Funkcja boomerang została dodana do Instagrama w 2015 roku i od tego czasu zapętlone, jednosekundowe filmiki stały się jednym z charakterystycznych elementów tego serwisu społecznościowego. Stanowią hybrydę gifów, filmów poklatkowych i kinografiki. Chociaż powstały z myślą o robieniu animowanych selfie i są zazwyczaj wykorzystywane w raczej mało inspirujący sposób, to warto poświęcić im nieco więcej uwagi, gdyż jak każde narzędzie mogą mieć różne kreatywne zastosowania.
Boomerang to bardzo popularna funkcja, stąd z pewnością większości użytkownikom sieci nie trzeba jej wcale przedstawiać. Niemniej jeśli nie udało Ci się dotychczas na nią natrafić, spieszę z wyjaśnieniem. Zasada działania boomerangów jest bardzo prosta – wystarczy wykonać serię zdjęć ruchomego obiektu, która zostanie automatycznie połączona w jednosekundowy filmik, działający podobnie do gifa. Tym co jednak wyróżnia boomerangi jest sposób ich odtwarzania. Najpierw następuje normalne odtworzenie zarejestrowanej sceny, a następnie całość jest odtwarzana od tyłu, tak aby powrócić do miejsca startu (stąd wzięła się nazwa tej funkcji). Dzięki temu powstaje pętla, która nie ma widocznych przeskoków pomiędzy końcem a początkiem.
Wyświetl ten post na Instagramie.
Wyświetl ten post na Instagramie.
Wyświetl ten post na Instagramie.
Jak wykonać boomerang?
Boomerangi można tworzyć bezpośrednio za pomocą aplikacji Instagrama lub wykorzystując zewnętrzne oprogramowanie (dostępne zarówno dla użytkowników urządzeń z systemem iOS i Android). Obsługa jest banalnie prosta – wystarczy uruchomić aplikację, włączyć opcję wykonywania boomerangów, nakierować aparat na wybraną scenę i rozpocząć rejestrację. Resztę wykona za Ciebie urządzenie mobilne. Tak stworzoną animację możesz natychmiast udostępnić jako relację lub post albo zapisać w pamięci urządzenia. Boomerangi możesz tworzyć także z wykorzystaniem np. filtrów opartych o rzeczywistość wirtualną. Gotowe filmy możesz uzupełnić napisami, naklejkami, hasztagami itp.
W celu uzyskania najbardziej satysfakcjonujących efektów, konieczne jest zarejestrowanie poruszającego się obiektu, jednocześnie samemu pozostając nieruchomo. W większości wypadków trzymanie smartfona w rękach wystarczy, aby boomerang dobrze się prezentował, często jednak widoczne są drgania ręki, które przy tak specyficznym obrazowaniu mogą popsuć efekt.
Jeżeli jednak chcesz wykonać boomerang i zależy Ci, aby ruch Twojej ręki nie zaburzał rezultatów, konieczne jest ustabilizowanie smartfona. Na rynku dostępnych jest wiele akcesoriów, które to umożliwiają, takich jak np. mini statywy, kijki do selfie, gimbale czy adaptery do tradycyjnych statywów.
Poniżej prezentuję prostą zabawę, która daje ciekawe efekty w przypadku boomerangów. Jeden z gifów został wykonany z ręki, a drugi przy pomocy zaprezentowanego na powyższej fotografii zestawu. Jak widać ustabilizowanie smartfona daje dużo lepsze rezultaty, a dodatkowo zwiększa wygodę, gdyż w przypadku rejestrowaniu obrazu z zajętą jedną ręką, z trudem udało się uniknąć rozlania wody.
Kilka pomysłów na wykorzystanie boomerangów
Opcja ta, podobnie jak większość funkcji dostępnych w mediach społecznościowych, nie ma właściwie większego zastosowania niż czysta rozrywka i uatrakcyjnianie udostępnianych treści. Trzeba przyznać jednak, że sprawia wiele radości i warto się nią pobawić, próbując znaleźć ciekawe, kreatywne ujęcia. Boomerangi są ciekawe zarówno w przypadku spektakularnych scen, takich jak wybuchy, duże rozbryzgi wody itp., ale również subtelne, takie jak np. nalewanie wina do kieliszka. Interesująco wyglądają również filmiki prezentujące powstawanie i znikanie danego motywu. W poniższym filmie znajdziesz kilka ciekawych inspiracji:
Słowo boomerang pojawia się również w kontekście funkcji oferowanych przez drony. DJI Mavic Air pozwala na wykonanie charakterystycznego filmu, przedstawiającego całe otoczenie, w którym znajduje się operator drona. Najlepiej po prostu zobaczyć działanie tej funkcji na poniższym filmie:
Dodatkowo drony pozwalają robić boomerangi znane z Instagrama – trzeba przyznać, że wyglądają naprawdę spektakularnie:
Wyświetl ten post na Instagramie.
Zachęcam więc do spojrzenia na boomerang jako kolejne intrygujące narzędzie w rękach fotografa i filmowca. Z pewnością eksperymentowanie przyniesie wiele satysfakcji i zabawy.
Uzupełnieniem tematyki boomerangów jest artykuł poświęcony kinografikom:
NIETYPOWE KIERUNKI W FOTOGRAFII – KINOGRAFIKA
Jeżeli szukasz więcej inspiracji związanych z używaniem Instagrama, zajrzyj tutaj:
5 POMYSŁÓW NA… – WAKACYJNE ZDJĘCIE NA INSTAGRAMA
5 NAJLEPSZYCH APARATÓW Z WI-FI DLA BLOGERÓW I MIŁOŚNIKÓW INSTAGRAMA
Więcej akcesoriów przydatnych podczas fotografowania i filmowania smartfonem znajdziesz w poniższych artykułach:
FILTRY OPTYCZNE DO SMARTFONÓW – NIEZWYKLE PRZYDATNE AKCESORIA DLA FOTOGRAFÓW I FILMOWCÓW
AKCESORIA FILMOWE DO SMARTFONA – POSZERZ MOŻLIWOŚCI SWOJEGO URZĄDZENIA MOBILNEGO
STABILIZATORY DO SMARTFONÓW I KAMER SPORTOWYCH – CZYM KIEROWAĆ SIĘ PRZY WYBORZE?