Wydruk to finalny i namacalny efekt procesu robienia zdjęcia. Oczywiście, aby uzyskać świetne efekty nie wystarczy jedynie odpowiednia drukarka fotograficzna. Pliki należy we właściwy sposób przygotować – całe workflow opisałem na naszym blogu serią artykułów o zarządzaniu barwą. Dlaczego jednak i kiedy drukowanie zdjęć może być ciekawą alternatywą dla cyfrowego obrazu? Sprawdź 3 powody i zacznij na co dzień wykorzystywać drukarki fotograficzne.
1. Papier „wartościowy” – czyli trwałość wspomnień
Mimo, że na karcie pamięci wielkości paznokcia u małego palca możemy zmieścić setki tysięcy zdjęć, to wciąż dane umieszczone na dyskach twardych czy w chmurze mają swoje wady i zalety. Mimo, że sam jestem miłośnikiem technologii cyfrowych, to pewną część swoich zdjęć drukuję, nadając im namacalny charakter. Papier ma kilka niezaprzeczalnych zalet:
- do obejrzenia zdjęcia na papierze nie jest konieczne urządzenie, które potrafi odkodować kod zer i jedynek, by zamienić go w obraz;
- papier nie wymaga prądu, nie jest konieczny zasięg internetu czy odporność na burze magnetyczne;
- przy odpowiednio zachowanej procedurze wydruku zdjęcie będzie wyglądało tak, jak chcemy; nie jesteśmy zależni od tego, jak dany ekran pokazuje kolory, gradienty i kontrast;
- wybierając odpowiednią powierzchnię, na której dokonamy wydruku, możemy sprawić, aby osoba biorąca wydruk w dłonie odczula efekt przez zmysł dotyku;
- papier to doskonała forma, gdyż nie musimy uzbrajać oka w technologie, aby zobaczyć jeszcze raz wspomnienia.
- Inny nastrój podczas oglądania; brak rozpraszaczy w postaci aplikacji umożliwia skupienie i rodzinną integrację i budowanie więzi przy oglądaniu albumu.
Wykorzystaj drukarki fotograficzne i wykonaj odbitki bez wychodzenia z domu
Drukując zdjęcia w domu możesz podobnie jak w fotolabie czy profesjonalnej drukarni wybierać spośród różnorodnych rodzajów papieru. Przykładowo drukarka atramentowa Canon PIXMA G2411 obsługuje papiery fotograficzne Canona, takie jak m.in. papier błyszczący Plus Glossy II czy Pro Luster. Co więcej wybrane modele umożliwiają wydruk na nietypowych materiałach, takich jak np. koperta czy płyta CD/DVD. Mobilne drukarki termosublimacyjne pozwalają na wydruk na takim samym materiale, jaki jest wykorzystywany w aparatach natychmiastowych. Do tego typu drukarek fotograficznych należą modele z serii FujiFilm Instax Share.Poznaj profesjonalne papiery fotograficzne >
2. Selekcja – drukowanie zdjęć to dodatkowe ćwiczenie oka
Selekcja zdjęć to jedna z moich ulubionych czynności przed daniem ich do wydruku. Potrzeba wywołania motywuje mnie do ponownego przejrzenia archiwum. Jest to już niemal rytuał, kiedy pod koniec stycznia siadam i wybieram bliżej nieokreśloną liczbę zdjęć, które finalnie trafią do albumów. Pozwala mi to przyjrzeć się, w jakiej formie było moje „fotograficzne oko” przez ostatni rok.
Taki krytycyzm pozwala mi nie tylko zachwycać się minionymi chwilami, ale i dostrzegać drugie czy trzecie dno w sytuacjach z naszego życia. I owszem – pewien odsetek potrafi mieć mniej walorów artystycznych ( bo czy selfie z koncertu lub grupówka przed kawalerskim kolegi może trafić na okładkę tygodnika?), to i tak zawsze się staram, aby zdjęcie wywoływało emocje – nie tylko subiektywne. Odpowiednie ułożenie zdjęć pozwoli utworzyć historię, która powie o nas więcej niż Instastory, które za chwilę zniknie. A możliwość utworzenia fotoksiążki, okazuje się nie lada wyzwaniem.
Łączność bezprzewodowa – łatwe drukowanie zdjęć
Umiejętność skutecznej edycji zdjęć przyda się każdemu fotografowi. Zadanie to ułatwi możliwość bezpośredniego druku nie tylko z dysku komputera czy kart pamięci, ale również z chmury, mediów społecznościowych czy Facebooka. Takie możliwości dają drukarki fotograficzne i urządzenia wielofunkcyjne wyposażone w łączność bezprzewodową Wi-Fi. Drukarki z serii Canon Pixma są kompatybilne z aplikacją Canon Easy PhotoPrint, która ułatwia drukowanie z niemal dowolnego miejsca – np. wprost ze skrzynki e-mail czy stron internetowych. Przykładem modelu oferującego taką funkcjonalność jest Canon iP8750.
Odkryj wszystkie możliwości drukarek Canon Pixma >
3. Zdjęcie do ręki = radość od ręki
W internetowych czasach, gdzie zdjęcia się likeuje, oznacza się na nim osoby czy share’uje, analogowa forma stała się czymś naprawdę wyjątkowym. Uwielbiam to zdziwienie na twarzy, kiedy obdarowuję znajomych czy rodzinę zdjęciami, które potem często lądują w ramkach na ich kredensach czy w portfelach (zwłaszcza, jeżeli są zrobione aparatem natychmiastowym typu Instax).
5 pomysłów na kreatywne wykorzystanie FujiFilm Instax >
Zdjęcie to także świetny pomysł na prezent (zwłaszcza ten na ostatnią chwilę). Sprawdzi się zarówno na Dzień Matki lub Ojca, jak i na Boże Narodzenie, urodziny czy na inną okazję. W takiej sytuacji z pewnością instytucja fotokiosku dla wielu jest wybawieniem. Zdjęcia drukujesz na miejscu, a co więcej – zajmuje to maksimum kilka minut (chyba, że planujesz wydruk kilkuset zdjęć, wówczas zarezerwuj nieco więcej czasu).
Drukarki mobilne – dziel się swoimi zdjęciami
Świetnym pomysłem na obdarowywanie bliskich odbitkami jest wyposażenie się w aparat lub drukarkę natychmiastową. O ile o tego typu aparatach możesz przeczytać więcej w poświęconym im artykule (link podaję poniżej), o tyle tutaj na chwilę zatrzymam się przy drukarkach mobilnych. Tego typu urządzenia wykorzystują technologię termosublimacyjną, która jest analogiczna do tej wykorzystywanej do druku natychmiastowego.
Nie dość więc, że Twoja odbitka jest natychmiast gotowa, to jeszcze ma klimat zdjęć z charakterystyczną białą ramką (chociaż dostępne są także materiały z różnokolorowymi obwolutami). Drukarki mobilne wykorzystują te same materiały, jak w przypadku aparatów natychmiastowych. Zdjęcia uzyskiwane drukarkami mobilnymi możesz natychmiast podarować znajomym na imprezie. Fujifilm Instax Mini Link oferuje nawet do tego specjalny tryb pracy. Możesz np. wykonywać zabawne kolaże składające się z obrazów uchwyconych przez kilku uczestników przyjęcia.
Drukarki fotograficzne – który typ urządzenia jest najlepszy do domowego wydruku zdjęć? >
Wykorzystaj drukarki fotograficzne niezależnie czym robisz zdjęcia
Najpopularniejszym aparatem fotograficznym jest smartfon. Obecnie na świecie jest w użyciu ponad miliard smartfonów, z czego każdy ma aparat fotograficzny. Mamy więc biliony zdjęć cyfrowych rocznie w formie cyfrowej. Po odjęciu tych przedstawiających talerze, dziwne grymasy na twarzy, notatki czy własne stopy, pozostaje pewien promil, który warto utrwalić tak, aby bez zbędnej technologii, własnymi oczami potomni mogli w albumie pokazać – „a to Twój dziadek”.
Czytaj więcej o drukowaniu zdjęć na naszym blogu >>
Jeden komentarz
Zgadzam się z Tobą w 100% i podpisuję się pod każdym słowem.