TOP 5 obiektywów Canon RF według grupy Canon Board!

0

Choć to w sumie jeszcze dziecko, to jest niezwykle utalentowane i może pochwalić się naprawdę niezwykłym dorobkiem. System bezlusterkowych Canonów R miał premierę pod koniec 2018 roku i w kilka lat producent ten potrafił zbudować naprawdę solidny i bardzo rozbudowany system, który ma zarówno tanie, jak i w pełni profesjonalne obiektywy. Które z nich są najlepsze? Wybraliśmy je wraz z użytkownikami facebookowej grupy Canon-Board!

W ankiecie znalazły się dokładnie wszystkie obiektywy Canona, które są w sprzedaży na początku maja 2022 roku. Mam nadzieję, że ten tekst będziemy aktualizować co jakiś czas o nowe modele.

Najlepsze obiektywy Canon RF wg grupy Canon Board

Najlepsze obiektywy Canon RF wg grupy Canon Board

Miejsce 5 ex-aequo (6,5% wszystkich głosów) – Canon RF 24-105mm f/4L IS USM

Na miejscu czwartym/piątym (wynik ex-aequo) wylądował Canon 24-105L w wersji RF. To przedstawiciel klasyki tego gatunku, w nowym wcieleniu. Idealny „spacerzoom”, który poradzi sobie w naprawdę wielu sytuacjach – od szerokich zdjęć krajobrazowych, przez reportaże, portrety, a nawet detale! Niezwykle uniwersalny, ostry, szybki, stabilizowany, dobrze wykonany – czego chcieć więcej? Dzięki swoim właściwościom dość szybko zyskał sporą rzeszę fanów.

Kupiłem ten obiektyw w 2019, żeby sprawdzić, czy obiektywy RF są tak dobre, jak o nich mówią. W te kilka lat stał się u mnie podstawowym obiektywem zarówno na wakacje jak i do krajobrazów. Czy jestem z niego zadowolony? Jak najbardziej! Daje mi wszystko, czego potrzebuje — jest ostry, ma uniwersalny zakres ogniskowych, dobrą stabilizację, wytrzymałą konstrukcję, bardzo ładne kolory i kontrasty. Czy f/4 to wada? Dla mnie nie, bo i tak często domykam przysłonę, a dzięki temu obiektyw jest lekki.

Tomasz Kaszubowski / @fotografia.kaszubowski

Miejsce 5 ex-aequo (6,5% wszystkich głosów) – Canon RF 85 mm f/1.2L USM

Portretowe marzenie wielu fotografów – 85 mm z super jasną przysłoną f/1.2 daje absolutnie oszałamiające efekty i monstrualne rozmycie tła oraz fenomenalny, równomierny bokeh. Dzięki zaawansowanej konstrukcji optycznej, nowoczesnej technologii i zaawansowanym powłokom obiektyw ten praktycznie nie posiada wad optycznych i jest perfekcyjnie ostry nawet przy w pełni otwartej przysłonie. Powinny go wybrać przede wszystkim osoby, które zajmują się portretem – jednak sprawdzi się on oczywiście także przy reportażu (również ślubnym), czy wideo w stylu tzw. cinema look.

Walczyłem z samym sobą, żeby go nie kupić. Próbowałem półśrodków, a finalnie i tak wygrało serce z rozumem. Jednak tym razem miało ono rację i to był strzał w dziesiątkę! Budowa na najwyższym poziomie, optycznie jest to petarda. Jakość obrazka? Pierwsze kilka zdjęć, przysłona f/1.2… zdecydowanie się zakochałem – pokuszę się nawet o stwierdzenie, że obecnie to najlepsza optycznie 85-tka na rynku. Zdjęcia mają bardzo ładną separację, fantastyczną ostrość i głębię jednocześnie. Może nie jest to najszybszy obiektyw na świecie, ale nie jest też wolny.

Piotr Cuch / Silver Team

Miejsce 3 (12% wszystkich głosów) – Canon RF 35 mm f/1.8 MACRO IS USM

Niespodziewanie na naszą listę najlepszych obiektywów systemu RF wskoczył ten niepozorny maluszek – Canon RF 35 STM. Skoczył od razu dość wysoko, bo aż na trzecie miejsce – pokonując naprawdę wielu, znacznie, znacznie droższych konkurentów. Mały, niedrogi i jasny, ale na tym jego zalety się nie kończą. Ten niepozorny maluch ma również wbudowaną wydajną stabilizację optyczną oraz świetnie radzi sobie przy fotografii z bliska zapewniając maksymalne odwzorowania na poziomie 1:2. No i przy tym wszystkim jest naprawdę tani! Nic dziwnego więc, że jest to tak popularny obiektyw wśród posiadaczy systemu R.

Doskonałe szkło, ostre, jasne, stabilizowane, a przede wszystkim bardzo lekkie. Ta waga jest dla mnie o tyle ważna, że często robiąc video korzystam z gimbala i cięższych aparatów. Bardzo podoba mi się też funkcja makro. Oczywiście nie jest to takie prawdziwe makro 1:1, ale i tak pozwala na bardzo duże zbliżenia, a to przydaje się do nagrań lub zdjęć, gdzie trzeba np. pokazać fakturę produktu, lub jakiś detal. Ten obiektyw w zupełności wystarcza, by pokazać coś, czego na co dzień nie zobaczymy. Doskonała cena względem jakości, cieszę się, że takie szkło powstało!

Brajan Osiecki wstronezdjec.pl

Miejsce 2 (16,5% wszystkich głosów) – Canon RF 50 mm f/1.2L USM

O ile mnie pamięć nie myli, to był pierwszy zaprezentowany obiektyw stałoogniskowy z mocowaniem RF. Zastąpił on jednego z moich absolutnych faworytów, czyli Canona EF 50 mm f/1.2. Różnica 12 lat między tymi modelami jest tutaj mocno odczuwalna. Canon RF 50 mm f/1.2 jest niezwykle dopracowany. Czuć tutaj zastosowanie nowoczesnych technologii i brak jakichkolwiek kompromisów. Inżynierowie postawili tutaj na jakość, ostrość i pozbycie się wad optycznych. Trzeba przyznać, że zrealizowali ten plan i zrobili to naprawdę świetnie!

Wcześniej używałem Canona EF 50 mm f/1.4 i był całkiem ok… ale od kiedy kupiłem Canona R6 i Canona RF 50 mm f/1.2 to ten obiektyw jest praktycznie przyspawany do jednego z moich korpusów. Ma naprawdę niesamowitą plastykę, genialny i bardzo ostry obrazek. Sam autofocus jest w miarę szybki i bardzo celny, co przy tak jasnym obiektywie nie jest takie oczywiste. Jakość wykonania też stoi na bardzo wysokim poziomie i nie można się do niej przyczepić. To obiektyw tak dobry, że praktycznie przestałem używać Sigmy Art 85 mm f/1.4!

Waldemar Urbaniak / @waldemarurbaniak

Miejsce 1 (32% wszystkich głosów) – Canon RF 28-70 mm f/2L USM

Nie mogło być inaczej, absolutny unikat i dla wielu święty graal. Konstrukcja, której na próżno szukać w jakimkolwiek innym systemie. Obiektyw, dla którego wielu fotografów zmienia system. Jedyny w swoim rodzaju, Canon RF 28-70 f/2L USM. Można powiedzieć, że to worek stałek, który inżynierowie wrzucili do jednego obiektywu. Uniwersalny i bezkompromisowy. Spokojnie można go używać zamiast czterech innych obiektywów, bo jest bardzo ostry już od f/2. Wiem, że część fotografów praktycznie nie odpina go od swoich korpusów, bo nie widzą sensu, żeby używać czegokolwiek innego. Czysty fenomen!

Canon 28-70 RF f/2 to czuły gigant, który zrobił rewolucję w moim workflow. Można w nieskończoność rozmawiać o dziesiątkach obiektywów, ale w życiu liczy się ten, który masz na aparacie. Ten, który pozwoli Ci na złapanie momentu, który masz przed sobą, niezależnie od tego czy dokumentujesz jakieś wydarzenie, czy utrwalasz mikroekspresję portretowanej osoby. Canon 28-70 RF sprawia, że wykorzystuję każdy moment. Nie muszę już żonglować sprzętem i zastanawiać się jaka perspektywa będzie lepsza – bo mam je wszystkie. To, co dodatkowo wyróżnia ten obiektyw, to czułość w charakternym rozmyciu. Nie przypomina on żadnego innego zooma, nie przypomina też żadnej sterylnie obrazującej stałki. Jest unikatem, który nie pozwala na wymówki – nim po prostu trzeba robić świetne zdjęcia.

Adam Rotter / adamrotter.pl

Bonus – Canon RF 50 mm f/1.8 STM

Obiektyw, który w samej ankiecie zebrał bardzo mało głosów, jednak jest absolutnym hitem sprzedażowym. Pomyślałem, że nie może go tu zabraknąć. O kim mowa? Oczywiście o Canonie RF 50 mm f/1.8 STM. Mały, tani i dobry obiektyw do Canonów z serii R. Kupują go zarówno amatorzy, jako uzupełnienie dla kitowego obiektywu, jak i profesjonaliści, którzy szukają małego i jasnego obiektywu o dość uniwersalnej ogniskowej. Jak na tę cenę, to jakość jego wykonania, jak i jakość generowanego obrazka, jest naprawdę świetna. Jak można go podsumować? Chyba tylko wyliczając jego stosunek cena/jakość? A jest to czyste 10/10!

Miałem Canona EF 50mm f/1.8 STM i nie planowałem zmiany, ale gdy trafiła się promocja… Na co liczyłem? Na lepszą ostrość przy w pełni otwartej przysłonie. Nie zawiodłem się. Obiektyw ten jest tani, jednak dobrze wykonany. Autofocus działa płynne, cicho i co najważniejsze – skutecznie. Jest też dość mały, dzięki czemu można go zabrać ze sobą wszędzie. To naprawdę dobry obiektyw, za bardzo rozsądne pieniądze.

Bartek Cisek / @B The Shots

TOP 5 obiektywów Canona do lustrzanek:

…a jeśli interesują Cię obiektywy do lustrzanek Canona, to zerknij na mój prywatny i bardzo subiektywny ranking obiektywów do Canona z mocowaniem EF:

TOP 5 – ranking obiektywów Canon L do lustrzanek (same stałki!)

Dobre i tanie obiektywy do Canona z mocowaniem EF-S

Podziel się.

O Autorze

Skupiam się głównie na reportażu i dokumencie. Doświadczenie zdobywałem pracując dla prasy, klubów, firm czy też klientów indywidualnych. Staram się dzielić swoją pasją poprzez pisanie o niej.

Zostaw komentarz

izmir escort