Czytnik kart pamięci z interfejsem USB – czy warto taki mieć?

1

Ważnym elementem pracy fotografa i filmowca jest skuteczna archiwizacja danych. Sporo miejsca na blogu poświęciliśmy na to, jaką wybrać kartę pamięci i w jaki sposób przechowywać dane. Czas na omówienie sposobu przenoszenia danych z aparatu do pamięci masowej. Skutecznym rozwiązaniem są czytniki kart pamięci z interfejsem USB, jednakże aby w pełni wykorzystać ich potencjał, warto zapoznać się z kilkoma faktami. W niniejszym artykule znajdziesz informację, kiedy warto kupić czytnik, na co zwrócić uwagę przy zakupie oraz jakie rozwiązania oferują producenci.

Jeżeli masz pytania związane z samymi kartami pamięci, zajrzyj do naszych poprzednich artykułów: Karta pamięci – wszystko, co powinieneś wiedzieć przed zakupem, Karta pamięci – jaki standard wybrać? oraz Karty SD – 7 rzeczy, które robisz ŹLE.

Kiedy przydaje się czytnik kart pamięci?

Istnieje wiele opcji przeniesienia zdjęć i filmów z pamięci aparatu lub kamery. Producenci prześcigają się w wymyślaniu nowych rozwiązań związanych z bezprzewodowym udostępnianiem danych. Ponadto multimedia można zgrać za pomocą kabla podłączanego do aparatu. Jednakże, gdy zależy Ci na możliwie najszybszym i najłatwiejszym zarchiwizowaniu danych, znakomitym rozwiązaniem jest użycie czytnika kart pamięci.

Obecnie sporo urządzeń jest standardowo wyposażonych w czytnik kart pamięci. Należą do nich m.in. komputery stacjonarne, laptopy, ultrabooki, drukarki, dyski sieciowe itp. W takim razie po co kupować dodatkowy czytnik kart pamięci?

Standardowy czytnik kart pamięci zastosowany np. w Mac Airbook pozwala na sprawne przenoszenie danych. Niestety, obsługuje tylko jeden format kart.

qnap czytnik

Wiele urządzeń peryferyjnych posiada wbudowany czytnik kart SD. Rozwiązanie to, zastosowane w dysku sieciowym QNAP TS-251A, stanowi ukłon w stronę fotografów.

Podstawowym problemem jest to, że w większości przypadków standardowo montowane czytniki obsługują jedynie format kart SD (oraz microSD po użyciu adaptera). Nie otworzysz za ich pomocą pozostałych, popularnych rodzajów kart, takich jak np. Compact Flash, wykorzystywanych w profesjonalnych lustrzankach i kamerach (np. Canon EOS 7D Mark II lub Nikon D810A), w szczególności w urządzeniach starszej generacji (np. Nikon D70). Może również okazać się, że Twoje urządzenie nie obsługuje nowszego standardu kart pamięci. Kupując czytnik typu All-in-one możesz skutecznie wyeliminować tę niedogodność. Jeżeli zdarza Ci się wykorzystywać kartę pamięci do przenoszenia danych podobnie jak za pomocą pendrive’a, czytnik umożliwi Ci łatwy transfer pomiędzy różnymi rodzajami kart (np. z SD na microSD).

KARTA CF

Karty typu Compact Flash są bardzo popularnym rozwiązaniem, stosowanym przez wielu producentów.

Nawet jeżeli używasz tylko jednego formatu kart i Twój komputer posiada wbudowany czytnik, dodatkowe urządzenie nadal może okazać się przydatne. Umożliwi Ci jednoczesne przeglądanie zawartości 2 kart, co jest niezwykle pomocne w przypadku selekcji zdjęć (wiele modeli aparatów umożliwia korzystanie z 2 kart). Czytnik kart pamięci może także zwiększyć komfort pracy w przypadku, gdy standardowo zamontowany w urządzeniu jest umiejscowiony z tyłu obudowy (sytuacja spotykana w niektórych komputerach stacjonarnych). Użycie kabla USB umożliwia wygodne umiejscowienie czytnika.

Może okazać się, że laptop lub komputer stacjonarny posiada słabej jakości czytnik, wadliwie działający lub nie ma go wcale. Zakup czytnika kart pamięci jest prostym rozwiązaniem tego problemu, w szczególności, że czytniki są dostępne za niewielką kwotę.

czytnik Hama

Korzystanie z zewnętrznego czytnika kart pamięci jest bardzo wygodne.

Na co zwrócić uwagę przy zakupie czytnika kart pamięci z interfejsem USB?

Prędkość

Prędkość działania czytnika zależy od wykorzystywanego złącza (USB 2.0 lub USB 3.0), prędkości samego urządzenia oraz możliwości karty pamięci. Najlepszym rozwiązaniem jest wykorzystanie USB 3.0, jednakże Twój komputer musi obsługiwać ten standard (jeżeli chcesz poznać więcej informacji na temat różnicy między USB 2.0 i USB 3.0, zapoznaj się z artykułem o pendrive’ach). Prędkość odczytu i zapisu danych przez czytnik kart pamięci jest określona w specyfikacji urządzenia.

Porównanie interfejsu USB 3.0 (po lewej) i USB 2.0 (po prawej)

Niektóre modele oferują prędkość nawet do 500 MB/s, jednakże warto wziąć pod uwagę kwestię, czy będziesz w stanie to wykorzystać. Tak wysokie osiągi są bowiem przydatne tylko w przypadku kart umożliwiających tak sprawny transfer, np. Sandisk EXTREME PRO SDHC 16 GB 280MB/s UHS-II, Lexar XQD 64 GB x1400 Pro, Sandisk CompactFlash Extreme Pro 32GB 160 MB/s lub Sandisk CFast 2.0 Extreme Pro 128GB 515MB/s. Gdy korzystasz z takich kart, wartym uwagi urządzeniem będą m.in.:

Czytnik Sandisk Extreme Pro CFAST 2.0 pozwala na naprawdę szybkie przesyłanie danych za pomocą kart CFast.

Czytnik Sandisk Extreme Pro CFAST 2.0 pozwala na naprawdę szybkie przesyłanie danych za pomocą kart CFast.

Jeżeli wykorzystujesz wolniejsze karty (ale i tak nadal bardzo wydajne), wystarczająca będzie niższa prędkość zapisu i odczytu. Czytnik kart pamięci działa tak sprawnie, na ile pozwoli mu karta pamięci. Zajrzyj więc do specyfikacji wykorzystywanej przez siebie karty, aby poznać maksymalną prędkość, jaką jesteś w stanie uzyskać (podobnie sytuacja odnosi się do USB 3.0 – być może Twoja karta nie pozwala na wykorzystanie potencjału tego interfejsu i wystarczy Ci czytnik z USB 2.0).

Kompatybilność

Czytniki kart pamięci można podzielić na dedykowane do konkretnych formatów kart oraz uniwersalne. Te pierwsze obsługują jeden format kart pamięci, np. SD (dodatkowo mogą obsługiwać kartę w wersji microSD, po zastosowaniu adaptera), CFast, XQD itp. Przydadzą Ci się, gdy nie zamierzasz wykorzystywać innych rodzajów kart. Ich główną zaletą jest cena, jednakże z czasem mogą okazać się zbyt ograniczające.

Aby móc przenosić pliki z kart microSD, czasami jest niezbędny odpowiedni adapter.

Aby móc przenosić pliki z kart microSD, niekiedy niezbędny jest odpowiedni adapter.

Uniwersalne czytniki kart pamięci obsługują wiele formatów, lecz zależy to od specyfikacji konkretnego modelu, trzeba więc uważać, aby uniknąć niemiłej niespodzianki. Może okazać się, że czytnik obsługuje karty SDHC, ale już z kartami SDXC ma problemy. Uniwersalne czytniki są nieco droższe, jednakże ich cena jest nadal przystępna. Ich główną zaletą jest skuteczne rozwiązanie problemu braku kompatybilności. Ciekawą propozycją jest czytnik Sandisk ImageMate All-in-One USB 3.0, który współpracuje ze wszystkimi popularnymi formatami kart, bez konieczności używania adaptera.

Czytnik kart pamięci Sandisk ImageMate All-in-One USB 3.0 umożliwia korzystanie z wielu formatów kart, a dodatkowo posiada podstawkę, która zwiększa komfort użytkowania.

Czytnik kart pamięci Sandisk ImageMate All-in-One USB 3.0 umożliwia współpracę z wieloma formatami kart, a dodatkowo posiada podstawkę, która zwiększa komfort użytkowania.

Interfejs USB

Jak już wcześniej wspomniałem, bardzo ważnym parametrem czytnika jest to, czy obsługuje interfejs USB 2.0 czy USB 3.0. Dodatkowo warto zwrócić uwagę na czytniki wyposażone w złącze microUSB, które umożliwia podłączenie do urządzeń mobilnych. Urządzenie pozwala na łatwy transfer danych pomiędzy komputerem a smartfonem i tabletem.

Czytnik Hama USB 2.0 SD do tabletów i smartfonów pozwala na swobodne przenoszenie plików pomiędzy różnymi rodzajami urządzeń.

Czytnik Hama USB 2.0 SD do tabletów i smartfonów pozwala na swobodne przenoszenie plików pomiędzy różnymi rodzajami urządzeń.

Mobilność

Czytnik kart pamięci może Ci służyć zarówno w domu, jak i w podróży. W przypadku większości urządzeń da się połączyć oba te cele. Ww. Sandisk ImageMate All-in-One USB 3.0 posiada metalową podstawkę, która zwiększa ergonomię podczas pracy przy biurku, a możliwość jej odłączenia sprawia, że urządzenie można z łatwością schować do torby podróżnej.  Gabaryty większości urządzeń pozwalają na komfortowe używanie w domu i w podróży, np. Hama 3.0 SLIM.

Niestety mobilność większości modeli ogranicza komunikacja z komputerem za pomocą kabla, o którym łatwo zapomnieć. Część urządzeń posiada uchwyt na kabel. Czytniki takie jak m.in. Hama SD USB 3.0, Lexar Professional XQD 2.0 USB 3.0 czy Sandisk Extreme PRO SDHC/SDXC UHS II USB 3.0 są skonstruowane tak samo jak pendrive’y, dzięki czemu nie potrzebują kabla do komunikacji z komputerem.

Czytnik Hama ALL IN ONE BASIC posiada specjalny uchwyt na kabel, dzięki czemu nie trzeba pamięć o tym, by zabrać go z domu.

Czytnik Hama ALL IN ONE BASIC posiada specjalny uchwyt na kabel, dzięki czemu nie trzeba pamięć o tym, by zabrać go z domu.

Czytnik kart pamięci jest niezwykle przydatnym urządzeniem, a niekiedy wręcz niezbędnym. Znacznie ułatwia zapisywanie zdjęć po odbytej sesji, niezależnie od rodzajów wykorzystywanych kart. Być może wystarczy Ci standardowy czytnik, który jest na wyposażeniu Twojego komputera, ale jeżeli potrzebujesz czegoś więcej, z łatwością dobierzesz odpowiednie urządzenie.

Podziel się w komentarzu, w jaki sposób przenosisz zdjęcia z kart pamięci.

Ps. Jeżeli zastanawiasz się nie tylko jak, ale również gdzie przenieść zdjęcia i filmy z karty pamięci, zapraszam do zapoznania się z artykułem Archiwizowanie danych – dyski zewnętrzne.

Podziel się.

O Autorze

Redaktor w sklepie Cyfrowe.pl. Absolwent fotografii na Uniwersytecie Artystycznym w Poznaniu. W swoich pracach łączy dokument i science-fiction. Z tego zestawienia tworzy własny opis świata.

Jeden komentarz

  1. Pingback: Jak rozwijać pasję, aby się nie znudzić? - Wymiarowy Blog

Zostaw komentarz

izmir escort