Czytnik kart pamięci z interfejsem USB – czy warto taki mieć?

1

Ważnym elementem pracy fotografa i filmowca jest skuteczna archiwizacja danych. Sporo miejsca na blogu poświęciliśmy na to, jaką wybrać kartę pamięci i w jaki sposób przechowywać dane. Czas na omówienie sposobu przenoszenia danych z aparatu do pamięci masowej. Skutecznym rozwiązaniem jest dobry zewnętrzny czytnik kart pamięci z interfejsem USB. Jednakże, aby w pełni wykorzystać potencjał takiego sprzętu, warto zapoznać się z kilkoma faktami. W niniejszym artykule znajdziesz informację, kiedy warto kupić czytnik kart pamięci SD i innych formatów, na co zwrócić uwagę przy zakupie oraz jakie rozwiązania oferują producenci.

Jeżeli masz pytania związane z samymi kartami pamięci, zajrzyj do naszych poprzednich artykułów: Karta pamięci – wszystko, co powinieneś wiedzieć przed zakupem, Karta pamięci – jaki standard wybrać? oraz Karty SD – 7 rzeczy, które robisz ŹLE.

Kiedy przydaje się czytnik kart pamięci?

Istnieje wiele opcji przeniesienia zdjęć i filmów z pamięci aparatu lub kamery. Producenci prześcigają się w wymyślaniu nowych rozwiązań związanych z bezprzewodowym udostępnianiem danych. Ponadto multimedia można zgrać za pomocą kabla podłączanego do aparatu. Jednakże, gdy zależy Ci na możliwie najszybszym i najłatwiejszym zarchiwizowaniu danych, znakomitym rozwiązaniem jest użycie czytnika kart pamięci USB lub USB typu C.

Obecnie sporo urządzeń jest standardowo wyposażonych w czytnik kart pamięci. Należą do nich m.in. komputery stacjonarne, laptopy, ultrabooki, drukarki, dyski sieciowe itp. W takim razie, po co kupować dodatkowy czytnik kart pamięci XQD, SD, Micro SD itp.?

Standardowy czytnik kart pamięci SDXC zastosowany np. w MacBook pozwala na sprawne przenoszenie danych. Niestety, obsługuje tylko jeden format kart.

qnap czytnik

Wiele urządzeń peryferyjnych posiada wbudowany czytnik kart SD. Rozwiązanie to, zastosowane w dysku sieciowym QNAP TS-251A, stanowi ukłon w stronę fotografów.

Czytnik kart pamięci SD i innych formatów – dlaczego warto kupić?

Podstawowym problemem jest to, że w większości przypadków standardowo montowane czytniki obsługują jedynie format kart SD (oraz karty micro SD po użyciu adaptera). Często nie otworzysz za ich pomocą pozostałych, popularnych rodzajów kart, takich jak np. CFexpressXQDCompact Flash, wykorzystywanych w profesjonalnych bezlusterkowcach, lustrzankach i kamerach (np. Nikon Z9 czy Sony ILME-FX30). Może również okazać się, że Twoje urządzenie nie obsługuje nowszego standardu kart pamięci. Kupując czytnik typu All-in-one łaczący się z komputerem poprzez port USB możesz skutecznie wyeliminować tę niedogodność. Jeżeli zdarza Ci się wykorzystywać kartę pamięci do przenoszenia danych podobnie jak za pomocą pendrive’a, czytnik kart microSD czy SD umożliwi Ci łatwy transfer pomiędzy różnymi rodzajami kart (np. z SD na microSD).

Karty CFexpress stają się coraz popularniejszym typem nośników

Nawet jeżeli używasz tylko jednego formatu kart i Twój komputer posiada wbudowany czytnik, dodatkowe urządzenie nadal może okazać się przydatne. Umożliwi Ci jednoczesne przeglądanie zawartości 2 kart, co jest niezwykle pomocne w przypadku selekcji zdjęć (wiele modeli aparatów umożliwia korzystanie z 2 kart). Czytnik kart pamięci pozwalają także zwiększyć komfort pracy w przypadku, gdy ten standardowo zamontowany w urządzeniu jest umiejscowiony z tyłu obudowy (sytuacja spotykana w niektórych komputerach stacjonarnych). Użycie kabla USB umożliwia wygodne umiejscowienie czytnika.

Może okazać się, że laptop lub komputer stacjonarny posiada słabej jakości czytnik, wadliwie działający lub nie ma go wcale. Zakup czytnika kart pamięci Micro USB, Pro USB-C czy All In jest prostym rozwiązaniem tego problemu, w szczególności, że czytniki są dostępne za niewielką kwotę.

Na co zwrócić uwagę przy zakupie czytnika kart Micro SD i SD z portem USB?

Prędkość czytnika kart pamięci SD USB

Prędkość działania czytnika zależy od wykorzystywanego złącza (USB 3.0, 3.1 czy USB 3.2), prędkości samego urządzenia oraz możliwości karty pamięci. Najlepszym rozwiązaniem jest wykorzystanie USB 3.2 Gen 2, jednakże Twój komputer musi obsługiwać ten standard (jeżeli chcesz poznać więcej informacji na temat różnicy między poszczególnymi standardami USB, zapoznaj się z artykułem o pendrive’ach). Prędkość odczytu i zapisu danych przez czytnik kart pamięci jest określona w specyfikacji urządzenia.

Prędkość transferu jest uzależniona od tego, czy będziesz w stanie to wykorzystać. Wysokie osiągi (takie jak np. transfer SuperSpeed 10 Gb/s dla USB 3.2 Gen 2) są bowiem przydatne tylko w przypadku kart umożliwiających tak sprawny transfer. Jeśli korzystasz z topowych kart pamięci CFexpress, które pozwalają przykładowo na odczyt danych z prędkością 1700 MB/s, to wtedy inwestycja w ultra szybki czytnik będzie oczywiście miała sens, jednakże jeśli pracujesz z prostymi modelami kart pamięci, zajmujesz się fotografią i wideo amatorsko, a Twój nośnik osiąga prędkości odczytu maksymalnie do 150 MB/s, wtedy wystarczające będzie czytnik kart pamięci SD MicroSD z USB 3.0.

Czytnik Sony CFexpress typu A / SD MRW-G2 (MRWG2.SYM) wykorzystuje USB 3.2 Gen 2, co pozwala na obsługę ultra wydajnych kart pamięci.

Podsumowując. Czytnik kart pamięci CompactFlash, SD, MicroSD, XQD, CFexpress działa tak sprawnie, w jakim stopniu pozwoli mu na to karta pamięci i komputer. Zajrzyj więc do specyfikacji wykorzystywanej przez siebie karty, aby poznać maksymalną prędkość, jaką jesteś w stanie uzyskać. Sprawdź, jeszcze czy, Twój oferuje wyjście zgodne z USB 3.1 i USB 3.2. Mając te informacje, dobierz czytnik.

Jeśli korzystasz przykłaodowo z karty pamięci z serii SanDisk Extreme, która oferuje odczyt 250 MB/s, to wystarczającym sprzętem będzie czytnik obsługujący USB 3.1, taki jak np. Lexar multi-2-in1 SD/Micro SD USB 3.1.

Kompatybilność czytnika kart MicroSD, SD itp.

Czytniki kart pamięci SD, XQD, CFexpress i Micro SD USB można podzielić na dedykowane do konkretnych formatów kart oraz uniwersalne. Te pierwsze obsługują jeden format kart pamięci, np. SD (dodatkowo mogą obsługiwać kartę w wersji micro SD, po zastosowaniu adaptera), CFastXQD, CFexpress itp. Przydadzą Ci się, gdy nie zamierzasz wykorzystywać innych rodzajów kart. Ich główną zaletą jest cena, jednakże z czasem mogą okazać się zbyt ograniczające.

Aby móc przenosić pliki z kart microSD, czasami jest niezbędny odpowiedni adapter.

Aby móc przenosić pliki z kart microSD, niekiedy niezbędny jest odpowiedni adapter.

Uniwersalne czytniki kart pamięci (np. 5w1) obsługują wiele formatów, lecz zależy to od specyfikacji konkretnego modelu, trzeba więc uważać, aby uniknąć niemiłej niespodzianki. Może okazać się, że czytnik obsługuje karty SDHC, ale już z kartami SDXC ma problemy. Uniwersalne czytniki są nieco droższe, jednakże ich cena jest nadal przystępna. Ich główną zaletą jest skuteczne rozwiązanie problemu braku kompatybilności.

W przypadku czytnika kart pamięci kompatybilność można oznaczać także zgodność nie tylko z formatami nośników, ale także wykorzystywanymi przez nie technologiami. Przykładem może być zgodność (lub jej brak) z UHS-II. Tutaj ponownie rozważ, z jakimi kartami pamięci będziesz pracować i czy dany czytnik zapewni Ci odpowiednią wydajność. Karty pamięci rozwijają się tak szybko, że warto myśleć przyszłościowo i zapewnić sobie zgodność z technologiami usprawniającymi ich wydajność (np. ww. UHS-II).

Interfejs i złącze USB-A i USB-C 3.1 lub 3.2 do wydajnej obsługi kart SD

Jak już wcześniej wspomniałem, bardzo ważnym parametrem czytnika jest to, czy obsługuje interfejs USB 3.0, czy USB 3.1 bądź 3.2. Jako że część zagadnień związanych z interfejsem czytnika omówiłem przy okazji prędkości działania, to tutaj pozostało jeszcze rozważyć typ złącza. Obecnie coraz popularniejsze staje się USB-C, i bardzo często producenci dodają w zestawie adapter z USB-C na USB-A. Tak więc nawet jeśli Twój komputer nie na ma wyjścia USB-C, to i tak warto zainteresować się takim czytnikiem, gdyż można z łatwością zastosować przejściówkę, a ponadto prawdopodobnie Twój kolejny komputer będzie już w pełni wyposażony w USB-C. Zwiększa to także kompatybilność, gdy chcesz skorzystać z czytnika kart SD MicroSD na innych komputerach (np. znajomych lub klientów).

Mobilność czytnika kart SD MicroSD

Czytnik kart pamięci może Ci służyć zarówno w domu, jak i w podróży. W przypadku większości urządzeń da się połączyć oba te cele. Świadczą o tym mobilne rozmiary i niska waga, a także zastosowanie zintegrowanych kabli, których nigdy nie zapomnisz zabrać ze sobą. Dzięki temu czytnik kart pamięci umożliwi Ci szybkie wykonanie backupu jeszcze na planie zdjęciowym.

Sandisk Extreme PRO SD UHS I USB 3.0 (170/90 MB/s) to przykład ciekawego rodzaju czytników kart pamięci o typie budowy analogicznym do pendrive’ów. 

Polecane modele czytników kart pamięci USB typ C i USB-A

Sony CFexpress typu A / SD MRW-G2 (MRWG2.SYM) z USB 3.2 Gen 2

Jeśli miałbym wskazać urządzenie, które bezkompromisowo spełnia wymagania tego poradnika, to byłby to powyższy czytnik od Sony. Interfejs USB 3.2 Gen 2, obsługa kart UHS-II i UHS-I, a także dołączone w zestawie przewody USB-A i USB-C dla pełnej zgodności. Niezbędnik tych, którzy chcą postawić na ultra szybki przepływ danych w post produkcji.

Hama KART 3.0 SD/microSD ALU, SREBRNY

Teraz coś z przeciwnego bieguna względem ww. czytnika Sony. Model od HAMA to czytnik w typie pendrive’a, który oferuje podstawową funkcjonalność i wydajność. Obsługuje raptem USB 3.0, ale może być fajną opcją dla tych, którzy poszukują czegoś do sporadycznego zgrania zdjęć ze smartfona (jest kompatybilny z MicroSD) czy niedzielnego skopiowania danych na dysk z karty pamięci, która nie należy do najwydajniejszych modeli. Ciekawym uzupełnieniem jest opcja zgrywania danych bezpośrednio pomiędzy kartami pamięci, co umożliwia szybsze przesłania zdjęć i filmów np. pomiędzy smartfonami.

Sandisk MobileMate microSDHC/microSDXC UHS-I USB 3.0

Można jeszcze prościej. Ten czytnik SanDisk wygląda jak ultra miniaturowy pendrive i oferuje obsługę wyłącznie kart pamięci microSD. W połączeniu z USB 3.0 staje się raczej wsparciem dla amatorskiego wykorzystywania kamer sportowych czy smartfonów. Ale może być pomocny także w pracowni fotografa i filmowca, który urządzeniem mobilnym relacjonuje przebieg sesji czy to, co działo się na planie zdjęciowym dla potrzeb Social Media, a publikację czy wstępną obróbkę chce wykonać w pamięci komputera.

Sandisk Extreme Pro CFexpress USB-C 3.1 Gen2

Wróćmy jednak do świata profesjonalnego sprzętu do obsługi kart pamięci dla zawodowców. Za przykład niech posłuży ta propozycja od SanDisk, która wykorzystuje szybki interfejs USB-C 3.1 Gen 2 i może pracować z zaawansowanymi kartami CFexpress Typ B2. Dodatkowo jest kompatybilny z komputerami z macOS i Windows, a stylowy design sprawia, że dobrze wygląda na biurku.

AngelBird CFexpress MK2

Zestawienie rozpocząłem bezkompromisowym czytnikiem kart pamięci, i takim też je zamknę. Tutaj wydajność jest absolutnie na pierwszym miejscu – świadczy o tym chociażby magistrala USB-C 3.2 Gen o przepustowości do 20 Gb/s. Bardzo ciekawa jest konstrukcja mocowania kabla. Wtyczka wchodzi głęboko w obudowę, tak aby zapewniać stabilne i bezpieczne mocowanie. To zmniejsza ryzyko przypadkowego rozłączenia i przerwania backupu (co mogłoby doprowadzić nawet do utraty danych).

Podsumowanie

Czytnik kart pamięci jest niezwykle przydatnym urządzeniem, a niekiedy wręcz niezbędnym. Znacznie ułatwia zapisywanie zdjęć po odbytej sesji, niezależnie od rodzajów wykorzystywanych kart. Być może wystarczy Ci standardowy czytnik, który jest na wyposażeniu Twojego komputera, ale jeżeli potrzebujesz czegoś więcej, z łatwością dobierzesz odpowiednie urządzenie.

Podziel się w komentarzu, w jaki sposób przenosisz zdjęcia z kart pamięci.

Ps. Jeżeli zastanawiasz się nie tylko jak, ale również gdzie przenieść zdjęcia i filmy z karty pamięci, zapraszam do zapoznania się z artykułem Archiwizowanie danych – dyski zewnętrzne.

Podziel się.

O Autorze

Gdy robię zdjęcia, to zajmuję się fotografią reportażową, teatralną i artystyczną. Gdy piszę o zdjęciach, to zastanawiam się, jak wpływają one na odbiorców, co robić, by robić jej bardziej świadomie i jakie możliwości daje sprzęt. Poza tym piszę wiersze i jak dotąd w druku ukazały się moje dwie książki z poezją. Ukończyłem studia magisterskie na kierunku Fotografia na Uniwersytecie Artystycznym w Poznaniu. Jestem laureatem konkursów fotograficznych i poetyckich, uczestnikiem wystaw, festiwali i publikacji poświęconych fotografii.

Jeden komentarz

  1. Pingback: Jak rozwijać pasję, aby się nie znudzić? - Wymiarowy Blog

Zostaw komentarz

izmir escort