Zdjęcia bliskich porozmieszczane w różnych miejscach to stały element każdego domu. W dobie fotografii cyfrowej powstaje tyle obrazów, że często trudno jest zdecydować, którym udekorować wnętrze, a ponadto ulubionych fotografii jest więcej, niż miejsca, które można na nie przeznaczyć. Do tego fajnie byłoby móc na codzień cieszyć się ulubionymi filmami. Rozwiązaniem tych problemów może być ramka cyfrowa. Którą w takim razie wybrać? Jakie dodatkowe funkcje mogą zaoferować tego typu akcesoria? I na koniec – czy na pewno ramka cyfrowa stanowi wartą uwagi alternatywę dla tradycyjnej ekspozycji rodzinnych fotografii?
Wyświetlacz i jakość obrazu
Przekątna ekranu
Na początek zastanów się, jakie wymiary powinien mieć ekran ramki. W sprzedaży dostępne są akcesoria o zróżnicowanych wymiarach ekranów – zarówno o przekątnej 7’’, jak i 15’’. Są to więc wartości zbliżone do małej wielkości tabletu lub nawet dużego laptopa. Doboru tego parametru warto dokonać na podstawie tego, gdzie ramka będzie umieszczona. Jeżeli będzie stać na biurku w gabinecie, odpowiednia będzie ta o mniejszych rozmiarach, natomiast w salonie, zajmując w nim jedno z ważniejszych miejsc, dobrze sprawdzi się duża ramka.
Typ wyświetlacza
Ramki cyfrowe dostępne są przede wszystkim z ekranami TFT lub IPS. Tutaj zdecydowanie większą przewagę mają ramki cyfrowe z panelami IPS. Ta technologia daje jeszcze lepsze odwzorowanie kolorów i przede wszystkim bardzo duże kąty widzenia. Oznacza to, że wygląd wyświetlanych obrazów nie będzie się zmieniał przy oglądaniu go pod różnym kątem. Poruszając się po pomieszczeniu i spoglądając na ramkę obraz będzie każdorazowo wyglądał niemal niezmiennie. W przypadku ekranów TFT podczas spoglądania na ramkę z różnych miejsc będzie dochodziło do zmiany wyglądu obrazów – spadku kontrastu itp.
Niemniej ramki cyfrowe z ekranami TFT mają jedną przewagę – cenę. Technologia ta jest tańsza, więc stosowana jest w podstawowych urządzeniach. Ekrany TFT cechują się też bardzo dużą jasnością i kontrastem. Połączenie tych cech sprawia, że jeśli potrzebna Ci jest tania ramka cyfrowa, którą np. postawisz na biurku, aby umilała Ci pracę i w jej czasie będzie na nią spoglądał z tej samej pozycji, to takie rozwiązanie będzie OK. Dla innych zastosowań polecam ramki cyfrowe IPS.
Rozdzielczość ramki cyfrowej
Teoretycznie im wyższa rozdzielczość tym lepiej, jednakże czasami nie ma sensu przeinwestować sprzętu, ponieważ przy małych ekranach różnica nie będzie zbytnio zauważalna, w szczególności jeśli zamierzasz oglądać ramkę z dystansu. Przyjmuje się, że dla ekranu 7’’ minimalna rozdzielczość, która da satysfakcjonującą jakość ekranu to 800 x 600 pikseli. Oczywiście im wyższa rozdzielczość tym obraz będzie cechował się większą szczegółowością oglądany nawet z bardzo małej odległości. Na szczęście większość modeli oferuje wyższą rozdzielczość niż ww. minimum.
Proporcje obrazu
Podobnie jak w przypadku pozostałych parametrów ramki cyfrowe dostępne są z ekranami o różnych proporcjach – 4:3, 16:9 czy 16:10. Obecnie oferta zdominowana jest przez urządzenia, które posiadają proporcje ekranu 16:9, w szczególności gdy poszukujesz ramki cyfrowej o dużej rozdzielczości. Dzieje się tak, gdyż coraz częściej tego typu sprzęty pozwalają na wyświetlanie filmów, stąd dostosowuje się ekrany do proporcji wideo.
Jasność i kontrast
Parametr jasności odpowiada za to, czy ramka będzie czytelna w jasnych, nasłonecznionych pomieszczeniach. Znów, teoretycznie im jest on wyższy tym lepiej, jednakże jeśli ramka będzie umieszczona w zacienionej sypialni, to wyższa jasność może okazać się niepotrzebna.
Kontrast odpowiada za to, czy zdjęcia posiadają intensywne, wyraźne kolory i głębokie czernie. Przy niskim kontraście wyświetlane zdjęcia są blade i nieco zamglone. Współczynnik tego parametru powinien wynosić około 500:1, chociaż lepiej jeśli jest większy. Część dostępnych na rynku modeli umożliwia regulację jasności, kolorystyki i kontrastu, dzięki czemu można dostosować sposób wyświetlania do własnych preferencji.
Odtwarzanie multimediów i dodatkowe funkcje
Obsługiwane formaty plików
Rozbudowana ramka cyfrowa może wyświetlać nie tylko zdjęcia, ale również filmy i muzykę. Warto przy tym zwrócić uwagę, jakie pliki uda się dzięki niej wyświetlić. Niektóre urządzenie odtwarzają np. JPEG, MPEG 1/2/4, AVI, Divx 4.0, Divx 5.0, M-JPEG, MOV, RMVB, H.264, MP3 i WMA. Jednak jeśli wiesz, że nie wykorzystasz tych wszystkich możliwości, a ramka ma służyć jedynie do wyświetlania fotografii, to nie warto wybierać tego typu akcesorium. Część urządzeń posiada gniazdo umożliwiające podłączenie zewnętrznych głośników lub słuchawek.
Pamięć wewnętrzna i zewnętrzna
Część urządzeń posiada wbudowaną pamięć wewnętrzną (np. 4GB lub 8GB), jednakże większość wykorzystuje jedynie zewnętrzne źródła danych. Slot kart SD, SDHC, MMC posłuży Ci do bezpośredniego odtworzenia zdjęć z aparatu cyfrowego lub urządzenia mobilnego, a port USB pozwoli podłączyć pendrive. Dodatkowo niektóre ramki posiadają gniazdo HDMI i Mini USB umożliwiające połączenie z telewizorem lub komputerem.
Dodatkowe funkcje
Ramki cyfrowe mogą spełniać dużo więcej zadań niż tylko odtwarzanie fotografii, filmów czy muzyki. Przykładowo mogą posiadać takie funkcje, jak: auto slide, losowe odtwarzanie fotografii, wyświetlanie miniaturek, dzielenie ekranu, zoom, obrót obrazów, zegar czy kalendarz. Część z tych opcji uatrakcyjnia i ułatwia odtwarzanie, natomiast inne zmieniają zastosowanie ramki cyfrowej. Funkcja auto startu pozwala zmniejszyć zużycie energii.
Łączność bezprzewodowa
Niektóre modele są wyposażone w łączność Wi-Fi, która daje bardzo ciekawe możliwości. Bezprzewodowo prześlesz do nich ulubione zdjęcia ze smartfona bez konieczności zgrywania ich na komputer i następnie na kartę pamięci lub pendrive (takie ramki mają wbudowaną pamięć). Do obsługi wykorzystasz dedykowaną aplikację mobilną, która często zapewnia także dodatkowe miejsce w chmurze na Twoje multimedia.
Obudowa
Wybierając ramkę, warto zadbać nie tylko o to, by odtwarzała piękne multimedia, ale również o to, aby sama w sobie stanowiła stylowy dodatek do wnętrza. Wybrane modele posiadają metalowe obudowy, które świetnie będą prezentować się w nowoczesnych pomieszczeniach, ale jednocześnie mogą nieco przełamywać charakter bardziej klasycznych aranżacji. Niektóre ramki mają obudowę wykończoną lakierem fortepianowym, który zwiększa elegancję. Kolorowe ramki będą pasować do dziecięcych i młodzieżowych sypialni.
Czujnik G
Za sprawą smartfonów i mediów społecznościowych zdecydowanie spopularyzował się format pionowy zdjęć oraz filmów. Aby móc z niego z łatwością korzystać, wybierz ramkę z czujnikiem G. Taki model będzie automatycznie wykrywał, że obróciłeś go z orientacji poziomej do pionowej i na odwrót, zmieniając sposób wyświetlania obrazów (tak jak ma to miejsce w smartfonach). Jeśli więc często kojarzysz z różnych formatów zdjęć i filmów, to z pewnością to rozwiązanie będzie bardzo pomocne.
Stanowisko ramki
Wszystkie ramki zostały przystosowane do stawiania na półce, ale część modeli posiada również funkcję wieszania na ścianie. Zajrzyj do opisu produktu przed zakupem, aby uniknąć rozczarowań, gdy będziesz chciał skorzystać z takiej możliwości.
Podsumowanie
Ramka cyfrowa jest ciekawą alternatywą dla tradycyjnej ekspozycji. Umożliwia łatwą zmianę fotografii w zależności od nastroju, dnia, pory roku czy gości, którzy mają wpaść z wizytą. Ponadto to dobra opcja dla niezdecydowanych lub osób posiadających bardzo dużą kolekcję fotografii. Dodatkowe opcje sprawiają, że może to być wielofunkcyjne urządzenie. Koniec końców nie trzeba rezygnować z żadnego sposobu prezentacji fotografii i połączyć nowoczesne rozwiązania z dotychczasowymi.
Podziel się w komentarzu, który sposób ekspozycji zdjęć bardziej Ci odpowiada – tradycyjny czy za pomocą ramki cyfrowej?
Jeden komentarz
Moja żona była tak zadowolona gdy na urodziny kupiłem jej ramki do zdjęć z Foto press :) Ona bardzo lubi takie ozdoby do domu, potem wybieraliśmy wspólne zdjęcia i poszliśmy je wywołać. Teraz sypialnia jest naszym małym kącikiem :)