Wybieramy torbę na aparat. Na co zwrócić uwagę?

0

O bezpieczeństwie i ochronie sprzętu fotograficznego można pisać wiele. Każdy, kto zgłębia tajniki „chwytania chwil ulotnych”, zapewne jest świadomy tego, jak ważne jest odpowiednie dbanie o aparat oraz wszelkie związane z nim akcesoria i gadżety. Problem pojawia się wtedy, gdy musisz wszystkie te elementy zabrać ze sobą w podróż bądź przewieźć na sesje terenowe czy w inne miejsca, w których będziesz fotografować.

Aby wygodniej pracować, potrzebujesz solidnej torby na aparat i dodatki. Odpowiedniej jakości produkt do przenoszenia ekwipunku nie tylko znacząco podniesie poziom bezpieczeństwa sprzętu, ale także przyczyni się do zwiększenia komfortu pracy. Jeśli przemieszczasz się z miejsca na miejsce samochodem, aspekt przewożenia sprzętu teoretycznie możesz pominąć. Jednak nawet wykorzystując w pracy auto, warto byś zainwestował w poręczną i odpowiednio pojemną torbę, która pozwoli zabrać wszystko i bezpiecznie umieścić to w pojeździe. Dlatego zawsze warto rozważyć zakup torby, nawet gdy nie musisz korzystać z komunikacji miejskiej.

Problemem może być wybór. Obecnie na rynku dostępnych jest mnóstwo różnorodnych marek i modeli toreb. Każda z nich ma swoje plusy oraz minusy i w zależności od Twoich potrzeb musisz dobrać taki produkt, który w pełni wykorzystasz. Rozpiętość cenowa również jest bardzo szeroka i w dużej mierze koszt zakupu będzie – przynajmniej częściowo – wyznacznikiem wytrzymałości i ogólnej jakości torby. Nie ma jednak co przesadzać jeśli jesteś entuzjastą, wydawanie dużych kwot na torbę będzie niepotrzebne. Dlatego tak ważne jest określenie, jakiej torby naprawdę potrzebujesz.

Potrzeba podstawą wyboru

Aby stwierdzić, jaki produkt spełni Twoje wymagania, warto zadać sobie parę prostych pytań:

  • Czy fotografujesz zawodowo, czy jest to tylko zajęcie hobbystyczne?
  • Z jakim sprzętem pracujesz? Czy jest to kompakt, prosty zestaw ze stokiem czy lustrzanka i kilka obiektywów o różnorodnej charakterystyce.
  • Gdzie najczęściej fotografujesz – w plenerze czy studio?
  • Jak często fotografujesz oraz przez jak długi czas przebywasz ze sprzętem poza domem czy pracownią?
  • Częściej przemieszczasz się pieszo czy komunikacją miejską? A może wykorzystujesz do tego auto?

Powinieneś także określić, co najczęściej jest obiektem Twoich zdjęć. Innego zestawu dodatków i gadżetów będzie używał fotograf ślubny, a innego specjalista od zdjęć sportowych, plenerowych czy fotobloger.

Jakie aspekty warto brać pod uwagę wybierając torbę fotograficzną?

Czym kierować się podczas wyboru torby? Jest kilka aspektów, które warto brać pod uwagę, i które wpłyną bezpośrednio na funkcjonalność torby.

MATERIAŁ

Tym, co powinno przykuć Twoją uwagę już od początku, jest materiał z jakiego torba została wykonana. Obecnie większość produktów tego typu uszyta jest z różnego rodzaju syntetycznych i wytrzymałych materiałów na bazie nylonu, grubego płótna czy szpagatu, które dodatkowo są także impregnowane, dzięki czemu chronią zamkniętą w nich zawartość przed zgubnym wpływem deszczu czy śniegu. Szukając torby dla siebie, z prostej przyczyny warto wybrać taką, której materiał będzie wytrzymały. Taki zakup posłuży Ci przez lata, a ewentualne zabrudzenia i przetarcia – które mogą i na pewno się przydarzą podczas użytkowania –  nie wpłyną na kondycję aparatu czy akcesoriów. Kolorystyka toreb ma znaczenie drugorzędne, jednak musisz pamiętać, że ciemne torby będą wyglądały schludniej przez długi czas, nawet gdy zostaną powierzchownie przybrudzone. Oczywiście ostateczny wybór koloru to kwestia subiektywna, jednak zawsze warto postawić na rozwiązania praktyczne.

2200_1378922788


POJEMNOŚĆ

W kwestii wyboru torby fotograficznej to właśnie aspekt praktyczny będzie najistotniejszy, dlatego drugą ważną cechą dobrego produktu tego typu będzie jego pojemność oraz możliwość aranżacji wnętrza według potrzeb. I tutaj powracamy do pytań o to, czy jesteś amatorem czy profesjonalistą, a także do wymagań, które musi spełniać nowy zakup. Odpowiednio dobrana torba musi pomieścić i ochronić wszystkie sprzęty i dodatki, które zabierasz ze sobą w teren – jakikolwiek by on nie był. To właśnie na tym etapie będziesz wybierać, czy szukasz torby biodrowej, dużej naramiennej, w formie walizki transportowej czy dedykowanego dla fotografów plecaka. Każda z tych form ma swoje wady i zalety.

Przykładowo torba na ramię, na przykład Canon Professional Gadget Bag, czy Lowepro Magnum – w zależności od wielkości – pomieścić może naprawdę dużo, jednak jej gabaryty i wypełnienie mogą spowodować, że będzie ciężka i niepraktyczna, chociażby w podróży komunikacją miejską. Taka torba doskonale spisze się jednak w sytuacji, w której przemieszczasz się własnym autem i pakujesz sprzęt do bagażnika.

Canon_6242A001_Professional_Gadget_Bag_1EG_200009benro_torba_cool_walker_przod_315918924 torba_kata_nga4470_per_802990205benro_futeral_cool_walker_przod_328067281

Jeśli należysz do entuzjastów fotografii miejskiej czy tych fotografów, którzy nie muszą ze sobą nosić kilogramów sprzętu, a tylko drobne gadżety czy elementy dodatkowe, lepszym rozwiązaniem będzie poręczna torba biodrowa – na przykład National Geographic NGA4470. Alternatywą może być ręczna torba, mieszcząca lustrzankę z obiektywem, jak chociażby Benro Cool Walker bądź różnej wielkości plecaki, które pomieszczą nie tylko sam aparat, ale i lampę błyskową, dodatkowy obiektyw czy niewielki statyw.  Tutaj wybierać możesz spośród produktów Benro, Lowepro, czy Case Logic oraz wielu innych.

Jeśli z kolei często wychodzisz robić zdjęcia w trudnym terenie, docenisz na pewno specjalne kamizelki, których konstrukcja pozwala pomieścić naprawdę dużo, nie obniżając znacząco mobilności, czy nie zajmując rąk. Krótko mówiąc, nie zawsze warto byś kupował „na wyrost”, bo czasami po prostu nie wykorzystasz w pełni możliwości danego produktu.

WNĘTRZE JEST WAŻNE

Wyżej wspomniałem również o aranżacji wnętrza torby. Wielu producentów w swoich produktach pozwala na ułożenie przegródek czy zmianę wielkości lub położenia komór w taki sposób, aby dokładniej zagospodarować przestrzeń i pomieścić tam jak najwięcej. Doskonałym przykładem mogą tu być produkty Peak Design, który stawia właśnie na ergonomię i właściwie rozplanowanie przestrzeni w swoich torbach czy plecakach.

Producent postawił na sztywne przegrody, które zostały zaprojektowane w taki sposób, aby można było je dowolnie składać i formować w celu jak najlepszego odseparowania poszczególnych elementów wyposażenia. Dzięki czemu zachowujemy we wnętrzu porządek, a dodatkowo chronimy wrażliwy sprzęt przed potencjalnymi uszkodzeniami mechanicznymi, wynikającymi chociażby z wzajemnego obijania się o siebie podczas transportu. Takie rozwiązania znajdziesz, na przykład w wygodnym plecaku z serii Everyday Backpack, jak i Everyday Tote czy Messenger, na które składają się stylowe torby fotograficzne w różnych kolorach.

106687  bs-22_1508486084107130107129

Oprócz tego w opisywanych torbach stosuje się mnóstwo różnorodnych przegródek i kieszonek, które przydają się, gdy chcesz zmieścić w swoim ekwipunku dodatkowe kable, akumulatory, przejściówki, karty pamięci czy chociażby dokumenty. Dzięki temu możesz używać takiej torby także do codziennego użytku. Oprócz aparatu i dodatków zmieścisz w niej także telefon komórkowy, tablet, przybory piśmiennicze czy inne drobiazgi. Jeśli jesteś wielbicielem solidnych i sprawdzonych rozwiązań, zapewne docenisz również fakt, że Peak Design udziela na swoje produkty dożywotniej gwarancji. Tym samym zyskujesz pewność względem torby oraz porządek w swoim sprzęcie, a przez to łatwiejszy i szybszy dostęp do takiego elementu wyposażenia, jaki akurat w danej chwili potrzebujesz. Wszystko ma swoje miejsce i Ty doskonale wiesz, gdzie co się znajduje, a to przekłada się na czas gotowości do wykonania zdjęcia.

backpack20l_4_1632904353 backpack20l_5_726966251 (1) peak_design_everyday_messenger_per_1277645900 peak_design_everyday_messenger_wnetrze_656745881

Elementami równie istotnymi, na które warto zwrócić uwagę przy wyborze torby, są szwy, zamkiklapyrzepyklamryuchwyty czy metalowe zapinki. Im lepszy produkt, tym części te są lepiej wykonane i – chociażby w przypadku uchwytów czy zapinek – może być ich więcej. Wbrew pozorom, wygodna torba to nie tylko taka, którą komfortowo trzyma się za uchwyt główny, ale również taka, którą możesz bezpiecznie i stabilnie przypiąć specjalnymi pasami wewnątrz bagażnika, aby zapobiec jej niekontrolowanym ruchom podczas jazdy, czy bezproblemowo odprawić na lotnisku, gdy udajemy się w podniebną podróż.

Dodatkowe zapinki pozwolą Ci także przymocować nowy bądź inny pasek czy uchwyt, a kryte suwaki będą stanowiły dodatkową osłonę przed wodą. W przypadku plecaków i niektórych toreb, z zamkami związana jest również dostępność do zawartości torby. Chodzi o to, czy możliwe jest obustronne jej otwarcie, czy producent przewidział to tylko z jednej strony oraz czy można je zabezpieczyć przed niepowołanymi osobami. Niby drobiazg, ale szalenie przydatny, szczególnie w zatłoczonych miejscach, w których ktoś może pokusić się o naszą własność. Jeśli mówimy o klamrach, to – głównie w przypadku mniejszych toreb – nie tylko przytrzymają klapy, ale również pozwolą dwoma szybkimi ruchami dostać się do jej wnętrza.

Mając na uwadze kilka wspomnianych powyżej kwestii, możesz dobrać torbę stricte według wymagań, inwestując w to dokładnie tyle, ile chcesz. Wybierając produkt dla siebie, skup się w pierwszej kolejności na swoich wymaganiach, a później – pod ich kątem – rozpocznij poszukiwania. Taka dobra inwestycja pozwoli Ci zawsze dbać o swój sprzęt, a także da poczucie wygody i wolności, gdziekolwiek się wybierzesz.

Podziel się.

O Autorze

SEO Copywriter i redaktor. Entuzjasta elektroniki użytkowej, dobrego filmu i jeszcze lepszej książki (także cyfrowej). Absolwent Filologii Polskiej na Uniwersytecie Gdańskim ze specjalizacją filmoznawczo-teatrologiczną.

Zostaw komentarz

izmir escort