Jakiś czas temu testowałem gimbala do smartfonów DJI Osmo Mobile 2. Model ten, poza podstawową funkcjonalnością, czyli stabilizowaniem urządzenia mobilnego i umożliwianiem robienia płynnych najazdów, udostępnia szereg innych, ciekawych opcji. Wśród nich znajdziesz tryb tworzenia panoram, szybkiego przełączania pomiędzy kamerami smartfona, zoomowania czy tworzenia filmów typu timelapse i ich wariantów. W tym artykule chciałem poświęcić uwagę tej ostatniej z wymienionych opcji. Będzie to nie tylko okazja do bliższego poznania tego gimbala, ale również zapoznania się z tą niezwykle ciekawą techniką obrazowania. Liczę, że będzie to stanowić dobrą inspirację, która zachęci do tworzenia własnych filmów poklatkowych, nie tylko przy pomocy smartfonów, ale również aparatów i kamer.
Na czym polega technika timelapse?
Timelapse to technika, która daje wiele różnych, kreatywnych możliwości. Polega na rejestrowaniu fotografii w jakimś zaplanowanym przez autora odstępie czasowym, by następnie połączyć je w płynny film. Pozwala więc na „przyspieszenie” wydarzeń tak, aby ukazać jako dynamiczne te zjawiska, które są rozciągnięte w czasie. Technika ta może więc posłużyć np. do ukazania kwitnących kwiatów czy zachodu Słońca. Ponadto sprawdzi się także przy rejestrowaniu scen, które same w sobie są dynamiczne (np. ulica w centrum miasta), ale pokazanie ich z „podkręconym” tempem jeszcze bardziej zaakcentuje np. zgiełk miasta. Możesz także ustawić smartfona na statywie w trakcie imprezy i zarejestrować cały wieczór, wyświetlając go w przyspieszonym tempie. Siła oddziaływania timelapsu sprawi, że będzie to z pewnością bardzo ciekawe wideo.
Więcej ogólnych informacji dotyczących timelapsów znajdziesz w poniższym artykule:
Technika timelapse – od czego zacząć?
Smartfony w znacznym stopniu ułatwiają tworzenie timelapsów. Wiele z dostępnych na rynku modeli posiada funkcję tworzenia filmu poklatkowego wbudowaną w standardowe aplikacje aparatu (np. urządzenia Apple z systemem iOS). Wystarczy włączyć aparat, wybrać odpowiedni tryb i rozpocząć rejestrację. Oczywiście oprócz tego istnieje szereg alternatywnych aplikacji, dostępnych zarówno dla urządzeń z systemem Android, jak i iOS.
Filmy poklatkowe i DJI Osmo Mobile 2
Do ustabilizowania timelapsu może posłużyć także gimbal DJI Osmo Mobile 2. Ma tę przewagę nad statywami, że umożliwia swobodne przemieszczanie się z aparatem i zachowanie przy tym stabilności ujęć. Dodatkowo urządzenie oferuje naprawdę ciekawe alternatywne warianty filmów poklatkowych – hyperlapse i motion lapse.
DJI Osmo Mobile 2 – test praktyczny następcy popularnego gimbala
Aplikacja udostępniania przez producenta DJI Go pozwala na bardzo łatwe wykonanie wszystkich opcji filmów poklatkowych. Cały proces zostaje przeprowadzony automatycznie – od rejestracji zdjeć po złączenie ich w gotowy film. Użytkownik może określić niektóre opcje, takie jak np. czas trwania rejestracji lub interwał czasowy rejestrowania fotografii. Możliwe jest także wykonywanie ekspozycji przez dowolny czas.
Timelapse
Tryb timelapse umożliwia zarejestrowanie tradycyjnego filmu poklatkowego, w którym smartfon pozostaje nieruchomy, a poruszają się jedynie obiekty w obrębie kadru. DJI Osmo Mobile 2 ma na tyle wydajną stabilizację, że można taki film spróbować zrobić bez korzystania ze statywu. Najlepsze efekty daje jednak zamocowanie gimbala na statywie, co jest możliwe dzięki wyposażeniu go w standardowy gwint 1/4”. Takie rozwiązanie jest też dużo wygodniejsze.
Hyperlapse
Hyperlapse to po prostu timelapse, w którym poruszają się nie tylko rejestrowane obiekty, ale również kamera. DJI Osmo Mobile 2 w znacznym stopniu ułatwia wykonanie takich ujęć, gdyż stabilizując urządzenie mobilne, umożliwia wykonywanie naprawdę płynnych hyperlapsów. Tradycyjnie technika ta wymaga przestawiania statywu, łączenia różnych sekwencji itp., jednakże korzystanie z DJI Osmo Mobile 2 znacznie ułatwia sprawę. Wystarczy włączyć aplikację DJI Go, rozpocząć rejestrację i udać się np. na spacer. System stabilizacji wykorzystywany przez gimbal zapewni płynną sekwencję. Podobnie jak w przypadku korzystania z funkcji timelapse, możesz wybrać interwał lub czas trwania rejestracji, podglądając przy tym czas trwania ostatecznego filmu.
Motion lapse
Motion lapse to poniekąd połączenie dwóch powyższych technik. Użytkownik wybiera początkowy kadr, od którego rozpocznie się sekwencja, a następnie wybiera kilka innych punktów, na które ma zostać nakierowany smartfon. Po rozpoczęciu rejestracji DJI Osmo Mobile 2 będzie płynnie poruszał się pomiędzy wybranymi obszarami sceny, tworząc bardzo efektowny film. Ruch pomiędzy poszczególnymi, zaplanowanymi pozycjami będzie odbywał się w równym tempie, tak więc całość będzie wyglądała bardzo spójnie.
Tworzenie timelapsów, hyperlapsów i motion lapsów to wciągająca zabawa. Warto eksperymentować i próbować nowych rozwiązań, gdyż efekty zmieniają się nie tylko w zależności od wyboru techniki czy rejestrowanego motywu, ale również np. prędkości poruszania się w przypadku tworzenia hyperlapse. Życzę powodzenia w tworzeniu własnych filmów poklatkowych.
Zapisz się do naszego newslettera, aby być na bieżąco z naszymi inspiracjami, poradnikami i testami.