości 24.2 MP, krzyżowy, 19-punktowy AF czy zakres czułości 100-12800 ISO dopełniają obraz sprzętu, który umożliwi zrealizowanie wielu rozbudowanych projektów fotograficznych.

Canon EOS 760D

Canon EOS 760D

Canon EOS 7D Mark II – duży, górny ekran LCD wyświetla wiele istotnych informacji na temat ustawień i stanu aparatu. Dzięki temu możliwa jest niezwykle płynna praca, którą dodatkowo usprawnia bardzo szybki tryb zdjęć seryjnych umożliwiający fotografowanie z prędkością 10 kl./s, 65-polowy, krzyżowy system AF z podwójnie krzyżowym punktem środkowym i procesor DIGIC 6.

Canon EOS 7D Mark II

Canon EOS 7D Mark II

Canon EOS-1D X Mark II – ten zaawansowany model posiada 2 monochromatyczne wyświetlacze LCD. Pierwszy z nich znajduje się w standardowym miejscu na górnej ścianie obudowy, natomiast drugi został umieszczony pod kolorowym ekranem. Takie rozwiązanie daje pełną kontrolę nad ustawieniami aparatu podczas fotografowania.

Canon EOS-1D X Mark II

Canon EOS-1D X Mark II

Nikon D7200 – umieszczony na górnym panelu monochromatyczny ekran LCD nie jest jedynym rozwiązaniem zastosowanym w tym modelu, które zwiększa ergonomię. Dodatkowo aparat obsługuje 2 karty pamięci i został wyposażony w duży ekran, pokryty hartowanym szkłem.

Nikon D7200

Nikon D7200

Nikon D500 – model ten jest adresowany do fotoreporterów, o czym świadczy nie tylko dodatkowy, monochromatyczny panel LCD, zwiększający płynność pracy, ale również wzmocniony, magnezowany korpus z komponentami z włókna węglowego i solidnymi uszczelnieniami.

Nikon D500

Nikon D500

Nikon DF – model ten ma stylizowaną, charakterystyczną obudowę, która przywodzi na myśl dawne lustrzanki. Pomimo tego nie zabrakło miejsca na monochromatyczny ekran LCD, umiejscowiony na górnej ściance korpusu.

Nikon DF

Nikon DF

Dodatkowy, monochromatyczny ekran LCD jest niezwykle praktyczny. Jego obecność w lustrzankach, jest jednym z tych elementów, które nie uległy zmianie, pomimo rewolucji cyfrowej. Najlepszym sposobem, aby się o tym przekonać, jest samodzielne wypróbowanie go w praktyce!

Zapisz się do naszego newslettera, aby być na bieżąco z nowymi poradami, testami i inspiracjami!

Podziel się.

O Autorze

Redaktor w sklepie Cyfrowe.pl. Absolwent fotografii na Uniwersytecie Artystycznym w Poznaniu. W swoich pracach łączy dokument i science-fiction. Z tego zestawienia tworzy własny opis świata.

Zostaw komentarz

izmir escort