Czym fotografować w plenerze, czyli dobry aparat dla turysty

3

W powietrzu czuć wiosnę, a to oznacza, że już niedługo większość z nas zacznie spędzać coraz więcej czasu w terenie. Długie weekendy, wakacje, urlopy, itp. to piękny czas warty utrwalenia. W związku z tym postanowiłem przygotować przegląd aparatów dla turystów stawiających swoje pierwsze kroki w fotografii. Znajdziesz tu również informacje na jakie cechy aparatu zwrócić szczególną uwagę, a jakimi nie musisz sobie zawracać głowy.

Cechy które można pominąć

Zacznę nietypowo, bo od tego czym nie warto zawracać sobie głowy. Wybierając aparat dla turysty należy pamiętać, że nie wszystkie parametry aparatu muszą byś wyśrubowane. W mojej ocenie takie parametry jak długość serii i jej szybkość są kompletnie pomijalne w przypadku aparatu o założonym przeznaczeniu, w końcu krajobraz nam nie ucieknie.  To, co teraz powiem może okazać się lekko kontrowersyjne, ale uważam również, że nie ma co pakować się w aparaty z jak najjaśniejszymi obiektywami. W przypadku fotografii turystyczno-wakacyjnej zysk z ich wykorzystania nie będzie wielki, a cena i rozmiary sprzętu mogą znacznie wzrosnąć. Oczywiście ich zastosowanie w innych dziedzinach fotografii może okazać się nieocenione, ale podczas dłuższych pieszych wypraw im mniej dźwigamy, tym lepiej.

Cechy na które warto zwracać uwagę

Niewiele rzeczy bardziej mnie denerwuje niż zakup sprzętu, który nie odpowiada moim wymaganiom. Pamiętaj, że fotografia to hobby, w które można włożyć niemal dowolne pieniądze, a w ostateczności może się okazać, że stosunkowo tani sprzęt pozwoli Ci na to, co jest w tym wszystkim najważniejsze – na czerpanie frajdy z fotografowania. Uważam, że dobry aparat dla turysty, który chce mieć fajną pamiątkę z urlopu, ale nie jest pasjonatem fotografii powinien spełnić kilka istotnych warunków.

Prosta obsługa

Z moich obserwacji wynika, że większość osób nie chce się specjalnie zastanawiać nad parametrami – widzimy atrakcyjny pejzaż i chcemy go sfotografować, a nie myśleć o ustawieniu odpowiedniej czułości, czasu naświetlania, przysłonie, itd. Wtedy z pomocą przychodzą nam tryby automatyczne i półautomatyczne. Zwłaszcza te pierwsze są charakterystyczne dla aparatów mniej lub bardziej amatorskich.

Niska waga i kompaktowe wymiary

Pierwszym ze wspomnianych warunków jest niska waga. Pierwsza myśl często jest taka, że aparat ważący 2 kg to przecież nie tak dużo. Uwierz mi, jeśli ktoś nie czuje „mięty” do fotografii, to po paru wyjściach raczej odstawi aparat na półkę i z dużą dozą prawdopodobieństwa wróci do komórki. Z tego względu w grę wchodzą głównie kompakty i bezlusterkowce, ale znajdzie się też parę lustrzanek wartych uwagi.

Uniwersalność

Lubię jasne obiektywy, niejednokrotnie są nie do zastąpienia, ale nie w turystyce. Oprócz zwiedzania pięknych miejsc zaletą fotografii krajobrazowej jest to, że do doświadczania pełnej przyjemności nie potrzeba drogiego aparatu i obiektywów. Warto jednak, aby obiektyw był dość uniwersalny. Zakres odpowiadający ogniskowym 27-200 mm w zupełności wystarczy do większości zastosowań, a jeśli ciągle będzie trochę za szeroko, z pomocą przyjdą dzisiejsze matryce o wysokiej rozdzielczości pozwalającej na kadrowanie.

Pełny kadr, autor: Szymon Bugaj

Pełny kadr, autor: Szymon Bugaj

Wycinek z powyższego zdjęcia

Wycinek z powyższego zdjęcia

Jak widać na powyższym przykładzie nawet niewielki wycinek kadru z dzisiejszych matryc posiada odpowiednią jakość, aby bez wstydu umieścić go w Internecie. Rozdzielczość 2000 x 1330 pikseli oznacza, że bez problemu może być wykorzystany jako tapeta na monitorze o rozdzielczości Full HD.

Uszczelnienia

Kupując pierwszą lustrzankę obawiałem się jakości uszczelnień, nie byłem przekonany, czy zabranie jej na plażę to dobry pomysł. Mimo licznych doświadczeń z aparatami z różnych półek cenowych jeszcze nie zdarzyło mi się, aby piach, kurz czy pył doprowadziły do usterki. Nie uważam uszczelnień za niezbędne, jakkolwiek nie zaszkodzą, dlatego wybierając aparaty z uszczelnieniami lub bez w tej samej cenie wybrałbym te pierwsze. Dobrym przykładem jest tu Pentax, który nawet w stosunkowo tanich aparatach oferuje wysoką jakość wykonania.

Co prawda na filmie widzimy aparaty z wysokiej półki, jednakże z moich doświadczeń wynika, że nawet na tańszych modelach (np. K-30 czy K-50) intensywny deszcz nie robi większego wrażenia.

Polecane aparaty

Aparaty kompaktowe

Sony DSC-RX 100 – duża (jak na kompakt) matryca, uniwersalny zakres ogniskowych pozwalający na wykonywanie zarówno szerokich kadrów, jak i całkiem przyzwoitych zbliżeń. Wszystko to w aparacie, który zmieścisz w kieszeni bluzy. Średnia ocen 9.7/10 w naszym sklepie i 4.44/5 na portalu Optyczne.pl mówi wiele.

rx100

Źródło: www.optyczne.pl

Jeśli zależy Ci przede wszystkim na ogromnych zbliżeniach, zainteresuj się Nikonem B700. 60-krotny zoom optyczny chyba nigdy nie okaże się zbyt mały, dzięki czemu będziesz mieć możliwość wykonania dokładnie takiego kadru, na jakim Ci zależy. Mimo sporych rozmiarów ciągle można go zaliczyć do aparatów kompaktowych.

Bezlusterkowce

Aparaty CSC potocznie zwane bezlusterkowcami to propozycje dla osób, którym zależy na jakości obrazu znanej z lustrzanek przy jednoczesnym zachowaniu niewielkich rozmiarów. Modelem, który śmiało mogę polecić jest równie popularny co ceniony Sony A6000 z obiektywem 16-50. Matryca APS-C o rozdzielczości 24 MPx pozwoli na swobodne kadrowanie (przykład powyżej był wykonywany aparatem Nikon D7100 o takiej samej rozdzielczości jak A6000, z obiektywem ustawionym na ogniskową 24 mm). Średnia ocen klientów sklepu Cyfrowe.pl to 8.87/10 natomiast wśród użytkowników Optyczne.pl 4.9/5.

Źródło: www.optyczne.pl

Źródło: www.optyczne.pl

Trudno znaleźć bezlusterkowca, który mógłby rywalizować z Sony a6000, dlatego też postanowiłem polecić Panasonica GX7. Posiada on jedną, istotną z punktu widzenia turystyki przewagę nad a6000 – mniejsza matryca, pozwala na stosowanie mniejszych obiektywów, dzięki czemu całość jest jeszcze bardziej kompaktowa. W zestawie z obiektywem typu Panasonic 14-45 mm świetnie sprawdzi się na szlaku.

a6000

Źródło: www.optyczne.pl

Lustrzanki

Pentax K-50 + 18-135 mm – uważam, że w cenie około 3 tys. zł nie ma sobie równych. Mały i uszczelniony korpus w zestawie z uszczelnionym obiektywem w zupełności wystarczy większości podróżników. Świetna jakość obrazu i waga około 1 kg to zalety, obok których nie można przejść obojętnie. Poprzednia wersja tego aparatu towarzyszyła mi podczas stawiania pierwszych kroków z lustrzanką, dzięki prostej obsłudze nie zraziła, a wręcz zachęciła do zgłębiania tajników fotografii. Średnia na portalu Optyczne.pl – 4.79/5.

autor: Szymon Bugaj / Pentax K-30

autor: Szymon Bugaj / Pentax K-30

Źródło: www.optyczne.pl

Źródło: www.optyczne.pl

Modeli wartych uwagi jest znacznie więcej

Nie da się ukryć, że temat apartów „turystycznych” powraca regularnie, można też zauważyć, że zazębia się z aparatami dla osób początkujących lub stawiających przede wszystkim na prostotę obsługi. Na naszym blogu pojawiły się już teksty, w których również znajdziesz pomocne rady:

Nie zabrakło też tekstów, z których możesz czerpać inspirację:

Pozostaje mi więc życzyć Ci tylko trafnych wyborów :)

Podziel się.

O Autorze

Zawsze znajdę czas na analizę sprzętu fotograficznego czy rakiet tenisowych. Każdorazowo muszę zapoznać się z parametrami i przejrzeć miliony wykresów. Tak, lubię cyferki i to bardzo! Poza tym pasjonuje mnie fotografowanie dzikiej przyrody i gra w tenisa ziemnego.

3 komentarze

  1. Ja ostatnio zaczynam korzystać drona mjx x102h do nagrywania i robienia zdjęć, super sprawa i rzecz. Polecam wszystkim, którzy planują robić nie samowite ujęcia oraz zdjęcia – w szczególności w górach ;)

Zostaw komentarz

izmir escort