Zdarza Ci się zrezygnować z zabrania ze sobą sprzętu, wyruszając w podróż lub w miasto, bo obawiasz się, że możesz go przy tym uszkodzić? Troska o Twój aparat lub kamerę sprawia, że rezygnujesz z niektórych ujęć? Czujesz, że nie możesz w pełni cieszyć się fotografią i filmem przez zamartwianie się o bezpieczeństwo sprzętu? Sprawdź, co możesz zrobić, aby chronić swój sprzęt i swobodnie używać go w każdej sytuacji.
Przedłużona gwarancja, ubezpieczenia i dodatkowa ochrona sprzętu
Przede wszystkim, aby poczuć się bezpieczniej i swobodniej ze sprzętem, możesz skorzystać z opcji przedłużonej lub rozszerzonej gwarancji. W zależności od producenta i modelu sprzętu dostępne są różne warianty dodatkowej opieki. Przykładowo Canon oferuje rozszerzoną opiekę serwisową pozwalającą na bezpłatne naprawy sprzętu w danym okresie (np. do 5 lat). Jest to po prostu opcja przedłużenia gwarancji przysługującej przy zakupie sprzętu na kolejny okres.
Swoją drogą warto przy zakupie sprzętu zwracać uwagę na to, jak długi jest standardowy okres gwarancyjny. Niektórzy producenci zapewniają bardzo długą ochronę – przykładowo Manfrotto daje na niektóre produkty 10 lat gwarancji. Pamiętaj tylko, że jest ona dostępna po zarejestrowaniu sprzętu na stronie producenta. Na szczęście to łatwy i bezproblemowy proces.
Inną formą zabezpieczenia sprzętu jest dodatkowe ubezpieczenie. Za przykład może posłużyć program DJI Care Refresh, który umożliwia wymianę zepsutego sprzętu za ułamek jego ceny. I to nawet wtedy, gdy do uszkodzenia dojdzie przez błąd użytkownika. Ponadto – w zależności od wariantu ubezpieczenia – DJI Care Refresh może chronić, gdy dojdzie do wypadku spowodowanego zakłóceniami sygnału, utopienia czy upadku drona.
Klatka operatorska
Głównym zadaniem klatki operatorskiej jest bycie podstawą zestawu operatorskiego. Daje możliwość przymocowania akcesoriów wideo, takich jak uchwyty do monitorów podglądowych, rączek, podpórek pod obiektywy itp. Ale inna, równie istotna własność klatki operatorskiej to zapewnianie dodatkowej ochrony sprzętu. Tworzy aluminiową obudowę wokół korpusu aparatu bądź kamery, zwiększając ochronę urządzeń przed uszkodzeniami mechanicznymi. Jeśli więc niepokoisz się o swój sprzęt, trzymaj go w (złotej) klatce, nie tylko w trakcie korzystania z dodatkowych akcesoriów.
Osłona na ekran LCD
Zamocowanie folii bądź szkła hartowanego na ekran smartfona to pierwsza rzecz, jaką robi się po jego zakupie. Taka sama praktyka jest jednak mniej popularna w przypadku aparatów i kamer. A tutaj także można skorzystać z takiego dodatkowego zabezpieczenia. Podobnie jak w urządzeniach mobilnych szkło hartowane przyjmie na siebie uderzenie czy zarysowania, tak iż ekran pozostanie w świetnym stanie przez cały czas użytkowania. Istnieje także możliwość zamocowania mini szkła hartowanego bądź folii na dodatkowy wyświetlacz aparatu, znajdujący się w niektórych modelach na górnym panelu.
Zbroja i pokrowiec
Drugą rzeczą nabywaną po zakupie smartfona jest pokrowiec. Tutaj także możesz dokupić odpowiednik pokrowca dla poszczególnych aparatów bądź kamer. Taka zbroja jest wykonana z gumy i chroni przed uderzeniami, zarysowaniami, pyłem i kurzem. Daje pełen dostęp do wszystkich elementów sterujących. Możesz wybrać taką o jaskrawych kolorach, bądź czarną, która jest bardzo dyskretna i niemalże niewidoczna.
Filtry na obiektywy i osłona przeciwsłoneczna
Przed rozbiciem warto chronić nie tylko ekrany, ale również optykę obiektywów. Filtr optyczny – UV lub ochronny – rozwiąże ten problem. Pamiętaj tylko o zakupie wysokiej jakości akcesorium, tak aby nie pogorszyć jakości obrazu generowanego przez Twój obiektyw. Polecam także stosować osłonę przeciwsłoneczną nie tylko do ochrony przed kłopotliwym oświetleniem. Po jej zamocowaniu staje się najdalej wysuniętym elementem obiektywu. Teraz będąc przykładowo w tłumie i mając przewieszony aparat przez ramię, Twój obiektyw nie będzie przypadkowo stykał się np. z plecakami innych ludzi itp. przednią soczewką, lecz plastikową osłoną. Pozwoli to uniknąć wielu zarysowań i innych mechanicznych uszkodzeń.
Torby, walizki, plecaki
Jeśli martwisz się o bezpieczeństwo sprzętu w czasie transportu, to znak, że przyda Ci się solidny plecak lub torba. A w przypadku szczególnie wrażliwego sprzętu lub wyjazdu w wyjątkowo trudny teren, możesz sięgnąć po wzmacnianą walizkę. Tak czy inaczej, nie zostawiaj aparatu lub kamery w domu, tylko dlatego, że boisz się, iż coś im się stanie w podróży. Więcej na ten temat przeczytasz w poniższych tekstach.
Peak Design Everyday Messenger – torba na co dzień i do zadań specjalnych w nowym wydaniu
Wzmocniony sprzęt
Sprzęt potrafi także zadbać sam o siebie. Coraz częściej aparaty, kamery i obiektywy mają wzmocnione, uszczelnione konstrukcje, które dużo trudniej jest uszkodzić. Taki sprzęt poradzi sobie z kurzem, pyłem i wilgocią. Rozwiązaniem są przykładowo aparaty i kamery z korpusem wykonanym ze stopu magnezu. Zajrzyj do poniższych artykułów, aby dowiedzieć się, w jaki jeszcze sposób producenci zabezpieczają produkowany przez siebie sprzęt.
Łatwe czyszczenie sprzętu
O kondycję sprzętu pomoże zadbać także jego regularne czyszczenie. Utrzymywanie jego podzespołów w czystości zapewni zawsze optymalne działanie i możliwie najlepszą jakość obrazu. Pomoże Ci w tym dmuchawa elektroniczna, taka jak np. Nitecore. Taki sprzęt zapewnia wydajny, stały strumień powietrza – i w zależności od modelu – oferuje wiele dodatkowych funkcji. Elektroniczna dmuchawa Nitecore pomoże doprowadzić Twój sprzęt do używalności, gdyby miał kontakt z błotem itp. (pamiętaj, że Twój sprzęt powinien mieć uszczelnienia i zabezpieczenia zgodne z normami IP. Podczas czyszczenia może być potrzebne skorzystanie z dodatkowych środków czystości).
Podsumowanie
Tych kilka rzeczy da Ci większą pewność, że Twój sprzęt będzie bezpieczny w czasie użytkowania. Przede wszystkim najważniejsze jest jednak nietrzymanie aparatu, kamery i obiektywu pod kloszem. Wiem, że początkujący pasjonaci fotografowania czy filmowania martwią się o swój sprzęt i czasami sięgają po niego niemalże z nabożną czcią. Warto dbać o urządzenia, ale przesada w żadną stronę nie jest dobra. Naprawdę dobre modele aparatów są w stanie znieść więcej, niż to może się wydawać. Życzę więc radości z tworzenia, bez zamartwiania się o kondycję sprzętu. Podziel się w komentarzu, jak jeszcze zabezpieczasz swój sprzęt.