6 powodów, dla których warto fotografować jesienią

2

Fakt, że mieszkamy właśnie w Polsce daje nam możliwość podziwiania wszystkich pór roku w pełnej krasie. W opinii wielu osób jesień jest z nich wszystkich najpiękniejsza. Wielobarwne aleje mamy na wyciągnięcie ręki, dzięki czemu znalezienie odpowiedniego miejsca do fotografowania jest prostsze niż przez większą część roku. Jeśli jesteś ciekawy, jakie są pozostałe argumenty przemawiające za uprawianiem naszego hobby jesienią, zachęcam do przeczytania niniejszego artykułu. Przekonaj się, dlaczego warto fotografować jesienią. 

1. Delikatne światło przez znaczną część dnia

Zapewne większość z nas trafiła kiedyś na zdjęcie, na którym kolory były zbyt jaskrawe. Często nie wynika to z niewłaściwej obróbki graficznej, lecz z charakterystyki oświetlenia. Latem, gdy słońce jest wysoko, kolory stają się przesadnie nasycone, cienie są ostre a zdjęcia wyglądają po prostu średnio. Późną jesienią, zimą i wczesną wiosną słońce przez duża część dnia znajduje się nisko nad horyzontem, w związku z czym możemy dość długo cieszyć się subtelnym oświetleniem, które znacznie ułatwia zrobienie przyzwoitych zdjęć.

Wiewiór sprawdza orzeszki // autor: Szymon Bugaj

Wiewiór sprawdza orzeszki :) // autor: Szymon Bugaj

2. Złote godziny o dogodnych porach

Nie jestem śpiochem, ale doceniam każdą możliwość, która pozwala mi pospać dłużej. Jesień mimo, że wprawia nas w melancholijny nastrój, to pozwala również na „złapanie” złotych godzin o znacznie dogodniejszej porze niż ma to miejsce w lecie czy zimie. W lecie trzeba wstać bardzo wcześnie lub czekać do późna. Zimą złote godziny wypadają mniej więcej w czasie, kiedy większość z nas jest w pracy. Natomiast jesienią poranne złote godziny mają miejsce mniej więcej w godzinach 6-8, a wieczorne 17-20, czyli w porze idealnej na wieczorny spacer! Złote godziny w połączeniu z najróżniejszymi odcieniami wielu kolorów, jakie przyjmują liście, pozwalają osiągnąć świetne efekty.

DSC_6196_2

3. Piękne tło w każdym parku

Wyobraź sobie idealny świat dla fotografa przyrody – wchodzisz do przeciętnego na co dzień parku czy lasu i już na starcie „atakuje” Cię cała paleta niesamowitych barw. Legendarna polska złota jesień to doskonała pora na zabawę i naukę fotografowania, ponieważ kolorowe tło połączone z delikatnym oświetleniem pozwala na obserwację wpływu odległości ostrzenia na rozkład głębi ostrości i wyglądu obszaru poza nią. Co więcej, wraz z jasnym obiektywem, powiedzmy 50 mm f/1.8, możesz uzyskać bardzo atrakcyjny bokeh.

DSC_3003

4. Mgła – nutka tajemnicy na wyciągnięcie obiektywu

Mgła to niepozorne zjawisko, które potrafi zagwarantować klimat przez wielkie K. Oczywiste jest, że mgła może pojawić się o każdej porze roku, ale to właśnie jesienią ma miejsce najczęściej. Szczególnie często występuje nad akwenami oraz w wilgotnych dolinach. Jako fotograf musisz wiedzieć, że mgła może doprowadzić do błędnego doboru parametrów ekspozycji przez automatykę Twojego aparatu. Uzna on, że warunki oświetleniowe są lepsze niż w rzeczywistości i ustawi na przykład zbyt niską wartość ISO, czego konsekwencją będzie ciemne zdjęcie. Warto wtedy ustawić dodatnią kompensację ekspozycji. Najważniejszą cechą mgły jest nadanie zdjęciom tajemniczości przez ukrywanie kształtów, co w niektórych sytuacjach potrafi solidnie podnieść ciśnienie. Pamiętam jakby to było wczoraj, gdy kilka lat temu byłem przekonany, że widzę (i fotografuję) wilka, po czym okazało się, że to była sarna… ;)

"Perkoz z piekła"

„Perkoz z piekła”

Fotografując podczas mgły pamiętaj, aby raz na jakiś czas zerknąć na przednią soczewkę obiektywu, żeby sprawdzić, czy nie zebrała się na nim woda, która wpłynęłaby negatywnie na jakość zdjęcia. W związku z tym, warto wyposażyć obiektyw w solidny filtr ochronny lub UV, który wytrzesz ściereczką bez obawy o uszkodzenie powłok obiektywu. Więcej o działaniu filtrów przeczytasz tutaj.

5. Deszcz – sporadyczny sprzymierzeniec

Jesień to pora roku, która posiada tak wiele „twarzy”, że trudno ją w sposób jednoznaczny opisać. Z jednej strony mamy mgliste i tajemnicze poranki, z drugiej magiczne wieczory, ale zdarza się też, że jest „szaro, buro i ponuro”. Mimo wszystko warto wtedy wyjść z aparatem i spróbować zrobić zdjęcie inne niż zazwyczaj.

rain-84648_1280

Ponadto można pobawić się odbiciami światła w kałużach, nie zapomnij wtedy zabrać ze sobą obiektywu makro.

ladybug-1854726_1280

6. Zmiany w przyrodzie

Jesień to niezwykle interesujący czas w przyrodzie, w którym dzieje się bardzo dużo. Jelenie biją się o łanie na rykowisku, bociany i żurawie odlatują na południe, a studenci walczą o przetrwanie. Jeśli interesujesz się naturą, z pewnością znajdziesz wydarzenie charakterystyczne właśnie dla tej pory roku.

DSC_17ww62

A Ty lubisz fotografować jesienią?

Podziel się.

O Autorze

Zawsze znajdę czas na analizę sprzętu fotograficznego czy rakiet tenisowych. Każdorazowo muszę zapoznać się z parametrami i przejrzeć miliony wykresów. Tak, lubię cyferki i to bardzo! Poza tym pasjonuje mnie fotografowanie dzikiej przyrody i gra w tenisa ziemnego.

2 komentarze

  1. Każda pora roku posiada swój niezastąpiony charakter i klimat. Złota godzina uchwycona jesienią to całe mnóstwo możliwości. Poprzez piękną, ciepłą grę światła, natura maluje niesamowite kształty. Podobają mi się sytuacje, w których można wykorzystać naturalne odbicia i doświadczyć tylu kolorów.

Zostaw komentarz

izmir escort