Cyfrowa Sesja Live – TOP 10 odcinków, które musisz nadrobić w 2020!

0

W marcu zaskoczyła nas pandemia, odwołano wszelkie eventy, warsztaty, szkolenia a jedyną możliwością spotykania na żywo okazały się streamy. Nie zmarnowaliśmy tej okazji! Ruszyliśmy z serią godzinnych spotkań „Cyfrowa Sesja Live”, które regularnie co czwartek o godzinie 18 odbywają się na naszym kanale na Facebooku. Za nami już kilkadziesiąt odcinków! Wybraliśmy z nich 10 najlepszych, które zdecydowanie warto obejrzeć. Jeśli nie było Cię z nami na żywo – nic straconego! Wszystkie materiały są cały czas dostępne na Facebooku.

 

Liczb kilka

Na dzień dzisiejszy za nami 33 odcinki regularne plus 3 sesje live ekstra. Rok zakończymy jeszcze podsumowaniem sprzętowym (pomiędzy świętami a sylwestrem – już dzisiaj zapraszamy). To daje około 40 godzin rozmów o fotografii, wszystkie znajdziesz na naszym kanale. Dużo było rozmów sprzętowych, fotograficznych nowości, ale z czasem, zgodnie z oczekiwaniem naszych widzów, postawiliśmy na inspiracje i rozmowy o konkretnych gatunkach fotografii.

 

#Lepszafotografia i #Lepszyfilm

Na naszych live’ach gościliśmy dostawców sprzętu, szkoleniowców, dystrybutorów, sprzedawców, ale też – przede wszystkim – fotografów i filmowców! I to nie pierwszych, lepszych a takich, od których można czerpać wiedzę i zainspirować się ich twórczością. Na pewno znajdziesz coś dla siebie. Wybraliśmy dla Ciebie 10 odcinków (no dobra… trochę więcej), które wyróżniały się wysoką zawartością merytoryczną, świetnymi fotografiami a rozmowa płynęła i nie chciało się odchodzić od monitora! Nie wiedzieć czemu zwykle te odcinki trwały dłużej niż godzinę… zobacz sam!

 

1. Portret z FujiFilm – Wiktor Franko

Zaczniemy od portretu, jednego z najprzyjemniejszych gatunków fotografii. Rozmowa z Wiktorem Franko była jedną z najbardziej obleganych przez naszych widzów. Nie tylko ostre zdjęcia, ale i ostry przekaz. Prezentacja portfolio i rozmowa o sposobie pracy na pewno była mocną dawką inspiracji. Dodatkowo panowie wpletli świetną nowinkę systemu X FujiFilm: obiektyw Fujinon 50 f/1.0. Na koniec roku możemy zachęcić do odwiedzenia fanpage Wiktora – znajdziesz tam świetny kalendarz na nowy rok!

2. Z Canonem x2 – Robert Woźniak

Najgorętsze nowości tego roku: aparaty Canon EOS R5 i R6! Nowe obiektywy RF 600 i RF 800. I na dodatek bardzo rzeczowy live przedstawiający porównanie lustrzanek i bezlusterkowców. Robert Woźniak zawsze chętnie dzieli się swoim sprzętowym „know how” a napis Canon przyciąga rzesze swoich wyznawców na każdym live. Spora dawka wiedzy, razem 2,5 godziny! Oceń sam… x2:

 

3. Fotografia przyrodnicza – Ewa Przeździecka i Marcin Dobas

Wielu jest fachowców w tej dziedzinie dlatego aż dwa razy poruszyliśmy ten temat. Każda szanująca się firma produkująca sprzęt fotograficzny ma w gronie ambasadorów czy fotografów-influenserów, którzy używają ich produktów do złapania (oczywiście migawką!) zwierząt czy zjawisk przyrodniczych.  Po raz pierwszy Jakub porozmawiał z naszą stałą klientką Ewą Przeździecką (Nikon), która wiele fenomenalnych kadrów łapie w naszym kraju. Drugi raz był z Olympusem i ich świetnym ambasadorem Marcinem Dobasem prezentując przy tym nowy obiektyw 150-400 mm. Marcin podszedł do tematu bardziej od strony wyprawy i pokazał bogate portfolio. Jego zdjęcia są często nagradzane w konkursach, przenoszą oglądających w zupełnie inny świat. Jeden i drugi live są warte uwagi i analizy.

 

4. Archiwizacja fotografii– Waldemar Gorlewski

Co zrobić ze zrobionymi zdjęciami? Jak je archiwizować? Jak porządkować bazę i opisywać poszczególne klatki? Czy drukować najlepsze fotografie? Kuba i Waldemar rozebrali te pytania na czynniki pierwsze. Sporo tutaj praktycznych porad, które można wcielić w życie zaraz po obejrzeniu odcinka. Dodatkowo skanowanie czy przechowywanie starych materiałów – komplet informacji w jednym live. Waldemar był zresztą kuratorem wielkich wystaw Krzysztofa Miller czy Arturo Mariego, więc możesz mu zaufać!

 

5. (Nie tylko) O fotografii ślubnej z Sony – Maciej Suwałowski

Oj, Maciek lubi pogadać! Ponad 1,5 h rozmowy o sprzęcie Sony oraz odnajdywaniu się fotografia ślubnego w tym niewesołym czasie. Jako ambasador Sony miał okazje testować najnowsze aparaty i obiektywy w wielu lokalizacjach. Jest fotografem ślubnym kojarzonym w całej Europie, klienci obcojęzyczni to jego chleb powszedni. Warsztat, którym się podzielił na pewno pomoże rozwinąć się niejednemu zaczynającemu przygodę z fotografią. A dodatkowo jest sprzętowym wymiataczem! O obiektywach Sony E opowiada w regularnych odcinkach na naszym YT.

 

6. Człowiek orkiestra, ambasador FujiFilm – Jacek Bonecki

Dużo o nowym sprzęcie FujiFilm, konkrety techniczne, smaczki, detale. Nie zabrakło też sporej dawki świetnych fotografii. Jacek Bonecki nadawał ze swojej nadmorskiej, „covidowej” posiadłości, gdzie zbierał energię na sezon letni. Wszyscy byliśmy wtedy zamknięci, za bardzo nie mogliśmy pohasać na powietrzu a to spotkanie dało sporo nadziei, inspiracji i pozytywnego kopa.

 

7. Fotografia analogowa – Zbyszek Kordys

Przeżytek? Absolutnie nie! Analogi przechodzą drugą młodość. Chociaż faktycznie dostęp i ceny materiałów cały czas rosną to nie odstrasza to fanów negatywów i pozytywów w klasycznym wydaniu. Kuba i Zbyszek porozmawiali o dostępnych aktualnie negatywach, o różnicach między małym obrazkiem a wielkim formatem i o samym procesie tworzenia analogowo. Skończyło się na skanowaniu i drukowaniu. Jeden z najpopularniejszych live na naszym kanale!

 

8. Filmowanie dla każdego – Szymon Kołodziejczyk

Filmowanie w pigułce. Tych odcinków filmowych w porównaniu z fotografią było zdecydowanie mniej, ale jak już było to… zobacz sam! Szymon jest filmowcem, szkoleniowcem, wie o filmie naprawdę dużo a na dodatek ogromną wiedzę sprzętową. To skrót od A do Z jak się przygotować do filmowania: kamera/aparat, obiektywy, światło, mikrofony, stabilizacja… wszystko dla rozpoczynających przygodę z filmowaniem. Na dodatek większość pokazanego sprzętu możesz wypożyczyć w Cyfrowe.rent. #LEPSZYFILM!

 

9. Fotografia reportażowa i dokumentalna – Jarosław Respondek i Karolina Jonderko

Głupio pisać o sobie, ale licznik wyświetleń pokazał nam, że wiedza na temat tego rodzaju fotografii jest cenna dla śledzących kanał. W tym odcinku opowiedziałem o historii reportażu, poruszyliśmy z Kubą kilka bieżących problemów fotoreportażu i dostaliśmy kilka fajnych, konkretnych pytań, na które odpowiedzi w obecnych czasach… zmieniają się dynamicznie. Zaprezentowaliśmy sporo materiałów zdjęciowych po edycji, gdzie każde zdjęcie w opowieści odgrywa ważną rolę i dopowiada historię. Nie wyrobiliśmy się ze wszystkim… więc o zaawansowanych projektach długoterminowych opowiedziała nam niedawno Karolina Jonderko, laureatka wielu konkursów fotograficznych z zakresu dokumentu. Osobiste podejście do każdego z materiałów Karoliny jest bardzo przejmujące a bierze pod lupę naprawdę niełatwe, często osobiste i ciężkie tematy. Nie boi się o tym opowiadać. W połączeniu to ponad 2h oglądania… a więc jeśli opowiadanie przez więcej niż jedną fotografię jest dla Ciebie ważne, zapraszamy:

 

10. Fotografia kulinarna z Canonem – Ania Włodarczyk

A na koniec zrobi się smakowicie! O tym co zrobić by smaczna potrawa wyglądała równie smacznie na zdjęciach opowiedziała Ania. Od kilkunastu lat prowadzi bloga Strawberries from Poland. W social mediach: na facebooku i instagramie ma ponad 10 tysięcy obserwujących! Swoją wiedzą chce się dzielić, prowadzi warsztaty, wykłada w szkole fotograficznej a nawet wydała własną książkę kucharską. W ostatnim czasie publikuje cykl materiałów razem z Canonem „ZOOM NA SMAK”. Na co dzień jest otwartą, bardzo pogodną osobą, więc live zleci Ci bardzo szybko… i może stanie się fajną inspiracją na święta i kolejny lockdown, by więcej fotografować w swoim domu.

 

Słowo na koniec

Nie da się wspomnieć o wszystkich streamach a wiedzy i inspiracji było co nie miara. Tamron, Sigma, Olympus, Panasonic, GlareOne, DJI, Zoom, X-Torm. Fotografia podróżnicza, streetowa, studyjna, sportowa, średnioformatowa. Filmowanie pod różną postacią, drony, vlogowanie, streaming. 36 odcinków przepełnionych różnoraką, wartościową treścią. Wypatrujcie nas w kolejne czwartki o 18! Na każdej sesji oprócz doznań sprzętowo-fotograficznych unikalne kody rabatowe do wykorzystania w naszym sklepie.
Trzymaj kciuki za 2021 by był tak samo a nawet bardziej inspirujący! I nie tylko przed ekranem. Liczę, że będziemy mogli się spotkać również na żywo i razem stawać się lepszymi fotografami i filmowcami wymieniając się wiedzą w przestrzeniach studyjnych, na warsztatach, eventach i spacerach foto! Śledźcie bloga i Cyfrowe.pl na socialach: YouTube, Facebook i Instagram. Życzę zdrowia i normalności!

 

Lista Cyfrowych Sesji Live:

– Fotografia Produktowa – CSL vol 1 – Jakub Wosik, Martyna Rycaj
– Czasy się zmieniają… bądź online! Vloguj! Streamuj! – CSL vol 2 – Łukasz Drobnik, Jakub Wosik i dodatek od jednego i drugiego z nich :)
– Jak zaplanować domowe mini studio – CSL vol 3 – Adam Janowski, Jakub Wosik
– Vlogowanie – CSL vol 4 – Łukasz Drobnik, Jakub Wosik
– Lustrzanka czy bezlusterkowiec – CSL vol 5 – Robert Woźniak, Jakub Wosik
– Archiwizacja – CSL vol 6 – Waldemar Gorlewski, Jakub Wosik
– #Lepszydruk – CSL vol 7 – Szymon Aksiesionek, Jakub Wosik
– Co nowego w Tamron piszczy – CSL vol 8 – Sebastian Huber, Jakub Wosik
– Co nowego w FujiFilm – CSL vol 9 – Jacek Bonecki, Jakub Wosik
– Fotografia analogowa – CSL vol 10 – Zbyszek Kordys, Jakub Wosik
Fotografia portretowa – CSL vol 11 – Adam Janowski, Jakub Wosik
– Fotografia podróżnicza z marką Olympus – CSL vol 12 – Przemek Jakubczyk, Jakub Wosik
– Fotografia sportowa z Sony – CSL vol 13 – Aleksandra Szmigiel, Rafał Wylęgała, Jakub Wosik
– O dronach z Czarkiem Warsiem z PIXFLY – vol 14 – Cezary Warś, Jakub Wosik
– O zasilaniu mobilnym z Ewą Woźniak – X-TORM – CSL vol 15 – Ewa Woźniak, Jakub Wosik
– Filmowanie dla każdego – CSL vol 16 – Szymon Kołodziejczyk, Jakub Wosik
– Nowości Canon – CSL vol 17 – Robert Woźniak, Jakub Wosik
– Gorące nowości marki Olympus – CSL vol 18 – Przemysław Jakubczyk, Jakub Wosik
– Sony A7S III – CSL vol 19 – Alan Juzyszyn, Jakub Wosik
– Panasonic Lumix S5 – CSL vol 20 – Marcin Kot, Jakub Wosik
– Fotografia reportażowa – CSL vol 21 – Jarosław Respondek, Jakub Wosik
– Włącz światło z GlareOne – CSL vol 22 Marcin Woźniak, Jakub Wosik
– Fotografia portretowa z FujiFilm – CSL vol 23 – WIktor Franko, Jakub Wosik
– Pobudzamy kreatywność z obiektywami Sigma – CSL vol 24 Łukasz Mikulski, Jakub Wosik
– Miejsce dla fotografii Pix.House – CSL vol 25 – Adrian Wykrota, Jakub Wosik
– Fotografia przyrodnicza – CSL vol 26 – Ewa Przeździecka, Jakub Wosik
– Zoom na #LepszyDźwięk – CSL vol 27 – Daniel Kesler, Jarosław Respondek
– Stabilne kadry z DJI – CSL vol 28 – Jacek Kiejko, Mateusz Kardaś, Jarosław Respondek
– Nie tylko o fotografii ślubnej – CSL vol 29 – Marcin Suwałowski, Jakub Wosik
– Fotografia przyrodnicza – CSL vol 30 – Marcin Dobas, Jakub Wosik
– Fotografia kulinarna – CSL vol 31 – Anna Włodarczyk, Jarosław Respondek
– Fotografia uliczna – CSL vol 32 – Damian Chrobak, Jakub Wosik
– Fotografia dokumentalna – CSL vol 33 – Karolina Jonderko, Jakub Wosik

Cyfrowa Sesja Live Extra:

– Fotografia ślubna – CSLE vol 1 – Jakub Gąsiorowski, Jakub Wosik
– Nowy Nikon D6 – CSLE vol 2 – Adam Nurkiewicz, Wiktor Sobolewski, Jakub Wosik
– Dyskutujemy o średnim formacie – CSLE vol 3 – Marcin Kruk, Maciej Markowski, Krzysztof Salwarowski, Jarosław Respondek

 

 

Podziel się.

O Autorze

Fotoreporter i dokumentalista od ponad 10 lat. Absolwent Instytutu Twórczej Fotografii w Opawie w Czechach. Współpracował m.in. z Agencją Fotograficzną Reporter, Gazetą Wyborczą, laureat m.in. Grand Press Photo, IPA, 5-boju Fotopolis. Z zamiłowania podróżnik, zwolennik "rowerowego" trybu życia.

Zostaw komentarz

izmir escort