5 pomysłów na kreatywne wykorzystanie FujiFilm Instax

0

Aparaty FujiFilm Instax potwierdzają starą prawdę, że w prostocie tkwi siła. Właśnie to po części odpowiada za ich sukces – wystarczy skadrować obraz i nacisnąć spust migawki, aby po chwili cieszyć się gotową odbitką. Ta prosta czynność daje jednak ogromne możliwości, co potwierdza mnogość kreatywnych sposobów wykorzystania fotografii natychmiastowej. Jeżeli zamierzasz rozpocząć przygodę z Instaxami i zastanawiasz się, w jaki sposób mógłbyś je wykorzystać, lub masz już taki aparat, ale poszukujesz inspiracji, to ten artykuł z pewnością jest dla Ciebie.

Fotografia natychmiastowa jest bardzo łatwa i przyjemna w obyciu, jednakże jeśli jest Ci jeszcze obca, to zajrzyj do poniższego artykułu. Znajdziesz w nim informacje na temat historii tego typu fotografii, a także modeli aparatów FujiFilm Instax, materiałów światłoczułych i dostępnych akcesoriów:

ODKRYJ CIEKAWY ŚWIAT FOTOGRAFII NATYCHMIASTOWEJ Z FUJIFILM INSTA

I. Kolorowy kolaż

Kolorowy kolaż koron koloru koralowego to nie tylko łamacz językowy, ale również popularny pomysł na wykorzystanie Instaxów. Zabawa polega na wykonywaniu zdjęć o takiej samej kolorystyce (niekoniecznie koralowych koron) i zestawianiu ich ze sobą. Ten prosty pomysł to nie tylko atrakcyjna forma spędzania czasu z aparatem, ale również dobry trening widzenia, który przyda się także w innych formach fotografii. Połączenia obrazów bywają zaskakujące, gdyż skupiając się jedynie na barwie, często dochodzi do powiązania ze sobą odmiennych, kontrastujących ze sobą motywów, np. bruku i liści. Kolorystyka nie musi być idealnie taka sama – wielokrotnie do uzyskania frapującego efektu wystarczą zbliżone odcienie. Przy tej zabawie możesz także wykorzystać filtry lub materiały światłoczułe, które nadają obrazom dominantę barwną, choć muszę przyznać, że zdecydowanie bardziej ciekawe jest dla mnie poszukiwanie kolorów w otoczeniu.

fujifilm instax kolaz kolor czerwony

Moje kolaże składają się z 4 fotografii, ale nic nie stoi na przeszkodzie, aby zrobić ich zdecydowanie więcej. Powyższe propozycje wykonałem aparatem FujiFilm Instax Mini 90 Neo Classic, jednakże możesz je zrobić dowolnym aparatem Instax.

Powyższe propozycje wykonałem aparatem FujiFilm Instax Mini 90 Neo Classic, jednakże możesz je zrobić dowolnym aparatem Instax.

II. Kolaż z różnych kadrów

Ta propozycja zakłada złożenie z kilku zdjęć wykonanych aparatem FujiFilm Instax pojedynczej fotografii. Mogą to być zarówno nieco przesunięte ujęcia, które utworzą panoramę, jak i zupełnie odrębne obrazy, z których powstanie interesująca, spójna całość. Jako że przy pierwszym pomyśle różnokolorowe ramki materiałów światłoczułych Instax mogły nie do końca pasować i zakłócać cały efekt, tak przy tych kolażach możesz spróbować łączyć różne wkłady.

Do wykonania powyższych zdjęć wykorzystałem aparat FujiFilm Instax Wide 300. Muszę się przyznać, że zamierzałem wykonać zdjęcia tak, aby horyzont biegł równo na każdej ekspozycji - przesunięcie jest więc efektem błędu. Ta niedoskonałość wydała mi się jednak na tyle ciekawa, że nie ponawiałem prób, tylko zdecydowałem się na taki właśnie, schodkowy układ. Zachęcam więc do eksperymentowania z jeszcze większymi przesunięciami i bycia otwartym na błędy.

Do wykonania powyższych zdjęć wykorzystałem aparat FujiFilm Instax Wide 300. Muszę się przyznać, że zamierzałem wykonać zdjęcia tak, aby horyzont biegł równo na każdej ekspozycji – przesunięcie jest więc efektem błędu. Ta niedoskonałość wydała mi się jednak na tyle ciekawa, że nie ponawiałem prób, tylko zdecydowałem się na taki właśnie, schodkowy układ. Zachęcam więc do eksperymentowania z jeszcze większymi przesunięciami i bycia otwartym na błędy.

III. Multiekspozycja

Aparaty takie jak np. FujiFilm Instax Mini 90 Neo Classic czy FujiFilm Instax Square SQ10 umożliwiają wykonanie podwójnej ekspozycji. Funkcja ta dostarcza ogromu możliwości. Można ją wykorzystać bardziej rzeczowo, jak np. Eadweard Muybridge do pokazania faz ruchu, lub stworzyć na jej podstawie abstrakcyjne obrazy. Drugi z przytoczonych powyżej modeli aparatów pozwala na podgląd efektów pracy, tak więc możesz wywołać tylko najbardziej zadowalające rezultaty. Niemniej warto korzystać z multiekspozycji także w FujiFilm Instax Mini 90 Neo, gdyż technika ta ma zawsze charakter eksperymentalny i dzięki temu nieprzewidywalny. Zaskakujący efekt może przerosnąć Twoje oczekiwania. Ponadto z czasem idzie ją opanować na tyle dobrze, że będzie można z łatwością zaplanować końcowy obraz.

fujifilm instax podwojna ekspozycja droga

Chociaż klasyczna multiekspozycja kojarzy się z przenikaniem warstw obrazów, chciałem podzielić się pomysłem na tworzenie takich równoległych światów.

fujifilm instax podwojna ekspozycja droga

Mogą być one duplikowane i statyczne jak w przypadku wieży lub różne, ukazujące zależność od czasu, tak jak to widać na fotografii z drogą. Zdjęcia wykonałem aparatem FujiFilm Instax Square SQ10.

IV. Plansza z FujiFilm Instax

Zestawianie ze sobą zdjęć natychmiastowych pozwala również na tworzenie swoistych plansz. Może ona mieć charakter użytkowy i faktycznie posłużyć do gry (np. w chińczyka) lub być intrygującą ozdobą. Sam proces dobierania elementów jest bardzo wciągający – zobaczysz, że gdy postanowisz stworzyć taką kompilację, zaczniesz wszędzie wyszukiwać pasujące elementy.

fujifilm instax plansza

Moja plansza jest bardzo prosta, ale myślę, że powyższa kompilacja pozwala na zrozumienie idei. Polecam tworzenie bardziej rozbudowanych zestawień. Do zrealizowania swojego wykorzystałem aparat FujiFilm Instax Square SQ10, ale możesz zastosować dowolny model FujiFilm Instax.

V. Etykiety na prezenty

Jak już wspominałem przy okazji artykułu Odkryj ciekawy świat fotografii natychmiastowej z FujiFilm Instax, dużą zaletą Instaxów jest możliwość dodawania do nich własnoręcznego podpisu lub tekstu. Czemu by więc z tego nie skorzystać? W okresie przedświątecznym z pewnością przydadzą się etykiety na prezenty, które później mogą posłużyć jako ozdoby choinkowe. Takie karty możesz przygotować również z innych okazji – urodzin, imienin czy walentynek. Ja użyłem zdjęcia z motywami świątecznymi, ale mogą to być dowolne obrazy, np. portret obdarowywanej osoby.

fujifilm instax etykiety

Etykiety na prezenty z Instaxów na pewno zaskoczą rodzinę i znajomych. Przymocuj do nich sznurek, aby po odpakowaniu prezentów, móc je powiesić na choince. Możesz także zrobić sobie autoportrety – bliscy dostaną od Ciebie jednocześnie podarunek i pamiątkę. Ponownie, pomimo tego, że do wykonania swoich etykietek wykorzystałem FujiFilm Instax Mini 70, to możesz skorzystać z każdego aparatu z rodziny Instaxów.

Oczywiście to nie wszystkie pomysły na twórcze wykorzystanie Instaxa, ale mam nadzieję, że te kilka propozycji, będzie stanowić dobrą inspirację.

Podziel się.

O Autorze

Gdy robię zdjęcia, to zajmuję się fotografią reportażową, teatralną i artystyczną. Gdy piszę o zdjęciach, to zastanawiam się, jak wpływają one na odbiorców, co robić, by robić jej bardziej świadomie i jakie możliwości daje sprzęt. Poza tym piszę wierszę i jak dotąd w druku ukazały się moje dwie książki z poezją. Ukończyłem studia magisterskie na kierunku Fotografia na Uniwersytecie Artystycznym w Poznaniu. Jestem laureatem konkursów fotograficznych i poetyckich, uczestnikiem wystaw, festiwali i publikacji poświęconych fotografii.

Zostaw komentarz

izmir escort