Filtry artystyczne – sprawdź 5 naszych typów i pokonaj nudę!

1

Filtry artystyczne dostępne w aparatach cyfrowych pozwalają na uzyskanie ciekawych efektów z pominięciem programów graficznych. Wśród nich można znaleźć klasyczne efekty, takie jak np. sepia lub aparat otworkowy, a także bardziej wyszukane, do których należą m.in. efekt ilustracji czy diorama. Nie dają one co prawda gotowego patentu na udane zdjęcie, ale z pewnością korzystanie z nich może stanowić dobrą zabawę. Gdy zdarzy się moment twórczej stagnacji, mogą być dobrym urozmaiceniem. Możliwość wykorzystania filtrów jest jedną z przyczyn ogromnej popularności Instagrama. Zapraszam więc do bliższego poznania 5 ciekawych filtrów artystycznych.

Filtry artystyczne dostępne są w większości modeli aparatów. Włącza się je za pomocą pokrętła wyboru trybów lub za pośrednictwem menu. Rezultaty ich działania są widoczne już w trakcie fotografowania w trybie Live View lub w elektronicznym wizjerze. Niektóre modele, takie jak np. Olympus OM-D E-M5 Mark II, umożliwiają ustawianie dodatkowych opcji związanych z działaniem filtrów. Możliwe jest także dostosowywanie różnorodnych parametrów zdjęcia, takich jak np. kompensacja ekspozycji, przysłona, czułość ISO czy format pliku. Poniżej znajdziesz kilka przykładów aparatów, które posiadają filtry artystyczne.

Aparaty kompaktowe:

Panasonic LUMIX DMC-TZ100 filtry artystyczne

Panasonic LUMIX DMC-TZ100

Kompakty wodoodporne:

FujiFilm XP120 filtry artystyczne

FujiFilm XP120

Bezlusterkowce:

FujiFilm X-T20 filtry artystyczne

FujiFilm X-T20

Lustrzanki:

Nikon D3400 filtry artystyczne

Nikon D3400

1. Sepia – klimat starych fotografii

Sepia to technika barwienia, która miała na celu zwiększenie trwałości fotografii. Charakterystyczne zabarwienie starych zdjęć jest więc rezultatem zastosowania odpowiednich związków chemicznych. Upodobanie do tego efektu wynika głównie z nostalgii, sentymentu i chęci nawiązania do starych obrazów. Oczywiście nastrój takich zdjęć to nie tylko kwestia zabarwienia – pod uwagę trzeba wziąć specyficzną optykę, głębię ostrości czy strukturę papieru. Jednakże zabawa tym efektem może stanowić dobre ćwiczenie. W wielu modelach aparatów możesz nieco manipulować tym filtrem, np. dodając miękkie ostrości.

sepia filtry artystyczne

Fotografia wykonana aparatem Olympus OMD E-M5 z włączonym filtrem artystycznym sepia (z nakładką kamera otworkowa).

2. Cross Process – udany rezultat błędu

Efekt ten powstał przypadkowo – jest rezultatem wywołania kolorowego filmu w innym odczynniku, niż był do niego przeznaczony. Błąd ten pozwolił uzyskać bardzo ciekawe obrazy, charakteryzujące się zmienioną kolorystyką, co przypadło do gustu wielu fotografom. W ten sposób cross processing, inaczej zwany krosowaniem, stał się trwałym elementem fotografii. W technologii cyfrowej jest uzyskiwany w procesie postprodukcji lub za pomocą filtrów artystycznych.

cross filtry artystyczne

3. Grafika Key Line – przerób zdjęcia na ilustrację

Ciekawym urozmaiceniem, który jednocześnie ingeruje w zdjęcie w największym stopniu spośród omawianych przeze mnie filtrów, jest tzw. Grafika Key Line. Rezultatem jego pracy jest fotografia upodobniona do komiksowej ilustracji.

grafika key line filtry artystyczne

Filtr grafika Key Line może posłużyć do wykonania ciekawego autoportretu. Jego działanie uzależnione jest od różnych czynników, takich jak m.in. oświetlenia, czułości ISO i ekspozycji, dlatego warto eksperymentować. Zdjęcie wykonane za pomocą aparatu Olympus OMD E-M5.

4. Diorama – świat w miniaturze

Diorama jest szerzej znana jako efekt makiety. Pozwala wykonać zdjęcia, na których obiekty naturalnych rozmiarów przypominają miniatury. Efekt ten uzyskuje się za pomocą obiektywu typu tilt-shift lub wykorzystując cyfrową ciemnię. Najlepsze rezultaty daje fotografowanie z góry, jednakże tradycyjnie namawiam do eksperymentowania.

makieta filtry artystyczne

Efekt makiety uzyskany za pomocą filtra diorama w aparacie Olympus OMD E-M5.

5. Ziarnisty film – filtr artystyczny inspirowany filmami

Filtr ten jest inspirowany ziarnistością filmu analogowego. Wysokoczułe materiały światłoczułe charakteryzują się powstawaniem mocnego ziarna, które stwarza na fotografii wyjątkowy klimat. Chociaż cyfrowe ziarno nie jest w stanie dorównać tradycyjnemu, to warto poeksperymentować z tym efektem.

ziarnisty film filtry arstystyczne

Filtr ziarnisty film wprowadza dramatyzm do zdjęć, zwłaszcza gdy zdjęcie jest nieco niedoświetlone. Fotografia wykonana aparatem Olympus OMD E-M5.

Bracketing filtrów artystycznych

Większość aparatów udostępnia funkcję bracketingu filtrów artystycznych. Funkcja ta polega na wykonaniu jednej fotografii i zapisaniu jej wersji z nałożonymi odmiennymi filtrami. Minusem tej opcji jest fakt, że rezultat jest widoczny dopiero po zapisaniu fotografii.

bracketing filtry artystyczne

Ten sam motyw sfotografowany przy pomocy funkcji bracketing filtrów artystycznych. Od lewej: diorama, cross process, sepia i kamera otworkowa. Jeżeli chcesz zobaczyć powiększenie, kliknij w zdjęcie.

A które filtry artystyczne należą do Twoich ulubionych?

NIE DAJ ZROBIĆ SIĘ NA SZARO, CZYLI ZASTOSOWANIE FILTRÓW SZARYCH W FOTOGRAFII

FILTR POLARYZACYJNY – RECEPTA NA UDANE WAKACYJNE ZDJĘCIA

Podziel się.

O Autorze

Redaktor w sklepie Cyfrowe.pl. Absolwent fotografii na Uniwersytecie Artystycznym w Poznaniu. W swoich pracach łączy dokument i science-fiction. Z tego zestawienia tworzy własny opis świata.

Jeden komentarz

Zostaw komentarz

izmir escort