Dlaczego warto fotografować?

1

Każdy z nas ma nieco inne podejście do fotografii. Dla niektórych może to być sposób na życie, dla innych jedno z wielu hobby. Jedno jest pewne – daliśmy się wciągnąć i robimy zdjęcia, ponieważ są dla nas czymś więcej niż arkuszem papieru czy zbitką pikseli przedstawiających miejsca i osoby. Dlaczego fotografujemy i czy warto to robić?

Sposób na samorozwój

Każde hobby jest nierozerwalnie związane z samorozwojem. Moim zdaniem fotografia to prosta droga do złapania poczucia estetyki, która wpływa na to, jak komponujemy kadr. Zauważmy, że niektórzy się z tym rodzą, a inni dopiero muszą się nauczyć. Zawsze jednak warto poczytać i dowiedzieć się, jakie zasady rządzą fotografią i dlaczego warto się ich trzymać lub umiejętnie je łamać.

KOMPOZYCJA OBRAZU – 5 ZASAD KOMPOZYCYJNYCH, KTÓRE WARTO ZNAĆ!

KOMPOZYCJA OBRAZU – CIĄG DALSZY ZASAD, KTÓRE WARTO ZNAĆ!

ZAPOMNIJ O WSZYSTKIM! KIEDY NALEŻY ŁAMAĆ ZASADY W FOTOGRAFII?

Ciekawa jest też możliwość weryfikacji swoich umiejętności. Dlatego, raz na jakiś czas warto spojrzeć w przeszłość i zweryfikować czy robimy postępy, a jeśli nie – znaleźć co jest tego przyczyną i jak sobie z tym poradzić. Jestem przekonany, że Albert Einstein mówiąc: Ucz się z przeszłości, żyj teraźniejszością, patrz w przyszłość, miał na myśli fotografię. W końcu co sprawia większą przyjemność niż udane zdjęcie?

rozwój

Więcej niż pstrykanie

Na podstawie poprzedniego akapitu łatwo zauważyć, że fotografia to więcej niż pstrykanie. Dobre zdjęcia nie powstają przypadkiem, tylko są dziełem przemyślanej wizji artystycznej. Oczywiście raz na jakiś czas nawet kompletny amator zrobi świetne zdjęcie, jednak tu mamy do czynienia z wyjątkiem potwierdzającym regułę, czy jak kto woli „twierdzeniem o nieskończonej liczbie małp”. Powiem więcej, dobre zdjęcia wymagają niejednokrotnie dużego nakładu wysiłku, w końcu nie wszystko da się sfotografować wychodząc z domu o dowolnej porze. Gdyby ktoś 10 lat temu powiedział mi, że będę miał hobby, które „wymusi” na mnie pobudkę i wychodzenie z domu wczesnym rankiem, często przy temperaturze kilku stopni, albo i poniżej zera nie uwierzyłbym. Tymczasem praktykuję to co pewien czas, bo wschód słońca i życie w lesie jest wtedy naprawdę ciekawe.

więcej niż pstryk

Najlepszy odpoczynek

Wspominałem o bardzo wczesnym wstawaniu, często nawet przed wschodem słońca. Warto jednak zauważyć, że nie traktuję tego jak pracy, choć trafniejszym określeniem byłoby „przykrego obowiązku”. Z uwagi na dziedziny fotografii jakie mnie interesują i pisanie artykułów na łamach tego bloga, konieczne jest zdobywanie materiałów w ten sposób. Długie spacery i przejażdżki rowerowe, połączone z poszukiwaniem i fotografowaniem interesujących miejsc, to jedne z najlepszych rzeczy, jakie możemy dla siebie zrobić. Obcowanie z przyrodą uspokaja, pozwala się wyciszyć, aż w końcu dochodzimy do wniosku, że nasz organizm musi być zasilany energią słoneczną.

wyciszenie

Pamiątki jedyne w swoim rodzaju

Nie znam nikogo, kto nie lubiłby mniejszych lub większych podróży, które są nierozerwalnie związane z zakupem pamiątek. Oczywiście jest cała masa rzeczy, które możemy przywieźć ze sobą, od regionalnych przysmaków przez rękodzieło na tandetnych koszulkach kończąc. W mojej opinii zdjęcia przedstawiające nas i naszych bliskich u celu podróży niosą ze sobą największy ładunek emocjonalny i na nich właśnie warto się skupić (wyjdzie taniej ;)). Nieważne jaki masz aparat, może to być nawet smartfon, to jest tylko narzędzie. Natomiast celem jest pamiątka, do której chętnie wrócisz po latach, gdy koszulka z bazarku się spierze, kubek roztrzaska, a oscypek zje. I co najważniejsze – wrócą wszystkie pozytywne wspomnienia.

FOTOGRAF W PODRÓŻY. JAKOŚĆ LUSTRZANKI BEZ LUSTRA CZ.I

FOTOGRAF W PODRÓŻY. JAKOŚĆ LUSTRZANKI BEZ LUSTRA CZ.II

pamiątka

Możliwość poznania nowych ludzi

Więcej znajomości to większe możliwości, chyba nikogo nie trzeba do tego przekonywać. Przebywając w gronie osób mających to samo hobby można wymieniać się spostrzeżeniami, uwagami i co niezwykle ważne – takie spotkania prowadzą do wzajemnego „nakręcania” się. Świetnie motywują do rozwoju, ale też cementują przyjaźnie.

sposób

Sposób na życie

Wybierz pracę, którą kochasz, a nie przepracujesz ani jednego dnia.

Ten słynny cytat z Konfucjusza jest „troszkę” sztampowy, ale daje do myślenia. Oczywiście nie każdy ma możliwość realizowania się w pracy, która jest jednocześnie jego pasją, ale warto chociaż spróbować. Fotografia nadaje się tu idealnie z uwagi na wszechstronność, jaką się charakteryzuje. Jeśli się nie uda to trudno, sposób na życie nie zawsze oznacza zarabianie pieniędzy, czasem to po prostu coś, co robimy, chcemy robić, albo wręcz musimy robić, żeby cieszyć się życiem.

A czym jest fotografia dla Ciebie? Podziel się z nami w komentarzu, dlaczego warto fotografować.

 

Podziel się.

O Autorze

Zawsze znajdę czas na analizę sprzętu fotograficznego czy rakiet tenisowych. Każdorazowo muszę zapoznać się z parametrami i przejrzeć miliony wykresów. Tak, lubię cyferki i to bardzo! Poza tym pasjonuje mnie fotografowanie dzikiej przyrody i gra w tenisa ziemnego.

Jeden komentarz

  1. Czytając TAKI tekst już czuję się „nakręcona” . Fotografowanie stało się moim hobby (jestem na emeryturze?) i już od kilku lat staram się czasami pokazywać swoje prace na różnych wystawach i wystawkach. To wielka satysfakcja, kiedy komuś te prace się podobają. Chętnie czytam te blogowe informacje. Czytam i … uczę się, bo ciągle mało umię!?

Zostaw komentarz

izmir escort