Dawno, dawno temu, za górami, za lasami żył fotograf, który kupił kiedyś tani i dobry obiektyw… Utrwaliło się przekonanie, że fotografia nie jest tanim hobby i jest to poniekąd prawda. Jednak czy dobry sprzęt fotograficzny zawsze musi kosztować krocie? Okazuje się, że nie i dziś postaram się przedstawić Ci kilka obiektywów do niepełnoklatkowych lustrzanek Canona, które nie zrujnują Twojego portfela.
Oczywiście „tanie” i „drogie” dla każdego znaczy coś innego. Patrząc jednak na ogół dostępnych na rynku obiektywów widać spore dysproporcje cenowe. Czy te tańsze muszą być gorsze? Czy da się kupić jasny obiektyw za relatywnie małe pieniądze? Oto 4 obiektywy do Canona, które spełniają te wymagania!
Sprawdź ofertę wszystkich obiektywów z mocowaniem Canon EF-S >
Canon EF 50mm f/1.8 STM – musisz go mieć w swojej torbie!
Jeśli masz korpus Canona, to musisz też mieć ten obiektyw! Po prostu musisz – i to najlepiej jak najszybciej! Szkiełko to, które ja osobiście pokochałem cztery lata temu, pozwoliło mi zacząć robić lepsze zdjęcia i wejść głębiej w świat fotografii. Sprawdzi się w wielu sytuacjach, głównie przy portrecie, fotografii produktowej/kulinarnej czy nawet makrofotografii (jeśli użyjesz pierścieni pośrednich).
Obiektywy portretowe do lustrzanek Canon >
Canon 50 mm STM z przysłoną domkniętą do f/2.2
Canon 50 mm STM z pierścieniami pośrednimi
Kombinacja tej ogniskowej i jasnego światła pozwoli Ci uzyskać płytką głębię ostrości, czyli mówiąc prościej – rozmyć tło za modelem/fotografowanym obiektem. A trzeba Canonowi oddać, że to maleństwo ma naprawdę ładny bokeh! W dodatku należy przyznać, że ten obiektyw daje bardzo ostry obrazek – szczególnie od przysłony f/2.2 wzwyż. Pamiętam moje zaskoczenie, jak bardzo wyraźne zdjęcia potrafi robić tak tani obiektyw.
Najlepsze zostawiłem na koniec – cena! Około 500zł za obiektyw o takich możliwościach – przecież to rozbój w biały dzień! Zamontujesz go zarówno na pełnoklatkowym body jak i na korpusie z matrycą APS-C (musisz pamiętać, że da wtedy ekwiwalent 80mm i będziesz musiał zrobić krok lub dwa w tył, żeby zmieścić wszystko w kadrze). Osobiście do dziś go używam i nie planuję zmiany. To naprawdę fajny obiektyw, który sprawdzi się zarówno w rękach amatora jak i profesjonalisty.
Sigma 17-50 mm f/2.8 EX DC OS HSM – idealny zamiennik kita
Jeśli masz niepełną klatkę i wolisz zoomy, to jest to zdecydowanie propozycja dla Ciebie. Sigma ta oferuje podobny zakres ogniskowych, co obiektyw kitowy, który prawdopodobnie był dołączony do Twojego aparatu. Czym więc się różni? Jest sporo różnic, ale najważniejszą jest światło! Ta Sigma, mimo swojej niskiej ceny, oferuje przysłonę f/2.8 w pełnym zakresie.
Jej jakość jest naprawdę imponująca – nawet porównując ją do droższych konstrukcji. Autofokus działa cicho, szybko i sprawnie. Co ciekawe, ten obiektyw jest wyposażony w stabilizację, która działa naprawdę skutecznie. Docenią to głównie fotografujący z ręki, a także (a może przede wszystkim) filmowcy. Nie można się przyczepić do jakości wykonania, bo stoi na naprawdę wysokim poziomie. To samo dotyczy jakości obrazka, jest naprawdę przyzwoita. Szczególnie w tej cenie!
Zobacz obiektywy do Canona typu zoom >
Autor: Witek Nowak / Kocie portrety
Właśnie, cena! Za mniej niż 1500 zł dostajesz obiektyw mogący konkurować jakością z konstrukcjami dwa/trzy razy droższymi. Ogromną zaletą Sigmy jest również gwarancja, którą producent udziela na aż trzy lata. Jestem pewny, że jeśli zdecydujesz się na ten obiektyw to będziesz z niego zadowolony.
*Jeśli czytałeś opinie o tym obiektywie w internecie, to pewnie zauważyłeś negatywne komentarze mówiące o problemach z autofocusem. Przed zakupem poproś sprzedawcę i podepnij konkretny egzemplarz do swojego korpusu i sprawdź, czy wszystko jest w porządku.
Canon 24 mm f/2.8 EF-S STM – naleśnik na co dzień
Mały, lekki, jasny, ostry, kompaktowy – brzmi nieźle? To tylko niektóre z zalet tego szkiełka! 24 mm to obiektyw bardzo uniwersalny. Po podpięciu go do korpusu z matrycą APS-C daje ekwiwalent ogniskowej równy 38,4 mm. To swego rodzaju kompromis między dwiema bardzo popularnymi ogniskowymi – 35 mm i 50 mm. Czyli nie jest ani za szeroko, ani za wąsko!
Gdzie sprawdzi się taki obiektyw? W ciaśniejszych miejscach, np. mieszkaniach. Ze względu na swoją specyfikę będzie także przydatny, gdy będziesz chciał pokazać większy kontekst fotografowanej sytuacji.
Rozmiary tej konstrukcji docenią szczególnie pasjonaci wyjazdów oraz fotografowie uliczni. Ten obiektyw nie krzyczy „paczcie na mnie!” – jest na tyle mały, że nie zwraca na siebie uwagi, co bywa niezwykle pomocne podczas streetu, reportażu, czy w zatłoczonych turystycznych kurortach. Obrazek jest ostry, a za autofocus również odpowiada silnik STM. Co ciekawe – ostrzy już od kilkunastu centymetrów, co przyda się przy fotografii szczegółów np. w fotografii produktowej czy kulinarnej.
Canon 55-250 mm f/4-f/5.6 IS STM – bliżej niż dalej
Najtrudniej było mi wybrać dobry i tani teleobiektyw. Obiektywy takie oferuje każdy popularniejszy producent i to często w kilku wersjach – to przecież prawdziwa klęska urodzaju! Takie szkiełka często się przydają – sprawdzają się np. w fotografii sportowej, przyrodniczej, lotniczej. Docenią ją również podróżnicy i miłośnicy gór.
Wahałem się pomiędzy wyborem popularnego Tamrona 70-300 mm f/4.0-f/5.6, a obiektywem systemowym. Moim zwycięzcą został jednak Canon 55-250 mm f/4-f/5.6 EF-S IS STM. Teleobiektyw ten przeznaczony jest do aparatów APS-C. Jest wyraźnie ciemniejszy niż wcześniej wymienione obiektywy – choć jak na taki zakres ogniskowych to wciąż nie jest źle! Za ustawianie ostrości i tu odpowiada silnik STM, który w tym przypadku również działa szybko, cicho i sprawnie. Obiektyw wyposażony jest w stabilizację, która działa naprawdę bardzo sprawnie. Pozwala nawet na nagrywanie filmów z ręki przy dłuższej ogniskowej!
Wszystko to zamknięte jest w małej i lekkiej obudowie i to w naprawdę niezłej cenie. Wszystko to sprawia, że ten Canon to jeden z najbardziej opłacalnych zakupów. Jeśli więc szukasz obiektywu, który pozwoli Ci „przybliżyć się” do fotografowanego obiektu za niewielkie pieniądze – jest to zdecydowanie propozycja, którą powinieneś rozważyć!
Sprawdź tanie teleobiektywy do lustrzanek >
Podsumowując
Fotografia to z założenia droga pasja. Jednak, jak widzisz, jest kilka naprawdę dobrych obiektywów, które pozwolą Ci wejść w świat bardziej profesjonalnej fotografii i dzięki którym odkryjesz nowe możliwości. Przy okazji nie zrujnują Twojego portfela!
Już niebawem kolejny artykuł o dobrych i tanich obiektywach do Canona! Skupimy się wtedy na obiektywach do pełnoklatkowych aparatów. Jeśli masz swoje typy, co powinno znaleźć się na tej liście, koniecznie napisz w komentarzu!
3 komentarze
Świetny artykuł … Samo mięsko :)
Tego właśnie szukałem, wielkie THX
Cieszę się, że Ci się podobał. Wybrałeś któryś obiektyw z tej listy?
Bardzo fajny artykuł. Trafiony w moje obecne rozmyślanie na temat zakupu obiektywu do 600d. Zaglądam czasem i czekam na komentarze i spostrzeżenia innych osób. Jestem ciekaw Waszej opinii co warto kupić.