W dzisiejszych czasach mamy do wyboru bardzo dużo rozwiązań ułatwiających nagranie dobrej jakości audio. Pytanie tylko czy wybór nie jest za duży? Aby ułatwić wybór sprzętu dla siebie postanowiliśmy zawęzić wybór do najciekawszych modeli. Sprawdź jaki mikrofon wybrać!
Jak wybrać idealny mikrofon dla siebie?
Gdy kupuję coś przez Internet nie mając zgłębionego tematu, zazwyczaj zaczynam od sprawdzenia jaki model / marka są najpopularniejsze i najczęściej się sprzedają. Dopiero wtedy czytam o konkretnych modelach i sprawdzam, które funkcjonalności są mi potrzebne. Sprawdzanie, co kupują inni nie jest może gwarantem wyboru najlepszej opcji, ale na pewno dobrze ukierunkowuje nasze poszukiwania i daje jakiś sensowny punkt startowy. W dzisiejszym zestawieniu zebraliśmy najlepiej sprzedające się modele z ostatnich miesięcy i postanowiliśmy opisać je w kilku słowach. Dzięki temu, mam nadzieję, pomożemy Ci wybrać mikrofon dopasowany do Twoich potrzeb. Nie przedłużając, zaczynajmy!
Sprawdź mikrofony i rekordery w promocyjnych cenach>>
10 najlepiej sprzedających się mikrofonów w sklepie Cyfrowe.pl
1. Audio Technica ATR3350IS
Zaczynamy od dobrego klasyka, czyli mikrofonu krawatowego z długim (5m) kablem od firmy Audio- Technica. Od kiedy pracuję w branży wideo, widuję go często w torbach filmowców. Sam posiadam swój egzemplarz, dlatego nie dziwi mnie pierwsze miejsce w rankingu. To świetny mikrofon na start dla osób robiących np. relacje z wydarzeń i potrzebujących niezawodnego mikrofonu krawatowego do wywiadów. Bardzo dobra relacja ceny do jakości!
2. Rode Mikrofon Link Wireless GO
To nowość ze stajni RODE, która już w momencie premiery była bestsellerem. Miniaturowy nadajnik i odbiornik rozwiązują problem innych rozwiązań bezprzewodowych czyli dużych gabarytów, a wbudowany w nadajnik mikrofon pozwala na komfortowe używanie sprzętu od razu po wyjęciu z pudełka. Zestaw można łatwo rozbudować o mikrofon krawatowy RODE, który również znalazł się w naszym zestawieniu.
3. Saramonic RX9+TX9+TX9 UwMic9
Numer trzeci na naszej liście i kolejny mikrofon, którego obecność na górze listy wcale mnie nie dziwi. Firma Saramonic od kilku lat szturmem zagarnia rynek oferując profesjonalne rozwiązania w przystępnych cenach. Ten konkretny model to dwukanałowy odbiornik i 2 nadajniki czyli idealne rozwiązanie na udźwiękowienie wywiadu. Jeśli ktoś nie potrzebuje dwóch nadajników, to nadal można zdecydować się na zestaw 1 odbiornik / 1 nadajnik. W ofercie są też różne kombinacje (3 nadajniki, nadajnik TX-XLR9 do mikrofonów z XLR czy mikrofon HU9 z zintegrowanym nadajnikiem). Ogólnie system UWMIC9 jest bardzo rozbudowany i mogę go z czystym sumieniem polecić zarówno profesjonalistom jak i ambitnym amatorom.
4. Rode Videomic Pro Rycote
Profesjonalna jakość w dobrej cenie – to najlepsze podsumowanie jednego z najpopularniejszych mikrofonów RODE z oferty Cyfrowe.pl. Mimo że na rynku od pewnego czasu jest nowszy model Videomic PRO+ (którego używam na co dzień) to starszy, mniej zaawansowany model nadal znajduje wielu nabywców z uwagi na relację ceny do jakości. Wbudowany system antywstrząsowy i przełącznik level control (który umożliwia podbicie lub ściszenie sygnału wyjściowego) to tylko niektóre z funkcji tego lekkiego i wygodnego mikrofonu na kamerę. Ten mikrofon to must have dla vlogerów i osób kręcących reportaże.
5. SARAMONIC Vmic Mini
Miniaturyzacja sprzętu to postępujący trend, który obserwujemy we wszystkich gałęziach przemysłu. Mniejsze urządzenia są łatwiejsze do transportu, lżejsze, a rozwijająca się technologia sprawia, że wraz ze zmniejszeniem rozmiaru coraz rzadziej musimy iść na kompromisy jakościowe. SARAMONIC Vmic Mini to lekki, miniaturowy mikrofon w bardzo okazyjnej cenie, który pozwoli nam nagrać czysty dźwięk podczas kręcenie vlogów, reportaży czy relacji. Ciekawą cechą jest zasilanie bezpośrednio z aparatu, co eliminuje problemy z wymianą baterii.
6. Rode Newsshooter Kit
Najczęściej używanym przeze mnie mikrofonem w mojej codziennej pracy jest Rode Filmmaker Kit. Newsshooter to podobna konstrukcja, z tym że zamiast mikrofonu krawatowego mamy po stronie nadajnika kostkę ze złączem XLR (coś jak opisany wcześniej system UWMIC9). Rozwiązanie to będzie idealne do realizacji newsowych, czyli nagrań z mikrofonem w kadrze – jak np w telewizji. Złącze XLR może przydać się również podczas nagrywania osób grających na instrumentach, koncertów etc.
7 i 8. Saramonic Vmic / Vmic PRO
Dwa modele mikrofonów nakamerowych od firmy Saramonic oferują wszystko, co jest obecnie standardem w branży – filtr górnoprzepustowy, możliwość kontroli mocy sygnału, uchwyt antywstrząsowy. To co wyróżnia te modele od konkurencji to wbudowane wyjście słuchawkowe, co może okazać się zbawieniem dla osób mających aparat bez wbudowanego wyjścia audio. Wszystko to zasilane dwoma bateriami AA
9. Rode Lavalier GO
Obecność nowości od Rode nie powinna dziwić – system GO jest bardzo udany przez swoją kompaktową budowę i możliwości jakie oferuje, a mikrofon krawatowy jest jego naturalnym przedłużeniem. Jeśli posiadasz lub planujesz kupić system Rode Wireless GO i pracujesz na co dzień przy wywiadach do reportaży czy dokumentów, to zakup ten powinien być na samej górze Twojej listy.
10. Sennheiser MKE 600
Na koniec najbardziej profesjonalny z listy sprzęt marki Sennheiser. Mikrofony tej marki są w wielu segmentach profesjonalnym standardem branżowym. Ten konkretny model mimo bardzo dobrej jakości dźwięku, skierowany jest raczej do ambitnych amatorów i początkujących profesjonalistów. Dlatego też kosztuje ⅓ ceny wyższych modeli tej marki. Jeśli planujesz pracować zawodowo z dźwiękiem to ten mikrofon może być świetnym punktem startowym do dalszego rozwoju. Mikrofon ten jest też dostępny w ofercie Cyfrowe.rent, więc można sprawdzić go przed zakupem i nic nie ryzykować.
Podsumowanie – jaki mikrofon kupić?
Możliwości nagrywania dźwięku jest naprawdę wiele i czasem łatwo pogubić się w dostępnych opcjach. Nagrywając dźwięk pamiętajmy o podstawowych zasadach, a wszystko powinno być ok. Po pierwsze, im bliżej źródła dźwięku znajdzie się mikrofon tym lepiej zbiera sygnał. Z tego powodu najlepszą jakość np przy wywiadach dają nam mikrofony krawatowe lub kierunkowe zamocowane na tyczce. Druga sprawa to ograniczenie dźwięków otoczenia – jeśli możemy wybierajmy miejsca, w których nie ma dodatkowych hałasów, ponieważ bardzo często materiał nagrany w złych warunkach będzie po prostu nieużywalny. Życzę Ci jak najlepszych nagrań i jak najmniej szumów :)
Jeśli chcesz dostawać powiadomienia o kolejnych artykułach z tej serii zapisz się na newsletter. Dzięki temu niczego nie przegapisz :)
Jeden komentarz
Do pana Michała. Mam aparat Nicon D5100, i chciałbym nagrywać ”koncerty ”moich kolegów z Kapeli Ślymoki z Gniezna. Wszyscy jesteśmy emerytami.OK. Jaki microfon by mi Pan polecił np z firmy Rode. Marek Staszewski