Filtry artystyczne dostępne w aparatach cyfrowych pozwalają na uzyskanie ciekawych efektów z pominięciem programów graficznych. Wśród nich można znaleźć klasyczne efekty, takie jak np. sepia lub aparat otworkowy, a także bardziej wyszukane, do których należą m.in. efekt ilustracji czy diorama. Nie dają one co prawda gotowego patentu na udane zdjęcie, ale z pewnością korzystanie z nich może stanowić dobrą zabawę. Gdy zdarzy się moment twórczej stagnacji, mogą być dobrym urozmaiceniem. Możliwość wykorzystania filtrów jest jedną z przyczyn ogromnej popularności Instagrama. Zapraszam więc do bliższego poznania 5 ciekawych filtrów artystycznych.
Filtry artystyczne dostępne są w większości modeli aparatów. Włącza się je za pomocą pokrętła wyboru trybów lub za pośrednictwem menu. Rezultaty ich działania są widoczne już w trakcie fotografowania w trybie Live View lub w elektronicznym wizjerze. Niektóre modele, takie jak np. Olympus OM-D E-M5 Mark II, umożliwiają ustawianie dodatkowych opcji związanych z działaniem filtrów. Możliwe jest także dostosowywanie różnorodnych parametrów zdjęcia, takich jak np. kompensacja ekspozycji, przysłona, czułość ISO czy format pliku. Poniżej znajdziesz kilka przykładów aparatów, które posiadają filtry artystyczne.
Aparaty kompaktowe:
Kompakty wodoodporne:
Bezlusterkowce:
Lustrzanki:
1. Sepia – klimat starych fotografii
Sepia to technika barwienia, która miała na celu zwiększenie trwałości fotografii. Charakterystyczne zabarwienie starych zdjęć jest więc rezultatem zastosowania odpowiednich związków chemicznych. Upodobanie do tego efektu wynika głównie z nostalgii, sentymentu i chęci nawiązania do starych obrazów. Oczywiście nastrój takich zdjęć to nie tylko kwestia zabarwienia – pod uwagę trzeba wziąć specyficzną optykę, głębię ostrości czy strukturę papieru. Jednakże zabawa tym efektem może stanowić dobre ćwiczenie. W wielu modelach aparatów możesz nieco manipulować tym filtrem, np. dodając miękkie ostrości.
2. Cross Process – udany rezultat błędu
Efekt ten powstał przypadkowo – jest rezultatem wywołania kolorowego filmu w innym odczynniku, niż był do niego przeznaczony. Błąd ten pozwolił uzyskać bardzo ciekawe obrazy, charakteryzujące się zmienioną kolorystyką, co przypadło do gustu wielu fotografom. W ten sposób cross processing, inaczej zwany krosowaniem, stał się trwałym elementem fotografii. W technologii cyfrowej jest uzyskiwany w procesie postprodukcji lub za pomocą filtrów artystycznych.
3. Grafika Key Line – przerób zdjęcia na ilustrację
Ciekawym urozmaiceniem, który jednocześnie ingeruje w zdjęcie w największym stopniu spośród omawianych przeze mnie filtrów, jest tzw. Grafika Key Line. Rezultatem jego pracy jest fotografia upodobniona do komiksowej ilustracji.
4. Diorama – świat w miniaturze
Diorama jest szerzej znana jako efekt makiety. Pozwala wykonać zdjęcia, na których obiekty naturalnych rozmiarów przypominają miniatury. Efekt ten uzyskuje się za pomocą obiektywu typu tilt-shift lub wykorzystując cyfrową ciemnię. Najlepsze rezultaty daje fotografowanie z góry, jednakże tradycyjnie namawiam do eksperymentowania.
5. Ziarnisty film – filtr artystyczny inspirowany filmami
Filtr ten jest inspirowany ziarnistością filmu analogowego. Wysokoczułe materiały światłoczułe charakteryzują się powstawaniem mocnego ziarna, które stwarza na fotografii wyjątkowy klimat. Chociaż cyfrowe ziarno nie jest w stanie dorównać tradycyjnemu, to warto poeksperymentować z tym efektem.
Bracketing filtrów artystycznych
Większość aparatów udostępnia funkcję bracketingu filtrów artystycznych. Funkcja ta polega na wykonaniu jednej fotografii i zapisaniu jej wersji z nałożonymi odmiennymi filtrami. Minusem tej opcji jest fakt, że rezultat jest widoczny dopiero po zapisaniu fotografii.
A które filtry artystyczne należą do Twoich ulubionych?
NIE DAJ ZROBIĆ SIĘ NA SZARO, CZYLI ZASTOSOWANIE FILTRÓW SZARYCH W FOTOGRAFII
Jeden komentarz
Chciałem go podlinkować na forum o filtrach, ale nie ma daty napisania artykułu, szkoda.